Polpak

poniedziałek, 13 listopada 2023

GoldPlanar GL850, słuchawki AMT (Air Motion Transformer) - zapowiedź testu
 


Na samym początku tego roku, bo w styczniu 2023, opisywałem amerykańsko-tajwańskie słuchawki z przetwornikami typu Air Motion Transformer (AMT) - były to Monoprice Monolith AMT (czytaj moją recenzję TUTAJ). Warto jednak przypomnieć, że przetworniki typu Air Motion Transformer (pol. transformator ruchu powietrza) wykorzystywane są zarówno w konstrukcjach słuchawkowych, jak i głośnikowych. 

Air Motion Transformer to projekt niemiecko-amerykańskiego inżyniera-elektryka / wynalazcy - pana Oskara Heila (1908–1994) - który na podstawie badań podstawowych cech ludzkiego słuchu (a nie abstrakcyjnej teorii działania głośnika) skonstruował, a następnie w 1969 roku opatentował w USA przetwornik głośnikowy w formie składanej w harmonijkę elastycznej membrany. Membrana ta odpycha się do przodu i w tył w fizycznym ruchu podobnym do tego, który obserwuje się w miechu akordeonu.

Zasada działania przetwornika AMT polega na tym, że pojedyncze fałdy harmonijkowej membrany otwierają się i zamykają naprzemiennie, tym samym „wdychając” i "wydychając" powietrze za pomocą specjalnego systemu mieszków - przy czym powietrze przepuszczane przez ich fałdy jest przyspieszane czterokrotnie szybciej niż ruch samej membrany. Dzięki temu przetwornik ma błyskawicznie reagować na stany przejściowe, co z kolei powinno znacząco poprawiać dokładność i wierność reprodukowanego dźwięku.

Przetworniki Air Motion Transformer mają membrany wykonane z pojedynczego, ultra-cienkiego arkusza folii z politereftalanu etylenu (PET). Arkusz folii jest kilkakrotnie plisowany w harmonijkę, dzięki czemu osiąga znacznie większą całkowitą powierzchnię niż konwencjonalny przetwornik dynamiczny. Innymi słowy, zachowuje się jak przetwornik, który jest znacznie większy niźli sugerowałby to jego rozmiar.

Co istotne, w przetwornikach AMT membrana nie pracuje w kierunku osi promieniowania, lecz prostopadle do tej osi. Uważa się, że to gwałtowne przyspieszenie ruchu powietrza zapewnia znacznie lepszą reprodukcję dźwięku, w tym wysoki zakres dynamiki i zwielokrotniony / szeroki zakres częstotliwości.

W 1972 roku w Kalifornii w USA powstała firma ESS Sound System, która rozpoczęła produkcję urządzeń typu AMT. Ponieważ jednostki AMT muszą być wykonane ręcznie, a proces produkcji membran jest złożony, ich produkty zawsze borykały się z problemem wysokiej ceny i niskiej mocy, dlatego zwykle są używane tylko w zespołach głośnikowych z najwyższej półki hifi.

Jak podaje Internet. Po 2006 roku zespół pracowników firmy ESS Sound System podzielił się na dwie frakcje: część jego dotychczasowych członków wyjechała do Niemiec i stworzyła firmę HEDD Audio, wraz ze spółką zależną ADAM, natomiast drugi zespół przybył do Chin kontynentalnych i założył firmę Jiashengde, spółkę-matkę GoldPlanar. Dziś, jako najwięksi na świecie producenci jednostek pneumatycznych, te dwie firmy dostarczają różnego rodzaju przetworniki AMT dla takich marek jak ADAM, EVE, ELAC i innych preferujących pneumatyczne głośniki AMT.

Dalekowschodnia firma Linsoul Audio zaproponowała bliźniaczy projekt słuchawek (wraz z identycznymi parametrami technicznymi) jak wspomniane na początku Monoprice Monolith AMT. Oczywiście, chodzi o tytułowy model GoldPlanar GL850 (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Oba te modele wydają się mieć identyczną konstrukcję przetworników, takie same specyfikacje techniczne, lecz nieco odmienne ogólne projekty konstrukcji słuchawek. Bo muszle w GoldPlanar są bardziej owalne, słuchawki różnią się też detalami wykonania pałąka. Zaś zastosowany przewód słuchawkowy jest zupełnie inny, ale ma analogiczne wtyki. Lecz dosyć tej detektywistycznej pracy. Czas na wstępną fotograficzną prezentację słuchawek GoldPlanar GL850, czyli na "unboxing". Bardzo proszę.


Kufer / waliza z GoldPlanar GL850

A w niej wygodnie i bezpiecznie spoczywające słuchawki wraz z akcesoriami

Na samym dole certyfikat / instrukcja

Akcesoria to para wymiennych padów, symetryczny przewód słuchawkowy XLR 4-pin oraz kablowy adapter na jack 6,35 mm

Zaplatany przewód słuchawkowy


Przetwornik Air Motion Transformer 93 x 63 mmPrzykładne wykonanie, niezły design

Zbliżenie na wnętrze padów

Duży i solidny pałąkStandardowy przewód symetryczny zakończony wtykiem XLR 4-pin

Adapter z XLR 4-pin na jack 6,35 mmPodłączam GL850 do super-wzmacniacza tranzystorowego (z DAC) Ferrum ERCO wraz zasilaczem Ferrum HYPSOS. Streamer to IEAST ePlay 2 Pro, zaś serwis strumieniujący to mój ulubiony Qobuz HD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację