Polpak

sobota, 16 marca 2013

Wykorzystanie tabletu iPad 3 Apple w audio-stereo


Wstęp
Wraz z rozwojem technologii komputerowej, szerszej dostępności kolejnych wcieleń produktów firmy Apple oraz powszechności streamingu muzyki z Internetu (w tym różnorodnych serwisów tego typu) coraz częściej oraz łatwiej (i poręczniej) wykorzystywać nowe gadżety do słuchania muzyki. Warto podkreślić, że nowe urządzenia typu iPody, iPady (czy podobne produkty innych firm niż Apple) proponują całkiem wysoką jakość słuchanej muzyki. Nie piszę tu oczywiście o jej odbiorze za pomocą słuchawek, bo to osobny temat, jednocześnie pomijam świadomie różne "głośniki" typu Creative D200 przesyłające sygnał bezprzewodowo w standardzie Bluetooth i inne – dziś chciałbym skupić się na „graniu” z pełnowymiarowego sprzętu takich jak normalny wzmacniacz i kolumny.

Od kilku miesięcy intensywnie używam iPad 3 – głównie do pracy, odbioru korespondencji, etc, ale przecież jego uniwersalne i rozbudowane funkcje zapisu i odtwarzania muzyki aż proszą się, aby z nich korzystać w szerszy i bardziej zaawansowany sposób, niż używanie jego tylko jako biurkowego grajka, czy odtwarzacza do słuchawek. Niestety, dotychczasowy standard Apple wyjścia 30 pinowego (lub nowy Lightning), praktyka blokowania niektórych pinów na firmowych przejściówkach oraz częste niezgodności ze sprzętem innych firm nie ułatwiają życia melomanom pragnącym poszerzyć swój system audio o iPad jako źródło. Mówiąc krótko, nie jest to łatwe, ale przy odrobinie determinacji - możliwe.

NuForce Air DAC wraz z przystawką iTX pochodzi od polskiego dystrybutora marki – firmy Audiomagic.pl.

Dobór sprzętu do iPada
Oczywiście, najprościej „wyciągnąć” sygnał z iPada przy użyciu adaptera typu wtyk 30 PIN (lub Lightning) na wtyki analogowe 2 x RCA lub mini-jack, ale to rozwiązanie, choć łatwe, to jest niezadowalające audiofila ponieważ ten przecież pragnie wyprowadzenia czystego sygnału cyfrowego dla możliwości jego dalszej „obróbki” w zewnętrznym przetworniku cyfrowo-analogowym.

Idąc dalej. Sporym problemem jest niekompatybilność wielu przetworników cyfrowo-analogowych (DAC) z iPadem. Najpierw, w tym celu należy jednak zaopatrzyć się w specjalny adapter tzw. camera connector, czyli przejściówkę 30 PIN na zwykłe USB. Jak się okazuje, spora ich część po zastosowana w iPadzie (przez adapter) wetknięta do gniazda USB nie działa we właściwy sposób – iPad komunikuje zazwyczaj zbyt duże napięcie w przyłączonym urządzeniu (DAC). Dość dokładna lista DACów współpracujących lub nie z iPadem dostępna jest na stronach Head-Fi TUTAJ.

Nie inaczej było u mnie. Chcąc używać iPad 3 jako źródło muzyki najpierw kupiłem adapter 30 PIN – USB. Moim zamysłem było używać iPad 3 jako nośnik muzyki, natomiast za DAC miał służyć wbudowany przetwornik we wzmacniaczu Hegel H100. Niestety, po przyłączeniu iPada do Hegla na ekranie pierwszego wyświetlił się komunikat: „w przyłączonym urządzeniu jest za wysokie napięcie”. Szlag by to trafił!
Na szczęście, wkrótce po tym zdarzeniu, do testów trafił do mnie sprzęt firmy NuForce. Zdaje się, że wszystkie przetworniki c/a NuForce zgodne są ze standardem Apple. W międzyczasie dodatkowo wypożyczyłem od kolegi Musical Fidelity V-DAC – wszystko pięknie grało!

NuForce plus iPad 3
Mam obecnie na stanie dwa sprzęty tej amerykańskiej firmy: NuForce DAC-100 oraz NuForce Air DAC. O tym pierwszym szerzej napiszę wkrótce w osobnym tekście – dziś mogę tylko potwierdzić, że świetnie radzi sobie z sygnałem cyfrowym z iPada 3 doprowadzonym do jego gniazda USB.

Co do NuForce Air DAC, to należy zaopatrzyć się w specjalną przystawkę o nazwie NuForce iTX, którą umieszcza się w gnieździe 30 PIN iPada 3. To wszystko. Przystawka za pomocą fal radiowych w standardzie SKAA transmituje sygnał cyfrowy do odbiornika NuForce Air DAC. DAC automatycznie odtwarza muzykę, a w zasadzie przekazuje sygnał analogowy do wzmacniacza. NuForce Air DAC dokładniej opisałem TUTAJ przy okazji testu w zestawie z komputerami. Z iPadem 3 sprawa jest bardziej skomplikowana niż przy używaniu zwykłego komputera – mianowicie na urządzeniu tym nie można odtworzyć sporej części muzyki zapisanej w YouTube, ze względu na fakt firmowych ograniczeń tego serwisu dla telefonów komórkowych i tabletów. Poza tym, muzyka odtwarzana z YouTube na tablecie Apple niekiedy lubi się zawiesić. Nie ma natomiast żadnych problemów ze streamingiem z serwisów typu Deezer, Spotify, etc. Podobnie rzecz ma się z odtwarzaniem muzyki w iTunes. Wszystko działa bez zakłóceń i przerw. Płynnie i potoczyście. Sądzę, że jeżeli ktoś ma zamiar głównie używać iPad jako źródło dla iTunes lub streamingu z zewnętrznych źródeł typu Deezer, to tablet Apple może być dla niego optymalnym i bardzo poręcznym wyborem.

Adapter 30 PIN Apple - USB 


Nadajniki iTX i uTX NuForce w standardzie Apple i USB


Zrzut stron z Deezer.pl

Bardzo przyjemnie słucha się nieprzebranych zasobów muzyki dostępnych w serwisie Deezer. Aplikacja jest prosta i tania - 20 zł/miesiąc (a pierwsze 15 dni streamingu HD na iPadzie jest bezpłatne od daty rejestracji), użytkowanie – intuicyjne, dziecinnie łatwe. I co istotne - sygnał jest niezłej jakości 320 kB/sekundę. Można też zapisywać muzykę "na później", czyli ściągać pliki, które będą mogły być odsłuchiwane bez połączenia z operatorem - na przykład w samolocie, etc.
Dobrym sposobem zapisywania i odtwarzania dźwięku z iPada jest iTunes – tu można przechowywać muzykę w wielu formatach, w tym i bezstratnych, a wewnętrzna pamięć 64 GB pozwala na magazynowanie obszernej biblioteki.

Polecam iPad 3 jako źródło muzyki – jego małe rozmiary, możliwość niekłopotliwego transportu, poręczność i rozbudowane inne funkcje czynią z niego wygodny i o wysokiej jakości dźwięku sprzęt audio, przy opcji wykorzystania zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego – najlepiej bezprzewodowego. Wystarczy usiąść w fotelu, wziąć tablet Apple do ręki – stuknąć w ekran i mieć natychmiastowy dostęp do prawie całej muzyki świata. No może nie do całej, a jedynie do około 20 milionów utworów...

Sprzęt wykorzystywany w teście
Wzmacniacze: Hegel H100 i Dayens Ampino.
Przetworniki cyfrowo-analogowe: NuForce Air DAC i NuForce DAC-100.
Źródło: iPad 3 Apple i pliki FLAC, MP3, AAC oraz streaming z Deezer HD.
Kolumny: Vienna Acoustics Mozart Grand, Indiana Line Nota 550 i Klipsch Synergy B2.
Okablowanie: Audiomica Laboratory oraz Ear Stream.

Dane techniczne
NuForce Air DAC i NuForce iTX dostępne na stronie polskiego dystrybutora sprzętu, firmy Audiomagic.pl.4 komentarze:

 1. Masz może informacje czy ipad/iphone z aplikacją deezer/spotify współpracuje jako źródło po kablu usb z Arcam rDac bądź Matrix mini (nie znalazłem ich na przytoczonej liście). Zastanawiam rozbudową zestawu o dac. Chcę CD wykorzystać jako transport do dac a dodatkowo puścić sygnał z aplikacji spotify na sprzęt. Fajnie by było nie być skazanym tylko na komputer jako źródło a wykorzystać telefon.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, nie wiem czy Matrix mini-i i Arcam rDac współpracują ze sprzętem Apple. Wiem, że NuForce na pewno tak.

  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy korzystał Pan z przesyłu za pomocą Airplay?

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację