niedziela, 26 lutego 2023

Flux HiFi, akcesoria gramofonowe
Cztery zdjęcia ze strony Flux HiFi GmbH & Co. KG
 
Wizyta w warszawskim DNA • Audio


Jakiś czas temu, przebywając służbowo w Warszawie, zajechałem do dystrybutora DNA • Audio oddać wypożyczone na testy francuskie głośniki Revival Audio Atalante 5 (czytaj moją recenzję TUTAJ). Głośniki oddałem, potem porozmawialiśmy z właścicielem, wypiliśmy kawę, posłuchaliśmy muzyki i sprzętu (a jakże!). Na koniec wizyty okazało się, że DNA • Audio niedawno został także polskim dystrybutorem niemieckiej firmy Flux HiFi GmbH & Co. KG (zobacz TUTAJ i TUTAJ) specjalizującej się w wytwarzaniu różnych akcesoriów gramofonowych. Flux HiFi produkuje między innymi szczoteczki do igieł gramofonowych, szczotki do odkurzania płyt i koperty antystatyczne, ale także rozmaite przewody audio. Jest też niemieckim dystrybutorem firmy Opera Consonance.

Na odchodne właściciel DNA • Audio zapakował mi do kartonu kilka akcesoriów Flux HiFi, żebym mógł je sobie spokojnie przetestować u siebie w domu. Bardzo mnie to ucieszyło, bo właśnie jestem w trakcie testów kilku wkładek gramofonowych, gramofonu oraz dwóch przedwzmacniaczy gramofonowych. Otrzymałem na testy następujące akcesoria Flux HiFi:
- FLUX Brush, szczoteczkę do czyszczenia płyt winylowych,
- FLUX Sleeves, koperty do płyt winylowych,
- FLUX Turbo 2.0, odkurzacz do płyt winylowych oraz
FLUX Sonic, szczoteczkę soniczną do czyszczenia igły gramofonowej.


Cztery różne akcesoria Flux HiFi

* * *


Szczoteczka FLUX Brush została zbudowana z welurowych podkładek z wbudowaną w środkowej części szczoteczką karbonową, której celem jest wydobycie wszelkich zabrudzeń z głębin rowka winylowego, a także rozładowanie ewentualnych naelektryzowań. Dzięki zastosowaniu FLUX Brush płyta winylowa może zostać w pełni oczyszczona, w rezultacie czego odtwarzanie nagrań bezie wolne od szumów i trzasków. Zastosowanie karbonowej szczoteczki połączonej bezpośrednio z aluminium daje możliwość rozładowania nagromadzonych ładunków elektrycznych. W przypadku, gdyby zespolenie tych dwóch elementów nastąpiłoby bez styku, ładunki elektryczne nie miałyby możliwości być uwolnione. Dlatego też aluminium zastosowane w rękojeści FLUX Brush nie jest pokryte żadną warstwą elektrofobową, aby umożliwić swobodne rozładowanie ładunków elektrycznych. Grubość zastosowanego weluru wynosi 1,2 mm, a gramatura zastosowanych włókien karbonowych wynosi 500 g/lfm.


Szczotka FLUX składa się z welurowych podkładek z wbudowaną w środkowej części szczoteczką karbonową

Odkurzam płytęKoperty FLUX Sleeves mają trzy zasadnicze zalety. 1) Tworzywo wykorzystane do stworzenia kopert ma wysokie właściwości antystatyczne, a zatem zapobiega osiadaniu się zabrudzeń na płytach winylowych. 2) Ich powierzchnia jest wyjątkowo gładka co umożliwia bezproblemowe i płynne wsuwanie płyt winylowych do środka. Dzięki temu nagrania nie zostaną zarysowane lub zniszczone nawet przez dekady użytkowania. 3) Koperty są produktem wyjątkowo wysokiej jakości.

Specyfikacja techniczna:
- materiał użyty do produkcji kopert to polietylen o wysokiej gęstości i grubości 25 µm (HDPE - High Density Polyethylene)
- wewnętrzne zastosowanie warstwy papieru ryżowego o masie bazowej 80 g/m2, który oprócz właściwości antystatycznych stanowi warstwę amortyzująca dla płyty winylowej
- masa własna 1 koperty to 1,2 g
- kolor standardowy - transparentny/biały


Koperty pakowane są w opakowaniach po 12. bądź 50. sztuk

Folia antystatyczna oraz papierowa koperta

Wybieram mocno zużytą kopertę z albumu Steely Dan - wymieniam ją na FLUX Sleeve

Płyta przedtem została odkurzona odkurzaczem FLEX Turbo 2.0


Obie płyty z albumu Steely Dan już odkurzone FLUX Turbo 2.0 i zapakowane w koperty FLUX; te koperty są bardzo wysokiej jakości

To samo z albumem RUSH

I Davidem BowieOdkurzacz FLUX Turbo 2.0 to nowatorskie urządzenie stworzone by szybko, skutecznie i bezproblemowo usunąć wszelkie zabrudzenia bezpośrednio z płyt winylowych. Potencjał czyszczący FLUX Turbo 2.0 opiera się na zastosowaniu szczoteczki karbonowej z niezwykle silną sekcją ssącą. Ciśnienie ssące wyciąga wszelkie zabrudzenia z płyt winylowych do zintegrowanego i wymiennego filtra. Mimo relatywnie niedużych rozmiarów (125 x 122 x 64 mm) odkurzacz dysponuje dużą siłą ssącą. Dzięki temu możliwe jest wydobycie wszelkich zanieczyszczeń nawet z dna rowków.

Cechy funkcjonalne:
- wydobycie wszelkich zabrudzeń z płyt winylowych, nawet z najgłębszych miejsc ścieżki,
- brak konieczności wykorzystania jakichkolwiek dodatkowych akcesoriów jak np. Płyny, szczoteczki itp.
- gotowy do natychmiastowego użycia na płycie winylowej,
- dzięki łatwej obsłudze daje możliwość szybkiego wyczyszczenia płyty, co znacząco wspiera żywotność igły gramofonowej i jakość dźwięku,
- zapewnia możliwość wymiany zużytych akcesoriów jak filtr lub płozy czyszczące,
- w 100% zaprojektowany i stworzony w Niemczech,
- jest objęty 3-letnią gwarancją producenta,
- niewielkie rozmiary i masa własna: 125 x 122 x 64 mm, 265 g.
W zestawie znajdują się zapasowe baterie i filtr

Ten odkurzacz nieźle ciągnie - ssie niczym ślinociąg stomatologiczny!


Odkurzam winyl (gramofon Pro-Ject The Classic Evo)Soniczna szczoteczka FLUX Sonic służąca do czyszczenia igieł wkładek gramofonowych, jest stworzona w celu łagodnego, delikatnego i szybkiego usuwania wszelkich zabrudzeń z igieł gramofonowych za pomocą wysokiej częstotliwości wibracji. Zastosowanie wibracji umożliwia zupełne pozbycie się wszelkich zabrudzeń. Cała operacja jest niezwykle prosta i nie wymaga demontażu igły, ani wkładki, ani nawet headshela. Można ją wykonywać na każdym gramofonie, każdorazowo przy zmianie nagrania, natomiast zalecane jest czyszczenie igły nie rzadziej niż co 5 płyt winylowych. W zestawie znajduje się płyn czyszczący FLUX Fluid 5 ml, który może być także nabyty osobno (o pojemności 15 ml). FLUX Sonic generuje drgania o częstotliwości 210 Hz w trzech wymiarach o maksymalnej amplitudzie na poziomie 8 µm. Drgania w połączeniu z zastosowaniem płynu czyszczącego FLUX Fluid powodują, że wszelkie zabrudzenia z igły pozostają na włosiach szczoteczki.

Podstawowe dane techniczne:
- oscylacja drgań na poziomie 210 Hz,
- amplituda drgań w w płaszczyźnie poziomej do 8µm, a w pionie nie więcej niż 2,5 µm by chronić układ zawieszenia igły na ruchomej cewce lub magnesie,
- zasilanie z dwóch baterii AAA,
- zastosowanie podświetlenia za pomocą diody LED, dla łatwiejszego i precyzyjniejszego umieszczenia igły na podkładce szczoteczki,
- podstawa szczoteczki złożona z wielu antypoślizgowych gumowych nóżek dla uzyskania większej przyczepności.
 

FLUX Sonic

W zestawie znajdują się zapasowe baterie oraz płyn czyszcząco-antystatyczny

Szczoteczka wyposażona została w latarkę - niezły bajer!

Głowica szczoteczki wibruje niczym elektryczna szczoteczka do zębów, ale jej ruchy są bardziej dyskretne

Nakładam płyn czyszcząco-antystatyczny na szczoteczkę


Czyszczę igłę we wkładce Ortofon Quintet Red MC - super to działa!!!

Igła gramofonowa przed i po użyciu szczoteczki sonicznej FLUX Sonic (zdjęcie za Flux HiFi)Rekomendacja dla akcesoriów Flux HiFi!
[Cytaty w tekście za Flux HiFi, skróty Stereo i Kolorowo].

1 komentarz:

Komentarz będzie oczekiwać na moderację