Polpak

niedziela, 14 maja 2023

Rega Ania, wkładka gramofonowa MC - zapowiedź testu





 

W zeszłym tygodniu bawiąc służbowo w mieście Łodzi odwiedziłem też zaprzyjaźniony salon audio / dystrybutora Q21, którego siedziba główna jest zlokalizowana w podłódzkich Pabianicach. Przyjechałem oddać po testach wzmacniacz Rega Aethos (czytaj moją recenzję TUTAJ), ale także odebrać dwa kolejne sprzęty angielskiej marki Rega na potrzeby bieżących recenzji. Pierwszy z nich już anonsowałem kilka dni temu na stronach Stereo i Kolorowo - to przedwzmacniacz gramofonowy Rega Aria MK3 (czytaj zapowiedź TUTAJ), zaś drugim jest wkładka gramofonowa (o ile wkładkę można zwać sprzętem?) o wdzięcznej nazwie Rega Ania (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Jest to kartridż typu MC, czyli Moving Coil (z ruchomą cewką).

* * *

Bezpośrednią inspiracją dla konstrukcji wkładki Rega Ania były dwa modele referencyjne: Rega Apheta i Aphelion MC. Wkładka Ania używa tej samej złożonej, ręcznie nawijanej mikro-cewki, którą można znaleźć w pozostałych modelach serii i jest umieszczona w sztywnym korpusie z PPS. To wysoko precyzyjna konstrukcja, która obejmuje trzypunktowe mocowanie Regi, aby zoptymalizować połączenie z główką ramienia i automatycznie ustawiać overhang po zamontowaniu na ramieniu Rega. Nowy korpus jest chroniony przez zaprojektowaną w systemie CAD, przezroczystą sztywną osłonę, która chroni wewnętrzne cienkie przewody, dzięki czemu obsługa podczas montażu jest bezpieczna i wolna od ryzyka uszkodzeń. Ania wyposażona jest w bardzo silny magnes neodymowy i cewkę nawiniętą ręcznie na żelazny mikro-krzyż. Ten miniaturowy zespół pozwala na większą swobodę śledzenia informacji z płyty, dzięki czemu można z niej wydobyć jeszcze więcej szczegółów.

Konstrukcja wkładki z ruchomą cewką firmy Rega jest wyjątkowa w swoim podejściu do uzyskania generatora o ultra-niskiej masie, który jest nietłumiony (bez drutu wiążącego) przy użyciu unikalnego romboidalnego trzpienia wspornika zasilanego przez specjalnie zaprojektowany system magnesów neodymowych firmy Rega. Ten typ konstrukcji wymaga korpusu wkładu z zerową tolerancją, który jest obszarem wiedzy Rega, a dzięki produktom Apheta 3 i Aphelion 2 korpusy te są obrabiane z jednego kawałka najwyższej jakości aluminium. Jest to trudny i kosztowny proces, którego osiągnięcie wymaga wieloletniego doświadczenia Regi. W szczególności, tolerancja „zero” korpusu jest wymagana w wyrównaniu i wymiarach otworu montażowego płytki obrotowej oraz zależności otworu montażowego mechanizmu magnetycznego.

Kiedy zdecydowaliśmy się wyprodukować wkładkę Moving Coil za połowę ceny Aphety 3, nie można było zastosować specjalnego aluminiowego korpusu, który był po prostu zbyt drogi. Rozwiązaniem była niezwykła kombinacja polimeru i szkła o nazwie polyfenylosiarczek (PPS-Fortron). Przy 40% zawartości szkła materiał ten można formować i rozwiązać problem wysokich kosztów. Szczególnymi atrybutami tego materiału są jego twardość oraz stabilność kształtu i wymiarów po formowaniu, które mają kluczowe znaczenie dla wydajności wkładki Ania. Specjalny korpus PPS połączyliśmy z wysokiej klasy elementami ze stali nierdzewnej o unikalnym romboidalnym kształcie, wypróbowanym i przetestowanym wspornikiem igły z diamentem oraz z zespołem generatora z ruchomą cewką o niskiej masie. Otrzymaliśmy w ten sposób nową, najlepszą na rynku wkładkę o wyjątkowej muzykalności, szybkości, przejrzystości i szczegółowości, jakiej nigdy wcześniej w tej cenie nie widziałeś (cytat za Rega Polska, skróty i modyfikacje własne).

Najważniejsze cechy:
- żelazny mikro-krzyż cewki
- jeden z najmniejszych generatorów MC na świecie
- najnowocześniejsze magnesy neodymowe o dużej mocy
- rysik o eliptycznym profilu
- wspornik aluminiowy
- cewka wykonana z cienkiego drutu 0,018 mm
- dożywotnia gwarancja na wady produkcyjne

Specyfikacja techniczna:
Typ wkładki: Moving Coil
Nacisk igły: 1,75 - 2,00 g
Impedancja wejściowa: 100 Ohm
Impedancja wyjściowa: 10 Ohm
Nominalne napięcie wyjściowe: 350 μV
Balans kanałów: ≥ 20 μV
Separacja: ≥ -29 dB

Zaraz po wyjęciu z opakowania

Osłonka igły

Nad igłą wystaje "dziób" ochronny

Korpus wykonano z kombinacji polimeru i szkła o nazwie polyfenylosiarczek (PPS-Fortron) wraz z przezroczystą sztywną osłoną


Trzy punkty montażowe przeznaczone są dla ramion Rega, z innymi ramionami Ania chyba mniej się lubi (?)

Zdejmuję z ramienia wkładkę Goldring 1006

Do montażu używam jedynie dwóch śrubek - trzecia na główce ramienia Interspace będzie zbędna 

Kalibracja


Reguluję siłę nacisku igły na wartość nieco powyżej 1,8 grama

Gram na Nottingham Analogue Horizon z ramieniem 10'' Interspace






Kilka zdjęć poglądowych

Przedwzmacniacze gramofonowe to Rega Aria MK3, Musical Fidelity MX-VYNL oraz Haiku-Audio Iris Phono (niewidoczny na zdjęciu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację