piątek, 6 grudnia 2019

Kolumny podłogowe Triangle Borea BR08 - zapowiedź testu




Jeszcze pod koniec listopada białostocki dystrybutor Rafko wysłał do mnie na testy świeżutkie francuskie kolumny podłogowe Triangle Borea BR08 (zobacz TUTAJ). Niestety, akurat recenzowałem aż trzy pary innych głośników (Pylon Diamond 30, AudioSolutions Figaro M oraz Wharfedale Linton). Po prostu nie miałem przestrzeni, aby je gdziekolwiek postawić. Na szczęście, właśnie się rozluźniło. Wypakowałem więc nowe Borea BR08 i ustawiłem je w głównym pomieszczeniu odsłuchowym. Testy rozpoczęły się...

Triangle Borea BR08 to kolumny podłogowe 3-drożne o mocy 150 Watów. Należą do premierowej rodziny Borea, oprócz nich są też tu podstawkowe BR02 i BR03, kompaktowe BR06 i topowe podłogowe BR09. Jest też głośnik centralny Borea BRC01.

* * *

Jak podaje producent Triangle Electroacoustique: "Kolumna podłogowa BR08 z linii Borea jest inspirowana na kolumnach z linii Antal. Dysponująca skutecznością grubo powyżej 90 decybeli, masywną wzmacnianą obudową oraz dedykowanym głośnikiem średniotonowym z masy celulozowej. Głośniki bez problemu schodzą do poziomu 40 Hz, co zapewnia subwooferowy bas bez udziału aktywnego subwoofera. Kolumny sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach od 20 do 40 metrów kwadratowych. Borea łączy w sobie klasyczny wygląd z nowoczesnymi rozwiązaniami - mocowanie głośników realizowane jest bez widocznych śrub na zewnątrz kolumny, zaś mocowanie maskownic (dołączone w standardzie) odbywa się za pomocą magnesów. Dzięki temu front kolumn pozbawionych jest jakichkolwiek zbędnych elementów, które zakłócałyby design produktu.

Oparty o 25-mm jedwabny przetwornik z soczewką akustyczną i firmowym korektorem fazy. System EFS redukuje efekt kierunkowości, co pozwala na stworzenie szerszego optymalnego pola akustycznego, tak aby wszystkie osoby znajdujące się w pomieszczeniu mogły czerpać jednakową przyjemność z odsłuchu Cewka jest napędzana neodymowym magnesem z systemem chłodzenia, aby uzyskać większą stabilność przy wysokich poziomach głośności.

Głośnik średniotonowy został przeniesiony wprost z droższej linii Esprit EZ. Dodatkowo firma postanowiła go udoskonalić. Membrana to w dalszym ciągu stuprocentowo naturalna celuloza bez lakierowania sztucznymi specyfikami - jest to jedyny taki produkt na rynku. Czysta celuloza zapobiega jakimkolwiek podkolorowaniom w kluczowym zakresie średnich tonów, na które ludzkie ucho jest najbardziej wyczulone.

W ramach udoskonaleń poprawiono geometrię profilu membrany, aby poprawić poziom sztywności, co pozwoliło zwiększyć realne pasmo przenoszenia. Podobnie jak w Esprit głośnik średniotonowy wyposażono w zawieszenie o odwróconej fałdzie i krótkim skoku, które starannie modeluje ruch membrany, tak aby uniknąć jakichkolwiek zniekształceń przy odtwarzaniu ludzkiego głosu. Wszystko to zapewnia zdumiewający realizm i idealne wyrównanie tonalne.

Triangle skupia się na tworzeniu przetworników, które grają szybko i precyzyjnie - także w najniższym zakresie pasma. Dlatego zdecydowano o użyciu membran z włókna szklanego. Te słyną ze znakomitych właściwości mechanicznych, które pozwalają na oddanie nawet największych uderzeń niskotonowych bez wpływu na przetwarzanie średnich tonów.

Wnętrze obudowy zostało wyposażone we wzmocnienia wykonane z paneli MDF, zaś głośniki częściowo odsprzęgnięto od obudowy za pomocą pianek EVA. Kombinacja tych rozwiązań to jedyne takie wdrożenie na rynku w tym segmencie cenowym z powodu bardzo wysokich kosztów.

Dzięki użyciu w kluczowych miejscach pianek EVA praca membran głośników basowych nie jest przenoszona na ścianki obudowy. Zastosowanie MDFu w wewnętrznych wzmocnieniach sprawia, że nie tylko usztywniają obudowę, ale także pochłaniają niechciane wibracje. Unikalne połączenie obu rozwiązań zostało nazwane DVAS (Driver Vibration Absorption System), a jego zastosowanie wydatnie mniejsza podkolorowania dźwięku oraz szum strukturalny". Koniec cytatu.













1 komentarz:

  1. Hello, when could we expect a review to come out? I'm very interested in these. Thanks.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację