Polpak

wtorek, 28 listopada 2023

Muzyka z filmu "Chłopi", L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra - edycja winylowa
(zdjęcia - materiały prasowe)

Film "Chłopi" zrealizowany wg. prozy Władysława Reymonta to najnowsze dzieło duetu reżyserskiego DK Welchman i Hugh Welchmana, twórców filmu „Twój Vincent”. I podobnie jak poprzednie, zostało wykonane w oryginalnej technice animacji malarskiej. Jednak w przeciwieństwie do "Twojego Vincenta" na początku nakręcono sceny z prawdziwymi aktorami. Dopiero później do pracy przystąpił zespół ponad 100. artystów-malarzy w czterech studiach w Polsce (m.in. we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych), na Litwie, w Ukrainie i Serbii. Ich zadaniem było namalowanie obrazów olejnych na podstawie nakręconych kadrów, czyli stworzenie ponad 40 000 osobnych malowanych klatek filmowych (!). Podczas pracy wzorowali się na malarstwie Młodej Polski i twórczości takich mistrzów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

Film "Chłopi" obejrzałem w kinie zaraz po premierze, czyli pod koniec października '23. "Dzieło to wywarło na mnie olbrzymie wrażenie. Wysokiej klasy artyzm, barwna kompozycja obrazów - piękno malarskie i filmowe, znakomita gra aktorów, wyczucie i wrażliwość artystyczna. Oraz wiarygodnie przedstawiona fabuła (choć nie obyło się bez koniecznych skrótów) noblowskiej powieści Władysława Reymonta o tym samym tytule. Jednakże oprócz obrazu pełnoprawnym elementem tego filmu jest też jego dźwięk, a w zasadzie nie tyle dźwięk, co muzyka. Muzyka nadaje filmowi odpowiedniej dramaturgii, uzupełnia go, niejako współtworzy. Nasącza i przeplata. Ożywia.

Autorem muzyki jest Łukasz Rostkowski (powszechnie znany jako L.U.C.). Łukasz Rostkowski nad ścieżką dźwiękową do "Chłopów" pracował niemal 5. lat i w tym celu skompletował duży zespół "Rebel Babel Film Orchestra". W jego skład wchodzi ponad setka muzyków z trzech krajów (głównie Polski oraz z Ukrainy i Białorusi), co współgra z warstwą wizualną, która była malowana w czterech różnych studiach, w czterech krajach: w Sopocie (Polska), Wilnie (Litwa), Belgradzie (Serbia) i Kijowie (Ukraina).

W nagraniach udział wykonawcy muzyki tradycyjnej: Maria Pomianowska, Laboratorium Pieśni, Sutari, Dagadana, Tęgie Chłopy, Apolonia Nowak, ukraiński Chór Vyrij i białoruski dudziarz Vital Voronau. Oprócz tego śpiewali tacy artyści jak Kayah, Ralph Kaminski, Kwiat Jabłoni, Bela Komoszyńska, Lor oraz Julia Wieniawa (co ciekawe, w angielskiej wersji filmu będzie można usłyszeć Katie Melua'ę). Twórcy muzyki korzystali przede wszystkim z ludowych instrumentów tradycyjnych oraz inspirowali się słowiańskimi rytmami i melodiami. Równocześnie utworom nadano nowoczesną formę opartą na zapętleniu dźwięku i współczesnych artykulacjach brzmieniowych bębnów dwumembranowych czy tuby (która dzięki temu brzmi niczym basowy syntezator). Powstała muzyka eklektyczna, turbo-folkowa, stymulowana tradycyjną ludową, ale taką oczywiście nie będącą, ani jej nie udaje. To twórcza inspiracja polskim folkiem, ale też ogólnosłowiańskim (a być może nawet bałkańskim?).

Jak mówi L.U.C. / Łukasz Rostkowski:
Ścieżka dźwiękowa do "Chłopów" to dla mnie wielkie przeżycie. Wielka przygoda tworzona z niezwykle utalentowaną ekipą muzyków, kapel, zespołów i solistów. Chciałem stworzyć szerokie kompendium słowiańskiej muzyki folkowej w nawiązaniu do międzynarodowego charakteru tej produkcji. Z całego serca dziękuję DK Welchman & Hugh Welchmanowi za te lata pracy. Zaprosiliśmy tu wielu różnych muzyków, którzy od lat poświęcają̨ się z wielkim oddaniem muzyce tradycyjnej i połączyliśmy ich zarówno z symfoniką, jak i muzyką rozrywkową. Idea Rebel Babel polega na angażowaniu lokalnych muzyków, więc przy okazji koncertów chcemy zapraszać kolejne niezwykłe kapele i regionalne zespoły pieśni i tańca.

Muzyka do "Chłopów" ma w sobie niesamowite, acz oryginalne piękno. Jest dość surowa, oparta przecież na rytmach ludowych, pierwotnych, ale jest wspaniale melodyjna, pulsująca wigorem, tętniąca życiem. Jest hipnotyzująca i euforyczna. Pełnokrwista. Trudno ją jakoś jednoznacznie skategoryzować, ocenić. W mojej ocenie jest to muzyka niestereotypowa, wybitna. Dzieło genialnie opisujące "polską duszę", nasze dzikie, lecz jednocześnie liryczne serca. Dlatego seredecznie życzę L.U.C.-owi, aby jego muzyka zdobyła nagrodę Oscara, do której została zgłoszona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ścieżka dźwiękowa do "Chłopów" ukazała się na rynku na tradycyjnym formacie płyty kompaktowej CD, streamingu oraz w postaci płyty winylowej. Winyl jest limitowany, kolekcjonerski. Wytłoczony został na czarnym nośniku, ale malowanym w kolorowe wzory ludowe. Po nałożeniu płyty na talerz gramofonu (i uruchomienieniu go) wzory na winylu "ożywają". To tzw. winyl animowany. Co istotne, dźwięk został bardzo dobrze zrealizowany. Audiofilsko.

Płyta winylowa „Chłopi” wydana została nakładem wytwórni Agora Muzyka (zobacz TUTAJ).

Lista utworów
Strona nr 1
1. Babie Lato
2. Jarmark
3. Jagna
4. Rozczesała Rozpuściła
5. Mazur Weselny
6. Jesień - Tańcuj
7. Miłosny opętaniec
8. Zapusty

Strona nr 2
1. Zima - Nisko Słonko
2. Chciwość
3. Śmierć
4. Wiosna - Sowa na Gaju
5. Katharsis
6. Koniec Lata


Płyta jeszcze zafoliowana, zaraz usunę folięEfektowna okładka - malowana niczym obraz olejny, z kolorowymi wytłoczeniami


Zewnętrzna i wewnętrzna część podwójnej okładki (tzw. Gate-Fold)

Winyl umieszczony został w kopercie z folią antystatyczną - brawo!

Okładka, koperta i wkładka


Rozkładana wkładka, z jej trzech części można wykonać ...wycinanki


Płyta winylowa pomalowana w ludowe wzory: tańczące postaci i latające bociany; w trakcie obracania płyty tworzą animowane wzoryWinyl już na talerzu; gramofon to BennyAudio Immersion IIDobieram odpowiednią wkładkę - Allnic Rose MC
Kilka zdjęć z gramofonem BennyAudio Immersion II

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację