Kilka dni temu odebrałem na testy i odsłuchy ciekawy wzmacniacz zintegrowany Audiolab 7000A (zobacz TUTAJ i TUTAJ) z brytyjskim rodowodem. Ta nowa konstrukcja jest rozwinięciem popularnego wzmacniacza Audiolab 6000A, dysponuje sporą mocą 2 x 70 W (8 Ohm) / 2 x 110 W (4 Ohm) w klasie AB, została wyposażona w pokładowy 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy ESS ES9038Q2M. Co ciekawe, w 7000A zainstalowano pełnoekranowy wyświetlacz IPS LCD o przekątnej 2,8-cala (480 x 640 mm), a także wbudowano dekoder MQA (PC USB, koncentryczny / optyczny). Jest też obsługa łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.0 (aptX / aptX LL oraz przedwzmacniacz gramofonowy MM. Całości dopełnia przedwzmacniacz słuchawkowy z prądowym sprzężeniem zwrotnym, zrealizowany na wyjściu słuchawkowym 6,35 mm i obsługujący słuchawki w szerokim zakresie impedancji od 20 do 600 Ohm. Lubimy takie super-wzmacniacze!
Wzięliśmy wszystko to, co uczyniło 6000A jednym z najpopularniejszych wzmacniaczy zintegrowanych ostatnich kilku lat. Dodaliśmy do niego dawkę unowocześnionej technologii z flagowego modelu 9000A. Co otrzymaliśmy? Nowego 7000A.
Od momentu wprowadzenia na rynek w październiku 2018 roku, wzmacniacz zintegrowany 6000A firmy Audiolab był konsekwentnym bestsellerem, chwalonym przez krytyków i uwielbianym przez swoich właścicieli za zakres udogodnień i zrównoważony dźwięk. Do modeli 6000A i 9000A dołączył trzeci zintegrowany wzmacniacz stereo. Nowy 7000A plasuje się pomiędzy swoimi dwoma braćmi zarówno pod względem ceny, jak i wydajności, dodając przy tym kilka własnych elementów. Bazuje na tych samych podstawach konstrukcyjnych co 6000A, uznając, że podczas gdy ten wzmacniacz jest nadal bijącym sercem wielu wysokiej klasy systemów audio, tak jak było to przez dekady, prawdziwie wszechstronny wzmacniacz zintegrowany musi obecnie pokrywać wiele możliwości - źródła, aby uzyskać dostęp do wielu możliwości. Dwa cyfrowe i analogowe, łączność bezprzewodowa dla urządzeń przenośnych, przedwzmacniacz gramofonowy do odtwarzania płyt winylowych oraz wzmacniacz słuchawkowy, jak również głośnikowy. Jednak podczas gdy etos pozostaje ten sam, każdy aspekt obwodu 7000A, zarówno cyfrowy, jak i analogowy, został udoskonalony w celu dostarczenia unowocześnionych udogodnień i zwiększenia wydajności.
Na pierwszy rzut oka model 7000A wygląda podobnie jak tańszy model, ale istnieją kluczowe różnice estetyczne. Niektóre z nich są subtelne tak jak np. ostrzejsze krawędzie pokręteł i zmiany w wentylacji na górnej części. Nowy wzmacniacz jest również nieco cięższy, waży 8,4 kg w porównaniu do 7,8 kg. Jednak najbardziej oczywistą zmianą estetyczną jest zmiana centralnego wyświetlacza - podczas gdy pozostaje on w kształcie owalu tak jak w modelu 6000A. Powód tego jest jasny od razu po włączeniu wzmacniacza. Monochromatyczny wyświetlacz tekstowy w 6000A został zastąpiony kolorowym interfejsem, podobnym do tego, który można znaleźć we flagowym modelu 9000A. Pokazuje on w atrakcyjny wizualnie sposób szereg informacji - poziom głośności, wejście, dane dotyczące formatu i inne. Daje on również dostęp do imponującego systemu menu wzmacniacza 7000A, który obejmuje takie opcje jak wybór filtra cyfrowego, upsampling, regulację głośności, kontrola balansu, automatyczne przełączanie w tryb standby oraz ograniczenie głośności po włączeniu wzmacniacza. Można nawet ustawić wyświetlanie miernika VU w formie "analogowej" lub "cyfrowej", pokazując w czasie rzeczywistym poziomy sygnału dla lewego i prawego kanału. Animacje można wyłączyć, a jasność jest regulowana. Wyświetlacz może być ustawiony tak, aby aktywował się tylko w momencie dostępu do funkcji i wyłączał się po określonym czasie, zgodnie z preferencjami użytkownika. Atrakcyjna wszechstronność interfejsu graficznego 7000A i wiele wyświetlanych opcji to wyraźny upgrade w stosunku do 6000A i niezwykły atut dla wzmacniacza zintegrowanego w jego cenie.
W modelu 7000A zastosowano najnowocześniejszą konwersję sygnału cyfrowego na analogowy, umożliwiając bezpośrednie podłączenie źródeł cyfrowych bez zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego. Podobnie jak w modelu 6000A, dostępne są cztery wejścia S/PDIF - dwa koaksjalne i dwa optyczne - ale 7000A dodaje wejście USB typu B dla komputerów PC, Mac, smartfonów, tabletów i innych urządzeń. Zapewnia również wejście HDMI ARC dla wygodnej integracji z systemem audio-wideo - 7000A jest jedynym wzmacniaczem Audiolaba, który oferuje to udogodnienie. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, u których system stereo znajduje się zaraz obok telewizora. Dla źródeł analogowych dostępne są trzy wejścia RCA oraz jedno dla gramofonu. Audiolab udoskonalił przedwzmacniacz gramofonowy MM w 7000A w celu poprawy wydajności porównując do 6000A, z precyzyjną korekcją RIAA i filtrowaniem wejścia, aby zapewnić, że winyl jest traktowany z taką samą uwagą jak źródła cyfrowe (cytat za Audiolab Polska).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz będzie oczekiwać na moderację