Polpak

środa, 1 listopada 2023

Plan recenzji - listopad 2023 r.

System testowy Stereo i Kolorowo w dniu 1 listopada '23
Minął sierpień minął wrzesień znów październik i ta jesień
Rozpostarła melancholii mglisty woal
"Addio, pomidory", tekst: Jeremi Przybora

Nadeszła jesień - i to już nawet nie październikowa, a listopadowa - dżdżysta i zimna. Dzień skrócił się, noc wydłużyła. Na dworzu szybciej robi się ciemniej, bo słońce zachodzi około 16:00. Zaś w takich warunkach muzyka odtwarzana z domowego zestawu hifi brzmi zdecydowanie lepiej. Poza tym jest więcej czasu na odsłuchy. Same korzyści z tej ciemnej jesieni!

Listopadowy plan recenzji Stereo i Kolorowo wygląda następująco:

1. Właśnie kończę opis holendrskiego PrimaLuna EVO 100 DAC (zobacz TUTAJ). Zaopatrzony został w kość BurrBrown PCM792A o rozdzielczości 24 bit / 192 kHz, zaś za upsampling odpowiada chip BurrBrown SRC4192. Przetwornik c/a obsługuje standardy PCM i DSD. Całą konstrukcję oparto na sześciu lampach elektronowych: 2 x 12AX7, 2 x 12AU7 oraz 2 x 5AR4. 

2. Zaraz potem chciałbym opisać premierowy zestaw prosto z UK: przedwzmacniacz Classic PRE, końcówka mocy Classic Power oraz odtwarzacz sieciowy Classic STREAM (zobacz TUTAJ). Pracuję nad testem dość usilnie, chciałem go opublikować w październiku, ale niestety nie zdążyłem. Zrobię to w listopadzie.

3. i 4. Od miesiąca testuję u siebie "zestaw marzeń" w całości wyprodukowany w Polsce - to Haiku-Audio Iris Line / Haiku-Audio SEnsei 211 Powerline (czytaj zapowiedź recenzji TUTAJ), czyli przedwzmacniacz lampowy / lampowa końcówka mocy oraz głośniki podłogowe AudioPhase FLOW (czytaj TUTAJ). Doprawdy wspaniały komplet high-fidelity!

5. Niedawno przyjechał do mnie na testy referencyjny Exposure 3010S2 Phono (zobacz TUTAJ) , czyli przedwzmacniacz gramofonowy przeznaczony dla wkładek typu MC. Tak się złożyło, że mam na stanie kilka wkładek typu MM, ale ani jednej MC! Czekam na zamówioną - powinna dotrzeć w przyszłym tygodniu, wówczas zacznę odsłuchy przedwzmacniacza Exposure 3010S2 Phono, który jest "rasowym brytyjczykiem", jeśli chodzi o amplifikację sygnału gramofonowego.

6. Ultrasone Signature Pure (zobacz TUTAJ) to słuchawki z nowej serii "Signature 2023". Kosztują relatywnie niewiele, reprezentują pod tym względem poziom „entry-level” (w Polsce to niecałe 800 PLN), ale producent zapewnia, że ich nowy model oferuje znakomite wrażenia dźwiękowe high-fidelity. Signature Pure zostały wyposażone w rozwiązania technologiczne charakterystyczne dla niemieckiego Ultrasone - to między innymi duże przetworniki dynamiczne 50 mm uzbrojone w system uprzestrzennienia dźwięku Double Deflector Fins (DDF) oraz technologię rozpraszania S-Logic, która sprawie, że nie słyszy się muzyki "w głowie", ale na obszernej stereofonicznej scenie przed sobą. 

7. Goldring E4 (zobacz TUTAJ), czyli premierowa brytyjsko-japońska wkładka gramofonowa MM z igłą o szlifie eliptycznym typu "Nude Diamond". Goldring E4 tak, jak pozostałe wkładki serii "E", została zaprojektowana w Wielkiej Brytanii, a jest wytwarzana w Japonii. To fuzja zaawansowanej inżynierii, ultra-precyzji z pragmatyczną wydajnością, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny produktu.

8. Razem z wkładą E4 przyjechałą też do mnie inna wkładka marki Goldring. To Golding Elite (zobacz TUTAJ) typu MC. Jednakże Elite, w przeciwieństwie do wspomnianego kartridża E4, nie jest produkowana w Japonii, a tradycyjnie w Anglii. Nie jest też premierowa, bo model ten jest już obecny na rynku kilka dobrych lat. Co istotne, ma zainstalowaną igłę o zaawansowanym szlifie Gyger S, zaś to jeden z najlepszych, bo kształtem odzwierciedlający rylec głowicy nacinającej matrycę płyt winylowych.

9. Canor Audio PH 2.10 (zobacz TUTAJ) to wysokiej jakości lampowy przedwzmacniacz gramofonowy oparty na czterech lampach. Lampy o ponadprzeciętnych parametrach zostały dobrane po dokładnej selekcji, poprzedzone 200 godzinnym wygrzaniem. PH 2.10 obsługuje zarówno wkładki gramofonowe MM jak i MC.

10. BennyAudio Immersion II (zobacz TUTAJ) to referencyjny gramofon z napędem paskowym. Plinta wykonywana jest ręcznie z kilku warstw starannie dobieranej sklejki bukowej - wycinanej, klejonej a następnie skręcanej dla uzyskania większej sztywności. Ramię to konstrukcja typu unipivot o długości 12,5 cala, wyposażone w tłumienie olejowe oraz precyzyjne ustawienie VTA w trakcie odtwarzania płyty. Talerz jest ręcznie toczony, wykonany z poliacetalu; o grubości 65 mm i masie około 7,5 kg. Zastosowano łożysko hydrodynamiczne, odwrócone oraz bezszczotkowy silnik prądu stałego.


11. i 12. Razem z gramofonem BennyAudio Immersion II na testy otrzymałem też dwie wkładki gramofonowe typu MC. Są to holenderska Kiseki Blue N.S. oraz koreańska Allnic Audio Rose (zobacz TUTAJ). Obie są bardziej wyrobami jubilerskimi niźli produktami hifi. Piękna forma, znakomite wykonanie oraz ultra-precyzja szlifu igieł. Po prostu absolutny tip-top. Gramofonowa galanteria.

Zapraszam do listopadowej lektury bloga Stereo i Kolorowo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację