Polpak

niedziela, 26 maja 2024

Final UX2000, słuchawki bezprzewodowe ANCKilka zdjęć ze strony Final Audio
 


Wstęp
Dwa i pół roku temu recenzowałem na blogu Stereo i Kolorowo japońskie słuchawki Final Audio UX3000 (czytaj TUTAJ), czyli słuchawki bezprzewodowe z aktywną redukcją szumów ANC (ang. Active Noise Canceling) z hybrydową metodologią korekcji. Jest to model o tyle rewolucyjny, że kosztuje relatywnie niewiele (na dziś jest to około 650 PLN), a oferuje wysokiej jakości dźwięk wsparty znakomitymi osiągami wydajności redukcji szumów. Oraz niezłą funkcjonalność. 

Hybrydowy system aktywnej redukcji szumów działa rewelacyjnie (zapewniam!). Dodatkowo system ANC zaaplikowany w UX3000 może działać w sposób autonomiczny, czyli pracować niezależnie, tym samym wygłuszając i redukując hałas bez potrzeby odtwarzania dźwięku. Bardzo polubiłem te słuchawki i uważam je za referencyjne w swojej cenie (jako bezprzewodowe ANC).

Ale japońska marka Final Audio (własność firmy S'NEXT Co., Ltd.) nie zasypia gruszek w popiele. Niedawno, bo w grudniu '23, zaprezentowała kolejny model słuchawek bezprzewodowych wyposażonych w ANC. Ale nie model wyższy, a model niższy względem UX3000. Otrzymał nazwę, a jakżeby inaczej - UX2000 (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Kosztuje w Polsce 500 PLN bez jednej złotówki, czyli jest to cena atrakcyjna. Bardzo przystępna.

Jak podaje producent, "Model UX2000 opiera się na UX3000 jednocześnie wprowadzając własne unikalne rozwiązania. Zaprojektowane dla tych, którzy szukają nienagannej jakości dźwięku, UX2000 zostały wyposażone w hybrydową technologię eliminacji szumów, zapewniając ekspansywną scenę dźwiękową i bliski krystalicznie czysty wokal. Dodatkowo wyposażone są w system ENC Mic, który eliminuje hałas otoczenia podczas rozmów i sesji gier".

Wrażenia ogólne i budowa
UX2000 dostarczane są w niewielkim kartonowym pudełku. Są do środka wsunięte złożone na płask i owinięte w biały woreczek. Muszle dodatkowo chronione są piankową formą ułożoną pomiędzy nimi. W zestawie ze słuchawkami producent dodaje dwa kable: USB-C do ładowania baterii oraz przewód słuchawkowy jack 3,5 mm. Jest jeszcze instrukcja obsługi. Niestety, brak jakiegokolwiek etui transportowego, czy nawet woreczka ochronnego. Duży ascetyzm wyposażenia dodatkowego, ale Final Audio pewnie na czymś musiał zaoszczędzić. Z drugiej strony brak etui transportowego może być problematyczne - trudno przecież słuchawki ot, tak po prostu wrzucić do torby bez żadnego zabezpieczenia, bo mogą się porysować.

Słuchawki UX2000 prezentują się naprawdę przyzwoicie - na pewno nie wyglądają na tanie, a co najmniej na poziom średni. Wykonanie, jakość materiałów i wykończenia są naprawdę dobre, choć oczywiście nie jest to poziom ani wyższy, ani luksusowy. To poziom standardowy albo nawet budżetowy. Do mnie dotarła jasna wersja kolorystyczna "cream", która wygląda bardzo przyjemnie. Ładnie. Czarna wersja prezentuje się jednak dość nudnie. Na plus należy odnotować, że muszle mają estetyczne matowe wykończenia, dzięki czemu nie utrwalają się na nim odciski palców i nie widać na nim zabrudzeń ni otarć.

UX2000 są słuchawkami kompaktowymi. Mają średnie wymiary. Konstrukcyjnie są podobne do wyższych UX3000 (takie same pałąki, regulacje pałąka, pady), ale są również dostrzegalne drobne różnice. Opócz tego, że nie mają wykończenia powierzchni typu "shibo" (faktura "marszczona skóra"), to muszle są mniejsze i bardziej okrągłe (UX3000 mają pionowo wydłużone muszle) oraz nieco inne (prostsze) mocowanie widelców pałąka z muszlami. Przyciski sterujące i gniazda są identycznie rozmieszczone na nausznicach, ale wydaje się, że działają ciut twardziej. Generalnie UX2000 i UX3000 wizualnie są zbliżone. Widać bliskie pokrewieństwo, wręcz bliźniacze, choć nie jednojajowe, bo są istotne różnice - głównie techniczne. 

Jak napisałem, obie konstrukcje - UX2000 oraz UX3000 - wydają się być bardzo podobne, zbieżne. Czego jednak nie mają słuchawki UX2000 w porównaniu do UX3000? - na pewno od razu zapyta Czytelnik. Wbudowana hybrydowa technologia redukcji szumów jest mniej zaawansowana (nie wiem w jak dalekim stopniu). Brak obsługi połączeń wielopunktowych (w UX3000 można połączyć dwa urządzenia Bluetooth jednocześnie, dzięki czemu na jednym można słuchać muzyki, a na drugim odbierać połączenia przychodzące), skromniejszy pakiet obsługiwanych kodeków (kodeki SBC, AAC w UX2000 kontra SBC, AAC, aptX, aptX LL w UX3000). Poza tym UX2000 prezentują się skromniej, prościej - nie mają eleganckiego wykończenia typu "shibo", czyli miękkiego teksturowania powierzchni. Nie mają też w zestawie żadnego pokrowca.
 
Ale za to, o dziwo, model UX2000 zapewnia znacznie dłuższy czas pracy na jednym naładowaniu akumulatora w porównaniu do UX3000 - do 45 godzin versus 25 godzin bez ANC i 60 godzin versus 35 godzin z ANC. Poza tym UX2000 mają zaaplikowany wyższy standard bezprzewodowy Bluetooth 5.3, kiedy UX3000 jest to Bluetooth 5.0. Co ważne, UX2000 mają wprowadzony nowo opracowany tryb niskiego opóźnienia (latencji) z przeznaczeniem dla graczy, którzy wymagają zsynchronizowanego dźwięku wysokiej jakości.

Kluczowe cechy słuchawek UX2000
1. Hybrydowa aktywna redukcja szumów: UX2000 wyposażone są w wyrafinowany system, który skutecznie eliminuje dźwięki zewnętrzne, zapewniając spokojne wrażenia odsłuchowe.
2. Tryb gry z niskimi opóźnieniami: specjalnie zaprojektowany dla graczy, zapewniający zsynchronizowany dźwięk z akcją na ekranie, co powoduje wciągające wrażenia w grze.
3. Czas odtwarzania muzyki to 60 h przy wyłączonym ANC, z włączonym ANC - 45 h.
4. System ENC Mic, który eliminuje hałas podczas połączeń: wyposażony w mikrofon z redukcją szumów, który niweluje hałas otoczenia, zapewniając wyraźną komunikację głosową podczas połączeń i sesji gier.
5. Konstrukcja obudowy Multi-Fit: możliwość regulowania wielokierunkowego dla idealnego dopasowania, zapewniając komfort nawet podczas długotrwałego użytkowania.
6. Matowe wykończenie zapobiegające odciskom palców: korpus urządzenia ma matowe wykończenie, dzięki czemu nie utrwalają się na nim odciski palców i nie widać na nim brudu.
7. Składana konstrukcja do kompaktowego przechowywania: słuchawki można złożyć do kompaktowej formy i są wygodne do przenoszenia.
8. Opcja pracy z podłączonym przewodem.

Ergonomia / użytkowanie
UX2000 są kompaktowymi konstrukcjami o niewielkich rozmiarach i niedużej masie. Można je złożyć na płasko, można w kłębek. Wygodnie dopasowują się do uszu i nie powodują dodatkowego nacisku. Są komfortowe do noszenia na co dzień. Nie męczą uszu ani głowy nawet podczas długich sesji odsłuchowych. Poduszki padów zapewniają dobrą izolację - szczelnie przylegają, dobrze tłumią hałas, nie przepuszczają dźwięku na zewnątrz. Co istotne, hybrydowy system Final ANC jest skuteczny i efektywnie tłumi dźwięki zewnętrzne (więcej o tym piszę w rozdziale pt. "Wrażenia dźwiękowe").

Final UX2000 zapewniają imponującą żywotność baterii wynoszącą 45 godzin w trybie ANC i aż 60 godzin w trybie pasywnym. To są bardzo dobre rezultaty, zaś w przedziale cenowym UX2000 (czyli budżetowym) wręcz fenomenalne!

Sterowanie słuchawkami odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych na obu muszlach. Są logicznie rozmieszczone, więc regulacja odbywa się dość intuicyjnie. Łatwo. Minusem jest brak mobilnej aplikacji sterującej (podobno jest dostępna wyłącznie na rynku japońskim). UX2000 obsługują tylko kodeki audio AAC i SBC, nie ma popularnych kodeków aptX lub LDAC, co pomniejsza walory użytkowe.

Generalnie ergonomię oceniam na stopień przyzwoity, czyli na 4/5. Odejmuję jeden punkt jednak nie za komfort i wygodę noszenia na głowie / uszach (bo te są bardzo wysokie), a za brak mobilnej aplikacji sterującej i brak opcji obsługi popularnych kodeków aptX i LDAC.

Specyfikacja techniczna
Komunikacja: Bluetooth 5.3
Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 000 Hz
Obsługiwane kodeki: SBC, AAC
Obsługiwane profile: HFP, A2DP, AVRCP
Ciągłe odtwarzanie muzyki: ANC ON - 45 godz. ANC OFF - 60 godzin
Maksymalny czas czuwania: maks. 200 godzin (ANC WYŁ.)
Czas ładowania: 2,5 godziny
Pojemność baterii: 700 mAh
Kartonik typowy dla Final Audio


Słuchawki są owinięte woreczkiem


Muszle dodatkowo chronione są piankową formą

W zestawie są tylko dwa kable: USB do ładowania baterii oraz przewód słuchawkowy, brak jakiegokolwiek etui transportowego, czy nawet woreczka
Słuchawki UX2000 prezentują się naprawdę przyzwoicie, nie wyglądają na tanie


Bardzo ładne wykonaniePrzyciski do obsługi słuchawek


Srebrne logo "Final"


Miękkie poduszki padów


Odtwarzam muzykę na iPhone z serwisu Apple Music

Porównanie z innymi słuchawkami bezprzewodowymi ANC

W towarzystwie bliźniaczych Final UX3000

I dodatkowo Final ZE8000
Wrażenie dźwiękowe
UX2000 porównywałem bezpośrednio ze słuchawkami bezprzewodowymi Final UX3000, Sennheiser Accentum Plus, Focal Bathys oraz Final ZE8000. Używałem też przewodowe AKG N60NC z systemem ANC. Źródła to smartfony iPhone 13 i iPhone XR oraz tablet iPad Air 4. Muzyka pochodziła z serwisów streamingowych Apple Music, Qobuz i Tidal.

Premierowe słuchawki Final UX2000 kosztują w Polsce około 500 PLN, jest to więc relatywnie niewygórowana kwota jak na nauszne słuchawki bezprzewodowe z hybrydowym systemem ANC oferowane przecież przez renomowaną firmę hifi. UX2000 są aktualnie najtańszą propozycją w katalogu japońskiego Final Audio (nie licząc kilku modeli dousznych). Jednakże w przypadku UX2000 słowo "najtańsze" nie oznacza, że dźwiękowo są jakoś niedorobione, niepełnowartościowe czy niskogatunkowe. Nic z tych rzeczy, bo przedmiotowe słuchawki grają bardzo dobrze. Zaskakująco dobrze!

Brzmienie odbierane jest jako pełne, nasycone i szerokie. Przestronne oraz rozciągnięte. Bardzo bezpośrednie, bogate i gęste, ale nie przeładowane i nie nadmiarowe. To nośny bas, ekspresyjna średnica oraz lekko wygładzone soprany. Jednakże jest to taka odmiana dźwięku, której można słuchać długimi godzinami bez uczucia zmęczenia lub nadwyrężenia narządu słuchu. Przekaz został zmyślnie i operatywnie dostrojony - jest odczuwany jako pełnowymiarowy i dopełniony, a jednocześnie wyważony, harmonijny i łatwo przyswajalny. Nie męczący i nie przeciążony, choć aktywny i energetyczny. Wybitnie muzykalny. 

W charakterystyce sonicznej UX2000 bezsprzecznie czuć i słychać wyrafinowany styl japońskiego Final Audio, choć jest to raczej swobodne nawiązanie, wariacja, a nie przeniesienie profilu sonicznego w proporcjach jeden do jednego. Tytułowe słuchawki zapewniają brzmienie łatwo odczuwalne, spójne oraz obecne. Substancjalne i kształtne. Melodyjne. Z delikatnie podkreśloną, ciepławą średnicą, wyciągniętymi basami i ciut odsuniętymi sopranami. Wysokie tony określiłbym jako nieco stłumione, niedoświetlone. Brakuje im typowo audiofilskiej przejrzystości i naturalnej wyrazistości, co nadaje mroczny ton ogólnej sygnaturze dźwiękowej.

Generalnie dźwięk jest płynny, szybki, radosny, prężny - i to raczej bardziej miękki niźli twardy. Aczkolwiek twardość w przekazie także się pojawia, ale tylko wówczas kiedy oryginalne nagrania tak dźwięk mają zrealizowany, bo słuchawki niczego same z siebie nie utwardzają. UX2000 zapewniają ekspresyjny oraz namacalny dźwięk o gładkiej i czytelnej substancji.

Czego nie można było powiedzieć o sopranach, to bas jest bardzo entuzjastyczny - mocny i konkretny. Szeroko i głęboko rozłożony. Z urodziwym wypełnieniem, optymalną sprężystością oraz wyraźnym rezonansem. Ma jednak ciemne zabarwienie, lubi rozlać się na pozostałe zakresy, czasem nawet je zdominować. UX2000 są typowo basowymi słuchawkami - tak zostały wyregulowane, aby niskie tony tworzyły solidny szkielet, na którym osadzone są pozostałe częstotliwości. 

Bas wypełnia i podtrzymuje cały dźwięk, jest soczysty i uderzający. Tęgi. ...i nic z tym nie da się zrobić, bo przedmiotowe Final nie mają żadnych dostępnych regulacji / korekcji dźwięku. Jeżeli więc Czytelniku lubisz dużo prężnego, karmelowego basu, to UX2000 będą dla Ciebie dobrym wyborem. Lecz ten Czytelnik, który poszukuje neutralności i obiektywnej elegancji niskich tonów, może być niepocieszony. Lub rozczarowany.

Obrazowanie przestrzeni jest szerokie, namacalne, żywe. Przekaz jest przestronny, napowietrzony, nie ściśnięty. Ma właściwą rozdzielczość i obszerną separację. Trójwymiar jest wyraźnie prezentowany, aczkolwiek rozciągnięcie sceny jest bardziej rozkładane wszerz, a nie dystrybuowane w głąb jej substancji. Warstwowanie sceny jest odczuwalne, choć nie super przejrzyście, a umiarkowanie. Standardowo. Innymi słowy głębia dźwięku jest zaznaczona, ale fizycznie jest ograniczona. Rozłożenie dźwięków w dal nie jest płaskie, lecz na pewno spłaszczone. Nie przeszkadza to jednak w satysfakcjonujących odsłuchach, bo prezentowanie sceny jest więcej niż poprawne.

Sporo słów uznania i pochwał należy się firmowemu systemowi ANC - w przypadku Final jest to hybrydowy aktywny system redukcji szumów / hałasu (wykorzystuje po dwa mikrofony na każdej muszli słuchawkowej do analizy dźwięku). ANC działa sprawnie i efektywnie, redukuje zewnętrzny hałas o znaczący poziom. A jednocześnie nie degraduje odtwarzanego dźwięku - nie obcina i nie stłacza go. Muszę przyznać, że jak na swoją relatywnie niską cenę rynkową (czyli około 500 PLN) Final UX2000 mają zaaplikowany bardzo wydajny i skuteczny system ANC. Porównywalny do znacznie droższych słuchawek z aktywną redukcją szumów. To jest doprawdy zadziwiające. 

Konkluzja
Final UX2000 to japońskie słuchawki bezprzewodowe Bluetooth z hybrydowym systemem aktywnej redukcji szumów (ANC). Solidnie zaprojektowane i rzetelnie wykonane, choć bez nadmiernych szaleństw. Standardowo. Stabilna i lekka konstrukcja, wygodna w użytku i łatwa do składania. Sterowanie przyciskami, brak aplikacji mobilnej. Pod względem dźwięku UX2000 reprezentują klasyczny styl Final Audio, czyli brzmienie płynne, plastyczne i gładkie. Łatwo przyswajalne. Ale dodatkowo wzmocnione dynamicznym basem oraz dopalone karmelowym charakterem brzmienia. Sporym atutem jest efektywny system ANC oraz wydłużony czas żywotności baterii (bo aż 45 h w trybie ANC). A także konkurencyjna cena. W ogólnym rozrachunku: zasłużona rekomendacja. Rewelacyjny best buy klasy budżetowej!

Cena w Polsce - 499 PLN.

Rekomendacja dla bezprzewodowych Final UX2000!


Za:
- renomowany japoński producent
- z nadzwyczajnym doświadczeniem w produkcji słuchawek
- solidna konstrukcja, rzetelne wykonanie
- estetyczna prezencja (szczególnie wersji kremowej)
- przyzwoite przetworniki 
- smukłe, kompaktowe słuchawki
- łatwe do składania, transportowania, przenoszenia w torbie etc.
- matowe wykończenie muszli zapobiegające odciskom palców
- wysoki poziom ergonomii i komfortu użytkowania (tzn. noszenia na uszach i głowie)
- imponująca żywotność baterii (45 h w trybie ANC i 60 h bez ANC)
- możliwość słuchania pasywnego na przewodzie słuchawkowym
- hybrydowy system aktywnej regulacji szumów
- z wbudowanymi czterema mikrofonami analizy dźwięku
- system ANC powyżej standardowej jakości
- bo wydajny, efektywny, a jednocześnie nie degradujący dźwięku
- brzmienie słuchawek charakterystyczne dla Final Audio
- czyli płynne, gładkie, wysublimowane, barwne
- prężny i energetyczny dźwięk o sowitym nasyceniu tonalnym
- niezła przestronność przekazu
- soczysta / bogata średnica
- dynamiczne i masywne basy
- nienachalne soprany
- ale równolegle dobra rozdzielczość
- nadzwyczaj korzystna relacja jakość / cena
- wysoka opłacalność zakupu, best buy
- szczera rekomendacja Stereo i Kolorowo!

Przeciw:
- podstawowa konstrukcja; standardowa, prosta, budżetowa
- nudny design, mało wyszukany
- ograniczony zakres funkcjonalności
- brak aplikacji mobilnej do obsługi słuchawek (choć ponoć ma wkrótce zostać dodana)
- brak obsługi kodeków aptX i LDAC
- brak etui transportowego
- dominujący (a nawet nieco przytłaczający) bas
- przyciemniony dźwięk, karmelowa barwa
- umiarkowana przejrzystość i szczegółowość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację