Polpak

piątek, 29 marca 2013

DAC FiiO Taishan D03K

Wstęp
Nigdy do tej pory nie miałem styczności z firmą FiiO, choć tu i ówdzie czytałem o wzmacniaczach słuchawkowych z taką nazwą. Kiedy jednak otrzymałem od firmy Audiomagic.pl propozycję zapoznania się z urządzeniami FiiO, bez wahania wyraziłem chęć ich wypożyczenia. Otrzymałem kilka różnych egzemplarzy, które sukcesywnie będę tu opisywał. Tak więc, po „poważnym” DACu NuForce DAC-100 (test TU), przyszła kolej na DAC około 30 x mniejszy i tyle samo tańszy.

FiiO to stricte chińska firma, lokująca swoje produkty w segmencie tzw. portable audio, czyli sprzętu przenośnego. Stąd w ofercie różnego rodzaju wzmacniacze słuchawkowe dedykowane do odtwarzaczy plikowych, DACi, kable i docki do urządzeń Apple, kable słuchawkowe. Są także wzmacniacze słuchawkowe i DACi tzw. nabiurkowe (desktop audio). 
FiiO powstała w 2007 roku i obecnie jest jedną z najszybciej rozwijających się firm audio. Jej produkty można nabyć w wielu państwach i kontynentach świata, uwzględniając w tym USA, Europę, Azję, Amerykę Południową, etc. Firma posiada bardzo nowoczesny park maszynowy. To, co wyróżnia markę FiiO to niewielkie rozmiary urządzeń (bo są głównie przenośne) zaproponowane w wysokiej jakości wykończenia, niebanalnym designie, a co najważniejsze – o doskonałych parametrach sonicznych oraz innowacyjnym przeznaczeniu. Bo kto inny na świecie produkuje taką masę sprzętu przeznaczonego do poprawy dźwięku różnych smartfonów, czy odtwarzaczy plikowych? Wytwarza tyle różnorodnych łączówek, kabli i przenośnych DACów?

Większość urządzeń FiiO wpina się pomiędzy odtwarzacz przenośny, a słuchawki. To wszystko. Taki jest na przykład wzmacniacz FiiO Fujiyama, czy DAC/wzmacniacz FiiO Alpen.
Są w firmowej ofercie także i sprzęty stacjonarne, ale nadal mają one niewielkie rozmiary. Nie inaczej jest w przypadku FiiO Taishan DAC. To jest chyba najmniejszy stacjonarny DAC o jednocześnie najwyższym akceptowanym sygnale audio do 192 kHz/24 bit (choć są już i bardziej zaawansowane urządzenia pod tym względem, ale są dużo większe).

Warto zwrócić uwagę, że każdy produkt FiiO ma na opakowaniu nadrukowany indywidualny kod, który wpisany w specjalne miejsce (TU) na firmowej stronie pozwala stwierdzić, czy dane urządzanie jest oryginalne. W ten sposób firma zabezpiecza się przed falsyfikatami, czyli tzw. podróbkami. Mądre posunięcie.

FiiO Taishan D03K pochodzi od polskiego dystrybutora marki FiiO - firmy Audiomagic.pl.

FiiO Taishan DAC
Jak już napisałem, Taishan jest mały, a w zasadzie – maleńki. Ma wymiary mniej więcej pudełka zapałek. Ale pomimo swoich mikroskopijnych rozmiarów, to wyposażony jest dużą ilość przydatnych gniazd. Ma parę wyjść analogowych RCA (złoconych), wyjście analogowe na jack 3,5 mm (ale nie jest to gniazdo słuchawkowe), wejście cyfrowe koaksjalne i wejście typu Toslink. Gniazda cyfrowe przełącza się specjalnym suwakiem. Po przyłączeniu do sieci zasilacza impulsowego zapala się czerwona dioda (oznaczona jako „Power”), która po dostarczeniu sygnału cyfrowego zmienia ona barwę na fioletową, a kolejna dioda („Locked”) obok rozbłyska na niebiesko. Zasilacz podłącza się do DACa poprzez gniazdo mini-USB. Warto też wspomnieć, że korpus Taishana jest wykonany z metalu anodowanego na czarno. Jest minimalistyczny, ale estetyczny. Precyzyjnie poskręcany, pięknie dopasowany. Koronkowa robota.

Co istotne, wewnątrz jest zamontowany wysokiej jakości chip Wolfson WM8805 (TU), akceptujący sygnał do 192 kHz/24 bit.

W związku z tym, że DAC nie ma sygnałowego wejścia USB, trudno go używać w połączeniu z komputerem. Sam producent zaleca użytek Taishan jako apgrejd sygnału cyfrowego z takich urządzeń jak telewizja cyfrowa, odtwarzacze CD, DVD, czy Blu-ray.

Dźwięk
FiiO Taishan używałem głównie w dwóch zestawach:
1. Wzmacniacz Hegel H100 oraz kolumny Studio 16 Hertz Canto Two (na zmianę z Pylon Topaz 15). Źródło to odtwarzacz płyt Musical Fidelity A1 CD-PRO (wyjście elektryczne) oraz tuner telewizji cyfrowej (wyjście optyczne).
2. Wzmacniacz Dayens Ampino oraz kolumny Studio 16 Hertz Canto Three (na zmianę z Klipsch Synergy B2). Źródło to serwer muzyczny CocktailAudio X10 (wyjście optyczne) oraz konwerter USB – coaxial NuForce U192S plus sygnał z MacBook Apple.

Mam inny DAC, który też jest maluchem – jest to Muse Audio Mini TDA1543 DAC (test TU), więc używałem go jako punkt odniesienia dla FiiO Taishan.

Może z pozoru wydawać się śmieszne używać tak tani i mały przetwornik c/a z zaawansowanym systemie audio, ale sądzę, że warto przeprowadzać tego typu eksperymenty, gdyż niekiedy okazuje się, iż to, co tańsze i mniejsze może być obiektywnie lepsze od tego droższego i bardziej renomowanego.

FiiO DAC wpięty do zestawu nr 1 spowodował, że dźwięk wydał się nieco cichszy, ale sam jego wymiar i dynamika pozostały bez zmian. Przestrzeń oraz głębia również były porównywalne, bez specjalnych ograniczeń jakościowych. Sam przekaz był całkowicie odpowiedni, dobrze poskładany i wyraźny. Największa różnica dotyczyła mikro dynamiki, detaliczności i szczegółowości – tego mały chińczyk nie potrafi zrobić na poziomie hi-fi, czemu zresztą trudno dziwić się. Dźwięk nie miał owego błysku, dalekich wybrzmień, etc. Jednak DAC wpięty do odbiornika telewizyjnego, bezspornie uporządkował jego przekaz, który nabrał większej przejrzystości i plastyczności. Takie wykorzystanie ma sens nawet przy wymagającym systemie.

Z kolei FiiO Taishan zastosowany w systemie nr 2 przyniósł ciekawe doświadczenie. Najważniejsze dotyczyło współpracy z CocktailAudio X10, któremu nadał więcej kolorów, ale i łagodności w brzmieniu. Zaokrąglił wiele nut, tak, że stały się czytelniejsze i przyjemne w odbiorze. Jakby dłuższe. Nie umiał jednak poprawić rozdzielczości przekazu – tu być może winny jest lichy firmowy zasilacz impulsowy, który przez gniazdo USB „sieje” zakłóceniami. Przydałby się z pomocą pan Tomanek (TU) z jednym ze swoich zasilaczy, które uspokajają dźwięk, a nie kosztują wiele.

W bezpośrednim porównaniu z Muse Audio Mini TDA1543 DAC, FiiO ma bardziej cyfrową manierę dźwięku, jest bardziej dokładny, wierny. Dotykalny. Bo jednak TDA1543 lubi ocieplić przekaz. I posłodzić. Zrobić go pozornie „gęstszym”.

Podsumowanie
Estetyczny design, solidna budowa i nowoczesna technologia zamknięte w miniaturowym pudełku.
FiiO Taishan to mini-DAC, który odpowiednio zastosowany, mądrze zaaplikowany może poprawić (a czasami znacząco poprawić) sygnał cyfrowy w domowym audio. Idealny w zestawie na przykład z jakimś tanim DVD, do którego podłączony przez wyjście cyfrowe może dużo zdziałać dla jakości sygnału. Analogicznie, zaordynowany do tunera satelitarnego lub telewizji kablowej.

Opisywany DAC jest wyposażony w bardzo dobrą kość przetwornika c/a Wolfson WM8805 akceptującą sygnał do 192 kHz/24 bit. Zaletą jest niska cena (około 140 zł), poręczność i więcej niż jedno wejście i wyjście. Mówiąc kolokwialnie: tani, a dobry, choć nie rewelacyjny – takie hi-fi na średnim, poprawnym poziomie jakościowym, w sam raz do podrasowania budżetowego audio-stereo.

Wykorzystywany sprzęt
Wzmacniacze: Hegel H100, Cyrus 6a i Dayens Ampino.
Źródła: odtwarzacz Musical Fidelity A1 CD-PRO, serwer CocktailAudio X10, NuForce DAC-100, NuForce Air DAC, Muse Audio Mini TDA1543 DAC, konwerter USB-coaxial NuForce U192S oraz Komputer MacBook Apple.
Kolumny: Vienna Acoustics Mozart Grand, Indiana Line Nota 550, Pylon Audio Topaz 15, Studio 16 Hertz Canto Two, Studio 16 Hertz Canto Three oraz Klipsch Synergy B2.
Kable: IC - Ear Stream SunRise i Audiomica Laboratory; cyfrowe - Ear Stream Digix3, Belkin Pure AV Coaxial i Belkin Pure AV Optical; głośnikowe - Audiomica Laboratory Dolomit Reference oraz Equilibrum String i wiele innych.
Akcesoria: zatyczki do gniazd RCA Sevenrods Dust Caps RCA, bezpiecznik Padis we wzmacniaczu Hegel H100.

Dane techniczne
Dostępne na stronie polskiego dystrybutora marki FiiO - firmy Audiomagic.pl TUTAJ.
Link na stronę producenta FiiO: TUTAJ.12 komentarzy:

 1. Witam. Proszę powiedzieć jak porównuje Pan opisywany FiiO ze sporo droższym Arcam rLink? Planuję zakup zewnętrznego DACa i nie wiem czy warto inwestować 700-800 w Arcama.
  Pozdrawiam.
  Stefan Słomka

  OdpowiedzUsuń
 2. Biorę też pod uwagę testowany przez Pana Muse DAC TDA1543

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry,

  FiiO i Muse DAC to są ciekawe sprzęty, ale z tzw. pułapu entry-level. Zależy więc z czym mają grać u Pana. Jeżeli ze sprzętem klasy podstawowej to OK, a jeżeli wyższym to warto rozejrzeć się za innymi DACami: NuForce, Arcam, czy Hegel.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kość Wolfsona była w d3. Tu jest Cirrus Logic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry
   Właśnie, w tym przetworniku od jakiegoś czasu nie ma już chyba kości WM8805, ale CS8416; vide
   https://hifiduino.wordpress.com/2011/06/23/inside-fiio-d3/
   Pozdrawiam
   CS

   Usuń
 5. hej, pisałes ze jest wyjście analogowe audio, ale nie jest to wyjście słuchawkowe - mam rozumieć ze jest to zwykły line in, bez wzmocnienia? Głośniki z własnym wzmacniaczem bedą działać? Chce używać tego do PS3, tak wiec zadne zaawansowane zadania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety, tak dawno miałem ten sprzęt u siebie, że nie pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 7. WM8805 i CS8416 to odbiorniki SPDIF. DACiem jest CS4344. http://www.cirrus.com/en/pubs/proDatasheet/CS4344-45-46-48_F1.pdf

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda że nie napisałeś jasno i wyraźnie że ten dac daje cichy sygnał na wzmacniacz. W ten sposób tracimy moc wzmacniacza.Przetworniki które mam wbudowane w PS3 i nbox HDTV dają sygnał o normalnej głośnośći.Jednym słowem nieudany zakup.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cześć, jak podłącze do FiiO Taishan D03k dźwięk optykiem z dekodera tv a na wyjście bezpośrednio przez rca kolumny kef iq30 - będzie grało,

  OdpowiedzUsuń
 10. Hi, I am just testing one of thie Fiio d3, I am on the vintage side and I have good amp but they are vintage, Yamaha CR 1020, all my cd players are from the 1983-1992, and I also have a DAc from Maverick audio, I always complain about the Maverick, I feel this unit gives too much gain to the sound, I have a Fisher Ad850 with TDA 1540 and that unit sound with veyr low gain and is just perfect for me, I use a playstation as well and I love it, I have a Sony cdpx339es and that unit is pretty much in the same path of the TDA1540 but at higher gain, this is so bad for me, as the cd players been made every year of production they add more volume to the output and color to the music, I have this Fiio and honestly I love the sound, clear and plain sound with cero coloration well balanced sounds, pretty close to the TDA, I think this dont have oamps since the gain is very low like the PS1 or the TDAs, just like it much more than any other CD player.......

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację