poniedziałek, 27 marca 2023

Rega Aethos, wzmacniacz zintegrowany - zapowiedź testu



 

Dość dawno na blogu Stereo i Kolorowo nie pojawiały się urządzenia hifi brytyjskiej firmy Rega Research Ltd. Ostatnio było to prawie dziewięć lat temu (!), kiedy to opisywałem zestaw Rega Elicit-R i Rega Saturn-R (zobacz TUTAJ), czyli wzmacniacz zintegrowany i odtwarzacz płyt kompaktowych. Ale wcześniej były też głośniki Rega RS1 i Rega RS3, wzmacniacz Rega Brio-R, odtwarzacz CD Rega Apollo-R oraz gramofon Rega RP1 z wkładką Rega Carbon. Jak widać, trochę tego było. Niestety, Rega w międzyczasie straciła polskiego dystrybutora. Możliwość swobodnego wypożyczania sprzętu na potrzeby testów na dobrych kilka lat urwała się. W 2022 roku nowym krajowym dystrybutorem została pabianicka firma One Audio Sp. z o.o., czyli spółka-córka firmy Q21, funkcjonująca pod domeną internetową Rega Polska.

Właśnie przyjechał do mnie tranzystorowy wzmacniacz zintegrowany Rega Aethos (zobacz TUTAJ i TUTAJ). To stosunkowo nowa konstrukcja, albowiem Aethos pojawił się na rynku na początku roku 2020, czyli jakieś trzy lata temu. Zaś okres trzech lat, jak na dość konserwatywną brytyjską Regę, to naprawdę niewiele. Nowe modele produktów Rega są zazwyczaj wprowadzane w cyklu dziesięcioletnim, a nie trzyletnim bądź dwuletnim. Albo jeszcze krótszym. Rega Research Ltd. to nie piekarnia, a renomowane przedsiębiorstwo branży audio hifi.

* * *

Wzmacniacz stereo Aethos mieści się w zupełnie nowej, specjalnie zaprojektowanej obudowie. Dzięki zastosowaniu czterech tranzystorów wyjściowych 16 A, Aethos uzyskuje moc 156 W na kanał przy 6 Ohm. Aethos jest konstrukcją dual mono z wykorzystaniem uzwojonego transformatora toroidalnego i regulowanych zasilaczy. Stopień przedwzmacniacza wykorzystuje dyskretny zespół obwodów klasy A. Aethos to bezkompromisowy produkt mający jeden cel: dostarczać muzykę tak wiernie, jak to możliwe. Aethos został zbudowany zgodnie z wysokimi standardami niezawodności i jakości firmy Rega, aby zapewnić wieloletnią rozrywkę muzyczną.

Innowacja projektowa. Nasz czas, wysiłek i pieniądze zostały poświęcone na opracowanie obwodu i konstrukcji, z wykorzystaniem najwyższej specyfikacji komponentów w całej ścieżce sygnałowej. W ramach projektu zawarliśmy przydatne funkcje, takie jak przełączane bezpośrednie wejścia i wyjścia przedwzmacniacza, aby umożliwić stosowanie nowego wzmacniacza Aethos w szerokiej kombinacji systemów. Gniazdo słuchawkowe zostało zintegrowane w taki sposób, że przełączanie głośników wykonuje przekaźnik wyciszania wyjścia, aby nie zakłócać ścieżki sygnału i nie obniżać jakości dźwięku.

Rega przeniosła koncepcje projektowe, które leżą u podstaw wielokrotnie nagradzanego i niezwykle udanego modelu Elex-R i Elicit-R, i przeniosła wydajność na wyższy poziom dzięki konstrukcji dual mono z funkcjami takimi jak w pełni dyskretny wzmacniacz liniowy oparty na FET, kondensatory polipropylenowe na całej ścieżce sygnałowej, kondensatory rezerwowe K-Power, zasilanie regulowane przez wzmacniacz mocy i stopień wyjściowy o wysokim natężeniu składający się z czterech 160 W tranzystorów wyjściowych Sanken na kanał (cytat za Rega Polska).

Specyfikacja techniczna
Moc wyjściowa:
- 125 W RMS oba kanały wysterowane do obciążenia znamionowego 8 Ohm
- 156 W RMS oba kanały wysterowane do 6 Ohm
Wyjście Record: 
- Poziom wyjściowy (przy znamionowych poziomach wejściowych): 219 mV
- Impedancja wyjściowa: 560 Ohm
Wyjście przedwzmacniacza:
- Poziom wyjściowy przedwzmacniacza (przy znamionowych poziomach wejściowych): 840 mV
- Impedancja wyjściowa przedwzmacniacza: 100 Ohm
Wymiary (szer. x wys. x gł.): 433 x 95 x 360 mm (w tym zaciski głośnikowe)
Masa: 17,5 kg



Zaraz po wyjęciu wzmacniacza z kartonu transportowego

Górna pokrywa ma dwa boczne łukowate wcięcia, które odsłaniają radiatory


Wielofunkcyjny pilot zdalnego sterowania Rega Solaris


Niepowtarzalny / oryginalny design by Rega Research Ltd.


W płytę czołową wkomponowano szaro-czarne akrylowe szkło


Duża i poręczna gałka regulacji głośności

Tryb "Direct"


Po lewej trzy przyciski funkcyjne i gniazdo słuchawkowe 6,35 mm; włącznik zasilania to mało widoczna zapadka na skraju wnęki ze szkłem akrylowym

Na obu bokach zamontowano solidne radiatory żebrowe

Z tyłu, we wnęce obudowy, umieszczono dwa rzędy aż 10. par gniazd RCA, terminale głośnikowe oraz przyłącze zasilania IEC

10. par RCA

Pojedyncze terminale głośnikowe - w całości metalowe (mosiądz)

Wzmacniacz ustawiony już na szafce audio VAP

Spojrzenie ogólne na cały aktualny system testowy hifi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację