Polpak

wtorek, 16 lipca 2019

Wzmacniacz lampowy Yaqin MS-90B

 Zdjęcia ze strony Yaqin HiFi (zobacz TUTAJ)
Wstęp
Na początek trochę własnych wspomnień. Prawie dokładnie dziesięć lat temu do recenzji pozyskałem wzmacniacz lampowy Yaqin MC-100B (czytaj mój test TUTAJ), który szybko stał się moim ulubionym. Wówczas też odkryłem w sobie wewnętrzną chęć dzielenia się z innymi ludźmi swoimi wrażeniami na tematy audio hi-fi na stronach Internetu. Najpierw własne teksty publikowałem w nieistniejącym już magazynie Stereo Underground, zaś później zacząłem prowadzić niniejszy własny blog Stereo i Kolorowo.

Do tej pory opisałem sporo urządzeń firmy Yaqin. Były to: przedwzmacniacz gramofonowy Yaqin MS-12B, wzmacniacze Yaqin MC-100B, Yaqin MC-13S, Yaqin MS-20L, Yaqin MS-34D i Yaqin MS-650B, a także przetwornik cyfrowo-analogowy Yaqin DAC-K9. Był też wzmacniacz słuchawkowy Yaqin PH-5L.

Warto podkreślić, iż Yaqin w tym roku obchodzi jubileusz ćwierćwiecza istnienia. Dokładnie 25 lat temu, w 1994 roku, przedsiębiorstwo zostało założone w mieście Foshan (prowincja Kanton).

Ale wracając do Yaqin MC-100B. Wzmacniacz ten poddałem niewielkim modyfikacjom dobierając doń inne (niż fabryczne) lampy elektronowe. Najpierw były to rosyjskie SED SVKT88, a potem, już docelowo - dalekowschodnie Shuguang KT88 Treasure Series. Firmowe lampy 6NS7 zastąpiły radzieckie militarne 6H8C (czyli tzw. szaraki), zaś zamontowane chińskie bańki 12AX7 wymieniłem na Tung-Sole. Może trudno w to uwierzyć, ale już tak lekko zmodernizowany Yaqin MC-100B dźwiękowo bił aktualny wówczas mój wzmacniacz Accuphase E-213... Szybko musiałem przeorganizować własne postrzeganie świata high-fidelity, rozpocząć głębsze oraz szersze poszukiwania "dźwięku doskonałego". Drogę tę rozwinąłem w pasję, która nazywa się Stereo i Kolorowo. Zaś wspomniany Accuphase E-213 szybko znalazł nowego odbiorcę. Pozostał za to u mnie Yaqin MC-100B, którego zdetronizował dopiero Hegel H100, ale to już zupełnie inna historia.

Niedawno, bo na początku roku 2019, Yaqin wprowadził następcę modelu MC-100B nazywając go symbolem MS-90B (zobacz TUTAJ). Wkrótce później pojawił się też MC-100C (zobacz TUTAJ), będący już pewnym uproszczeniem MS-90B. W połowie czerwca br. wzmacniacz MS-90B do mnie dotarł z gliwickiego 4HiFi. Jak podaje producent: "To wzmacniacz o konstrukcji dual mono o potężnej mocy 55 Wat na kanał. Możliwość pracy w dwóch trybach, triodowym ze zwiększoną liniowością i bogatym dźwiękiem lub tryb ultra-linear ze zwiększona mocą wyjściową (wybór pracy na panelu górnym. Bardzo dobrze oddaje scenę z dużą ilością detali. Brak jakichkolwiek przydźwięków czy szumów to zaleta wysokiej jakości zastosowanych transformatorów. Doskonale radzi sobie z napędzaniem kolumn o sprawności rzędu 86 - 87 dB". Zabawę czas więc zacząć...

Wrażenia ogólne i budowa
Wzmacniacz dostarczany jest w bardzo dużym, podwójnym pudle. Całość jest też bardzo ciężka - sam wzmacniacz waży 28 kg, ale w sumie z opakowaniem jest to około 34 - 35 kg. Trzeba niezłej krzepy, aby to przynieść do domu, wypakować wzmacniacz z kartonu i następnie ustawić na szafce audio. Ale taka duża masa bardzo dobrze świadczy o konstrukcji urządzenia.

MS-90B przychodzi z fabryki do nabywcy od razu z zainstalowanymi wszystkimi lampami i z przymocowaną klatką ochronną do korpusu. Znajdujące się pod klatką ochronną lampy zabezpieczone są na czas transportu kilkoma warstwami grubej gąbki. (Wydaje się, że uszkodzenie podczas transportu im nie grozi). Aby dotrzeć do lamp elektronowych (no i wyjąć chroniące je gąbki) należy odkręcić klatkę ochronną - trzymają ją cztery spore śruby imbusowe (klucz imbusowy jest w komplecie). W zestawie producent załącza także: antenkę Bluetooth, nakładki zabezpieczające gniazda RCA, śrubokręt do regulacji biasu, komplet bezpieczników, instrukcję obsługi oraz gwarancję. Jest też pilot zdalnego sterowania (wykonany z jednego kawałka aluminium).

Przed uruchomieniem wzmacniacza warto sprawdzić bias (prąd spoczynkowy) czterech lamp KT88 końcówek mocy. W tym celu nie trzeba podpinać zewnętrznego miernika napięcia, bo Yaqin ma wbudowany wewnętrzny miernik. Jego pomiary można odczytać na okrągłym okienku umieszczonym na korpusie pomiędzy puszkami transformatorów. Zaś na samym początku góry korpusu (patrząc od strony frontu) umieszczono cztery przyciski - każdy z nich osobno naciśnięty wskazuje napięcie na lampie KT88 (odczytu dokonuje się na wspomnianym wskaźniku). Jeżeli prąd jest za mały lub za duży, należy go wyregulować za pomocą śrubokręta w odpowiednim miejscu regulacyjnym. To wszystko.

Jeśli chodzi o budowę i design MS-90B to te po prostu są znakomite. Obudowa to już nie jest cienka gięta blacha, jak to miało miejsce w poprzedniku MC-100B, a bardzo solidna. Uwagę zwraca bardzo gruba aluminiowa płyta frontowa wycięta w taki sposób, że jej dół i góra lekko są wysunięte w półokręgu (wyoblone) na dół i do góry tworząc tym samym ciekawy kształt. Podobne aluminiowe płyty zastosowano przy budowie puszek transformatorów po ich bokach. Zaś ich przody, szczyty i tyły puszek przykryte są identyczną blachą stalową jak ta z korpusu wzmacniacza. Identyczny fragment aluminiowej płyty spoczywa w okolicy lamp - to finezyjnie wycięty kawałek metalu. W taki sposób, aby lampy miały swobodny dostęp do ich miejsc montażu. Widać, że Yaqin zadał sobie dużo trudu, aby zaprojektować swój nowy wzmacniacz, ale efekt jest zdecydowanie korzystny.

Klatka ochronna jest bardzo inteligentnie zaprojektowana. A także jest bardzo estetyczna. Tworzy z korpusem wzmacniacza oraz puszkami transformatorowymi niejako jedną wizualną całość. Nie jest jakimś tylko "przypadkowym" dodatkiem nie pasującym stylistycznie do pozostałych elementów. Uwagę zwraca jest porządna i solidna budowa. Jej zaokrąglone boki zbudowane są z aluminium, mają poziome nacięcia - identyczne jak na bocznych powierzchniach puszek transformatorów. Z kolei jej czoło jest uformowane z poprzecznych prętów (na planie półokręgu). Na jednym z prętów (szerszym od pozostałych) widnieje wytłoczony napis "Yaqin".

Panel frontowy wykonany jest z grubej aluminiowej płyty. Ma nietypowe kształty - jest jakby po środku "rozdęta", zaś w nią wkomponowana jest czarna płytka z tworzywa sztucznego (o podobnych kszatłtach jak cały front). Kontrast czerni i aluminiom zdecywowanie służy ogólnej atrakcyjności. Centralne miejsce frontu zajmuje duża aluminiowa gałka potencjometru głośności. Po jego prawej stronie, w rzędzie, umieszczono cztery przyciski wyboru źródła. Nad nimi zamontowano czerwone diody sygnalizujące aktywne źródło. Po lewej stronie znajdują się kolejne trzy przyciki (wraz z diodami). To dwa przyciski uruchomiające tryb pracy triodowy lub ultra-linearny. Trzeci jest opisany jako "Amp" (wejście dla czułości 0,6 V). Zaraz obok znajduje się "oko" podczerwieni, a po jego lewej stronie można znaleźć przycisk zasilania (nad nim diodą sieciową - tym razem zieloną).

Z tyłu najwięcej miejsca zajmują centralnie umieszczone podwójne terminale głośnikowe (osobne odczepy dla impedancji głośników 4 Ohm i 8 Ohm). Po lewej znajdują się cztery pary wejść RCA (trzy o czułości 0,25 V i jedno 0,6 V). Nad terminalami głośnikowymi umieszczono gniazdo anteny Bluetooth. I po prawej stronie znajduje się gniazdo sieciowe IEC i przełącznik napięcia. Pod terminalami głośnikowymi umieszczono dwie osobne komory z wkręcanymi bezpiecznikami.

Co ciekawe i chwalebne, producent fabrycznie zaopatruje wzmacniacz w lampy elektronowe KT88 produkcji Electro-Harmonix, zaś triody to nie zwykłe 6SN7 a radzieckie NOS 6H8C, czyli tzw. szaraki. Jedynie dwie 12XT7 są produkcji chińskiej. Lampy KT88 mogą być zastąpione lampami 6550 lub KT100.

Jak podaje Yaqin: "To wzmacniacz o konstrukcji dual mono o potężnej mocy 60 W na kanał. Możliwość pracy w dwóch trybach, triodowym ze zwiększoną liniowością i bogatym dźwiękiem lub tryb ultra-linear ze zwiększona mocą wyjściową (wybór pracy na panelu górnym). Bardzo dobrze oddaje scenę z dużą ilością detali. Brak jakichkolwiek przydźwięków czy szumów to zaleta wysokiej jakości zastosowanych transformatorów. Doskonale radzi sobie z napędzaniem kolumn o sprawności rzędu 86-87 dB. We wzmacniaczu zastosowano osobne transformatory zasilające, dławik. Zastosowano kondensatory o dużych pojemnościach w układach filtrujących tętnienie sieci. Na przednim panelu wzmacniacza umiejscowiono selektor wejść, pokrętło potencjometru oraz 1 parę wejśca liniowego RCA o zmiennej czułości. Czułość ta zmienia się przełącznikiem na przednim panelU. Do wyboru mamy <= 0,25 V lub <= 0,6 V". Koniec cytatu.

Dane techniczne
- Konstrukcja dual mono wzmacniacza mocy
- Tryb pracy ultra-linear o mocy 55 W na kanał
- Tryb pracy triodowy o mocy 28 W na kanał
- Końcówka mocy oparta na 2 legendarnych tetrodach strumieniowych mocy KT88 na kanał
- Przedwzmacniacz oparty na 2 dualnych triodach 6SN7 lub 6N8 (oraz 1 dualnej triodzie 12XT7 na kanał).
- 4 pary wejść RCA
- 1 para wejść RCA o zmiennej czułości (0,25 V lub 0,6 V)
- 2 osobne wyjścia mocy dla impedancji 4 i 8 Ohm
- Zakres częstotliwości pasma przenoszenia - 5 Hz - 80 000 Hz
- Ręczna regulacja biasu
- Masa netto 28 kg

Przesyłka z gliwickiego 4HiFi


Bardzo rzetelny sposób pakowania

AkcesoriaKlatka ochronna

Lampy na czas transportu zabezpieczone są gąbkami


Nad pokrętłem głośności widoczne są cztery przyciski do regulacji bias lamp KT88

Lampy elektronowe KT88 to Electro-Harmonix; zaraz obok nich rząd czterech NOS 6H8C

Efektowna płyta czołowa z dużym pokrętłem głośności

Cztery przyciski do wyboru źródła
Bias-meter

Jako źródło używam gramofon Nottingham Analogue Horizon

Pod wieczórCały system odsłuchowy

Widok z dalszej perspektywyWrażenia dźwiękowe
Jako wzmacniacze porównawcze używałem: lampowy Haiku-Audio Origami 6550 SE, hybrydowe Pathos Classic One MKIII i Taga Harmony THA-2500B oraz tranzystorowe Primare I35 Prisma i Hegel H160. Kolumny głośnikowe to przede wszystkim Unison Research Max Mini oraz Voice Audio Auditorium R3. Przewody głośnikowe to za każdym razem XLO UltraPLUS U6-10. Pozostała część sprzętu towarzyszącego wymieniona jest na końcu niniejszego tekstu.

Oczywiście, na obecne odsłuchy Yaqin MS-90B, a więc i na całą jego recenzję, musiały się nałożyć moje wcześniejsze doświadczenia z jego poprzednikiem, czyli modelem MC-100B. Doskonale utkwił mi w pamięci jego dźwięk. Dźwięk fantastycznie dynamiczny, ale również ciepły i jasny o sporej szczegółowości. Bardzo przestrzenny, zarówno wszerz jak i w głąb sceny. Stereofonia odczuwana jako wyjątkowo koherentna i angażująca w spektakl - w pełni wiarygodna. Wzmacniacz zapewniał nieomal realne poczucie przebywania na sali koncertowej. A jednocześnie było to brzmienie nienatarczywe, wspaniale subtelne i płynne. Pytanie, czy nowy MC-90B gra podobnym dźwiękiem? Odpowiedź jest bardzo prosta - tak! Choć jest to dźwięk nieco ulepszony. Przemodelowany in plus.

Patrząc na cenę wzmacniacza (około 5 000 PLN) można by spodziewać się brzmienia charakterystycznego dla tego pułapu cenowego (czyli pisząc kolokwialnie brzmienia uśrednionego - budżetowego). Tymczasem MS-90B to granie znacznie bardziej rasowe, lepiej skonstruowane, takie "z wyższej półki" - nieomal dotykające bram high-endu. (W co trudno pewnie niektórym Czytelnikom będzie uwierzyć, ale tak rzeczywiście jest). I piszę te słowa z pełną recenzencką odpowiedzialnością.

Po pierwsze, tytułowy Yaqin gra bardzo dynamicznie, barwnie, z przepięknym głębokim basem i bardzo dobrym jego rozciągnięciem. Bas można nazwać wręcz referencyjnym. Jest mocarny, szybki i atletyczny. Ale pierwszorzędnie kontrolowany, z wyraźnymi poszczególnymi płaszczyznami i z daleką głębią, bez żadnej gąbczastości czy rozlazłości (pomimo lekkiego "lampowego" zaokrąglenia). Niskie tony są zwięzłe i punktualne, równolegle żyzne - dostarczają atomowe acz precyzyjne uderzenie oraz bezpośredni atak. To bardzo duża zaleta.

Po drugie, w przekazie odczuwalna jest zaawansowana rozdzielczość, przede wszystkim w zakresie tonów średnich i wysokich. Selektywność stoi na bardzo wysokim poziomie jakościowym, podobnie zresztą detaliczność. Średnicę można nazwać przejrzystą i  wysyconą tonalnie. Z bardzo dobrym renderowaniem ludzkich głosów i instrumentów. Detale pojawiają się wyraźnie, są kapitalnej gradacji, mają doskonałe zróżnicowanie i obfitość, ale nie są wyostrzane (!). Detale te, można napisać, są przez wzmacniacz polerowane i cyzelowane, są pełnoprawnym uczestnikiem przekazu. Stanowią konstytucyjną część mikrodynamiki, zapewniają transparentność, odpowiednią proporcję muzyczną, jak i zapewniają proporcjonalne wzajemne relacje z pozostałymi aktorami spektaklu dźwiękowego. Powodują, że ogólny charakter wysokich tonów jest delikatny, ale z sowitą detalicznością. W całym ich pasmie wyraźnie słychać wszystkie mikro-brzmienia jak uderzenia, skrzypnięcia, pacnięcia, dmuchnięcia, etc. Soprany są otwarte, doświetlone i jednocześnie gęste.

Kilka słów o przestrzeni odsłuchowej generowanej przez MS-90B. Pisząc krótko, ta jest po prostu wybitna. Genialna. Scena rozrysowywana jest bardzo szeroko i głęboko, ale bez poczucia sztucznego rozdęcia (jak to czasem jest czynione w tańszych konstrukcjach). Instrumenty i wokale mają ściśle przyporządkowane miejsce w przestrzeni, są mocno zaznaczane, mają wyraźne obrysy i sowite wypełnienie. Czuć je realnie i wyraźnie, są substancjalne i masywne, ale nie są przeciążone. Są symetryczne. Ułuda  tzw. "grania na żywo" (live) jest bardzo wysoka, co jest dowodem na bardzo wyrafinowane umiejętności konstruktorów Yaqin. Brawo!

Jedna uwaga. Owe opisywane powyżej poczucie ultra-przestrzenności oraz dużej masywności (a zarazem plastyczności) jest większe podczas trybu triodowego pracy wzmacniacza (w porównaniu do ultra-linearnego). Głębia, wysycenie oraz substancjalność grania są wyższe. Jednakże przy triodowym trybie wzmacniacz dostarcza jedynie 28 Wat na kanał (versus 55 Wat w trybie ultra-linearnym). Dlatego należy przy triodowym dobierać wysoko-skuteczne kolumny - co najmniej 90 dB efektywności. Przypominam że u mnie były to Unison Research Max Mini (skuteczność 91 dB) oraz Voice Audio Auditorium R3 (94 dB). Szczególną uwagę Czytelnika zwracam na głośniki Unison Research Max Mini. Te włoskie skrzynki są konstruowane specjalnie pod wzmacniacze lampowe (jakich Unison Research ma bardzo dużo w katalogu). Wkrótce o Max Mini napiszę więcej w osobnej recenzji.

Konkluzja
Nowy Yaqin MS-90B (który jest następcą modelu MC-100B) to bardzo solidne wykonanie, rzetelna budowa i nowoczesny design. Zaś pod względem brzmieniowym wzmacniacz Yaqina jest po prostu wybitny. Piękna plastyczność i nasycenie grania, atletyczne, lecz punktualne basy, pierwszorzędna selektywność. Oraz wspaniała barwa dźwięku - organiczna i eufoniczna. Urzekająca. W relacji cena/jakość nowy Yaqin MS-90B jest genialny. Best-buy!

Cena w Polsce - 5 250 PLN.

System odsłuchowy
Wzmacniacze: Hegel H160 (test TU), Primare I35 Prisma (test TU), Taga Harmony HTA-2500B (test TU), Yaqin MS-90B, Haiku-Audio Origami 6550 SE (test TU) i Pathos Classic One MKIII (test TU).
Kolumny: Living Voice Auditorium R3 (test TU), Xavian Jolly (test TU), Unison Research Max Mini, Martin Logan Motion 35XT (test TU), Guru Audio Junior (test TU) i Studio 16 Hertz Canto One New SE (test TU).
Odtwarzacze CD: Musical Fidelity A1 CD-PRO oraz Primare CD35 Prisma (test TU).
Odtwarzacz sieciowy: Auralic Aries Mini (test TU).
DACi: NuPrime DAC-10H (test TU), Musical Fidelity M6s DAC (test TU), iFi Pro iDSD (test TU), Chord Hugo TT 2, Questyle CMA Twelve Standard (test TU) oraz Encore mDSD (test TU).
Komputer: MacBook Apple Pro.
Gramofon: Nottingham Analogue Horizon (test TU).
Wkładki gramofonowe: Ortofon 2M Black (test TU) i Sensitive Sound Splash X3 (test TU).
Przedwzmacniacze gramofonowe: Musical Fidelity MX-VYNL (test TU) i Audiokultura Iskra 1 (test TU).
Tunery: Rotel RT-1080, Sansui TU-5900 i Tivoli Model One (test TU).
Magnetofon kasetowy: Nakamichi Cassette Deck 1 (test TU).
Minisystem: Pioneer P1-K (test TU).
Słuchawki: Fostex TH610 (test TU), Meze 99 Neo (test TU), Fostex TH909 (test TU), Pioneer DHJ-X10 C (test TU), MEE Audio Matrix 2 (test TU) i Final Audio Design Pandora Hope VI (test TU).
Kondycjoner sieciowy: Xindak PC-200V (test TU).
Listwy sieciowe: Solid Core Audio Power Supply (test TU) i ZiKE Labs Powerbox (test TU).
Akcesoria: podstawa antywibracyjna Rogoz-Audio 3SG40 (test TU), podstawy głośnikowe Rogoz-Audio 4QB80 (test TU), podstawy głośnikowe Solid Tech Radius Stand, stopy antywibracyjne Rogoz-Audio BW40, szafka audio Solid-Tech Radius Duo 3 (test TU), mata gramofonowa Harmonix TU-800EXi (test TU) i krążek dociskowy do gramofonu Clearaudio Clever Clamp (test TU). Kondycjoner masy dla głośników QAR Dynamit (test TU). Zatyczki do gniazd RCA Sevenrods. Zworki głośnikowe Sevenrods Speaker Jumper oraz adaptery głośnikowe bi-wire Perkune Audiophile Cables (test TU).


64 komentarze:

 1. Jak ten wzmacniacz wypada w porównaniu z Haiku i Pathos?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haiku Origami jest bardziej wydelikacony, subtelniejszy niż MS-90B. Więcej w nim dojrzałości brzmieniowej, ale mniej energii i mniej niższych basów. Haiku wymaga bardziej selektywnych głośników. Z kolei Pathos Classic One to zupełenie inne granie niż MS-90B - fakt, ciut lampowe, ale w istocie rzeczy tranzystorowe. Mało tu organicznego ciepła, może jedynie lekkie jego zaznaczenie.

   Usuń
 2. Witam,czy opisywany wzmacniacz z kolumnami chario delphinus ma sens.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej - Delphinus mają aż 90 Ohm skuteczności. Na pewno będzie OK.

   Usuń
  2. Oczywiście 90 dB skuteczności, a nie Ohm - czeski błąd :)

   Usuń
 3. Witam. A czy Tannoy Revolution XT8F sprawdzą się z Yaqinem Ms90 ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy Yaqin wraz z RME Adi-2 dac to zgrany duet? Czy faktycznie wzmacniacz nie generuje żadnych przydźwięków czy szumów?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam jak Pan widzi duet Yanek + Dali Ikon 6 Mk II, pozdrawiam Wojtek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy warto kupić ms 90 szczerze czy cain cain 55tp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem cayina i yaqina yaqin wygrywa w każdym aspekcie !!!

   Usuń
 7. Yaqin 90 jest lepszy pod każdym względem niż Cayin 55tp!

  OdpowiedzUsuń
 8. Posiadam Dynaudio 2/7, czy nie mają zbyt niskiej skuteczności dla tego wzmacniacza?

  OdpowiedzUsuń
 9. Używam Dali IKON 6 v1 ze wzmacniaczem Denona i wg mnie jest ok. Jak by wypadły z Yaqinem MS-90 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dali ikon do wymiany to budżetówki.....szkoda Yaqina do takich kolumn.

   Usuń
  2. Moje Ikon 8 (91db 6 ohm) brzmią cudownie. Bardzo głęboki przyjemny bas i cała reszta pięknie gra.Dodatkowy subwoofer REL który używałem zrobił się zupełnie niepotrzebny teraz. Roznica między nawet dobrym wzmacniaczem tranzystorowym a tym lampowym jest wręcz szokująca.

   Usuń
  3. Dziękuję za merytoryczną i cenną opinię. Pozdrawiam, LH.

   Usuń
 10. Szkoda, że nie ma żadnych zdjęć przebiegów z oscyloskopu etc.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy ten wzmacniacz sprawdzi się z Pylonami Diamond Monitor?

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy dźwięk tego Yaqina można określić jako ciepły lub ocieplony? Szukam czegoś do moich Diamond Monitor, co zagra ciepło. Nie musi być przesadnie ciepło, ale na pewno w kierunku takiej właśnie barwy. Czytałem, że ten model stawia bardziej na detal niż właśnie na granie ciepłe. Czy ewentualna podmiana lamp może przynieść jakieś zmiany w barwie?

  Przepraszam za ilość słowa "ciepło" :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że określenie "ciepły dźwięk" dla tego Yaqina będzie odpowiednim. Jednakże "ciepły" nie oznacza w tym przypadku jakiejś kluchy, czy zbytniego przegrzania tonalnego, a raczej lekkie poniesienie temperatury całego przekazu - takiej organicznej, bardzo analogowej.

   Usuń
  2. Pylony sa dla niego za małe, ten yaqin jest żywy i dynamiczny nie nadaje sie na ,,ciepłe'' granie.......

   Usuń
 13. Dziękuję za odpowiedź.

  Mam jeszcze jedna wątpliwość: użytkowanie wzmacniacza lampowego w połączeniu m.in.z TV. Na forach odradzano mi takie połączenie. Głównie ze względu na eksploatację lamp (włączanie i wyłączanie urządzenia). Jednak oprócz innych źródeł,z których ja korzystam, żona często używa tv jako źródła. I tu pojawia się problem: czy w ogóle warto iść w lampę w takiej sytuacji? Może lepszym rozwiązaniem będzie hybryda ( np. Taga Harmony HTA-2000B v.2)? Jak Pan sądzi?

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie widzę ŻADNYCH przeciwskazań, aby używać TV jako źródło. To, czy inne (tuner radiowy, odtwarzacz CD, etc) są równoprawne. Lampy, fakt, zużywają się, ale bez przesady z tym. Zresztą w hybrydzie też są lampy. Zaś Yaqin na opóźnienie startu lamp, więc częste włączanie/wyłączanie nie to nie grozi szybkim spadkiem jakości lamp.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam, jak wyada porównanie tego modelu, z Tsakiridis Devices Aeolos oraz Yaqin MS-30L? Chodzi mi głównie o dynamikę i liniowość?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Nabyłem jakiś czas temu ten wzmacniacz, jest bardzo OK z jakimi kolumnami do pomieszczenia ok 20m polecacie go połączyć ? kwota ok 5 tys (nowe, używane)

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam,za tydzień kupuje Yaquin 90,pierwszy mój lampowy wzmacniacz.Mam kolumny Fyne audio 502, myślę, że będzie ok.Jaki mam kupić Striker ?Yamahy 303 ?Może jest lepszy, musi czytać dsd. Pozdrawiam Cezary z Zielonej Góry

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam czy jest sens wymiany mojego unison research s6 MK1 na tego yaqina? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem nie ma to sensu. Krok w bok, a nie do góry - a chyba o to chodzi, nieprawdaż?

   Usuń
  2. moim zdanie spokojnie jest unsison to inne granie jest wolniejszy ma inny lampy to całkiem inne granie mo wymianie lamp w yaqinie robi się inne granie do tego ubgred w sinus audio -1200zł i mamy wzmacniacz co zjada unisona na śniadanie dynAMIKĄ , SCENĄ I PRZESTREZENIĄ.

   Usuń
 19. Czy ktoś zmieniał na jeszcze lepsze lampy w tym Yaquin? Jakie mogą polepszyć scenę i detale nie tracąc jakości i siły basu w KT88?

  OdpowiedzUsuń
 20. Czy zagra dobrze z kolumnami heco celan revolution 7?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słuchałem takiego połączenia, ale patrząc na parametry Heco Celan Revolution 7 (czyli m.in. wysoką czułość 92 dB), powinno być bardzo dobrze. A nawej jeszcze lepiej.

   Usuń
 21. Dzień dobry, czy ktoś wie na jakie lampy należy wymienić te oryginalnie zamontowane sterujące?

  OdpowiedzUsuń
 22. Co ty wypisujesz, to tak jak laik udaje specjalistę, efektywność podajesz w ohm. Każdy ma inny słuch, nawet kąt odchylenia małżowin usznych ma ogromny wpływ. Ciśnienie atmosferyczne, wypicie kawy dużo zmienia. Takie testy by były miarodajne należy słuchać przez min. 10 osób i to metodą porównania krótkich odcinków ciągle przełączając.

  OdpowiedzUsuń
 23. Mam ten wzmacniacz od sześciu miesięcy w połączeniu z kolumnami Wharfedele Linton Haritage 85. Dźwięk z tego duetu jest cudowny .Długo by wymieni plusy.

  OdpowiedzUsuń
 24. Do czego służy wejście AMP na tylnej ściance. Czy może służyć jako 4 wejście liniowe? Czy można podłączyć przedwzmacniacz gramofonu?

  OdpowiedzUsuń
 25. Zdecydowanie przereklamowany. Wzmacniacz mało oddaje szczegółów i detalów. Spodziewałem się zdecydowanie więcej po tak dobrej recenzji. Mam wrażenie że ten wzmacniacz jest bardziej podobny do wzmacniaczy tranzystorowych niż lampowych. Jedynie co mnie urzekło to to że świetnie jest wykonany nawet pilot cały z aluminium grubego.

  OdpowiedzUsuń
 26. moze jak to mówi reduktor szumu ,raz na jakiś czas trzeba umyć uszy....:]

  OdpowiedzUsuń
 27. Jakie kolumny polecacie co by dobrze grały i nie kosztowały równowartości małego samochodu?
  Myślałem o Klipsch RP6000F lub 8000F? Podejdą? Wyglądają fajnie i mają zaskakująco dobrą skuteczność na poziomie 97 dB. Chociaż to pewnie jakaś amerykańska matematyka jest - chwyt marketingowy. Obawiam się trochę, że będzie sam bas i brak reszty, jako że Yaqin wyróżnia się dobrym dołem i te kolumny też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na przykład Fyne Audio F303, Triangle Plaisir Kari, Acoustique Quality Wega 53 MkIII, Pylon Audio... Mogą też być oczywiście wspomniane Klipsch.

   Usuń
  2. W ciemno studio 16 hertz Minasy juz wystarczą....

   Usuń
  3. te co kolega niżej wypisał to budżetowe paździerzowe pudełka nic nie warte, ale uzywane Minasy mozna znalesc juz za 2-3 tys i rzadze pójść tą drogą i oszcędzić sobie czasu i pieniędzy.

   Usuń
  4. A co sądzicie o Fyne Audio F502? Znalazłem nową parę w dobrej cenie. Jest jakaś różnica wzgledem Tannoy Revolution XT 8F czy generalnie to to samo? Jeszcze myślę o Pylon
   Diamond 25. Te Minasy też są niczego sobie tylko było sporo wersji. Niektóre 3, inne 2,5 drożne.

   Usuń
 28. Dzień dobry. Panie Ludwiku, mam dylemat między yaqinem 90b a synthesisem roma 96 dc. Co by Pan wybrał, uważa Pan, że yaqin 90b jest krokiem do tyłu, czy ona modele wzmacniaczy są porównywalne? Z kolumn posiadam Lintony. Dziękuję za podpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 29. Yaqin 90tka czy Synthesis Roma 96 db do Lintonów? Co polecacie?

  OdpowiedzUsuń
 30. Obecnie mam Hegla H100 i kolumny Harpia Acoustics model Marcus, jak Yaqin 90ka ma się do Hegla

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie kilka dni temu sprzedałem Hegla H100 i właśnie jedzie do mnie MS90b. Dam znać jak zagra.

   Usuń
 31. Ostatecznie sam sobie odpowiedziałem na pytanie. Kupiłem Synthesis Roma i jego DAC jest genialny, na moc 25 w w czystej klasie A całkowicie wystarcza do napędzenia wafli. Nie wiem, jak to z yaqinem jest, ale już nie zamienię na Yaqina.

  OdpowiedzUsuń
 32. A jak ten wzmacniacz ma sie do heco new statement

  OdpowiedzUsuń
 33. Posiadam kolumny Snell E IV , czy będą pasowały do yaqina 90?

  OdpowiedzUsuń
 34. Pytanie czy się zgra z trangle antal 91db?.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację