Polpak

piątek, 2 czerwca 2023

McIntosh MA8950, wzmacniacz zintegrowany - zapowiedź testu





 



McIntosh Laboratory to kultowe amerykańskie przedsiębiorstwo branży audio high-fidelity - jest rozpoznawane przez wszystkich światowych melomanów i audiofilów. Produkty McIntosha, czyli tzw. Maki, mają bardzo oryginalny design - można je rozpoznać po wysokich przednich panelach wykonywanych z czarnego szkła, olbrzymich turkusowo-niebieskich wychyłowych miernikach mocy oraz dużych napisach na frontach pisanych gotykiem.

Dwaj panowie - Frank H. McIntosh i Gordon Gow - założyli firmę McIntosh w 1949 roku, która pierwotnie mieściła się w Silver Spring (stan Maryland), a następnie, w 1951 roku, została przeniesiona do Binghamton (stan Nowy Jork). Inżynier Dave O'Brien dołączył do McIntosha w 1962 roku (i pracował w nim aż do 1999 roku!). Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się przede wszystkim produkcją wzmacniaczy muzycznych, zaś od 1967 roku zaczęto też konstruować zespoły głośnikowe. Warto wiedzieć, że przez pierwszych kilkanaście lat McIntosh wytwarzał wyłącznie zestawy złożone z przedwzmacniacza i końcówek mocy. Pierwszy wzmacniacz zintegrowany wprowadzono dopiero w roku 1963.

Co warte podkreślenia, wzmacniacze marki McIntosh były używane na legendarnym festiwalu muzycznym Woodstock w 1969 roku - aż dwadzieścia wzmacniaczy lampowych McIntosh MC3500 zostało użytych do zasilania głośników JBL na plenerowej scenie tego festiwalu.

Dziś w portfolio McIntosh Laboratory można znaleźć rozmaite wzmacniacze audio (zintegrowane, bądź dzielone, lampowe i tranzystorowe, stereo lub wielokanałowe ), ale także tunery stereo, głośniki, gramofony, streamery muzyczne, procesory i inne produkty audio.
Produkty McIntosh są projektowane i wytwarzane ręcznie w naszej fabryce w Binghamton w stanie Nowy Jork przez naszych oddanych pracowników, których łączy pasja do muzyki i dziedzictwo McIntosh. Od samego początku McIntosh napędza niektóre z najważniejszych momentów w historii muzyki i popkultury. Od przemówienia inauguracyjnego prezydenta Lyndona Johnsona w Woodstock po słynną Grateful Dead „Wall of Sound”, McIntosh nie tylko był świadkiem historii, ale my ją kształtowaliśmy (kursywą cytat za McIntosh).
Właśnie odebrałem na testy tranzystorowy wzmacniacz zintegrowany McIntosh MA8950 (zobacz TUTAJ i TUTAJ), który oferuje sporą moc wynoszącą aż 200 Wat na kanał. MA8950 to nowy wzmacniacz w ofercie McIntosh Laboratory - jest bezpośrednim następcą dobrze znanego i nagradzanego modelu MA8900; zawiera przede wszystkim dodatkowe ulepszenia w zakresie funkcjonalności - ale nie tylko. Pojemność kondensatorów w MA8950 została podwojona w porównaniu z MA8900, co spowodowało znaczny wzrost zapasu dynamiki (Dynamic Headroom) z wartości 2 dB do 3,1 dB, tym samym zapewniając korzystniejsze oddanie skoków dynamiki przy jednoczesnych mniejszych zniekształceniach. I chociaż poprzedni model MA8900 charakteryzował się świetną prezentacją najniższego zakresu niskich tonów, to zwiększona pojemność kondensatorów w MA8950 pozwala na jeszcze bardziej spektakularne odtwarzanie i kontrolę basu.

* * *

Wzmacniacz MA8950 standardowo jest wyposażony w cyfrowy moduł DA2 przetwornika cyfrowo-analogowego / audio zamiast cyfrowego modułu audio DA1, który był montowany w MA8900. DA2 oferuje siedem wejść cyfrowych: dwa koncentryczne i dwa optyczne oraz po jednym USB, MCT i HDMI Audio Return Channel (ARC). Telewizory kompatybilne z wyjściem HDMI (ARC) można podłączyć do MA8950, aby cieszyć się dźwiękiem z telewizora o tak wysokiej jakości jaki nigdy dotąd nie był dostępny za pośrednictwem domowego systemu muzycznego. Popularne wielokanałowe formaty audio Dolby® i DTS® są obsługiwane przez moduł DA2 i konwertowane na dwukanałowy dźwięk w celu ich jak najbardziej prawidłowego odtworzenia. Pilot MA8950 może sterować mocą i głośnością telewizora, gdy komunikacja CEC jest włączona zarówno we wzmacniaczu, jak i w telewizorze. Przy korzystaniu z wejścia USB moduł DA2 oferuje zwiększony zakres obsługi odtwarzania plików DSD aż do DSD512.

Sercem konwertera DA2 jest audiofilski, poczwórnie zbalansowany, 8-kanałowy, 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC), w którym poprawie uległ zarówno zakres dynamiki, jak i całkowitych zniekształceń harmonicznych w porównaniu z poprzednikiem DA1. Wejścia koncentryczne i optyczne modułu DA2 mogą dekodować muzykę cyfrową do 24 bitów/ 192 kHz w celu odtwarzania sygnału audio o wysokiej rozdzielczości. DA2 posiada firmowe wejście MCT (DIN), które oferuje optymalny przesył sygnału DSD z dowolnego firmowego transportu SACD/CD z serii MCT. Rozwiązanie to ma to na celu uzyskanie z płyt SACD dźwięku wysokiej rozdzielczości o jak najlepszej jakości. Ponieważ DA2 to modułowa konstrukcja, możliwe jest jej zastąpienie w przyszłości nowszym cyfrowym modułem audio.

Szerokie spektrum analogowych połączeń audio jest tak samo imponujące, jak różnorodność dostępnej w MA8950 cyfrowej łączności audio. Wzmacniacz posiada aż 8. par wejść analogowych: wejście zbalansowane, sześć wejść niezbalansowanych oraz dwa wejścia dla sygnału gramofonowego: jedno dla wkładek o ruchomej cewce (MC) i jedno dla wkładek o ruchomym magnesie (MM). Wejście MC ma regulowaną impedancję co znacznie ułatwia dopasowanie wkładki gramofonowej.

Wszystkie niesymetryczne złącza analogowe są wykonane z wysokiej jakości pozłacanego litego mosiądzu, co zapewnia doskonałą obsługę sygnału i uziemienia. Wszystkim wejściom analogowym i cyfrowym można nadać wybrane przez użytkownika nazwy w celu optymalnej ich konfiguracji i przyjaznego sterowania urządzeniem. Aby zapewnić większą elastyczność w konfiguracji domowego systemu audio, MA8950 posiada dwa niezbalansowane wyjścia sygnału, jedno o stałym poziomie i jedno o regulowanym poziomie, przekazujące sygnał audio do drugiego wzmacniacza mocy.

Zmodernizowane elementy zasilacza dodatkowo redukują emisję szumów, a jednocześnie zwiększają wytrzymałość układu w najbardziej wymagających sytuacjach. MA8950 nadal wykorzystuje potężne mikroprocesory sterujące dla płynnej i niezawodnej pracy systemu, a także niektóre z najnowocześniejszych komponentów obwodów audio, aby uzyskać najlepszy możliwy dźwięk.

Moc 200 Wat na kanał jest dostarczana przez parę autoformerów – słynnych transformatorów wyjściowych McIntosha, których unikalna konstrukcja gwarantuje, że posiadane głośniki zawsze otrzymają pełne 200 W, niezależnie od tego, czy kolumny mają impedancję 2, 4, czy 8 Ohm.

Inne technologie McIntosh zastosowane w MA8950 to:
- "Power Guard", który stale monitoruje sygnały wejściowe i wyjściowe oraz może dynamicznie dostosowywać poziomy wejściowe, aby zapewnić maksymalną moc wyjściową, unikając jednocześnie nieprzyjemnie brzmiących zniekształceń i przesterowania, które mogłyby uszkodzić głośniki.
- Technologia ochrony przed zwarciem "Sentry Monitor" bez stosowania bezpieczników, która wyłącza stopień wyjściowy, nim prąd przekroczy bezpieczne poziomy pracy, a następnie resetuje się automatycznie, gdy warunki pracy powrócą do normy.
- Radiatory "McIntosh Monogrammed Radiators" wykonane z wysokiej jakości materiałów o doskonałej przewodności cieplnej i doskonałych właściwościach rozpraszania ciepła.
- Funkcja "Home Theatre PassThru", która pozwala na bezproblemową integrację wzmacniacza z systemem kina domowego.
- Wzmacniacz słuchawkowy "High Drive" z układem Headphone Crossfeed Director (HXD®), który ma na celu stworzenie iluzji odsłuchu z wykorzystaniem konwencjonalnych kolumn głośnikowych.
- Dyskretna pięciozakresowa regulacja barwy tonów, która pozwala na zaawansowaną ręczną regulację analogową ±12 dB w krokach co 2 dB na częstotliwościach 30 Hz, 250 Hz, 500 Hz, 2 kHz i 10 kHz.
- Złącza "Power Control" pozwalają na wysyłanie sygnałów do włączania lub wyłączania innych urządzeń McIntosha pracujących w systemie.
- Pozłacane gniazda głośnikowe, aby zapobiec korozji i zapewnić przesyłanie wysokiej jakości sygnału. Akceptują zarówno wtyki bananowe i widełkowe.
(Cytaty ze strony McIntosh; skróty i modyfikacje własne).

Dane techniczne
- 200 W przy 8/4/2 Ohma.
- Przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) obsługujący na wejściu USB sygnał PCM do 32 bit/ 384 kHz i DXD 384kHz oraz sygnał DSD do DSD512.
- Przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) obsługujący częstotliwość próbkowania do 24 bit / 192 kHz na wejściach cyfrowych: koncentrycznym i optycznym.
- Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD): 0,005%
- Pasmo przenoszenia: +0, -0,5 dB 20 Hz - 20 000 Hz / +0, -3,0 dB 10 Hz - 100 kHz
- Przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek MM - czułość wejścia MM: 2,5 mV
- Przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek MC - czułość wejścia MC: 0,25 mV
- Stosunek sygnał-szum MM: 82 dB
- Stosunek sygnał-szum MC: 80 dB
- Stosunek sygnał-szum (końcówka mocy wejście): 113 dB
- Stosunek sygnał-szum (wysokoliniowe): 95 dB
- Impedancja wejściowa: 20 K (symetryczne) / 20 K (niesymetryczne)
- Współczynnik tłumienia: >40
- Maksymalny poziom wyjściowy: 8 V (niesymetryczny) / 16 V (symetryczny)
- Dynamic Headroom: 3,1 dB
- Wymiary (S x W x G): 44,5 x 19,4 x 47,6 cm
- Masa: 34,1 kg


Pudło ze wzmacniaczem po wyjęciu z większego pudła (zewnętrznego, transportowego)

Dokumenty i instrukcja obsługi

Ale kolos!


Modułowa obudowa - płyta frontowa, trzy transformatory w puszkach i korpus właściwy

Klasyczny front McIntosh

Niebieski wskaźnik wychyłowy VU

Pokrętła i przyciski


Najpierw uruchamiam streaming z Rose RS150

A potem wykorzystuję gramofon jako źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację