Polpak

czwartek, 13 marca 2025

Burson Conductor GT4, wzmacniacz słuchawkowy / DAC / przedwzmacniacz - zapowiedź testu







Bardzo ładne zdjęcia ze strony Burson Audio




Firma Burson Audio została założona przez dwóch inżynierów: pana Marka Bursona oraz Johna Delmo. Początki tego ambitnego przedsięwzięcia sięgają początków XXI wieku, czyli roku 2001, zaś miejscem działalności jest Melbourne w Australii. Jednym z jej "filarów założycielskich" była niezgoda wobec używanych powszechnie wzmacniaczy operacyjnych z układami scalonymi (IC) dla konstrukcji audio hifi i audio PRO. W ich miejsce inżynierowie Burson Audio zaproponowałi własne, opracowane w technologii dyskretnej (czyli tz. "dyskretne opampy", czytaj TUTAJ). Aktualnie firma oferuje ona nie tylko liczne konstrukcje opampów, ale i wzmacniacze słuchawkowe, przetworniki cyfrowo-analogowe przedwzmacniacze oraz wzmacniacze mocy.
W Burson Audio robimy rzeczy trochę inaczej, szczególnie jeśli chodzi o dźwięk. Mając ponad 20 lat doświadczenia w pracach badawczo-rozwojowych nad dyskretnymi wzmacniaczami operacyjnymi audio, jesteśmy otwarci na niestandardowe obwody, które zapewniają wyjątkową jakość dźwięku. Dyskretne obwody są jak garnitury szyte na miarę: są budowane w określonym celu, zapewniając czystszy, bogatszy i bardziej szczegółowy dźwięk w porównaniu do uniwersalnych wzmacniaczy operacyjnych IC.

Pomyśl o tym w ten sposób: system jest tak dobry, jak jego najsłabsze ogniwo. Dlatego w naszych projektach używamy tylko najlepszych komponentów. Nasze płytki drukowane (PCB) są zbudowane z grubych, miedzianych ścieżek o wysokiej czystości, złoconych pól lutowniczych i dodatkowej powłoki zapobiegającej utlenianiu. Są ręcznie budowane z precyzją, przy użyciu tylko najlepszych rezystorów metalizowanych i części klasy audio, aby ścieżka sygnału była tak czysta i bezpośrednia, jak to możliwe.
(Cytat za Burson Audio)

Całe 10 lat minęło od moich ostatnich testów sprzętu marki Burson Audio - w 2015 roku testowałem na łamach Stereo i Kolorowo zestaw składający się z wzmacniacza słuchawkowego / przedwzmacniacza / DAC-a Burson Conductor Virtuoso (czytaj mój test TUTAJ) oraz końcówki mocy Burson Timekeeper (czytaj TUTAJ). 

Niedawno nowy polski dystrybutor marki Burson Audio - firma Audeos z Żywca - przesłał mi na testy i odsłuchy referencyjny model wzmacniacza słuchawkowego / DAC-a / przedwzmacniacza, czyli Burson Conductor GT4 (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Otrzymałem wersję rozbudowaną, czyli Deluxe Package wyposażoną we wzmacniacze operacyjne V7 Vivid, moduły Silent Power 02 (SP02) i zasilacz Burson Super Charger 5A.

Razem ze wzmacniaczem Burson Conductor GT4 z Audeos przyjechały do mnie też premierowe słuchawki planarne Shanling HW6000 (i które zapowiadałem wczoraj na blogu, zobacz TUTAJ).

* * *

Burson Conductor GT4 to przetwornik cyfrowo-analogowy ze wzmacniaczem słuchawkowym i przedwzmacniaczem australijskiej firmy. Nowy flagowy DAC/AMP z referencyjnej linii Conductor oparty jest na dwóch układach DAC ESS ES9038, autorskim systemie zasilania MCPS (Max Current Power Supply) z nowym regulatorami Silent Power (SP01 lub SP02), kontrolerze USB XMOS, odbiorniku Bluetooth 5.0 ze wsparciem dla kodeków LDAC, aptX HD i aptX oraz obwodzie wzmacniacza, który gwarantuje moc wyjściową do aż 10 W na kanał.

Conductor GT4 zamknięty jest w stylowej obudowie Cool Case z eleganckimi, złotymi pokrętłem i przyciskami funkcyjnymi. Model wyposażony jest w wyjścia słuchawkowe 6,35 mm (single ended) i zbalansowane XLR, wyjścia liniowe lub przedwzmacniacza XLR i RCA, a także osobne wyjście dla subwoofera. Topowy DAC/AMP firmy Burson Audio ma do tego trzy wejścia cyfrowe (USB, koaksjalne i optyczne), dwa zestawy wejść analogowych XLR i RCA i wejście mikrofonowe. Conductor GT4 umożliwia zmianę wzmacniaczy operacyjnych oraz korzystanie z wysokiej klasy autorskich zasilaczy Super Charger lub Fusion Core.

Conductor GT4 to ma w pełni zbalansowany obwód wzmacniacza słuchawkowego z cenionymi tranzystorami MOSFET, który za sprawą wykorzystania systemu zasilania MCPS (Max Current Power Supply) pracuje przy spoczynkowym biasie 100 W. Gwarantuje to moc wyjściową do aż 10 W w czystej klasie A na wyjściu zbalansowanym XLR (oraz do 5 W dla wyjścia single ended 6,35 mm). Przekłada się to na pełne, dojrzałe brzmienie. Model bez problemu napędza nawet bardzo wymagające słuchawki nauszne, a dwa poziomy wzmocnienia umożliwiają dostosowanie poziomu wyjściowego do używanych modeli.

Zespół inżynierski Burson Audio w modelu Conductor GT4 wykorzystał nową implementację dwóch układów DAC ES9038, która jest krokiem naprzód w stosunku do modeli z linii GT3. Za sprawą sześciu modułów MCPS i siedmiu regulatorów SP (Silent Power) firma przygotowała nową architekturę, w której każda z topowych kości ESS Technology ma niezależne zasilanie i odpowiada za jeden kanał. Rozwiązanie to umożliwia eliminację interferencji między kanałami, co przekłada się na ciemniejsze tło i wyższy poziom szczegółów. W parze ze wzmacniaczami operacyjnymi V7 Vivid gwarantuje to dodatkowo wielką scenę dźwiękową o świetnej holografii.

Układy ES9038 o wysokiej wydajności oraz zaawansowany kontroler USB XMOS umożliwiają obsługę dźwięku PCM do 32-bit/768 kHz oraz DSD do 512x. Producent wykorzystał do tego wysokiej klasy moduł Bluetooth 5.0 Qualcomm CSR8675, który wspiera kodeki LDAC, aptX HD i aptX, dzięki czemu do Conductora GT4 można przesyłać bezprzewodowo wysokiej jakości sygnał audio z laptopów, smartfonów czy tabletów. Model został ponadto przetestowany pod kątem obsługi oprogramowania Roon i działa bezproblemowo z urządzeniami Roon Ready.

Burson Conductor GT4 bazuje na sześciu zestawach zasilaczy MCPS (Max Current Power Supply). To autorskie rozwiązanie firmy, w którym podniesiono częstotliwość napięcia z 50 Hz do 170 kHz, dzięki czemu szum przesunięty został w zakres, w którym nie usłyszą go ludzkie uszy. Wewnętrzny obwód zasilania ma także autorskie moduły Silent Power (w wersji SP01 lub SP02), czyli wysokiej klasy regulatory o niesamowicie niskim poziomie szumu - wynosi zaledwie 0,8 nVrms. Moduły Silent Power są nawet 200 razy cichsze niż tradycyjnie wykorzystywane regulatory zasilania. Przekłada się to na krystalicznie czysty dźwięk i bardzo ciemne tło, dzięki czemu można z łatwością wychwycić każdy detal nagrania.

Conductor GT4 wyposażony jest w trzy wejścia cyfrowe - USB, koaksjalne i optyczne (Toslink) oraz dwa zestawy wejść analogowych XLR i RCA. Model wyposażony jest do tego w wyjścia XLR i RCA, które mogą działać jako liniowe lub przedwzmacniacza. Topowy model firmy Burson Audio może więc działać nie tylko jako klasyczna integra słuchawkowa, ale i konwerter C/A, tradycyjny wzmacniacz słuchawkowy czy przedwzmacniacz.

(Cytat za opisem znajdującym się na stronie Audeos, modyfikacje własne L.H.).


Zewnętrzne pudło transportowe

"Made in Australia"


Wyjmuję pudło właściwe z zewnętrznego pudła transportowego

Instrukcja dla montażu zasilacza

Conductor GT4 jeszcze w pudle


Akcesoria w kartoniku

Bardzo dużo różnych akcesoriów, w tym - a jakże, by inaczej! - wymienne opampy Burson Audio

Zasilacz Burson Super Charger 5A

Zaraz po wyjęciu z pudła; design i wykonanie klasy luksusowej


Wyświetlacz LCD (ale raczej trudny dla wykonywania zdjęć)


Masywna obudowa Cool Case; cóż za piękny sprzęt!


Po prawej pokrętło głośności i przyciski funkcyjne


Trzy gniazda słuchawkowe

Arsenał wielu wejść i wyjść



Ze słuchawkami planarnymi Shanling HW6000, za streamer służy iPad Air 4 z serwisem Qobuz

środa, 12 marca 2025

Shanling HW6000, słuchawki planarne - zapowiedź testu






Kilka dni temu Audeos, czyli dystrybutor sprzętu hifi z Żywca, przesłał mi na testy referencyjny zestaw słuchawkowy składający się ze wzmacniacza słuchawkowego Burson Audio Conductor GT4 oraz słuchawek planarnych Shanling HW6000. Wzmacniacz Burson dokładniej zapowiem jutro (osobnym wpisem na blogu), dziś chciałbym bliżej się przyjrzeć słuchawkom planarnym.

Shanling HW6000 (zobacz TUTAJ i TUTAJ) to premierowe otwarte słuchawki nauszne z przetwornikami planarnymi. Zostały oparte na autorskim przetworniku planarnym z ultra-cienką membraną (8 μm) o wymiarach 110 x 86 mm, cewką z posrebrzanej miedzi i dwustronnym systemem magnesów (14. magnesów NdFeB, po 7. na każdą stronę). Jak zapewnia producent, rozwiązanie takie gwarantuje świetnie rozciągnięte pasmo przenoszenia, wysoką szczegółowość, powalającą dynamikę i wielką scenę dźwiękową.

Konstrukcja / szkielet wykonana została z odpornego stopu aluminium klasy lotniczej typ 7xxx) o czarnej powierzchni oraz stali nierdzewnej, która użyta została w pałąku. Słuchawki zwracają uwagę muszlami z charakterystycznymi, trójkątnymi otworami (które nawiązują do tradycyjnego sposobu tworzenia bambusowych łączeń) oraz ergonomicznym pałąkiem ze skórzaną opaską. Pierwsze słuchawki Shanling Audio to także wygodne, perforowane, asymetryczne pady ze skóry jagnięcej oraz wysokiej klasy 4-żyłowy przewód z wtykiem 4,4 mm (adapter 4,4 mm na XLR 4-pin jest w zestawie).

Shanling Audio dla swoich słuchawek nausznych opracował autorski przetwornik planarny. Ma on polimerową membranę o wymiarach 110 x 86 mm, której grubość to zaledwie 8 mikrometrów. Przetwornik został przygotowany jako pojedyncza jednostka. Ma on specjalną, dwuczęściową obudowę z metalu, która tworzy podwójną komorę akustyczną, a specjalnie przygotowane podłużne otwory gwarantują odpowiedni przepływ powietrza.

Przetwornik ma wkomponowaną nową aluminiową cewkę, której pozycja i kształt zostały idealnie dopasowane do membrany, aby osiągnąć najwyższą wydajność. Zespół Shanling Audio pokrył do tego cewkę nanometrową warstwą srebra, co poprawia jeszcze jej przewodność. Gwarantuje to lepszą skuteczność i wyższą rozdzielczość dźwięku.
(W tekście wykorzystałem cytaty za Shanling, modyfikacje własne). 

Specyfikacja techniczna:
- typ słuchawek: wokółuszne
- konstrukcja: otwarta
- masa słuchawek: 480 g
- przetwornik: planarny, 110 x 86 mm
- pasmo przenoszenia: 12 Hz - 40 kHz
- impedancja: 30 Ω
- skuteczność: 104 +/- 3 dB
- złącza: 2 x 3,5 mm
- przewód: 4-żyłowy, miedź OCC
- długość przewody: 1,5 m
- wtyk: 4,4 mm (balanced)



Efektowne opakowanie

Słuchawki zabezpieczone grubą formą z pianki

Symetryczny przewód słuchawkowy


Przewód zakończony jest wtykiem symetrycznym 4,4 mm Pentaconn, w zestawie znajduje się przejściówka na wtyk XLR 4-pin

Referencyjne wykonanie, kapitalny design


Główna konstrukcja to aluminium lotnicze oraz stal



Trójkątne perforacje nawiązują do tradycyjnego sposobu tworzenia bambusowych łączeń



Perforowane pady obszyte miękką owczą skórą


Ze wzmacniaczem słuchawkowym Burson Audio Conductor GT4