środa, 15 lutego 2023

Ortofon Verismo, wkładka gramofonowa MC - zapowiedź testu






 

Zaledwie kilka dni na blogu Stereo i Kolorowo zapowiadałem test wkładki Ortofon Quintet Red, podstawowej wkładki typu MC (MC, czyli takiej z ruchomą cewką) w katalogu duńskiego Ortofona. Zaś dziś tak miło się złożyło, acz zupełnie niezpodziewanie, że chciałbym przedstawić Czytelnikowi jedną trzech z flagowych wkładek MC serii Exclusives wytwarzanych przez Ortofona - to high-endowy model Ortofon Verismo (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Wyżej od niego pozycjonowane są jedynie modele MC Anna Diamond oraz MC Diamond.

Z powodzeniem można napisać, że Verismo to bardziej wyrób sztuki jubilerskiej niż hifi, ale przecież wkładka gramofonowa służy do odtwarzania muzyki z płyt analogowych - nie jest ani broszką, ani pierścionkiem. Jednakże wysoki stopień zaawansowania wewnętrznej budowy, szlachetne materiały, laserowo cięty tytanowy korpus oraz diamentowa igła (diament Replicant 100 firmy Ortofon) ze szlifem typu Line Contact jednoznacznie zaświadczają i wskazują, że jest to luksusowy wyrób biżuteryjny przeznaczony dla audio high-end.

* * *

Nazwa Verismo pochodzi od włoskiego słowa "vero", co oznacza "prawdziwy" i jest włoskim określeniem "realizmu". Versimo to postromantyczny gatunek operowy, który wywodzi się z włoskiego ruchu literackiego z przełomu XIX i XX wieku. Tradycja operowa weryzmu jest związana z włoskimi kompozytorami, takimi jak Pietro Mascagni, Ruggero Leoncavallo, Umberto Giordano, Francesco Cilea i Giacomo Puccini, którzy dążyli do przedstawiania świata z większym realizmem.

W Ortofonie, naszym nadrzędnym celem jest ciągłe podnoszenie poprzeczki w zakresie prawdziwej, wiernej i dokładnej reprodukcji nagranego dźwięku. Jest nim zapewnienie najwyższej jakości doznań muzycznych poprzez połączenie innowacji i wiedzy technicznej, tworząc unikalną wartość dla wszystkich słuchaczy poprzez umożliwienie im odkrycia prawdziwych wewnętrznych emocji muzyki.

Obudowa wkładki Verismo wykonana jest z tytanu przy użyciu techniki SLM (Selective Laser Melting), pionierskiej dla Ortofona. Technika ta pozwala na precyzyjną kontrolę gęstości materiału, z którego wykonano obudowę, umożliwiając uzyskanie niezwykle wysokiego tłumienia wewnętrznego. MC Verismo wykorzystuje diament Replicant 100 firmy Ortofon. Ten rysik typu Line Contact wyróżnia się wąską i długą powierzchnią styku, która jest jak najbardziej zbliżona do oryginalnego rysika tnącego. Zapewnia to najdokładniejszą reprodukcję, najniższe zniekształcenia i rozszerzony zakres częstotliwości. Dodanie solidnego wspornika Diamond zapewnia najlepszy możliwy interfejs pomiędzy trzpieniem i armaturą, dzięki jego twardości i krystalicznej strukturze. Udoskonalenia wynikające z zastosowania wspornika Diamond na nowo określiły granice reprodukcji analogowej, prezentując większą ilość wewnętrznych detali, subtelności i głębi jak nigdy dotąd.

W MC Verismo kontakt wkładki z ramieniem tonalnym odbywa się poprzez trzy ściśle określone punkty styku, umieszczone na górnej stronie wkładki. Oznacza to, że mechaniczna integracja wkładki i ramienia ramienia jest zawsze absolutnie doskonała, co skutkuje znacznym i zapierającym dech w piersiach wzrostem dynamiki, rozdzielczości i bogactwa detali. Dzięki zoptymalizowanej wadze i umiarkowanej sztywności, MC Verismo jest kompatybilny z większością współczesnych ramion gramofonowych (cytat za Ortofon Polska).

Specyfikacja techniczna:
Napięcie wyjściowe przy 1 kHz, 5 cm/sek: 0,2 mV
Balans przy 1 kHz: 0,5 dB
Separacja kanałów przy 1 kHz: 25 dB
Separacja kanałów przy 15 kHz: 20 dB
Pasmo przenoszenia +2 dB/- 1 dB: 20 - 20 000 Hz
Zdolność trackingu przy 315 Hz przy zalecanej sile śledzenia: 80 µm
Dynamiczna zgodność boczna: 13 µm/mN
Typ igły: specjalny, polerowany trzpień Ortofon Replicant 100 na wsporniku diamentowym
Promień końcówki igły: r/R 5/100 µm
Zalecana siła śledzenia: 2,6 g (26 mN)
Kąt nachylenia igły: 23°
Impedancja wewnętrzna, rezystancja DC: 0,7 kOhm
Zalecana impedancja obciążenia: 10 Ohm
Zalecana pojemność cyklu ładunkowego: 150 - 300 pF
Materiał drutu cewki: Aucurum, pozłacany, miedź beztlenowa 6NX
Materiał korpusu wkładki: SLM Titanium
Kolor wkładu: srebrny
Masa kartridża: 9,5 g




Luksusowy sposób pakowania

Wkładka przytwierdzona została do akrylowej płytki


Akcesoria

Klika kompletów śrubek, przewody do wkładki, śrubokręt i czyścik do igły



Wkładkę Ortofon Verismo będę montować po kolei do trzech gramofonów: TEAC TN-5BB, Pro-Ject The Classic Evo i Nottingham Analogue Horizon

4 komentarze:

  1. A najlepsze jest to, że projektował ta wkładkę polak pracujący dla Ortofonu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. https://www.teknologisk.dk/ydelser/101-aar-gammelt-firma-er-blevet-synonym-med-innovation/41399
    Większość topowych wkładek Ortofonu wychodzi spod jego rąk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Kapitalne info, że pan Paweł Woźniak jest inżynierem ds. prototypów i projektowania w Ortofon.

      Usuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację