Polpak

sobota, 20 lipca 2019

Przewód cyfrowy BNC Melodika Purple Rain MDBN10 - kilka słów


Dwa zdjęcia przewodu Purple Rain MDBN10 (ze strony Melodika)


Jakieś dwa tygodnie temu rozpocząłem testy dwóch urządzeń - były to streamer sieciowy Lumin D2 oraz przetwornik cyfrowo-analogowy Chord Hugo TT 2. Wówczas też zorientowałem się, że oba mają gniazda cyfrowe w większości wyposażone w standardzie BNC (Lumin wyłącznie BNC, zaś Chord cztery BNC i jedno Toslink). Niestety, nie miałem na podorędziu cyfrowego kabla BNC (bo taki bardzo rzadko używam), miałem tylko tzw. przejściówki BNC-RCA. Podłączyłem więc je do przewodu cyfrowego koaksjalnego licząc, że "jakoś to będzie". Nie było "jakoś", było tragicznie - okropna degradacja dźwięku. Zamiast spodziewanej korzyści z podłączenia zewnętrznego DACa (czyli Chord Hugo TT 2) do streamera (Lumin D2) nastąpiła katastrofa dźwiękowa - płaski, pozbawiony energii dźwięk, o denerwującym rozmyciu i bałaganie. Po prostu degeneracja. Co tu robić?

Przewody z wtykami BNC jako standard dla przesyłu cyfrowego mało już kto produkuje, bo nie są w powszechnym zastosowaniu w audio-stereo. Zaletą wtyków BNC jest ich nadzwyczajna trwałość i dokładność połączenia z gniazdem/wtykiem o standardzie BNC (ale oczywiście o odwrotnej strukturze. Żeński i męski standard BNC). Warto jednak przypomnieć, że skrót BNC pochodzi od słów "Bayonet Neill–Concelman". Zaś Neil i Concelman to nazwiska dwóch amerykańskich konstruktorów Paula Neilla i Carla Concelmana, którzy wymyślili ten standard (patent USA 1951 r.), a później rozpowszechnili jako wygodne  i trwałe połączenia najpierw w radiokomunikacji, a potem także w systemach telewizji analogowej. Potem zaś były używane w sieciach komputerowych (dziś wyparte przez standard Ethernetowy 10BASE-T).

Obecnie standard ten używany głównie w systemach telewizji kablowej, ale także powszechnie używa go wojsko oraz awionika. Jednak ciągle BNC uznawany jest w przesyle sygnału cyfrowego w audio jako niezawodny, mało wrażliwy na zakłócenia. Stąd rutynowo stosowany jest w np. zewnętrznych zegarach taktujących przetworniki cyfrowo-analogowe, ale nie tylko.

Pilnie potrzebując przewód cyfrowy na złączach BNC zwróciłem się do zaprzyjaźnionego polskiego producenta Melodika o wypożyczenie takowego na testy. (Wcześniej zaś wertując Internet zauważyłem, że Melodika, jako jedna z niewielu firm audio, takie przewody wytwarza). Napisałem list do Działu Marketingu Melodika. Po dwóch godzinach przyszła odpowiedź - "Wysyłamy BNC Melodika Purple Rain MDBN10!" (zobacz TUTAJ) Przewód następnego dnia był u mnie i mogłem rozpocząć testy z Luminem D2 i Chordem Hugo TT 2.

To bardzo solidnie wykonany kabel i do tego bardzo estetyczny. Nie muszę dodawać, że poprawa dźwięku zestawu Chrord + Lumin była zdumiewająca! Zapraszam za kilka dni do lektury testu Chord Hugo TT 2, gdzie poświęcę jeden rozdział przewodowi BNC Melodika Purple Rain MDBN10.

(Edycja 21 lipca '19). Tekst o DAC Chord Hugo TT 2 wraz z opisem przewodu Melodika Purple Rain MDBN10 dostępny jest TUTAJ.

Główne cechy
- Przewód 1 x BNC - 1 x BNC
- Kabel o konstrukcji koncentrycznej
- Drut o przekroju 1,05 mm^2 wykonany w całości z miedzi
- Solidnie i precyzyjnie wykonane
- Geometria: Coaxialna (koncentryczna) z oplotem o współczynniku pokrycia 92%
- Przewód odporny na: promienie UV, wodę morską, ozon, alkohol, wyśmienita udarność zarówno w pokojowej jak i niskiej temperaturze, wysokie pochłanianie energii mechanicznej, dobra odporność na ścieranie

Dane techniczne
- Jakość przewodnika: Miedź beztlenowa OFC 99,99%
- Ekranowanie: Podwójne
- Wtyki: Zaciskane chromowane wtyki pozłacane 24k złotem
- Maksymalna rozdzielczość: SD (576i)
- Kształt: Okrągły
- Mogą być stosowane do instalacji: Tak (podwójna izolacja)
- Kierunkowość: Nie
- Średnica (grubość kabla): 7,5 mm
- Izolacja: PE-piankowa
- Impedancja: 75 Ohm
- Rezystancja żyły: 19,1 Ohm/km
- Rezystancja ekranu: 9,1 Ohm/km
- Pojemność żyła/ekran: 57,2 pF/mt
- Gwarancja: 5 lat


Przejściówka RCA-BNC ze sklepu Elektro za 5 PLN; nie kupujcie tego!

Melodika Purple Rain MDBN10 zapakowane są w woreczek 

Tworzywo przewodników to miedź beztlenowa OFC 99,99%


Bardzo estetyczna prezencja oraz solidna budowa


Wtyk BNC, czyli "Bayonet Neill-Concelman" od nazwiska dwóch amerykańskich konstruktorów: Paula Neilla i Carla Concelmana

Melodika

Główni sprawcy niniejszego zamieszania, czyli DAC Chord Hugo TT 2 oraz streamer Lumin D2

Chord jest wyposażony w aż cztery gniazda BNC

Przewody Melodika Purple Rain w Chord Hugo TT 2 (po lewej to oczywiście wtyki XLR)


Na dole przewód BNC w gnieździe o standardzie BNC w Lumin D2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację