poniedziałek, 11 września 2023

Pylon Audio Jasper 23 Active / WiSA, głośniki aktywne i system bezprzewodowy



Kilka zdjęć ze strony Pylon Audio




Wstęp
Kiedy prawie rok temu testowałem głośniki podstawkowe Pylon Audio Jasper Monitor 18 (czytaj moją recenzję TUTAJ) nawet w najśmielszych snach nie przypuszczałem, że jarociński producent wkrótce wypuści ich aktywną wersję (czyli taką wyposażoną w wewnętrzne wzmacniacze). Stało się to w pierwszym kwartale 2023 roku, zaś oferta głośników aktywnych od razu objęła całą trzyosobową rodzinę Jasper - zaprezentowano modele Jasper Monitor 18 Active, Jasper 23 Active oraz Jasper 25 mkII Active. Wszystkie trzy modele aktywne mają identyczne wymiary jak ich pasywne odpowiedniki, analogiczne dostępne wersje wykończenia stolarki i fornirów, takie same zainstalowane przetworniki (czyli duńskie Scan-Speak serii Revelator!). Różnią się tym, że mają wbudowane wzmacniacze w obudowy (w każdej obudowie osobny wzmacniacz firmy Platin Audio) oraz, że wykorzystują system "Stereo Hub WiSA" (zobacz TUTAJ), czyli bezprzewodowy standard zapewniający bezstratne przesyłanie dźwięku.

Niedawno otrzymałem dużą przesyłkę kurierską wysłaną na palecie - wprost z jarocińskiej fabryki Pylon Audio. Przyjechały do mnie na testy nowiusieńkie Pylon Audio Jasper 23 Active (zobacz TUTAJ) w wykończeniu lakieru "czarny mat". Razem z nimi otrzymałem też wspomniany już system "Stereo Hub WiSA" umożliwiający bezstratne bezprzewodowe przesyłanie dźwięku pomiędzy wzmacniaczami głośników a różnymi źródłami zewnętrznymi (wykorzystując aplikacje Apple AirPlay 2 i Chromecast). Bardzo wygodne rozwiązanie, tym bardziej że sterowane za pomocą adresowanej aplikacji "Pylon Audio" dostępnej na smartfon bądź tablet. 

Co istotne, koncentrator "Stereo Hub WiSA" (zobacz TUTAJ) obsługuje do ośmiu kanałów dźwięku HD oraz przesyła / odbiera nieskompresowany i bezstratny 24-bitowy dźwięk 48/96 kHz przez sieć bezprzewodową, bez zauważalnych opóźnień i kompresji. Koncentrator może także odbierać sygnały audio z bezprzewodowych źródeł Bluetooth. Oprócz Bluetooth, system WiSA oczywiście obsługuje także WiFi.

Oprócz tego Jasper 23 Active mogą był przyłączone do jakiegokolwiek klasycznego zewnętrznego przedwzmacniacza za pomocą przewodów analogowych realizowanych na wtykach XLR, co jest praktycznym rozwiązaniem zaadaptowanym ze świata profesjonalnego audio. To spory atut, który znacząco poszerza funkcjonalność.

Inaczej mówiąc, nowe Pylon Audio 23 Active są "samowystarczalnymi jednostkami hifi" integrującymi w pełnowymiarowe (podłogowe) kolumny głośnikowe, dwa wzmacniacze prądowe o mocy 150 Watów (na przetwornik) wbudowane w skrzynki ich obudów (z dostępem przewodowym XLR), a także zaawansowany system bezstratnego przekaźnictwa sygnału bezprzewodowego wykorzystującego kilka standardów łączności. Oraz aplikację sterującą i korygującą dźwięk. Pylon Audio 23 Active do efektywnej pracy wymagają jedynie źródła dźwięku (i podłączenia do prądu) - przy czym może to być w zasadzie dowolne źródło przewodowe bądź bezprzewodowe. Pełna uniwersalność!

Wrażenia ogólne i budowa
Głośniki zapakowane zostały w dwa duże pudła, gdzie unieruchomione i zabezpieczone są grubymi piankowymi formami oraz dodatkowo owinięte grubymi materiałowymi woreczkami. Pomimo że Jasper 23 Active są bardzo masywnymi skrzynkami (26 kg sztuka!), ich wypakowanie z kartonów nie nastręcza większych trudności. Po prostu należy ustawić pudło w pozycji pionowej, otworzyć je (jest wyraźne zaznaczenie, z której strony otwierać), a następnie wysunąć kolumnę wraz z formami z kartonu. Zdjąć formę, worek - i już. W zestawie producent załącza ochronne, okrągłe maskownice na przetworniki, osiem wkręcanych nóżek na grubym filcu (kolce to opcja za dopłatą) oraz gwarancję (na pięć lat). 

W osobnym kartoniku dostarczany jest system WiSA, czyli Stereo Hub by Platinum Audio. To urządzenie o fizjonomii klasycznego modemu internetowego. W komplecie znajduje się zasilacz impulsowy (z trzema różnymi końcówkami), pilot zdalnego sterowania, dwie bateryjki, antenka WiFi oraz skrócona instrukcja obsługi. 

Wizualnie Aktywne Jasper 23 są identyczne jak pasywne Jasper 23 - zewnętrzne praktycznie niczym się nie różnią. Skrzynki są takie same - jedyna różnica to to, że w aktywnych zamontowano moduły wzmacniaczy, które są jednak wbudowane wewnątrz skrzynek, czyli w zasadzie w ogóle nieinwazyjnie na wyglądu zewnętrznego. Po prostu wykorzystano przestrzenie dolnych komór akustycznych kolumn montując tam elektronikę odpowiadającą za amplifikację i łączność bezprzewodową WiSA. Nic z głośnika nie wystaje, moduł wzmacniacza jest zintegrowany z obudową - manifestuje się jedynie płytką na tylnej ściance skrzynki.

Należy podkreślić, iż głośniki Jasper 23 Active wykonane zostały fantastycznie! To arcydzieło wzornictwa sztuki użytkowej - skrzynki są smukłe, wąskie i wysokie. Mają raczej proste formy, ale ich fronty zostały wyprofilowane w duże, wklęsłe łuki (co ma swe akustyczne uzasadnienie, bo wyrównuje zgodność fazową). Całość posadowiona jest na efektowych podstawkach (cokołach) z dystansami, co nadaje głośnikom dodaje dodatkowej wizualnej lekkości. Zapewniam Czytelnika, że na żywo Jasper 23 prezentują się jeszcze lepiej niż na zdjęciach. To są wyjątkowo urodziwe głośniki.

Naturalnie nie muszę dodawać, że jakość budowy i wykończenia obudów oraz ich pokrycie lakierem to najwyższa światowa liga. Pylon Audio jest jednym z kilku światowych liderów w tym zakresie. W Jarocinie posiada własne, bardzo duże zakłady, w których znajdują się zaawansowane linie produkcyjne montażu obudów, własna lakiernia, linie fornirowania i jeszcze kilka innych, co razem umożliwia bardzo wysoki poziom konstrukcji i budowy głośników (wiem, co piszę, bo osobiście zwiedzałem zakłady Pylon Audio).

Rozbudowany park maszynowy, wysoko wykwalifikowana załoga Pylon Audio oraz dogłębny głośnikowy know-how umożliwiają wytwarzanie w Jarocinie w zasadzie każdej obudowy na zamówienie oraz pokrycie jej dowolną powłoką - lakierową bądź fornirowaną. Identycznie jest w Jasper 23 Active - producent oferuje kilkanaście (!) katalogowych oraz nieograniczoną ilość na zamówienie. Czy to lakierów z palety RAL, czy to dowolnych oklein drewnianych. To jest niesamowite!

Do mnie dojechała wersja wykończenia typu lakier "czarny mat", ale można zamówić też "czarny wysoki połysk" lub biały, czerwony, żółty etc. Co istotne, lakier na skrzynkach kładziony jest wielowarstwowo - bardzo dokładnie pokrywa powierzchnię głośników, jest bardzo twardy i jednorodny. Wysoce estetyczny. Lakier tworzy integralną strukturę na skrzynkach, pokrywa je kompletnie - nie widać żadnych łączeń poszczególnych ścianek, czy innych elementów. Tak wysoki poziom wykończenia przypomina sposób zaawansowanego lakierowania fińskiego Amphion Audio, a to jest referencyjny adres.

Zainstalowane przetworniki to duńskie Scan-Speak z serii Revelator. Za niskie i średnie tony odpowiada para Scan-Speak 15W/8531K00 (zobacz TUTAJ) o średnicy 15 cm z charakterystycznymi nacięciami na membranach, których zadaniem jest kontrola zniekształceń membrany oraz rozpraszanie fal stojących. Z kolei wysokie częstotliwości powierzono jedwabnemu głośnikowi wysokotonowemu Scan-Speak D2608/913000 (zobacz TUTAJ) z ultralekkim, 18-gramowym układem drgającym. Nota bene, analogiczne przetworniki zastosowano w wersji pasywnej Jasper 23... Przetworniki można przysłonić maskownicami - producent z komplecie z głośnikami dostarcza 6. okrągłych mini-maskownic, które są montowane na magnesy i zasłaniają wyłącznie membrany przetworników.

Na tylnej ściance umieszczono dwa szerokie ujścia wentylacyjne bass-refleksów oraz panel kontrolny wzmacniacza / systemu łączności bezprzewodowej Stereo Hub WiSA duńskiej firmy Platinium Audio. Identyczne moduły są używane przez renomowanych producentów głośników hifi - są to między innymi Bang & Olufsen, Buchardt Audio, Dynaudio, System Audio, Electrocompaniet, Klipsch czy Piega. Doprawdy, doborowe towarzystwo.

Panel płytki wzmacniacza / systemu bezprzewodowego wyposażony jest w gniazdo zasilania IEC wraz z włącznikiem zasilania, analogowe wejście XLR (dla przewodowego podłączenia przedwzmacniacza), serwisowe gniazdo USB-A, regulator wzmocnienia (+6 dB, 0 dB, -6 dB) oraz przycisk aktywacji łączności bezprzewodowej wraz z otaczającymi go siedmioma białymi diodami, które opisują kilka różnych dostępnych konfiguracji głośników (układ 2 x front, front plus tył, z subwooferem lub bez itd.).



Identyczne moduły Platinium Audio zainstalowane w głośnikach aktywnych Pylon Audio i Buchardt Audio (foto Pylon Audio i Buchardt Audio)

Wzmacniacze klasy D o mocy 450 watów zamontowane w aktywnych Pylon Audio pochodzą od Platin Audio (zobacz TUTAJ), czyli firmy z ponad 30-letnim doświadczeniem (i z duńskim rodowodem) budowy wzmacniaczy głośnikowych oraz specjalizującej się także w konstruowaniu systemów integracji bezprzewodowej. Jak można przeczytać w Internecie, identyczne (lub bardzo podobne) rozwiązania przesyłowe zastosowane w Jasper 23 Active (oraz pozostałych modelach serii Jasper Active) używane są też przez tak renomowane firmy jak duńskie Buchardt Audio, B&O czy Davon Audio. Chyba lepszych rekomendacji nie trzeba.

Do głośników dodany jest skrzyneczka WiSA Stereo Hub, która przesyła bezprzewodowo otrzymany dźwięk do bezprzewodowych aktywnych głośników Jasper przy użyciu technologii WiSA. Panel tylny każdego głośnika z aktywnej serii Jasper zawiera panel wskazujący jego położenie w konfiguracji oraz informację, czy głośnik został pomyślnie sparowany z koncentratorem dla przypisanej mu pozycji. Stereo Hub obsługuje łączność Wi-Fi i Bluetooth, jest też kompatybilny z takimi systemami i usługami jak Spotify Connect, Chromecast, AirPlay 2 oraz Roon. Urządzenie wyposażone jest w wejście analogowe (RCA), trzy wejścia optyczne, jedno koaksjalne, jedno HDMI i jedno USB typu B. Na wyposażeniu znajduje się też poręczny pilot zdalnego sterowania.

Kolumnami Jasper 23 Active można też wygodnie sterować za pośrednictwem aplikacji Pylon Audio dostępnej w wersji na iOS-a i Androida. Aplikacja jest bardzo przyjazna i dopracowana, oferuje nie tylko możliwość sterowania głośnikami, ale także dokonywać ustawień systemowych głośników i cyfrowej korekcji dźwięku. Obsługa jest intuicyjna i logiczna, nie miałem żadnych problemów z ustawieniem łączności z głośnikami, konfiguracją systemu, obsługą czy sterowaniem.



Aplikacja Pylon Audio, parowanie głośników oraz dostosowywanie paramertów

Kalibracja

Streaming

Idąc z duchem czasu, przedstawiamy naturalne rozwinięcie naszej flagowej serii Jasper - wersję aktywną. Jasper 23 Active jest nowoczesnym produktem, oferującym najwyższą jakość dźwięku bez konieczności stosowania zewnętrznych wzmacniaczy i kabli głośnikowych. Wygoda bez kompromisów

Jaspery 23 Active napędza, dyskretnie wkomponowany w tył każdej z kolumn moduł najwyższej jakości wzmacniacza o mocy 150 W na każdy przetwornik. Pracują one w nowoczesnej, wysokowydajnej i energooszczędnej klasie D, co przekłada się na doskonałą jakość dźwięku i oszczędność energii. Zaawansowany procesor DSP pozwolił naszym konstruktorom na swobodę strojenia całości, optymalizując brzmieniowo konstrukcję zgodnie z założeniami.

Podobnie jak w tradycyjnej, pasywnej wersji kolumn Jasper 23, sercem aktywnych Jasper 23, są sprawdzone konstrukcje duńskiej firmy Scanspeak. Zastosowane przetworniki zostały specjalnie wyselekcjonowane w serii pomiarów akustycznych oraz godzin subiektywnych testów. Za środek i dół pasma odpowiada para słynnych Revelatorów 15, rozpoznawalnych m.in. dzięki charakterystycznym nacięciom, których zadaniem jest kontrola zniekształceń membrany (modów własnych) i rozpraszanie fal stojących membrany. Górę powierzyliśmy jedwabnemu głośnikowi wysokotonowemu z ultralekkim, 0,18-gramowym układem drgającym. Tweeter ten charakteryzuje ekstremalna szybkość i niezaburzony detal oraz lekkość odtwarzania najdrobniejszych szczegółów przekazu.
Projektując konstrukcję dołożyliśmy wszelkich starań, by stworzyć perfekcyjne warunki do pracy zastosowanych głośników. Korzystając z wieloletniego doświadczenia naszych inżynierów oraz bogatego zaplecza badawczego (m.in. komora bezechowa i akcelerometr laserowy) zaprojektowaliśmy obudowę pozbawioną prostopadłościennych form, cechującą się wyrównanymi centrami akustycznymi przetworników w najbardziej newralgicznej sekcji średnio-wysokotonowej, oraz minimalizacją zjawiska dyfrakcji. Ekstremalną sztywność uzyskaliśmy dzięki wysokiej klasy, grubym płytom MDF, przy czym front wykonany jest w technologii warstwowej typu sandwich. Zabiegi te, wraz z precyzyjnie rozmieszczonymi wzmocnieniami we wnętrzu obudowy zapewniają znaczącą redukcję wszelkich rezonansów własnych i podbarwień.
Wszystkie kolumny serii Jasper Active wykorzystują WiSA - szeroko uznany w branży audio, bezprzewodowy standard zapewniający bezstratne przesyłanie dźwięku. Jaspery łatwo łączą się z innymi urządzeniami działającymi w tej technologii, a przy użyciu dedykowanego Stereo Huba można swobodnie korzystać z posiadanej już elektroniki, takiej jak odtwarzacze CD, DAC, TV, itp. Dostępna na urządzenia iOS oraz Android, bezpłatna, aplikacja Pylon Audio pozwala w prosty sposób skonfigurować całość (Stereo Hub + kolumny głośnikowe). System wyposażony jest w moduły WiFi i Bluetooth, co gwarantuje wygodę i szybkość działania, oraz zbalansowane wejścia analogowe XLR dla najwyższej jakości przewodowego połączenia. Wersja aktywna Jasperów oferuje kompatybilność z takimi usługami, jak Spotify Connect, Chromecast, Airplay oraz Roon.

Jako centralny punkt odbioru źródeł dźwięku, WiSA Hub przesyła następnie bezprzewodowo otrzymany dźwięk do bezprzewodowych aktywnych głośników Jasper przy użyciu technologii WiSA. Panel tylny każdego głośnika z aktywnej serii Jasper zawiera panel wskazujący jego położenie w konfiguracji oraz informację, czy głośnik został pomyślnie sparowany z koncentratorem dla przypisanej mu pozycji (kursywą cytaty za Pylon Audio, modyfikacje własne).
Główne cechy:
- Bezprzewodowy standard WiSA - bezstratne przesyłanie dźwięku
- Szybkie i stabilne połączenie, dzięki technologii WiSA - opóźnienie poniżej 2.6 ms
- Kompatybilność z urządzeniami Wi-Fi bez zakłóceń
- Łatwe łączenie z innymi urządzeniami działającymi w technologii WiSA
- Oryginalna aplikacja Pylon Audio na iOS i Android
- Kompatybilność ze Spotify Connect, Chromecast, Airplay oraz Roon
- Wbudowany moduł WiFi oraz Bluetooth
- Analogowe wejścia XLR dla bezkompromisowej jakości połączenia
- Wysokiej klasy wzmacniacz o mocy 150 W na każdy przetwornik
- Zaawansowany procesor DSP

Dane techniczne Jasper 23 Active
Głośnik wysokotonowy D2608/913000 (Scan-Speak)
Głośnik niskotonowy 2 x 15W/8531K00 (Scan-Speak)
Wejście analogowe: zbalansowane XLR
Możliwość aktualizacji DSP Tak
Wbudowany bezprzewodowy odbiornik WiSA
Moc maksymalna 450 W
Napięcie zasilania 100 - 240 V
Wymiary [W x H x D] 166 x 992 x 401 mm
Masa 26 kg / sztuka


Dostawa pod dom na palecie

Kartony z Jasper 23 Active

Znakomite, bo poręczne opakowanie - głośniki są dość ciężkie, ale łatwo je wysunąć z pudła

Mocowania dla wkręcanych nóżek bądź kolców

W zestawie są takie nóżki

Wkręcam nóżki w gwintowane otwory

I już po robocie!

Przenoszę głośniki do głównego pokoju odsłuchowego


Znakomite wykonanie stolarki i lakierowania - u jarocińskiego Pylon Audio to standard


Lekko wklęsły przedni profil

Z tyłu skrzynek dwa wyjścia bass-reflexów oraz moduł wzmacniacza

Ustawiam głośniki w miejscach docelowych; zabawę z łącznością bezprzewodową Stereo Hub WiSA odkładam na jutro, na razie podłączam Jasper 23 Active do wyjścia przedwzmacniacza McIntosh MA8950

Stereo Hub by Platinum Audio


Czarna skrzynka, antenka, pilot i zasilacz

Tył urządzenia

Wyjątkowo poręczny i estetyczny pilot zdalnego sterowania! (dla porównania pilot McIntosh)



Wrażenia dźwiękowe
Na głośnikach Pylon Audio Jasper23 Active / WiSA odtwarzałem głównie muzykę z serwisu Tidal strumieniując ją bezprzewodowo WiFi via Stereo Hub, ale używałem też połączenia przewodowego wykorzystując COS D10 (streamer i przedwzmacniacz) łącząc głośniki przewodami symetrycznymi Melodika Purple MD2X. W tej drugiej konfiguracji odtwarzałem muzykę przede wszystkim z platformy Qobuz.

Co prawda nie słuchałem głośników pasywnych Pylon Jasper 23, ale przez dłuższy czas miałem u siebie w domu ich mniejszych, podstawkowych braci Pylon Jasper Monitor 18 (czytaj moją recenzję TUTAJ). Nie mogę więc porównać "head to head" dźwięku Jasper 23 aktywnych do pasywnych, ale do Jasper Monitor 18 jak najbardziej tak. Dobrze pamiętam, że głośniki te grały nieprawdopodobnie zaawansowanym i kompletnym dźwiękiem o znakomitej rozdzielczości i wzorcowej sugestywności. Spójnie i harmonijnie - po stokroć muzykalnie. Wiele tych cech odnalazłem też w aktywnych Jasper 23, lecz brzmienie okazało się być jeszcze bardziej pełne, obfite i wyrafinowane. Bardziej spektakularne, bardziej obecne, jeszcze bardziej nasycone i bliskie. Można napisać - więcej immersyjne. Jakby lepiej dopracowane i dookreślone. Ale także mocniejsze / silniejsze. Znacznie bardziej zdecydowane i ofensywne (w pozytywnym znaczeniu tego słowa).

Aktywne Pylony oferują mocny i dynamiczny przekaz o wysokim poziomie nasycenia tonalnego - to dźwięk gęsty, soczysty i fenomenalnie namacalny. Być może Jasper 23 nie mają zbyt postawnych gabarytów (ich wymiary to 166 x 992 x 401 cm), ale zapewniają dźwięk jakby grały skrzynki o 2-3 razy większej kubaturze wewnętrznej. Rozpęd, szybkość oraz energia grania przypomina aktywne głośniki sceniczne w czasie trwającego koncertu "live". Ale to wysublimowany koncert akustyczny w renomowanym teatrze muzycznym bądź nagłośnienie w filharmonii, a nie rozwrzeszczany i hałaśliwy koncert rockowy na stadionie! Albowiem głośniki z Jarocina oferują dźwięk zaangażowany i treściwy, ale jednocześnie wyjątkowo kulturalny i taktowny - poukładany, przestronny i tonalny, czyli wzorcowo obrazujący oraz różnicujący każdą muzykę, ton i głos.

Najbardziej słyszalnym / widzialnym pasmem jest średnica - tutaj najwięcej się dzieje, wydarzenia muzyczne zajmują maksimum miejsca, jest najbardziej gęsto i rojnie. Jednakże chronologia zdarzeń dźwiękowych jest więcej niż poprawna, jest wprost znakomita - dźwięk nie jest stężały, nie zalega, a biegnie szybko, ochoczo i płynnie. Przepływ dźwięku odbywa się bez turbulencji, a dzięki temu jest pierwszorzędnie przezroczysty i czytelny. Precyzyjnie i dokładnie obrazowany. Jest wysoce rozdzielczy i analityczny, ponieważ zainstalowane przetworniki Scan-Speak mocno dbają o odpowiednią szczegółowość i staranność brzmienia. Z kolei budowana scena dźwiękowa ma wiarygodnie lokowane źródła dźwięku. Jest przestronna i trójwymiarowa.

Soprany są obecne i żywe - raczej jasne niż przymglone, ale nie przesadzone na skali jaskrawości. Dobrze tną powietrze w swej sporej rozdzielczości, jednoznacznie pokazują detale i subtelności nagrań, lecz nie męczą i nie żądlą igłami sybilantów. Co prawda są dość odważne, ale w granicach poprawnej normy elastyczności i gładkości. Być może mogłyby być ciut więcej przypiłowane, ale wówczas straciłaby na jakości przenikliwość oraz jasność dźwięku. Coś za coś, a Jasper 23 Active wydają się mieć optymalnie wyregulowane wysokie. Wszelkie detale i mikroelementy w muzyce są łatwo rozróżnialne - i o to właśnie chodzi. A że czasem te detale mogą ukąsić - to już inna sprawa. W naturze przecież też tak się wydarza / dzieje się.

Ale nie tylko średnica i wysokie są dokładne i wytrawne. Niskie tony pracują jak dobrze naoliwiony mechanizm - są głębokie, substancjalne, przenikliwe. Rytmiczne oraz masywne. Optymalnie mocne i szybkie - uderzające zdecydowanie i pewnie, a do tego imponująco zaokrąglone i wypoziomowane. Kiedy potrzeba miękkie i powabne lub eksplodujące i uderzające kowalskim młotem. Bas pochodzi z dość niewielkich skrzynek, ale produkują go aż dwa efektywne przetworniki wspomagane dwoma szerokimi ujściami bass-refleksów (oraz napędzane dwoma wydajnymi wzmacniaczami!), a więc masa i wolumen niskich są naprawdę spore i treściwe. Muskularne jak wojowniczy Conan, ale nie przeciążone i nie otłuszczone. Genialnie sprężyste.

Niekiedy niskie tony aktywnych Pylonów lubią dominować, rozlać się szeroką falą po pomieszczeniu, a czasem nawet nim ciut zawładnąć. Zaanektować. Dlatego warto stawiać skrzynki Jasper 23 Active w dużych pokojach o powierzchniach większych niż około 25 m2 / 30 m2, wówczas ekspansywny i dominujący charakter basów będzie zredukowany lub w ogóle wyeliminowany. Proszę o tym pamiętać przy planowaniu zakupu głośników (no chyba, że ktoś lubi mieć duuużo efektywnego basu, to wtedy można z powodzeniem wstawiać Pylony nawet to mikrej kawalerki - sążnisty masaż brzucha zapewniony!).

Oczywiście, należy mieć na uwadze, że ostateczny dźwięk aktywnych Jasper 23 Active to niejako suma i/lub iloczyn brzmienia samych kolumn głośnikowych (czyli konstrukcji skrzynek i przetworników Scan-Speak) oraz wbudowanych wzmacniaczy klasy D Platin Audio o mocy 2 x 450 Watów. Zaś wzmacniacze są tak dobrane i dopasowane, że wzorowo kontrolują dźwięk głośników - mocno "trzymają je za twarz". Głośniki pracują imponująco równo i efektywnie - produkują sporo dobrego dźwięku! Są ofensywne i inwazyjne, acz w stu procentach wiarygodne i wysokoskuteczne w działaniu. Rwą się do grania kompletnych i wypełnionych dźwięków o nadzwyczajnie treściwej strukturze. Aczkolwiek jest to struktura gęsta oraz wielowarstwowa - mocno nasycona alikwotami i nakarmiona pożyteczną akustyką. Nadmuchana powietrzem, zaopatrzona w fizyczne ciało i dźwiękowe tło. Tworząca autentyczny horyzont akcji.

Zainstalowane wzmacniacze w Jasper 23 Active silnie narzucają własny styl gry, warunkują brzmienie, ale nie oznacza to, że użytkownik nie może nic już zrobić, dostroić dźwięku. Producent zadbał i o to. Za pomocą aplikacji "Pylon Audio" bezproblemowo można cyfrowo dopasować charakterystykę dźwięku, zmienić jego częstotliwości, wyrównać, wygładzić lub wyostrzyć itd. Można też zastosować jeden z kilku dostępnych cyfrowych filtrów, ustawiać szerokość dźwięku, dostosowywać gain, zmniejszać / zwiększać obfitość basu etc. Możliwości jest wiele i na pewną są one pomocne w ustawieniu preferowanego brzmienia głośników. Co prawda jest to regulacja cyfrowa (układ DSP), a nie korekta za pomocą doboru zewnętrznego wzmacniacza / źródła, ale żyjemy w XXI wieku, a nie w XX. Nowoczesność dotarła także do świata high-fidelity audio i naprawdę nie ma się czego bać, bo to bardzo dobrze i sprawnie gra!

Na potrzeby niniejszej recenzji dokonałem też połączenia przewodowego Jasper 23 Active z przedwzmacniaczem liniowym (czyli z pominięciem systemu bezprzewodowego Stereo Hub WiSA Platninium). Jako przedwzmacniacz pracował COS D10, czyli zaawansowany przedwzmacniacz liniowy, ale równolegle także streamer oraz DAC. Zastosowane przewody to symetryczne Melodika Purple MD2X o długości 2 x 3 metry. Być może jestem przesadnym purystą sprzętowo-dźwiękowym, ale właśnie takie przewodowe połączenie Jasper 23 Active z przedwzmacniaczem podobało mi się najbardziej. Najlepiej się w nim odnalazłem. W moim przekonaniu dźwięk tutaj był najczystszy, najbardziej rozdzielczy i najgłębszy. W maksymalnym stopniu wysublimowany i autentyczny. Pozbawiony delikatnej nerwowości i wewnętrznego rozedrgania jakie przynosiło połączenie bezprzewodowe. To, że taka opcja przewodowa jest dostępna (i że jest brzmieniowo świetna) bardzo dobrze świadczy o uniwersalnych umiejętnościach głośników aktywnych Jasper 23 Active. Brawo Pylon Audio!

Konkluzja
Pylon Audio Jasper 23 Active / WiSA to głośniki aktywne (czyli z wbudowanymi wzmacniaczami) oraz system bezprzewodowy wraz ze streamerem, które wspólnie tworzą kompletny i niezależny zestaw high-fidelity (który może działać także przewodowo). Stereo Hub by Platinium Audio oferuje łączność Wi-Fi i Bluetooth oraz jest kompatybilny z takimi systemami i usługami jak Spotify Connect, Chromecast, AirPlay 2 czy Roon. Innymi słowy, tytułowy zestaw może działać jako stuprocentowo samowystarczalny system. Pod względem dźwięku reprezentuje bardzo zaawansowany poziom - to brzmienie obfite, kompletne i nasycone. Rozdzielcze i wysublimowane - o rozbudowanym, acz kontrolowanym basie. Zestaw Pylon Audio Jasper 23 Active / Stereo Hub by Platinium Audio to wysokogatunkowy system "all-in-one", albo jeszcze precyzyjniej - "plug-and-play-all". Rekomendacja!

Ceny w Polsce: Pylon Audio Jasper 23 Active - 30 999 PLN (za parę w wykończeniu czarny mat); WiSA Stereo Hub - 2 999 PLN.

Rekomendacja dla Pylon Audio Jasper 23 Active / WiSA Stereo Hub!


Za:
- renomowany polski producent Pylon Audio
- dysponujący wyjątkowo rozbudowanym parkiem maszynowym oraz rozległym know-how budowy głośników
- Jasper 23 Active to aktywna wersja głośników Jasper 23 o identycznym wyglądzie i gabarytach
- znakomita konstrukcja, przykładne wykonanie i wysoka jakość zastosowanych materiałów
- estetyczna stolarka, możliwość indywidualnego wyboru wykończenia lakierem bądź okleiną w szerokim zakresie
- referencyjne duńskie przetworniki Scan-Speak z wysokiej serii Revelator
- Jasper 23 Active / WiSA to wszechstronny system "all-in-one" / "plug-and-play" integrujący kolumny głośnikowe, wzmacniacze klasy D o mocy 2 x 450 W, system łączności bezprzewodowej oraz streamingu (w kilku standardach)
- wykorzystujący Stereo Hub WiSA by Platinium Audio używany przez topowych producentów głośników na całym świecie
- wbudowany zaawansowany procesor DSP
- komunikacja bezprzewodowa 24 bit / 192 kHz, czyli "high-definition sound"
- lub przewodowa poprzez gniazda analogowe XLR
- kompatybilna obsługa Google Chromecast, Apple Airplay 2, Spotify Connect, Roon Ready, Bluetooth 5.0 i DLNA UPnP
- wysoka uniwersalność i szeroka ergonomia użytkowania; wręcz nadzwyczajna!
- własna aplikacja "Pylon Audio" adresowana dla kontroli systemu / regulacji dźwięku / ustawień funkcji / obsługi streamingu
- przeznaczona do zainstalowania na smartfonach i tabletach w środowisku Android lub iOS
- dźwięk klasy high-fidelity 
- kompletny, ale dokładny i precyzyjny - szczegółowy
- czysty i harmonijny
- pełny, nasycony i substancjalny, o wybitnej rozdzielczości i przykładnej selektywności
- żywy i bezpośredni, super-obecny
- zjawiskowa energia i dynamika przekazu
- rozbudowana przestronność i przestrzenność
- piękna średnica, wiarygodna
- znakomita muzykalność oraz wzorowa sugestywność grania
- mocarne, ale dobrze kontrolowane basy, z dużą siłą przebicia
- wyprodukowano w Polsce, w Europie
- korzystna relacja jakość / cena
- rekomendacja Stereo i Kolorowo.

Przeciw:
- rozbudowana energia i spektakularna dynamika grania Jasper 23 Active nie każdemu przypadną do gustu
- konstrukcyjnie powiększone basy mogą niekiedy wydawać się nadmiarowe
- dlatego głośniki wymagają pomieszczeń o sporej powierzchni / kubaturze
- wbudowane wzmacniacze klasy D silnie warunkują / determinują brzmienie głośników
- brak analogowych gniazd RCA na kolumnach dla przyłączenia przedwzmacniacza (są tylko gniazda XLR), co nieco ogranicza funkcjonalność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację