niedziela, 19 marca 2023

Kultura Dźwięku Jazz One, monitory podłogowe - zapowiedź testu



 


Kultura Dźwięku to powołana życia przez entuzjastów audio hifi, młoda, polska manufaktura, której działalność wyrosła bezpośrednio z nurtu vintage audio hifi (jak sami podają na firmowej stronie). Kultura Dźwięku została stworzona przez Krzysztofa Stefańskiego i Rafała Radziszewskiego z Piotrkowa Trybunalskiego. Panowie od wielu lat pasjonują się audio hifi, a szczególnie właśnie sprzętem vintage. Zajmują się między innymi profesjonalną renowacją i naprawą starych urządzeń, głównie sprzętu marki Pioneer, ale nie tylko (na Facebook można odnaleźć ich stronę "Pioneer Vintage Restoration"). 

W którymś momencie działalności renowacyjnej panowie Krzysztof i Rafał po prostu doszli do wniosku, że dobrze by było spróbować zbudować własne głośniki adresowane do dawnych konstrukcji audio hifi, bo obecne konstrukcje kolumn znacznie odstają od projektów skrzynek kolumn z lat 60-tch i 70-tych XX wieku. Przecież wzmacniacze Pioneer w tamtych latach grały zupełnie z innymi głośnikami niż większość budowanych współczesnie! Od konceptu do projektu upłynęło nieco czasu, ale w końcu powstały pierwsze zestawy głośnikowe, które otrzymały dumną nazwę Jazz One (zobacz TUTAJ) - zaprojektowane i dostrojone specjalnie pod historyczne amplifikacje, w tym lampowe! Potem pojawiły się kolejne modele - podstawkowe Brooklyn oraz także podstawkowe Scratch.

Z panem Rafałem Radziszewskim, konstruktorem i współwłaścicielem manufaktury Kultura Dźwięku, umawialiśmy się na testy głośników Jazz One jeszcze w grudniu 2022 roku. Ale dopiero wczoraj udało nam się doprowadzić te plany do końca - pan Rafał przywiózł mi do domu w Gdyni testową parę. Głośniki Jazz One grają już podłączone do wzmacniacza lampowego Canor AI 1.10 na lampach elektronowych KT88 - muszę szczerze przyznać, że jest to dźwięk wysoce satysfakcjonujący. Bogaty, szeroki i dynamiczny. Mocno oparty na średnicy, ale harmonijny. Dokładny.

* * *

Jazz One to niewielki monitor, który wyglądem nawiązuje do przeszłości, lecz jego brzmienie to przede wszystkim nowa technologia i doskonałe parametry. Typowa dla lat 70-tych stylistyka vintage łączy tradycję z nowoczesnością i oczarowuje od momentu pierwszego kontaktu z muzyką. Rozpoczynające się od 41 Hz pasmo przenoszenia osiąga w górnym zakresie 16 kHz, a zastosowany korektor impedancji sprawia, że kolumny przy efektywności 91 dB są doskonałym i bezpiecznym partnerem dla wydajnych prądowo wzmacniaczy lampowych. Moc znamionowa Jazz One to 80 W, a zastosowany regulator mocy przetwornika wysokotonowego, pozwala dostosować parametry zestawu do pomieszczeń o kubaturze powyżej 30 m2 .

Podział zwrotnicy to klasyczne 1,2 kHz i charakteryzuje się niezwykle gładką charakterystyką częstotliwościową w całym zakresie pasma. Każda para tych monitorów jest ręcznie składana i poddawana skrupulatnym testom. Naturalny fornir z drewna orzecha amerykańskiego dodaje zestawom unikatowego charakteru, ponadto istnieje możliwość personalizowania zestawu, wybierając kolor wykończenia panelu frontowego. Ceniący niepowtarzalny styl zestawów Jazz One miłośnicy dobrego brzmienia nie przejdą obok nich obojętnie. 

Jazz One został zaprojektowany zarówno z myślą o osobach rozpoczynających przygodę z audio, jak i audiofilach zmęczonych poszukiwaniem ideału "Świętego Graala". Dwie wersje kolorystyczne z fornirem dębowym i orzechowym przypadną do gustu miłośnikom wzorniczej klasyki. Kultura Dźwięku oddaje w Państwa ręce niepowtarzalny monitor, który w muzyce pomoże odnaleźć przyjemność (cytat za Kulturą Dźwięku).

Specyfikacja techniczna:
• 2- drożny monitor podłogowy, obudowa bas-refleks
• Przetworniki
– HF: polimerowa membrana, cewka 25 mm
– MF/LF: membrana z modyfikowanej celulozy o średnicy 22 cm, cewka 35 mm
• Punkt podziału zwrotnicy: 1,2 kHz
• Moc: 80 W
• Impedancja: 8 Ohm
• Pasmo przenoszenia: 41 – 18 000 Hz
• Skuteczność: 91 dB
• Wymiary: 290 x 365 x 590 mm
• Masa: 19 kg / sztuka.

Głośniki zapakowane są w dwa osobne kartony

Otwieram pudła


Wysoka dbałość o rzetelne opakowanie skrzynek, w tym sznurowany materiałowy worek ochronny


Przed postawieniem Jazz One na podłodze najpierw należy przykręcić podstawki

Podstawki już przykręcone

Specyfikacja oraz instrukcja obsługi

Piękne wykonanie!


Głośniki prezentują się jakby żywcem wyjęte z katalogu hifi z wczesnych lat 70-tych XX wieku


Po zdjęciu maskownic

Naturalny fornir - drewno orzecha włoskiego

Głośnik średnio-niskotonowy o średnicy 22 cm; membrana wykonana z modyfikowanej celulozy

Tuba, a w niej polimerowa membrana z cewką 25 mm

Ciekawy zabieg estetyczny - ramka dookoła frontu z wpuszczoną weń czerwoną obwódką

Kultura Dźwięku x 2 (bardzo lubię tę książkę)


Tył skrzynek, a na nich pojedyncze terminale głośnikowe oraz regulator natężenia wysokich tonów firmy Visaton (!)

Podłączam przewody XLO UltraPLUS U6-10

Jazz One to duże monitory, ale stawiane na bezpośrednio na podłodze - na dokręcanej podstawce odchylającej je w pionie nieco do tyłu


Gram na wzmacniaczu lampowym Canor AI 1.10 na KT88; głośniki porównawcze to Living Voice Auditorium R3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację