Prolog
Gryphon (pol. gryf) to mityczne zwierzę przedstawiane najczęściej z ciałem lwa oraz z głową i skrzydłami orła. Najstarsze przedstawienia pochodzą ze starożytnej Mezopotamii z ok. 3000 p.n.e., równocześnie motyw pojawił się w Egipcie. Do Europy dotarł około 1600 p.n.e. poprzez wyspy Kretę i Cypr. Pierwsza wzmianka pisana o gryfach pochodzi z około V w. p.n.e. (za Wikipedią).
Dziś chciałbym przedstawić Czytelnikowi kolejną nowość brytyjskiej iFi Audio by Abbingdon Music Research - to iFi Audio xDSD Gryphon (zobacz TUTAJ i TUTAJ), czyli premium HD DAC i zbalansowany wzmacniacz słuchawkowy z opcją odbioru sygnału via Bluetooth. Jeśli zaś chodzi o łączność przewodową, xDSD Gryphon obsługuje wszystkie formaty przy użyciu hybrydowego chipsetu DAC Burr-Brown, który jest taki sam, jak we flagowym modelu Pro iDSD Signature sprzedawanego za cenę około ...15 000 PLN.
Wrażenia ogólne i budowa
xDSD Gryphon dostarczany jest niewielkim pudełku charakterystycznym dla iFi Audio - podłużne, z nasuwaną białą obwolutą nadrukowaną zdjęciami urządzenia. W zestawie znajduje się skrócona instrukcja obsługi, certyfikat, gwarancja producenta, miękki woreczek ochronny z aksamitu oraz aż trzy przewody o różnych standardach wtyków (są to krótkie przewody - 10 cm, produkcji własnej iFi Audio).
Przy opisie charakterystyki i cech xDSD Gryphon w zasadzie łatwiej by było napisać czym to urządzenie nie jest i czego nie potrafi, niż odwrotnie. Poniekąd można stwierdzić, iż jest niejako hybrydą pełnoprawnego wzmacniacza słuchawkowego oraz zaawansowanego przetwornika cyfrowo-analogowego z wbudowanym rasowym odbiornikiem Bluetooth wszelakich standardów. To taki iFi Audio xCan skrzyżowany z iFi Audio xDSD, acz wyposażony w dodatkowe funkcje oraz elementy konstrukcyjne / technologie. Zresztą obudowa Gryphona też zdaje się do nich w pełni nawiązywać (pofalowana aluminiowa "piersiówka"). Oczywiście, zmodernizowano ją nieco, dodano wyświetlacz OLED na grzbiecie, zainstalowano inteligentne pokrętło głośności na froncie, a także zwiększono liczbę gniazd. W rezultacie powstało urządzenie uniwersalne i wielofunkcyjne - wręcz zatrważające swymi licznymi umiejętnościami, funkcjami, ułatwieniami oraz wyśrubowanymi parametrami technicznymi!
Należy przyznać, że Gryphon to nie tylko wszechstronność, ale także pierwszorzędny design i wykonanie (piękna aluminiowa obudowa w kolorze tytanu, z pofałdowaną powierzchnią). Oraz znakomita ergonomia użytkowania. Albowiem xDSD może być używany zarówno na połączeniu kablowym (z rozmaitymi zewnętrznymi urządzeniami źródłowymi typu komputery, smartfony, tablety, transporty CD, sieciowe etc), jak i na bezprzewodowym w standardzie QCC 5100 Bluetooth v5.1 firmy Qualcomm. I to korzystając z wielu formatów: 1) aptX Adaptive i aptX HD, 2) LDAC i HWA/LHDC, 3) standardowe aptX i aptX Low Latency, 4) AAC oraz 5) SBC (Bluetooth vanilla).
Wbudowany moduł Bluetooth wykorzystuje najnowszy czterordzeniowy układ przetwarzania, co oznacza iż, Gryfon każde możliwe urządzenie źródłowe obsługuje z najwyższą rozdzielczością audio, na którą pozwala specyfikacja Bluetooth zapewniając przy tym najlepszy możliwy zasięg i stabilność, jak i maksymalną wydajność. Aktualnie lepiej tego zrobić już chyba nie można.
Warto podkreślić, iż wszelkie pokrętła, przyciski oraz regulatory pracują w sposób absolutnie płynny i miękki - bezproblemowy. Bardzo przyjemny w obsłudze. Satysfakcjonujący. To miłe poczucie wysokiej responsywności oraz luksusu kontrolowania wszelkich funkcji i ustawień przy pomocy miłych w dotyku oraz sprawnych w działaniu regulatorów. Wspaniała sprawa.
iFi Audio xDSD Gryphon może funkcjonować identycznie jak niewielki, a także premierowy, iFi Audio GO blu (sprzęt ten testuję równolegle - czytaj TUTAJ), albowiem także jest wyposażony w łączność bezprzewodową Bluetooth oraz wzmacniacz słuchawkowy. Innymi słowy, źródło może znajdować się w innym miejscu niż Gryphon, korzystając z jego funkcji bezprzewodowych i tym samym pozwalając "uwolnić się" użytkownikowi od komputera czy telefonu. Oczywiście, Gryphon reprezentuje wyższy poziom jakościowy niźli Go blu, a także ma wbudowane dodatkowe opcje / funkcje pokładowe. Przede wszystkim, oprócz wspomnianej kości Burr-Brown MultiBit, ma aż trzy oddzielne stopnie: Bluetooth + DAC + wzmacniacz, każdy zoptymalizowany pod kątem maksymalnej wydajności. Źródła cyfrowe mogą być podłączane przez USB, S/PDIF lub Bluetooth, zaś słuchawki pod gniazdo niesymetryczne 3,5 mm bądź symetryczne 4,4 mm typu Pentaconn. O czym więcej za chwilę.
Na frontowym mini-panelu zamontowano duże metalowe pokrętło głośności (które jest jednocześnie włącznikiem/wyłącznikiem zasilania lub wyboru menu - w tym celu należy je nacisnąć). xDSD Gryphon zawiera premierową innowację iFi Audio o nazwie CyberSync - to przeprojektowana regulacja głośności CyberDrive (znana wcześniej już z xDSD). CyberSync reguluje głośność w domenie analogowej - zapewnia idealną synchronizację głośności między źródłem a przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Automatycznie wykrywa, do którego systemu operacyjnego (OS) podłączony jest przetwornik cyfrowo-analogowy (iOS, Android, Windows, Mac OS lub Linux) i instruuje system operacyjny źródła, aby ominął jego programową regulację głośności. Niesłychana rzecz. Inteligentna.
Na metalowym pokrętle głośności umieszczono niewielką diodę - przybiera ona różne kolory wraz z pogłaśnianiem lub ściszaniem sygnału (równolegle na grzbietowym wyświetlaczu pokazywany jest aktualny poziom wzmocnienia w -dB). Po prawej stronie czołówki znajdują się dwa mini przyciski (większy i mniejszy) - pierwszy odpowiada za wybór wejścia źródłowego (cyfrowe przez USB, S/PDIF lub Bluetooth; analogowe przez wejścia 4,4 mm lub 3,5 mm - wszystkie wejścia, poza Bluetooth, umieszczono na tylnym panelu).
Drugi przycisk po prawej stronie gałki głośności służy do aktywacji funkcji XSpace (uprzestrzennienie) bądź XBass II (inteligentne wzmocnienie - korekta basów). Aktywacja danej funkcji jest sygnalizowana odpowiednią diodą na froncie oraz równolegle na wyświetlaczu OLED - podobnie jak wybór danego źródła. Co ciekawe, w trybie XBass II można wybrać opcje 'Bass' i/lub 'Presence', dzięki czemu wyższe częstotliwości średnich tonów są przywracane do "naturalnego" statusu dźwięku lub następuje silniejszy ich atak / wypełnienie / obecność. (Właściwy regulator funkcji umieszczono na tylnym panelu)
Po lewej stronie frontu zamontowano dwa gniazda słuchawkowe - niesymetryczne 3,5 mm oraz symetryczne 4,4 mm Pentaconn. Tuż obok umieszczono dwie diody - wyboru źródła oraz sygnalizującą jakość sygnału w kHz. Od spodu urządzenia umieszczono przełącznik / suwak dla aktywacji funkcji iEMatch dla wyjścia 3,5 mm lub 4,4 mm. iEMatch redukuje szum ze słuchawek o wysokiej czułości bez utraty zakresu dynamiki. Funkcja ta może być też całkowicie wyłączona.
Z tyłu zamontowano aż pięć gniazd, co jest nie lada wyczynem na tak małej powierzchni. Są to (od lewej do prawej): 1) gniazdo USB-C służące do ładowania baterii (aktualny poziom naładowania sygnalizuje mikro-dioda właściwym kolorem, a równolegle pokazywany jest na wyświetlaczu OLED), 2) gniazdo USB-C dla przewodowego podłączenia dowolnego źródła cyfrowego - PCM, DSD, DXD lub MQA, 3) hybrydowe wejście cyfrowe koaksjalne/optyczne S/PDIF, 4) wejście/wyjście analogowe zbalansowane 4,4 mm typu Pentaconn oraz 5) wejście/wyjście analogowe niezbalansowane 3,5 mm.
Jak podaje producent, xDSD Gryphon wykorzystuje nasze obwody wzmocnienia PureWave. Ma moc 1000 mW przy 32 Ohm. Z ogromną mocą wyjściową 6,7 V, obsługuje słuchawki o wysokiej impedancji, ponieważ Gryphon nie zmęczy się napędzając je. To wystarcza do napędzania wszelkiego rodzaju słuchawek. Pentaconn 4,4 mm jest najlepszy do zbalansowanego odtwarzania. S-Balanced 3,5 mm będzie maksymalizować słuchawki SE. Nie zapomniano też o Twoich wysokiej jakości IEM-ach o wysokiej czułości – iEMatch wyciszy wszelki syk. DSD Gryphon obsługuje przewodowo wszystkie formaty przy użyciu hybrydowego chipsetu DAC Burr-Brown, który jest taki sam, jak w naszym flagowym modelu Pro iDSD Signature
Specyfikacja techniczna- Bezprzewodowe: Bluetooth 5.1 (aptX, aptX HD, aptX Adaptive, aptX LL, LDAC, HWA, AAC i SBC Codec)
- Przewodowe (cyfrowe): USB-C, S/PDIF
- Przewodowe (analogowe): koncentryczny zbalansowany 4,4 mm, Single-Ended 3,5 mm
Formaty:
- DSD - DSD512/256/128/64, okta/cztery/podwójne/pojedyncze
- PCM - 768/705.6/384/352.8/192/176,4/96/88,2/48/44,1 kHz
- DXD - 768/705,6/384/352,8 kHz, podwójne/pojedyncze szybkość DXD
- MQA (dekoder) - 384/352,8 kHz
- Bluetooth - do 96 kHz
- DAC: multi Burr-Brown
- Bateria: ładowanie przez USB-C, zgodny z BC1.2 prąd ładowania do 1 900 mA
- Wymiary: 123 x 75 x 19 mm
- Masa: 215 g.
Wrażenia dźwiękowe
Aktywacja funkcji XSpace (czyli wirtualnego uprzestrzennienia) dodatkowo korzystnie wpływa na rozmiar i wymiar sceny. Poszerza ją, buduje, napusza. Przy czym XSpace czyni to w miarę autentycznie - nie jest to jakieś sztuczne nadęcie, a naturalne rozbudowanie. Mieszczące się w granicach przyzwoitej obiektywności hifi. Jednak ja zazwyczaj wolałem odsłuchy bez włączonego trybu XSpace. Dźwięk wydawał się być prawdziwszy - lepiej rozpoznawalny / postrzegalny w ogólnej przestrzeni słuchawkowej.
Brakuje tylko posłowia, spisu treści i indeksu.
OdpowiedzUsuń