sobota, 1 lipca 2023

Plan recenzji - lipiec / sierpień 2023 r.

Tak prezentuje się zestaw testowy Stereo i Kolorowo w dniu 1 lipca 2023 r.
 


Na lato '23 zaplanowałem następujące testy na stronach bloga Stereo i Kolorowo:

1. Właśnie kończę recenzję brytyjskiego przedwzmacniacza gramofonowego Rega Aria MK3 (zobacz zapowiedź testu TUTAJ). To „wzmacniacz całkowicie analogowy”, bez wbudowanych cyfrowych obwodów sterujących. Aria MK3 zawiera wiele innowacyjnych pomysłów projektowych, w tym samoregulujące sterowanie serwo, aby utrzymać obwód wejściowy MC w optymalnym stanie, kompensując wszelkie zmiany temperatury otoczenia lub pracy.




2. Finalizuję też test premierowych słuchawek Sennheiser HD 660S2 (zobacz TUTAJ). W modelu tym do klasycznych przetworników o średnicy 38 mm dodano nowe ultralekkie aluminiowe cewki o impedancji 300 Ω charakteryzujące się większą siłą magnetyczną i tłumieniem elektrycznym, co pozwoliło uzyskać lepszą niż wcześniej odpowiedź impulsową (zapewnia to lepszą dynamikę i imponująco niskie zniekształcenia). Korekta tego elementu pozwoliła również obniżyć częstotliwość rezonansową do wartości 70 Hz.




3. Trzeci tekst, który mam na ukończeniu, to recenzja super-wzmacniacza z USA, czyli McIntosh MA8950 (czytaj TUTAJ), który jest bezpośrednim następcą dobrze znanego i nagradzanego modelu MA8900. Wzmacniacz ten zawiera przede wszystkim dodatkowe ulepszenia w zakresie funkcjonalności - ale nie tylko. Pojemność kondensatorów w MA8950 została podwojona w porównaniu z MA8900, co spowodowało znaczny wzrost zapasu dynamiki z wartości 2 dB do 3,1 dB, tym samym zapewniając korzystniejsze oddawanie skoków dynamiki przy jednoczesnych mniejszych zniekształceniach. I chociaż poprzedni model MA8900 charakteryzował się świetną prezentacją najniższego zakresu niskich tonów, to zwiększona pojemność kondensatorów w MA8950 pozwala na jeszcze bardziej spektakularne odtwarzanie i kontrolę basu.







4. W zeszłym tygodniu otrzymałem na testy Pylon Audio Jasper 23 Active / Stereo Hub WiSA (zobacz) TUTAJ, czyli głośniki aktywne oraz bezprzewodowy system z nimi zintegrowany (i umożliwiający bezstratne przesyłanie dźwięku). Pylon Audio Jasper 23 Active są rozbudowaną o wewnętrzne wzmacniacze wersją klasycznych głośników Jasper 23 - zaś jedne i drugie są oparte o identyczne przetworniki - duńskie Scan-Speak z linii referencyjnej Revelator. Muszę przyznać, że konstrukcja, wykonanie oraz walory dźwiękowe Jasper 23 Active zasługują na najwyższe uznanie!




5. Antelope Amári (zobacz TUTAJ) to wysokiej jakości profesjonalny przetwornik AD/DA umożliwiający konwersję sygnału do wartości 384 kHz PCM / DSD256, wzmacniacz słuchawkowy i precyzyjny zegar. Urządzenie charakteryzuje się nowoczesnym designem, uniwersalnym panelem dotykowym i najwyższej klasy sekcją I/O składająca się z pary wyjść na złączach XLR lub TRS, pary wejść (combo XLR i RCA) oraz dwóch wyjść słuchawkowych wysokiej mocy z osobną kontrolą głośności i precyzyjnie dostrajalną impedancją wyjściową.






6. Premierowy SPL Diamond (zobacz TUTAJ) to DAC na kości AKM AK4490 Velvet Sound i jednocześnie przedwzmacniacz liniowy - prosto z niemieckiej firmy Sound Performance Lab electronics GmbH. SPL Diamond pochodzi z referencyjnej linii SPL electronics GmbH zwanej Pro-Fi Series, pozwala na podłączenie aż sześciu cyfrowych źródeł oraz zewnętrznego zegara taktującego. Wyposażony jest w autorską technologię SPL VOLTAiR, firmowy system DLP120 (Dual Low-Pass 120) oraz w pełni analogowy potencjometr głośności Alps RK27„Big Blue”,




7. SoundMagic P60BT ANC (zobacz TUTAJ) to dalekowschodnie słuchawki bezprzewodowe z aktywną, hybrydową redukcją szumów firmy Sony. Podwójne mikrofony wykrywające hałas zewnętrzny wychwytują i filtrują do 95% dźwięków o niskiej częstotliwości. Zakłócenia takie jak np. odgłosy ruchu ulicznego, czy szum wiatru są blokowane, dzięki czemu bez problemu można skupić się na słuchanej muzyce, stacji radiowej lub audiobooku.


8. Kilka tygodni temu otrzymałem na testy przewody głośnikowe MB Audio Cable NOVA (zobacz TUTAJ). Kable są wykonane z miedzi monokrystalicznej OCC. Budowę wewnętrzną stanowi grupa miedzianych przewodników typu solid core OCC, z których każdy jest wzajemnie izolowany. Jako izolację wykorzystano siatkę z naturalnych włókien bawełnianych, zabezpieczonych dodatkowo warstwą teflonu. Przewody zakończone są miedzianymi widłami firmy Cardas.




9. Taga Harmony TCD-50 (zobacz TUTAJ) to nowy odtwarzacz płyt kompaktowych. Zaimplementowany na pokładzie przetwornik cyfrowo-analogowy to 32-bitowy ESS SABRE ES9018 Reference DAC z architekturą HyperstreamTM II wraz z systemem Time Domain Jitter Eliminator. Do tego zastosowano dwubiegunowy, w pełny różnicowy liniowy filtr Bessela. Z kolei za dystrybucję prądu odpowiada toroidalny transformator zasilania 35 W. Co istotne, odtwarzacz wyposażono w wyjścia symetryczne XLR i niesymetryczne RCA.


10. Niedawno otrzymałem na testy / odsłuchy uniwersalne urządzenie o tajemniczej nazwie COS D10 (zobacz TUTAJ), które łączy w sobie pełnowymiarowy streamer, HD DAC, przedwzmacniacz liniowy oraz wzmacniacz słuchawkowy z kilkoma wyjściami (2 x XLR i 6,35 mm). Co ciekawe, wersja, którą dostałem wyposażona jest także w rzetelny przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek MM / MC. Innymi słowy, COS D10 to dość nietypowe urządzenie typu "pięć w jednym". Jestem zachwycony tym sprzętem - gra przepięknie!


11. RME ADI-2/4 Pro SE (zobacz TUTAJ) to studyjny dwukanałowy przetwornik sygnału analogowego na cyfrowy i czterokanałowy przetwornik sygnału cyfrowego na analogowy w obudowie typu half-rack (9,5″) o wysokości 1 U. Pokładowe przetworniki 32 bit / 768 kHz zapewniają stosunek sygnału do szumu do poziomu 123 dBA. Urządzenie oferuje parametry techniczne klasy referencyjnej w połączeniu z niespotykanym zestawem funkcji. Procesor DSP dodaje wszystkie rodzaje użytecznego przetwarzania dźwięku, w tym 5-pasmowy korektor parametryczny, szybką regulację bass/treble, crossfeed i nową koncepcję regulacji dźwięku loudness.


12. Audiolab 7000A (zobacz TUTAJ) jest rozwinięciem popularnego wzmacniacza Audiolab 6000A, dysponuje sporą mocą 2 x 70 W (8 Ohm) / 2 x 110 W (4 Ohm) w klasie AB, została wyposażona w pokładowy 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy ESS ES9038Q2M. Co ciekawe, w 7000A zainstalowano pełnoekranowy wyświetlacz IPS LCD o przekątnej 2,8-cala, a także wbudowano dekoder MQA. Jest też obsługa łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.0 (aptX / aptX LL oraz przedwzmacniacz gramofonowy MM. Całości dopełnia przedwzmacniacz słuchawkowy z prądowym sprzężeniem zwrotnym, zrealizowany na wyjściu słuchawkowym 6,35 mm.


13. Audel U-Nika (zobacz TUTAJ) to urocze włoskie mini-monitory z przetwornikami szerokopasmowymi z membranami wykonanymi z celulozy bambusa. Co istotne, w zaledwie 3,5 litrowej obudowie ukryto labirynt akustyczny o długości aż 58 cm, co gwarantuje optymalną eliminację fal stacjonarnych oraz wszelkich zjawisk rezonansu wewnętrznego. Z kolei zastosowany filtr notch gwarantuje zachowanie liniowości w całej częstotliwości dźwięku. Testowanie tych maluchów to czysta przyjemność!


14. Dosłownie wczoraj przyjechały do mnie słuchawki HarmonicDyne Athena. Zapowiem je wkrótce osobnym wpisem na blogu, bo jeszcze nawet nie zdążyłem ich wypakować z kartonu. Za kilka dni opublikuję ich "unboxing" wraz z fotografiami.

Zapraszam do letniej lektury bloga Stereo i Kolorowo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację