Polpak

sobota, 17 czerwca 2023

RME ADI-2/4 Pro SE, przetwornik AD/DA, przedwzmacniacz, wzmacniacz słuchawkowy - zapowiedź testu







Kilka lat temu wielce mi zaimponował (oraz przypadł do gustu) przetwornik cyfrowo-analogowy / wzmacniacz słuchawkowy RME ADI-2 DAC (czytaj moją recenzję TUTAJ). Dlatego w konkluzji testu dla Stereo i Kolorowo tak o nim wówczas napisałem: "Niemiecki RME ADI-2 DAC to jeden z najlepszych DAC-ów (ze wzmacniaczem słuchawkowym), jakie miałem u siebie na testach (i w ogóle jakie słyszałem). Wielofunkcyjny, z mnóstwem rozmaitych korektorów, z analizatorem spektrum i co najważniejsze - rewelacyjnie grający. A do tego w całości zaprojektowany i wytworzony w Niemczech. W relacji cena / jakość absolutnie nie do pobicia. Koniec. Kropka".

Pod koniec roku 2022 niemiecka firma RME wprowadziła rozbudowaną wersję ADI-2 DAC, czyli profesjonalny "High-Performance AD / DA Converter RME ADI-2/4 Pro SE" (zobacz TUTAJ i TUTAJ). RME wyjaśnia, że dopisek "SE" oznacza „Special Edition”, czyli edycję specjalną, limitowaną, jako dodatek do istniejącej serii ADI-2. 

W oparciu o wieloletni, ciągły rozwój ADI-2 Pro, firma RME przedstawia kolejny dodatek do niezliczonej, wielokrotnie nagradzanej serii ADI-2. Nasze najnowsze arcydzieło jest wyposażone w nowo opracowaną płytkę drukowaną, udoskonaloną specyfikację i szybszy procesor DSP zapewniający wyjątkową, przejrzystą sygnaturę dźwiękową, wzmacniacze słuchawkowe o ekstremalnej mocy, w tym ustawienie mocy IEM, zbalansowane złącze 4,4 mm Pentaconn o bardzo niskim poziomie szumów, funkcję wyzwalania do włączania/wyłączania zewnętrznego urządzeń i wreszcie tryb RIAA do bezpośredniej digitalizacji płyt winylowych w najwyższej jakości (cytat za RME, przepraszam za niezdarny język - sam tłumaczyłem).
RME ADI-2/4 Pro SE to studyjny dwukanałowy przetwornik sygnału analogowego na cyfrowy i czterokanałowy przetwornik sygnału cyfrowego na analogowy w obudowie typu half-rack (9,5″) o wysokości 1 U. Pokładowe przetworniki 32 bit / 768 kHz zapewniają stosunek sygnału do szumu do poziomu 123 dBA. Urządzenie oferuje parametry techniczne klasy referencyjnej w połączeniu z niespotykanym zestawem funkcji. Procesor DSP dodaje wszystkie rodzaje użytecznego przetwarzania dźwięku, w tym 5-pasmowy korektor parametryczny, szybką regulację bass/treble, crossfeed i nową koncepcję regulacji dźwięku loudness.

ADI-2/4 Pro SE zawiera dwa analogowe wejścia symetryczne "servo-balanced" na gniazdach combo XLR / TRS, dwa oddzielne symetryczne i niesymetryczne wyjścia na XLR i TRS oraz dwa bardzo mocne stereofoniczne wyjścia słuchawkowe Extreme Power umieszone z przodu dla łatwej symetrycznej obsługi wszystkich słuchawek, w tym IEM przez złącze 4,4 mm Pentaconn.

Dzięki niezależnym symetrycznym wyjściom: liniowym i słuchawkowym, symetryczne słuchawki nie wyciszają już tylnych wyjść. Symetryczne wyjścia liniowe i słuchawkowe mogą być używane jednocześnie, nawet z różnymi źródłami/sygnałami. Wyjście TRS z tyłu może być zasilane ze ścieżki sygnałowej Line 1/2 lub Phones 3/4, idealnie do obsługi efektów insertowych podczas procesu masteringu.

Wysokiej rozdzielczości panel IPS, stanowiący graficzną powierzchnię operacyjną, jeszcze bardziej ułatwia obsługę i wyświetla kolejne funkcje obsługiwane przez procesor DSP, a mianowicie: mierniki poziomu szczytowego, 30-pasmowy analizator w technologii filtrów biquad DIGICheck oraz ekran State Overview, przedstawiający aktualne stany SPDIF, AES, USB i zegara.
(Cytaty za RME i Audiostacja).



Kartonowe pudełko z nasuwaną nań papierową obwolutą

Sprzęt wewnątrz kartonu jest dobrze zabezpieczony


Akcesoria - zasilacz, zdalny sterownik, kilka przewodów oraz instrukcja obsługi

Instrukcja obsługi to ponad dwustustronicowa książka...

Praktyczne kodowanie pilota zdalnego sterowania

Bardzo solidne nóżki - niby niewiele, a bardzo cieszy!

ADI podłączony do zasilania, ale jeszcze nie uruchomiony - dookoła przycisku zasilania świeci czerwony pierścień

Po włączeniu zasilania czerwony pierścień zmienia barwę na białą, zapala się też biała otoczka wokół głównego pokrętła, wzbudza się ekran LCD

W całości aluminiowa obudowa

Znakomite wykonawstwo

Na tylnym panelu znajduje się dużo różnych gniazd, w tym w standardzie typowo profesjonalnym

Wtyk zasilania ma specjalne "motylki", które unieruchamiają go w gnieździe


Zabójczy design RME oraz hipnotyzująco "falujący" wyświetlacz...


Ekran wyświetlacza można ustawiać na różne sposoby

Trzy wyjścia słuchawkowe, w tym symetryczne 4,4 mm Pentaconn


Jako streamer dla Qobuz (na początek odsłuchów) wykorzystuję iPad Air 4; słuchawki to Sennheiser HD 660S2



Dodaję słuchawki SIVGA SV023 na przewodzie symetrycznym i wtyku 4,4 mm Pentaconn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację