Miesiąc temu na łamach bloga Stereo i Kolorowo opublikowałem test wzmacniacza tranzystorowego Rega Aethos (czytaj TUTAJ). Wzmacniacz ten bez dwóch zdań jest wspaniałym urządzeniem - podczas testowych odsłuchów byłem nim prawdziwie zachwycony. Wniebowzięty. Niestety, Rega Aethos ma jedną, lecz dość istotną, stronę ujemną. Otóż nie ma wbudowanego żadnego przedwzmacniacza gramofonowego! Co jak na szacowną brytyjską firmę Rega Research Ltd. - najbardziej znaną przecież z gramofonów, wkładek i przedwzmacniaczy gramofonowych - jest dość sporym uchybieniem wzmacniacza Aethos. Na szczęście Rega Reserach Ltd. ma szeroką ofertę phono-stage i takowy można sobie po prostu dokupić (jeżeli komuś jest potrzebny, bo to wcale nie jest takie oczywiste).
Przedwzmacniaczem gramofonowym w 100% komplementarnym dla wspomnianego powyżej wzmacniacza Rega Aethos jest co prawda Rega Aura MC, lecz dziś chciałbym przedstawić Czytelnikowi phono-stage klasą nieco niższy, ale także bardzo interesujący - to Rega Aria MK3 (zobacz TUTAJ i TUTAJ) przeznaczony dla wkładek typu MM i MC.
Aria MK3 to opakowany w najnowszą, specjalnie zaprojektowaną obudowę o połowie szerokości standardowych urządzeń audio, przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC. Obudowa ma nadać mu nowy, świeży wygląd i sprawić, aby pasował do pozostałych produktów Rega. Urządzenie posiada w sobie tak na prawdę dwa oddzielne przedwzmacniacze. Jeden dla wkładek z ruchomym magnesem MM, oraz dla wkładek z ruchomą cewką MC. Każdy aspekt projektu nowej Arii, został tak przemyślany, aby zmaksymalizować potencjał twojego systemu stereo, pozostawiając go jednak łatwym w użyciu i konfiguracji.
Aria MK3 to „wzmacniacz całkowicie analogowy” bez cyfrowych obwodów sterujących. Aluminiowa obudowa ekranuje obwód wewnętrzny przed zabłąkanymi sygnałami RFI. Nasi projektanci uniknęli stosowania zbędnych gadżetów, które przesłaniają ścieżkę sygnału i pogarszają jakość dźwięku. Aria zawiera wiele innowacyjnych pomysłów projektowych, w tym samoregulujące sterowanie serwo, aby utrzymać obwód wejściowy MC w optymalnym stanie, kompensując wszelkie zmiany temperatury otoczenia lub pracy.
Wejście MM wykorzystuje niskoszumne, bipolarne tranzystory wejściowe, również skonfigurowane jako para złożona. Istnieją dwa oddzielne zasilacze dla każdego kanału i kolejne zasilacze pomocnicze dla każdego z obwodów wejściowych o niskim poziomie szumów. Kondensatory elektrolityczne Nichicon FG zostały zastosowane w krytycznych miejscach w całym zasilaczu. W torze sygnału i sieciach korekcyjnych zastosowano kondensatory polipropylenowe. W całej ścieżce sygnału zastosowano układy dyskretne, zapewniające pełną kontrolę nad projektem obwodu.
Wejście MC wykorzystuje połączone równolegle, niskoszumowe tranzystory FET (tranzystory polowe) skonfigurowane jako para złożona. Zastosowanie tranzystorów FET zapewnia brak prądu polaryzacji płynącego w cewce wkładki, aby nie zakłócić delikatnej geometrii magnetycznej wkładki. Wejście MC umożliwia wybór rezystancyjnego obciążenia wejściowego od 70 Ω do 400 Ω i pojemnościowego od 1 000 pF do 4 200 pF. Czułość wejściową można zmienić o 6 dB za pomocą tylnego panelu (cytat za Rega Polska).
Specyfikacja techniczna:
- Znamionowy poziom wyjściowy: 200 mV
- Rezystancja wyjściowa: 100 Ohm
- Minimalna rezystancja wyjściowa dla -3dB przy 15 Hz: 1 kOhm
- Pobór prądu: 10 W
- Temperatura otoczenia podczas pracy: od 5 do 35 °C
- Wymiary (szer. × wys. × gł.): 218 x 78 x 315 mm
- Masa: 3,1 kg
Kiedy test?
OdpowiedzUsuńZa kilka dni.
Usuń