Polpak

środa, 15 maja 2024

Focal Bathys, słuchawki bezprzewodowe z aktywną redukcją szumów (ANC)


Kilka zdjęć ze strony Focal
Nazwa słuchawek "Bathys" została została zapożyczona od "Bathyscaphe", czyli pierwszego eksploracyjnego pojazdu podwodnego z własnym napędem przeznaczonego do badań głębinowych. Albowiem Focal zapewnia, że w słuchawkach Bathys ich użytkownik zanurzy się w "głębokiej ciszy"...

Wstęp
Niedawno odebrałem przesyłkę z francuskimi słuchawkami Focal Bathys (zobacz TUTAJ). Są to wyrafinowane słuchawki klasy premium - działające na zasadzie łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.1 z wbudowanym systemem aktywnej redukcji szumów / hałasu (ang. ANC, Active Noise Canceling). Co istotne, Bathys z powodzeniem mogą pracować także w trybie przewodowym z pojedynczym wejściem 3,5 mm SE lub w też w trybie przewodowym poprzez DAC-USB (wbudowany DAC oferuje rozdzielczość do 24 bit / 192 kHz) - kiedy podłączyć słuchawki za pośrednictwem łącza przewodowego USB-C (np. do laptopa, iPada).

Pokładowy system redukcji szumów ANC Focal zapewnia dwa tryby redukcji szumów: „Silent” - zoptymalizowany z myślą o podróżach w hałaśliwym / głośnym otoczeniu oraz „Soft” - zapewniający wysoki poziom izolacji akustycznej. Dostępny jest również tryb „Transparence”, który pozwala (w razie potrzeby) swobodnie słyszeć dźwięki z otoczenia. 

Warto wspomnieć, że francuski Focal co prawda miał już w ofercie słuchawki bezprzewodowe Bluetooth (archiwalny model Focal Listen Wireless), ale dopiero Bathys należy uznać za poważne podejście do tematu budowy i konstrukcji pełnowymiarowych słuchawek bezprzewodowych z systemem ANC, z zastosowaniem najlepszych materiałów i zaawansowanej technologii. Bathys zostały wprowadzone na rynek w październiku 2022 roku - konstrukcyjnie oparte są gdzieś pomiędzy modelem przewodowym Focal Celeste (zobacz TUTAJ) oraz (także przewodowym) Focal Clear MG (zobacz TUTAJ).

Producent podkreśla, że zamontowane 40 mm przetworniki z aluminiowo-magnezową kopułką w kształcie litery "M" (M-Dome), zostały tak zaprojektowane i skonstruowane, aby odtwarzały realistyczny, czysty, wyrazisty i dynamiczny dźwięk. Co istotne, przetworniki są wytwarzane we Francji - w warsztatach Focal w St. Etienne (choć całe słuchawki już w Chinach Ludowych).

Słuchawki są kompatybilne z kodekami SBC, AAC, aptX i aptX Adaptive oraz oferują szeroki wybór opcji łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.1. Pracują przez 30 godzin w trybie Bluetooth z aktywną redukcją szumów ANC. Jednakże dzięki funkcji szybkiego ładowania w ciągu 15 minut można zapewnić aż dodatkowych 5 godzin odsłuchu.

Dla porządku rzeczy przypomnę, że w latach ubiegłych opisywałem już parę modeli słuchawek marki Focal (należącej wspólnie z Naim Audio do firmy VerVent Audio Group) - były to Focal Elegia (czytaj recenzję TUTAJ) i Focal Listen Professional (TUTAJ). Oczywiście, testowałem też głośniki Focal.

Wrażenia ogólne i budowa
Bathys są dostarczane w białym kartonowym pudełku z wiekiem zamykanym (po boku) klapką z magnesami. Po otwarciu górnego wieka zobaczyć można pokrowiec ze słuchawkami. Na wewnętrznej części wieka nadrukowano kody QR z instrukcją obsługi oraz firmowym katalogiem, zaś na dnie kartonu (pod pokrowcem) znajdują się klasyczne dokumenty / instrukcja w postaci mini-broszur.

Pokrowiec jest nieduży, ma kształt trójkąta z zaokrąglonymi rogami. Jest poręczny i estetyczny. Ładny. Pokryty został szarą tkaniną, na wieku ma umieszczone logo Focal. Zamykany jest na zamek błyskawiczny wszyty dookoła. Na górnej części ma wszytą rączkę z materiałowej taśmy. Bardzo porządna robota!

W etui znajdują się dwa wyprofilowane ochraniacze na muszle oraz przegródka na przewody (USB-C - USB-C do ładowania akumulatora / cyfrowego połączenia ze źródłami oraz klasyczny przewód słuchawkowy na jack 3,5 mm). Słuchawki leżą w etui z muszlami rozłożonymi na płasko, stąd pokrowiec też jest relatywnie płaski. Nie zabierający za dużo miejsca w torbie czy w plecaku, co jest niewątpliwym plusem. 

Nieco dziwi brak adaptera samolotowego w zestawie, bo przecież Bathys z zamyśle są słuchawkami dla osób często podróżujących, w tym samolotami, a więc taki adapter winien być standardem. Poza tym załączony przewód słuchawkowy to zwykły kabelek za kilka złotych. Producent mógł chociaż się postarać o jakiś ładniejszy oplot przewodu, solidniejsze wtyki, dodać nieco luksusu do kabli. Przecież Bathys kosztują nieomal 4 000 PLN, a nie 400 PLN...

Bathys są kompaktowymi słuchawkami wokółusznymi o dość sporej masie 350 gramów (wpływ na zwiększoną masę mają głównie wbudowane urządzenia elektroniczne - DAC, procesor DSP itp.). Obudowy muszli są bardzo estetyczne, prezentują się luksusowo. Oraz oryginalnie. Choć z pozoru wyglądają na metalowe, to jednak wykonane są z całości tworzywa sztucznego ABS (terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy) w dwóch kolorach - srebrno-szarego i czarnego (jest dostępna też wersja piaskowo-kremowa). 

Zewnętrzna ażurowa część muszli jest szara (o lekko metalicznej, srebrnej kolorystyce) i ma liczne perforacje (cztery rzędy układające się w pierścienie, każdy kolejny rząd w stronę promieniową ma mniejsze otwory), z kolei spodnia część muszli ma kolor czarny. Podobnie jak boczne fragmenty obudów. Daje to znakomity efekt wizualny kontrastu kolorów szarego i czarnego oraz przestrzenny, strukturalny.

Po środku muszli umieszczono ozdobne kapsle z lekko wypukłym logo Focal. Logo jest przezroczysto-białe i ...podświetlane diodami LED. Stopień natężenia światła można regulować z poziomu aplikacji, można też je całkowicie wyłączyć. Muszę przyznać, że to podświetlenie to niezły "bajer" - szpan na całego! Wyszukany design, luksusowe wykonanie i wspomniane podświetlane logo Focal powodują, że Bathys bezsprzecznie wyglądają na drogie / kosztowne słuchawki (i zresztą takie przecież są).

Na lewej muszli, na jej spodzie, umieszczono przycisk przypisany do przełączania różnych trybów ANC, natomiast na prawej muszli zamontowano dwa gniazda (USB-C i jack 3,5 mm) oraz wielofunkcyjny przycisk (odtwarzanie, zarządzanie połączeniami i asystentami głosowymi) umieszczony po bokach pomiędzy klawiszami regulacji głośności. Jest też włącznik/wyłącznik zasilania zespolony z funkcją DAC dla wyboru połączenia cyfrowego (przewodowego). Wszystkie przyciski działają znakomicie i są ergonomicznie umieszczone. Focal, w odróżnieniu od wielu firm oferujących słuchawki bezprzewodowe, nie zdecydował się na montaż panelu dotykowego na muszli. Nie ma też funkcji automatycznego wyłączania. Może i lepiej.

Muszle zostały zawieszone na masywnych widelcach (z aluminium), natomiast połączenie z pałąkiem jest zrealizowane przez przegub (z magnezu), dzięki któremu muszle można obracać o około 90 stopni, co umożliwia ich wygodne składanie (celem położenia na powierzchni blatu stołu lub umieszczenia w etui transportowym). Pałąk jest od spodu obszyty welurem, górna naturalną skórą. Regulacja objętości pałąka jest skokowa, wygodna. Zewnętrzną część pałąka obszyto skórą, wewnętrzną jeszcze przyjemniejszym (w dotyku) welurem. Poduszki nausznic są obszerne, miękkie pady zostały wykonane z naturalnej skóry. Ich jakość jest bardzo wysoka. Znakomita.

Design Bathys to dziedzictwo otwartych i zamkniętych słuchawek Focal. Łączy wyrafinowane materiały - magnez, prawdziwa skóra, aluminium - i gwarantuje optymalny komfort dla wszystkich kształtów głowy. Kratki nauszników o bardzo estetycznych, zaokrąglonych kształtach nawiązują do eleganckiej stylistyki słuchawek Focal.

Wzornictwo wyróżnia się dzięki szlachetnym materiałom, eleganckiemu wykończeniu Black Silver / Dune i wyrafinowanym detalom, takim jak płomień z włączanym podświetleniem na środku nausznika. Bathys to idealny towarzysz każdej podróży, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu.
Inżynierowie Focal wykorzystali całe swoje know-how w produkcji głośników w służbie słuchawek bezprzewodowych i redukujących hałas. Wyprodukowane w warsztatach Focal i dziedziczące opatentowane technologie, 40-milimetrowe szerokopasmowe przetworniki aluminiowo-magnezowe są opatentowaną innowacją Focal. Aluminium zwiększa sztywność kopułki i znacznie zmniejsza zniekształcenia, podczas gdy dodatek magnezu zapewnia doskonałe tłumienie. Stop ten umożliwia głośnikom dostarczanie głębokiego basu, gładkich wysokich tonów i czystych wokali, zapewniając niezwykle dokładny dźwięk. (Kursywą cytaty za Focal Polska).

Użytkowanie
Parowanie bezprzewodowe via Bluetooth przebiega bardzo szybko oraz sprawnie, zaś jakość i stabilność łączności są znakomite. Rewelacyjne. Żadnych sprzężeń, opóźnień, kompresji. Sygnał jest czysty, czyściuteńki. Krystaliczny. W czasie parowania ze źródłem loga Focal (umieszczone po bokach muszli) przez chwilę pulsują białym światłem, potem wygasają lub - jeżeli użytkownik wybrał taką opcję - świecą stałym światłem. W przypadku wyłączania słuchawek loga także chwilę pulsują (jednocześnie przy włączaniu, parowaniu i wyłączaniu Bathys generowany jest sygnał akustyczny).

Mam uwagę dotyczącą regulacji głośności - jest z tym pewien problem. Na niższych poziomach natężenia siły głosu trudno jest precyzyjnie ustawić / dopasować głośność słuchawek. Jest albo za cicho, albo już za głośno. Szczególnie jest to dotkliwe w trybie redukcji hałasu. Trzeba to koniecznie poprawić panowie inżynierowie z Focal!

Firmowy system redukcji szumów ANC Focal zapewnia dwa różne tryby redukcji szumów: „Silent” - zoptymalizowany z myślą o podróżach w hałaśliwym / głośnym otoczeniu oraz „Soft” - zapewniający wysoki poziom izolacji akustycznej. Dostępny jest również tryb „Transparence”, który pozwala (w razie potrzeby) swobodnie słyszeć dźwięki pochodzące z otoczenia. System ANC działa bardzo dobrze. To bardzo zaawansowany poziom technologiczny i użytkowy. Dzieje się tak również dzięki zamontowanym ośmiu mikrofonom obsługującym technologię ANC zapewniając dodatkowe tłumienie hałasu aż o 30 dB.

Sporą wygodę oraz poszerzenie funkcjonalności zapewnia firmowa aplikacja sterująca "Focal & Naim", która jest kompatybilna z systemami iOS i Android. Za jej pośrednictwem można dokonywać korekty dźwięku (EQ w kilku trybach, w tym własnym użytkownika), ustawiać poziom tłumienia hałasu, personalizować dźwięk, sterować natężeniem światła LED (podświetlane logo Focal na bocznych powierzchniach muszli) i innych działań. Można też przeprowadzić test słuchu Mimi (Mimi Hearing), który pozwala dostosować, skonfigurować dźwięk słuchawek w zależności od słuchu

Co prawda aplikacja "Focal & Naim" nie jest tak daleko rozbudowana i umożliwiająca nieskończone ustawienia jak na przykład aplikacja "Sennheiser Smart Control", ale należy przyznać, że jest zadowalająco ergonomiczna i zapewniająca optymalny wgląd w podstawowe regulacje słuchawek - w tym najpotrzebniejszą personalizacji dźwięku (korekcja brzmienia). Naprawdę nie ma się do czego przyczepić.

Ergonomia
Przedmiotowe Focal są tak skonstruowane i zbudowane, aby zapewniać maksimum komfortu użytkowania i wygody codziennej eksploatacji. Pady mają bardzo miękkie i delikatne poduszki (z pamięcią kształtu), które łagodnie, acz dokładnie obejmują uszy dookoła małżowin. Przylegają do powierzchni skóry głowy łagodnie, lecz tworzą skuteczną barierę akustyczną - szczelną i kompletną. Tym samym pozwalając na optymalną izolację akustyczną środowiska (dwustronną - do wewnątrz i na zewnątrz).

Dopasowanie do uszu, kształtu czaszki i jej krzywizny jest idealne. Wzorcowe. Słuchawki mocno trzymają się głowy, lecz jej nie cisną, nie uciskają nadmiarowo. Właściwy komfort jest zapewniony. Nawet długodystansowe odsłuchy nie powodują fizycznego zmęczenia, ani nadwyrężenia zmysłu słuchu (a słuchałem ciągiem na Bathys nawet po 7-8 godzin). Słuchawki są dość ciężkie (350 gramów), ale nie przekraczają standardowej masy podobnych konstrukcji. I równomiernie rozkładają masę na głowie użytkownika.

System Focal ANC działa prawidłowo i efektywnie - obniża odczuwalny hałas / szum zewnętrzny aż o poziom 30 dB. Jest wydajny, skuteczny i dobrze działający. Po prostu super. Poza tym ANC można ustawić w trzech różnych konfiguracjach (Silent / Soft / Transparency), co jest dodatkowym atutem przedmiotowych słuchawek.

Na pochwałę zasługuje różnorodność sposobów połączeń ze źródłem - bezprzewodowo poprzez Bluetooth, ale także przewodowo poprzez przewód USB-C (wejście cyfrowe USB DAC) bądź klasyczny przewód słuchawkowy na jack 3,5 mm (Uwaga! Do słuchania na kablu 3,5 mm wymagana jest naładowana bateria słuchawek!). Do ideału w zasadzie brakuje tylko wejścia / wyjścia zbalansowanego.

Dużą zaletą Bathys jest też ich spora autonomia: słuchawki zapewniają aż 30 h nieprzerwanej pracy w trybie Bluetooth ANC oraz 42 h w trybie USB DAC. Bateria typu "lithium-ion" o pojemności 1 060 mAh do pełnego naładowania wymaga czasu 1,5 h, ale już nawet krótkie podładowanie (tzw. "fast charging") pozwala na kolejne 5 h pracy. Duży plus.

Inna sprawa, że aktualni rekordziści wśród słuchawek bezprzewodowych oferują nie 30 - 50 h pracy w trybie ANC, a już nawet 70 - 80 h odtwarzania non-stop, jednakże nikt chyba nie słucha muzyki na okrągło (?). Tak wydłużony zapas pracy baterii pozwala jednak na "zapomnienie" od ich ładowania nawet przez tydzień użytkowania lub dłużej. To spora zaleta, której Bathys są niestety częściowo pozbawione. Ale konkurencyjne AirPods Max zapewniają jedynie 20 h nieprzerwanej pracy, więc dramatu nie ma.

Ogólnie ergonomię Focal Bathys oceniam na stopień znakomity - 5/5.

Specyfikacja techniczna
• typ: słuchawki bezprzewodowe z zamkniętymi plecami i aktywną redukcją szumów
• technologia Bluetooth®: 5.1 Multipoint
• zasięg Bluetooth®: > 15 m
• zakres częstotliwości Bluetooth®: 2 402 MHz - 2 480 MHz
• kodeki audio: SBC, AAC, aptX™ Adaptive, aptX™
• żywotność baterii: 30 godzin pracy z redukcją szumów Bluetooth®, 35 godzin tryb jack, 42 godziny USB DAC
• asystenci głosowi: Asystent Google, Amazon Alexa
• inne funkcje: Google Fast Pair
• przetworniki: 1 5/8" (40 mm) aluminiowo-magnezowa kopułka w kształcie litery "M", wyprodukowane we Francji
• pasmo przenoszenia: 15 Hz do 22 000 Hz
• zniekształcenia harmoniczne: < 0,2% @ 1 kHz
• mikrofony: 8
• dołączona torba transportowa: 240 x 210 x 70 mm
• aplikacja sterująca: Focal & Naim, kompatybilna z systemami iOS i Android
• połączenia: Bluetooth® / jack 3,5 mm / USB-C®
• masa netto: 350 g.Opakowanie - jeszcze fabrycznie zafoliowane

Karton zamykany na klapkę z magnesami


Futerał leży wewnątrz pudełka


Poręczne etui na słuchawki, pokryte estetyczną tkaniną

Wyprofilowane ochraniacze na muszle, przegródka na przewody

Dwa przewody w zestawie; brak adaptera samolotowego
Muszle częściowo zabezpieczone są foliowymi ochraniaczami


Znakomity design, luksusowe wykonanie


Przyciski i regulatory znajdują się na obu muszlach

Wykończenie "Black Silver"Logo "Focal" jest podświetlane (można je jednak przyciemnić lub w ogóle wyłączyć)

Pierwsze uruchomienie aplikacji Focal & Naim, aktualizuję oprogramowanie

Personalizacja dźwięku / korekcja

Różne tryby pracy i ustawienia funkcyjneStrumieniuję muzykę z platformy Apple Music


Czytam książkę w restauracji - włączam tryb "Soft" ANC


W samolocie słucham w trybie "Silent" ANC

Porównanie z AKG N60NC

Pięć par słuchawek z systemem ANC
Wrażenia dźwiękowe
Tytułowe słuchawki porównywałem z pięcioma innymi typu ANC: czterema bezprzewodowymi - Final UX3000, Sennheiser Accentum Plus, Final UX2000 i Final ZX8000 oraz jednymi przewodowymi - AKG N60NC. Bathys bezprzewodowo parowałem z dwoma smartfonami - iPhone XR i iPhone 13 oraz z tabletem iPad Air 4, zaś przewodowo łączyłem (via USB-C DAC) z komputerem DELL Latitude 5440 oraz iPad Air 4. Wykorzystywałem platformy streamingowe Apple Music, Qobuz oraz Tidal.

Przyznam, że Bathys już od samego początku słuchania wielce mi zaimponowały, wywarły super pozytywne wrażenie. Przede wszystkim zaczarowały bardzo angażującym, soczystym i pełnym dźwiękiem o wysokiej kulturze. Poza tym zwróciły uwagę niesamowitą wręcz (jak na słuchawki bezprzewodowe) dokładnością i szczegółowością brzmienia. Ale także zahipnotyzowały piękną przestronnością oraz szczerą czystością przekazu. Oraz nałożonym na to wszystko energicznym i sprężystym basem o muskularnej, wielowarstwowej strukturze.

Mogę nawet pokusić się o stwierdzenie, iż Focal Bathys okazały się być ideałem słuchawek bezprzewodowych - ideałem, który kreuje i buduje dźwięk kompletny / holistyczny, bo urzeczywistniony i wypełniony. To brzmienie kształtne, substancjalne i precyzyjne, dbające o niuanse i podkreślające subtelności, a jednocześnie nośne oraz dynamiczne. Analityczne. Optymalnie zestrojone i dostrojone. Ale przede wszystkim audiofilskie (!) - high-endowe.

Focal Bathys to wyrafinowana muzykalność, elegancja dźwiękowa i wysoka kultura. Całe brzmienie jest tak ustawione i skonstruowane, aby przekaz był odczuwany jako pełny, komunikatywny i soczysty a równolegle naturalny i harmonijny. By słuchawki grały w sposób dynamiczny i efektowny, lecz jednocześnie niewymuszony i lekki - spokojnie oraz relaksacyjnie, acz dosadnie. Klarownie, szybko i skutecznie. W dźwięku zdaje się niczego nie brakować, wszystko jest na swoim miejscu, w odpowiedniej ilości, natężeniu i spójności. Faktury i kształty brzmienia są wyraźne, struktura - przejrzysta, zaś akustyka - bezpośrednia i bliska. Oddychająca całym ciałem. 

Wielokrotnie łapałem się na tym, że dobrze znane mi utwory / albumy w słuchane na Focal Bathys nabierały zupełnie nowej dźwięczności, struktury i głębi. Niesłyszalne wcześniej instrumenty, pogłosy nagle pojawiały się gdzieś na orbicie przestrzeni, na dalszym tle bądź nawet całkiem blisko. Co ciekawe, Bathys inaczej (niż porównywane słuchawki) strukturyzuje przestrzeń, jakby poprawia jej widoczność i klaruje przezierność. Dlatego niesłyszane lub przytłumione przedtem głosy nabierają większej siły, wychodzą z mroku, zyskują na czytelności. Stają się bardziej nośne. Szybsze i większe. Bardzo intrygujące zjawisko! 

Jednakże najbardziej fascynującym pasmem przedmiotowych słuchawek jest niewątpliwie średnica; jest przede wszystkim komunikatywna i obrazowa - wybitnie nasycona, otwarta, zróżnicowana. Dogęszczona, lecz oddychająca. Witalna. Z kapitalnie ustawioną barwą, wspaniałą płynnością i okrągłością. Średnie tony są angażujące i ekspresyjne, ale także gładkie i naturalne. Kontrastowe. Wrażliwe na tonalność, akustykę oraz intonację dźwięku. Oraz dobrze współpracujące z sopranami. Zaś te są wyraźne i dźwięczne, lecz nie ostre. Eksponowane, ale nie jaskrawe. Stonowane.

Aczkolwiek należy pamiętać, że Bathys nie są słuchawkami studyjnymi, a więc są tak strojone i wyregulowane (w tym przez pokładowy system DSP), aby dostarczać maksymalnie widowiskową i sugestywną średnicę, ale niekoniecznie bezkompromisowo neutralną i separatywną. To nie są przecież słuchawki przeznaczone do monitoringu, analizy nagrań, a do komfortowego, pełnego słuchania muzyki z wielu źródeł (w tym stratnej łączności bezprzewodowej).
 
Sporym atutem tytułowych Focal są silne, lecz nieprzesadzone basy. Basy lubią mocno uderzyć, przyłożyć potęgą, ale są zrównoważone i symetryczne. Niskie tony są dynamiczne, treściwe i konturowe, a jednocześnie spójne oraz szybkie. Bardzo punktualne. Wydają z siebie mnóstwo odgłosów, pomruków i sub-dźwięków. Czuć ich fizyczną różnorodność i gęsty stan skupienia. Są sprężyste, giętkie i krągłe. Optymalne. Co istotne, stan nasycenia basów można dodatkowo regulować - equalizer oferuje taką możliwość, w tym podbicie niskich.

Przestrzeń w słuchawkach jest dobrze odczuwalna. Jest odpowiednio widoczna i słyszalna, acz nie nazbyt głęboko rozciągnięta (bardziej szeroko, niż głęboko). Dość ciasna, gęsta, wypełniona (ale nie napompowana!). Atmosfera i efekty pomieszczenia dodane przez przestrzeń są widoczne i obrazowe. Zjawiska przestrzenne są optymalnie rozmieszczone, mają wyraźne ogniskowanie oraz kontrastowe kontury. Na scenie nic na siebie wzajemnie nie nachodzi, nie interferuje, nie miesza się. Scena nabiera wyraźnej głębi dopiero w trybie USB DAC, zaś w bezprzewodowym jest nieco ściśnięta, skompresowana. Nie jest to przytyk, a obiektywne stwierdzenie faktu.

Kiedy wyłączyć tryb bezprzewodowy Bluetooth a włączyć przewodowy USB DAC Focal Bathys przeżywają przeobrażenie w pełnoprawne słuchawki high-endowe. Tryb USB DAC powoduje, że wszystkiego w dźwięku jest więcej i bardziej - bardziej sugestywnie, bardziej nasycenie, bardziej kształtnie, bardziej wyraźnie. Scena się wydłuża i pogłębia, pojedyncze tony - pogrubiają, poszczególne dźwięki - dopełniają, liczne subtelności - napełniają etc. Słuchawki przechodzą na wyższy poziom jakości brzmienia - bardziej rasowego, pełnokrwistego i zaangażowanego. To przekaz wyrafinowany, stricte audiofilski. Poprawa dźwięku w trybie USB jest spektakularna, choć w temu bezprzewodowemu także należą się gratulacje i oklaski. Wszelkie nagrody za jakość dźwięku. 

A teraz kilka słów o systemie redukcji szumów / hałasu ANC. Jest rzeczywiście wydajny, skuteczny i dobrze działający, co zapewnia między innymi obecność aż ośmiu systemowych mikrofonów. ANC redukuje hałas (nominalnie) o 30 dB, co jest bardzo dobrym wynikiem. Oferuje dwa różne tryby redukcji szumów: „Silent” - zoptymalizowany z myślą o podróżach w hałaśliwym / głośnym otoczeniu oraz „Soft” - gwarantujący wysoki poziom izolacji akustycznej. Podczas dziesięciogodzinnej transatlantyckiej podróży samolotem odczuwałem wysoki komfort słuchania muzyki, ANC okazał się być sprawny i wydolny. Całkowicie wystarczający na długie dystanse. 

W tym miejscu należy napisać i podkreślić, że absolutnym priorytetem dla Focal Bathys jest optymalny dźwięk o audiofilskim sznycie, ANC tak zmyślnie zaaplikowano, by tłumił zewnętrzne szumy i hałas dość skutecznie i aktywnie, ale nie przesadnie. W związku z tym gdyby zestawić Bathys w rzędzie w kilkoma innymi słuchawkami z wbudowanym ANC, to okazałoby się, że tamte znacznie wydajniej tłumią hałas, ale za to Bathys o wiele lepiej grają w wartościach bezwzględnych. Oferują wyższej jakości dźwięk w skali makro i mikro. 

Innymi słowy, przy aktywnym trybie ANC Focal Bathys w sposób standardowy redukują hałas i jednocześnie znakomicie grają (czytaj: w sposób niepogorszony), albowiem sporo słuchawek ANC z włączoną funkcją redukcji szumów ewidentnie degraduje dźwięk (m.in. obcinane są wysokie, przygaszona średnica, skracane basy). W Focal Bathys tego nie ma - ale coś za coś. Ceną kompromisu jest właśnie standardowa jakość ANC, a nie rewelacyjna. Podobną klasę / skuteczność ANC oferują słuchawki Final UX3000 czy Sennheiser Accentum Plus, a one są przecież znacznie tańsze.

Konkluzja
Focal Bathys to słuchawki bezprzewodowe z aktywną redukcją szumów (ANC), a jednocześnie przewodowe - i to w dwóch trybach USB DAC (połączenie przewodowe, cyfrowe USB-C) i klasycznym jack 3,5 mm (połączenie analogowe, pasywne). Wyrafinowany projekt, oryginalny design, wspaniałe wykonanie. Oraz podświetlane na biało logo Focal na muszlach (!). Pod względem dźwięku Focal Bathys reprezentują słuchawkowy high-end - i to zarówno w trybie bezprzewodowym, jak i przewodowym (na wejściu USB DAC). Fenomenalne słuchawki, które całkowicie mnie przekonały i kompletnie oczarowały. Dlatego przyznaję im absolutną i bezwarunkową rekomendację.

Cena w Polsce - 3 799 PLN.

Moja absolutna i bezwarunkową rekomendacja dla francuskich Focal Bathys!


Za:
- francuski Focal (Focal-JMLab) to renomowany producent o nadzwyczajnym doświadczeniu konstruowania głośników i słuchawek
- 40 mm przetworniki z aluminiowo-magnezową kopułką w kształcie litery "M" (M-Dome)
- przetworniki wytwarzane są we Francji, w warsztatach Focal w St. Etienne
- szlachetne materiały użyte do budowy (m.in. widelce z aluminium, przeguby pałąka z magnezu, tworzywo ABS pokryw muszli, naturalna skóra, welur)
- oryginalny projekt, piękny design, luksusowe wykonanie
- nadzwyczaj efektowny wygląd, "bajerancki"
- podświetlane logo Focal po bokach muszli (można je przyciemnić lub wyłączyć)
- w zestawie bardzo poręczne etui o wysokich walorach estetycznych
- słuchawki działają na zasadzie łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.1 z wbudowanym systemem aktywnej redukcji szumów / hałasu (ang. ANC, Active Noise Canceling)
- ale z powodzeniem mogą pracować także w trybie przewodowym via jack 3,5 mm lub USB-C 
- wbudowany DAC oferuje rozdzielczość do 24 bit / 192 kHz
- kompatybilność z kodekami SBC, AAC, aptX i aptX Adaptive
- możliwość pracy przez 30 godzin w trybie Bluetooth z aktywną redukcją szumów ANC
- oraz do 35 h w trybie jack i 42 h w trybie USB DAC
- dzięki funkcji szybkiego ładowania w ciągu 15 minut można zapewnić dodatkowych 5 godzin pracy
- dwa różne tryby redukcji szumów: bardziej wydajny „Silent” oraz umiarkowany „Soft” 
- dostępny jest również tryb „Transparence”, który pozwala swobodnie słyszeć dźwięki pochodzące z otoczenia
- system ANC nie degraduje dźwięku
- firmowa aplikacja mobilna "Focal & Naim" 
- która zapewnia optymalny wgląd w podstawowe regulacje słuchawek, w tym najpotrzebniejszą personalizacji dźwięku (korekcja brzmienia)
- a także umożliwia indywidualny test słuchu (Mimi Hearing), który pozwala dostosować, skonfigurować dźwięk słuchawek w zależności od słuchu
- wysoki poziom ergonomii, funkcjonalności i komfortu użytkowania
- Focal Bathys są bardzo wygodne na co dzień
- bezprzewodowy dźwięk klasy "słuchawkowy high-end"
- szczególnie wybitna klasa dźwięku w trybie USB-DAC, strice audiofilska
- absolutna rekomendacja Stereo i Kolorowo!

Przeciw:
- znacznie lepszy dźwięk w trybie przewodowym USB DAC niźli w bezprzewodowym Bluetooth
- system ANC redukuje szumy / hałas w sposób standardowy, a nie rewelacyjny
- 30 godzin pracy baterii nie jest fenomenalnym wynikiem 
- w zestawie brak adaptera samolotowego
- trudności przy precyzyjnej regulacji siły głosu na niższych poziomach głośności
- słuchanie przewodowe nie jest możliwe w przypadku rozładowania baterii (i to zarówno w trybie USB DAC, jak i pasywnym przez jack 3,5 mm)
- tanio nie jest.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację