piątek, 1 marca 2024

Plan recenzji - marzec / kwiecień 2024 r.

Tak prezentuje się system testowy Stereo i Kolorowo w dniu 1 marca '24


 

Bieżący plan recenzji Stereo i Kolorowo ponownie, jak to już było 1-szego stycznia '24, podaję od razu na dwa następne miesiące, czyli tym razem na marzec i kwiecień '24. Zapraszam.

1. Właśnie kończę opis polskich monitorów aktywnych SoundRite SB26 (czytaj zapowiedź TUTAJ). Posiadają pełny analogowy tor audio zrealizowany na 'układach operacyjnych'. To oznacza, że sygnał dźwiękowy jest przetwarzany przez analogowe scalone układy elektroniczne, które nadają mu charakterystyczną barwę i ciepło. Wzmacniacze zostały specjalnie zaprojektowane i dopasowane do charakterystyki przetworników akustycznych. 


2. Zaraz potem opublikuję zaległą recenzję GoldPlanar GL850 (czytaj TUTAJ), czyli słuchawek z przetwornikami typu AMT (Air Motion Transformer). Zasada działania przetwornika AMT polega na tym, że pojedyncze fałdy harmonijkowej membrany otwierają się i zamykają naprzemiennie, tym samym „wdychając” i "wydychając" powietrze za pomocą specjalnego systemu mieszków - przy czym powietrze przepuszczane przez ich fałdy jest przyspieszane czterokrotnie szybciej niż ruch samej membrany. Dzięki temu przetwornik ma błyskawicznie reagować na stany przejściowe, co z kolei powinno znacząco poprawiać dokładność i wierność reprodukowanego dźwięku.




3. Następnie zabiorę się za zestaw Matrix Audio Element X2 Pure / Matrix Audio Element P2 (zobacz TUTAJ i TUTAJ), czyli streamer, przedwzmacniacz, DAC oraz końcówkę mocy. Element X2 Pure pozbawiony jest funkcji przedwzmacniacza słuchawkowego, stąd też dopisek "Pure" w nazwie (w przeciwieństwie do bliźniaczego modelu Element X2, który ma wbudowany wzmacniacz słuchawkowy). Element X2 Pure obsługuje szereg platform streamingowych, jest Roon Ready. Z kolei Element P2 to wzmacniacz mocy klasy D. W trybie stereo zapewnia moc wyjściową 230 W na każdy kanał przy obciążeniu 4 omów.





4. W najbliższym czasie planuję publikację testu brytyjskiego wzmacniacza Naim Nait 50 (zobacz TUTAJ). Naim Nait 50, czyli "50th Anniversary", bo w założeniu mający upamiętniać 50. jubileusz powstania firmy Naim w 1973 roku - dlatego też został wyprodukowany jedynie w limitowanej ilości 1 973 egzemplarzy. Jednakże Nait 50 jest bezpośrednim uhonorowaniem kultowego wzmacniacza zintegrowanego Nait 1 (i pochodzącego nie z 1973 roku, a z 1983 roku), bo właśnie na nim konstrukcyjnie i wzorniczo został oparty.


5. Brytyjska firma Musical Fidelity niedawno zaproponowała monitory Musical Fidelity LS3/5A (zobacz TUTAJ) będące bezpośrednim nawiązaniem do kultowych monitorów BBC LS3/5A. Głośniki te zostały skonstruowane na potrzeby rozgłośni BBC (British Broadcasting Corporation) w zakresie monitorowania i oceny jakości nadawanych programów.




6. i 7. Niedawno otrzymałem na testy nową wersję włoskiego gramofonu New Horizon GDS II (zobacz TUTAJ). To gramofon z konstrukcją "pływającej" podwójnej plinty. Górny cokół opiera się na dolnym za pomocą sprężyn. Pomiędzy dwoma płytami rozmieszczone są trzy sprężyny, które są obciążone ciężarem górnej płyty. GDS II zaopatrzony jest w ceramiczne ramię 9″, podwójny (!) silikonowy pasek transmisyjny, łożysko ceramiczne oraz talerz z metakrylanu precyzyjnie wykończony poprzez toczenie wszystkich boków. W zestawie znajduje się także zasilacz zewnętrzny ALE. Gramofon New Horizon GDS II testuję z zainstalowaną wkładką Goldring Elite (zobacz TUTAJ) typu MC.



8. Bardzo przypadły mi do gustu słuchawki bezprzewodowe Sennheiser Momentum 4 Wireless (zobacz TUTAJ) z aktywną redukcją hałasu. To oczywiście już 4. generacja tych słuchawek Sennheisera. Wyposażone zostały w zaawansowaną adaptacyjną redukcję szumów, która oferuje wyjątkowy komfort. Dzieje się to dzięki inteligentnym, intuicyjnym funkcjom, które usprawniają każdą interakcję oraz wyjątkowo długiemu czasowi pracy baterii wynoszącemu aż do 60 godzin. Przetworniki mają 42 mm średnicy. Aplikacja "Sennheiser Smart Control" umożliwia uzyskanie najlepszego dopasowania wrażeń dźwiękowych do preferencji słuchającego 


9. Gold Note PH-10 (zobacz TUTAJ) to przedwzmacniacz dla wkładek MM i MC z możliwością wyboru czterech różnych poziomów wzmocnienia GAIN (-3dB, 0dB, + 3dB, 6dB). PH-10 gwarantuje dopasowane jednego z 9. poziomów impedancji wejściowej (10 Ω, 22 Ω, 47 Ω, 100 Ω, 220 Ω, 470 Ω, 1000 Ω, 22 KΩ, 47 KΩ), dzięki czemu możliwe jest dopasowanie przedwzmacniacza do praktycznie każdej wkładki gramofonowej. Dodatkowo zapewnia możliwość wyboru jednej z aż 6. krzywych korekcji (RIAA, Decca-London, American-Columbia, z opcją „Enhanced” dla każdej krzywej). Przedwzmacniacz Gold Note PH-10 testuję razem z zasilaczem Gold Note PSU-10.


10. W kolejce od dawna już czeka i czeka Canor Audio PH 2.10 (zobacz TUTAJ). To wysokiej jakości lampowy przedwzmacniacz gramofonowy oparty na czterech lampach. Lampy o ponadprzeciętnych parametrach zostały dobrane po dokładnej selekcji, poprzedzone 200 godzinnym wygrzaniem. PH 2.10 obsługuje zarówno wkładki gramofonowe MM jak i MC.






Zapraszam do wiosennej lektury Stereo i Kolorowo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację