czwartek, 19 maja 2022

TAGA Harmony PF-1000DC, filtr zasilania / DC bloker - zapowiedź testu



 

Na łamach bloga Stereo i Kolorowo już dwukrotnie opisywałem akcesoria zasilające marki Taga Harmony. Był to filtr zasilania Taga Harmony PF-2000 (czytaj test TUTAJ) oraz kondycjoner sieciowy Taga Harmony PC-5000 (czytaj TUTAJ). Te dwa urządzenia zostały przykładnie skonstruowane, estetycznie i solidnie wykonane - mają rzeczywiście korzystny wpływ na jakość dźwięku przyłączanego urządzenia hifi. A jednocześnie wyjątkowo rozsądnie wycenione.

Dwa powyższe testy sporządzałem jednak już dość dawno temu - jakieś 2-3 lata temu. Od tego czasu Taga Harmony znacznie poszerzyła i rozbudowała ofertę akcesoriów zasilających (i innych też, ma się rozumieć, ale dziś zajmuję się wyłącznie zasilaniem). W aktualnym portfolio można znaleźć sporo pozycji filtrów zasilania, kondycjonerów i listew rozgałęziających. Są też przewody zasilające. Jedną z gorących nowości jest TAGA Harmony PF-1000DC (zobacz TUTAJ), czyli filtr zasilania z wbudowanym DC blokerem (reduktorem stałej składowej napięcia zasilającego 220-230 V). Urządzenie to jest bohaterem dzisiejszej zapowiedzi.

Myślę, że nie trzeba wyjaśniać, co to jest filtr zasilania - to zagadnienie chyba jest zrozumiałe i jasne. Ale co to jest ten "DC bloker", czyli jak już napisałem - "reduktor stałej składowej napięcia zasilającego 220-230 V"? Otóż w instalacji sieci zasilającej prądu zmiennego (AC) z różnych względów pojawia się pasożytnicze / resztkowe napięcie prądu stałego (DC). Napięcie to przedostaje się do transformatora zasilającego wzmacniacza, który staje się przeładowany i „przesycony" prądem, więc wzbudza się (bo jest zaprojektowany na prąd zmienny!) - zaczyna szumieć i buczeć. Wariować.

Zjawisko to może być większe lub mniejsze, ale dość powszechnie występuje w wielu domowych instalacjach elektrycznych. I jest potem problematycznym emiterem przydźwięku wzmacniaczy. Najprostszym i najskuteczniejszym remedium na tę bolączkę, jest właśnie "DC bloker", który skutecznie zapobiega przedostawaniu się prądu stałego do wzmacniacza odcinając resztkową stałą składową prądu. W ujęciu praktycznym zastosowanie DC blokera powoduje spadek poziomu przydźwięku sieciowego o 50 Hz w głośnikach oraz uspokaja pracę transformatora zasilającego, a także obniża temperaturę pracy transformatora sieciowego. Proste, skuteczne i efektywne. Wysoce korzystne dla dźwięku.

Specyfikacja techniczna
- Typ/konstrukcja: filtr zasilania z blokerem DC
- Ilość gniazd (typ Schuko): 4 bezpośrednie (2 z blokerem DC), 4 filtrowane z blokerem DC
- Maksymalne całkowite obciążenie: 14 A, 3 220 W (łącznie dla wszystkich gniazd)
- Filtr szumów: > -10 dB (2 - 100 MHz)
- Maks. skok natężenia: 1 000 A
- Maks. skok napięcia: 3 000 V
- Maks. obciążenie napięciowe: 470 V
- Funkcje/wyposażenie:
- - ochrona przed przepięciami
- - detektor fazy
- - wskaźnik napięcia
- - wymienny kabel zasilania IEC
- Zasilanie/zużycie energii:
- - 230 V ~ 240 V 50/60 Hz
- - ≤ 0,5 W (bez podłączonych zewnętrznych urządzeń)
- Wymiary (wys. x szer. x gł.): 13 x 14 x 43 cm
- Masa: 4,2 kg

Na opakowaniu uśmiechnięty Hirek Wrona

Solidne zabezpieczenie piankami

W zestawie znajduje się przewód zasilający

Listwa jest opatulona miękkim workiem

Wyjmuję PF-1000DC z worka

Tuż po wyjęciu z opakowania

PF-1000CD ma dość spore gabaryty; dla porównania wielkości płyta CD



Do PF-1000DC dobieram stosowny przewód zasilający - to oczywiście Taga Harmony TPC-TS-2M (zobacz TUTAJ)

Praktyczny wskaźnik napięcia

Tył, a na nim gniazdo zasilania IEC, bolec uziemienia, przycisk resetu oraz przełącznik fazy

Przewód Taga Harmony wpięty do filtra Taga Harmony

Podłączam sprzęt hifi

Gramy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację