Polpak

sobota, 17 lutego 2024

SoundRite SB26, monitory aktywne - zapowiedź testu


Już wielokrotnie opisywałem na stronach bloga Stereo i Kolorowo różne głośniki aktywne wielu prodcuentów (m.in. HEED, Pioneer, Kali Audio, Fostex, Klipsch, Triangle, Paradigm, Pylon Audio). Bardzo lubię takie rozwiązanie używane w tradycyjnym domowym hifi, choć przecież głośniki aktywne (czyli zaopatrzone we własne wzmacniacze) kojarzą się głównie ze studio, profesjonalnym segmentem audio. Jednakże kolumny aktywne z powodzeniem mogą i powinny być wykorzystywane też w domu. Jakość dźwięku głośników aktywnych PRO często przewyższa klasyczne zestawy stereo (w tej samej lub podobnej cenie).

Niedawno zwrócił się do mnie z propozycją testów polski producent głośników aktywnych - firma SoundRite z Kielc. Szczerze przyznam, że wcześniej nie słyszałem wcześniej o SoundRite, ani nie znałem jej produktów. Okazało się, że firma wytwarza własne konstrukcje aktywnych zespołów głośnikowych oraz przedwzmacniacz analogowy. W aktualnej ofercie głośników znajdują się monitory SoundRite SB26 (zobacz TUTAJ) - i to właśnie te głośniki dotarły do mnie w tym tygodniu. Są w całości zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce - włączając w to obudowy, przetworniki, wzmacniacze i zwrotnice (podzespoły zaś pochodzą z Polski, jak i ze świata - od kilku renomowanych producentów).

SoundRite SB26 to zestawy głośnikowe o klasycznym wyglądzie studyjnych monitorów. Jak podaje producent: "SB26 łączą w sobie zalety sprzętów z lat 80-tych. i 90-tych XX wieku - hołdując tamtej technice posiadają pełny analogowy tor audio zrealizowany na 'układach operacyjnych'. To oznacza, że sygnał dźwiękowy jest przetwarzany przez analogowe scalone układy elektroniczne, które nadają mu charakterystyczną barwę i ciepło. Wzmacniacze zostały specjalnie zaprojektowane i dopasowane do charakterystyki przetworników akustycznych. Zapewnia to harmonię współpracy i prostotę użytkowania".

Ogólne właściwości modelu SB26
- Wyrównana odpowiedź częstotliwościowa w zakresie 48 Hz - 23 000 Hz.
- Zintegrowany wzmacniacz mocy 50 W pracujący w trybie bi-amp.
- Wysokiej jakości tweeter z jedwabiu modyfikowanego z tłumioną komorą rezonansową.
- Przetwornik niskich częstotliwości 6 1/2" z celulozową membraną i pierścieniem symetryzująco demodulującym.
- Aktywna zwrotnica z filtrami 4-rzędu typu Linkwitz-Riley.
- Wejście wyzwalacza trigger 12V.
- Symetryczne wejścia audio z złączem XLR.
- Przewód zasilający w bawełnianym oplocie w zestawie.
- Wysoka jakość zastosowanych podzespołów gwarantuje długotrwałe użytkowanie.
Nasze produkty są wynikiem długiego i starannego procesu projektowania, testowania i odsłuchiwania. Dbamy o każdy szczegół, od doboru/wyrobu komponentów, przez konstrukcję zwrotnic aktywnych, po wygląd i ergonomię obudów. Nie polegamy tylko na danych technicznych i wykresach, ale także na naszym własnym doświadczeniu i wrażeniach słuchowych. Dlatego staramy się by nasze produkty wiernie oddawały barwy i nastroje instrumentów. Nasze zestawy oferują przejrzystość akustyczną, byś mógł cieszyć się każdym niuansem i detalem ulubionego utworu muzycznego.

Nasza firma łączy tradycję z nowoczesnością. Czerpiemy inspirację z klasycznych wzorców i sprawdzonych rozwiązań z lat 80" i 90", ale jednocześnie wykorzystujemy najnowsze technologie i materiały. Kreujemy nowe rozwiązania w dążeniu do prostoty i doskonałości technicznej. Nasze produkty są eleganckie, solidne i niezawodne. Chcemy, aby służyły naszym klientom przez wiele lat i sprawiały im radość z muzyki. (Cytat za SoundRite).Zewnętrzny karton ochronny

A w nim drugi karton

W środku pudła, na wierzchu wewnętrznego kartonu, umieszczono mniejszy

W tym mniejszym znajdują się przewody


Przewody w kartonie


Głośnik zabezpieczony tekturowymi wytłoczynami

Ekologiczne tekturowe wytłoczyny zabezpieczające głośniki w pudle

Dwa komplety przewodów dołączonych do głośników: 2 x zasilający, 2 x połączeniowy na wtykach Neutrik XLR i 2 x przejściówka XLR - RCA; przyznam, że pierwszy raz spotykam się z tak rzetelnym podejściem do tematu kabli


Wtyki Neutrik i przewód Sommer Cable; lepiej naprawdę nie trzeba w hifi

Przewody są świetnie wykonane i wysokiej studyjnej jakości

Głośniki są dodatkowo zabezpieczone foliami

Od spodu skrzynki mają już przyklejone silikonowe podkładki


Przewody zaraz zostaną użyte do połączenia z przedwzmacniaczem i podłączenia do zasilania


Bardzo ładny projekt, świetne wykonanie!


Przetworniki są polskiej produkcji

Biała obudowa, czarny front, czyli doskonały kontrast

Tył skrzynek

Ujście bass-reflexu

Gniazdo XLR Neutrik bez zatrzasku

Gniazdo wejściowe Neutrik XLR (brak RCA) i regulacja wzmocnienia

Gniazdo zasilania IEC i podświetlany włącznik sieciowy

Głośniki SB26 już grają w moim dużym pokoju odsłuchowym!

Wykorzystywany przedwzmacniacz / streamer to zestaw ONIX Miracle (potem użyję też inne przedwzmacniacze)

1 komentarz:

  1. Zauważyłem ich na audio Show pusty pokoik dwie koluminki i streamer. Po dwóch miesiącach nie wytrzymałem i Sprowadziłem je do siebie. Jestem zafascynowany.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację