Polpak

poniedziałek, 18 grudnia 2023

Final ZE8000, słuchawki bezprzewodowe ANC


Dwa zdjęcia ze strony Final Audio

Nasza ilustratorka Magda pozuje ze słuchawkami Final ZE8000



Wstęp
W zeszłym miesiącu otrzymałem na testy japońskie słuchawki bezprzewodowe Final ZE8000 (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Słuchawki są douszne (ale nie dokanałowe), zaś ja ...niezbyt takie lubię, preferuję. Nie przepadam jak mi "coś" siedzi w uszach i uwiera. Przeszkadza. Ale polski dystrybutor Fonnex stanowczo przekonywał mnie, że ZE8000 zdecydowanie warte są uwagi i bliższego poznania. Albowiem są to "słuchawki o zupełnie innym podejściu do dźwięku, zapewniające całkowicie nowe doznania muzyczne. Innowacyjne. Sprawnie redukujące hałasy zewnętrzne. Oraz jednocześnie komfortowe w użytku. Wygodne".

No i jak tu nie ulec takiej rozbudowanej argumentacji, a więc samemu nie spróbować, posłuchać, przetestować? Po przeprowadzonych testach muszę przyznać, że bezprzewodowe ZE8000 są wprost rewelacyjne. Bardzo się z nimi zaprzyjaźniłem przez te kilka tygodni testowych odsłuchów. Oferują super zaawansowane brzmienie i, co dziwo, nawet są wygodne! Piszę te słowa jako wielki sceptyk względem słuchawek dokanałowych / dousznych...

Gwoli ścisłości. Na dniach ma nastąpić premiera następcy modelu ZE8000, czyli nowego, ulepszonego o nazwie ZE8000 mkII. Niniejsza recenzja dotyczy jednak modelu wcześniejszego, bez dopisku mkII.

Wrażenia ogólne i budowa
Słuchawki dostarczane są w niewielkim kartonowym pudełku z nadrukowanymi nań ilustracjami ZE8000 oraz stosownymi opisami. Słuchawki (wewnątrz opakowania) zostały wciśnięte w wycięte w ich obrys piankowe formy, a tuż obok (w piankowej wnęce) leży pudełko transportowe / ładujące. Akcesoria schowano w mini-kartoniku, który znajduje się w osobnej przegródce. Na samym wierzchu ułożono instrukcję obsługi oraz gwarancję producenta (włożone we wspólną kopertę).

Załączone akcesoria to pięć kompletów silikonowych tipsów do uszu (rozmiary od SS do XL), przewód USB-C do ładowania akumulatora (czyli tzw. "etui ładującego"), filtry przeciwpyłowe oraz "narzędzie akustyczne" służące do nakładania filtrów przeciwpyłowych na końcówki słuchawek.

Przedmiotowe słuchawki są typowymi słuchawkami typu "TWS". TWS to akronim utworzony od słów True Wireless Stereo, co oznacza możliwość odtwarzania dźwięku stereofonicznego przez słuchawki przy całkowitej rezygnacji z połączenia przewodowego. 

Final ZE8000 są wygodne dzięki specjalnej, innowacyjnej konstrukcji, w tym tipsów w kształcie "pąków kwiatów". Słuchawki montuje się w uszach, ale niekoniecznie w kanałach usznych. Nie należy wkładać końcówek głęboko do uszu, albowiem zadaniem silikonowych tipsów (ze specjalnymi komorami) jest delikatne uszczelnienie wejść do kanału słuchowego. Innymi słowy, w przedsionkach kanałów usznych montuje się tylko wystającą silikonową część (ta, która montowana jest w uchu), która jest oddzielona i odseparowana od całego zewnętrznego korpusu przetwornika i baterii.

Czas odtwarzania muzyki na jednym ładowaniu wynosi maksymalnie 5 godzin, a przy korzystaniu z doraźnego doładowywania z etui - maksymalnie do 15 godzin. Szybkie ładowanie przez 5 minut pozwala na 45 minut odtwarzania muzyki. Pełen cykl ładowania słuchawek to 1,5 godziny, zaś etui - 2 godziny. Nie są to porażające wartości, a standardowe. Dla porównania: niedawno testowane przeze mnie słuchawki (co prawda duże, nauszne) SoundMagic P60BT mogą odtwarzać muzykę bez przerwy przez 50 godzin w trybie pasywnym i 45 godzin z włączoną funkcją ANC.

Słuchawki wykonane zostały bardzo ładnie i estetycznie. Powierzchnie są delikatnie teksturowane (powłoka "Shibo"), zaś obudowy z tworzywa ABS są twarde i trwałe. Odporne na uszkodzenia, zarysowania. Po obu zewnętrznych stronach mają wbudowane panele dotykowe (regulacyjne), diody sygnalizacyjne oraz mikrofony. Naprawdę solidna i precyzyjna robota! Podobnie jak etui transportowo-ładujące. Przyjazna i ergonomiczna rzecz. Wierzchnia klapka nie otwiera się do góry, a wysuwa do przodu. To jest bardzo wygodne rozwiązanie. Stopień naładowania baterii jest sygnalizowany czterema pomarańczowymi diodami. Kiedy świecą się wszystkie cztery, poziom naładowania oscyluje około 100%, a kiedy jedna - około 25%. Resztę proszę sobie dopowiedzieć samemu.

Final ZE8000 wyposażone zostały w funkcję redukcji hałasu (ANC, aktywna redukcja szumów), która jest nieco odmienna niż proponowane przez inne firmy. Jej oryginalny algorytm nie wpływa degradująco na sygnał muzyczny, lecz stawia na pierwszym miejscu jakość dźwięku i komfort odsłuchowy z wysoką skutecznością. Ale to dopiero pierwsza zaleta dousznych Final. Drugą jest to, że dźwięk generowany przez słuchawki generowany jest typu "8K" (wrócę jeszcze do tego tematu w dalszej części tekstu). Producent informuje, że brzmienie jest bardzo rozdzielcze, czyli takie, w którym można poczuć faktyczną fakturę oryginalnego brzmienia. Podobnie jak to dzieje się w obrazie 8K, gdzie liczba pikseli jest o 16. razy większa. 

Co istotne, ZE 8000 oferują możliwość przełączania pomiędzy czterema trybami pracy obejmującymi redukcję hałasu zewnętrznego / przechwytywanie zewnętrznych dźwięków. Oprócz standardowego 1) trybu redukcji hałasu zewnętrznego (ANC) jest też 2) tryb wyciszania wiatru, 3) tryb słuchania oraz 4) tryb głosowy. Można je po kolei przełączać dotykając lewej słuchawki (panelu sensorycznego) lub korzystając z aplikacji Final Connect. Nie da się wyłączyć zupełnie trybów pracy, bo nie przewidziano trybu naturalnego, pozbawionego korekcji cyfrowej. Dziwne.

Japoński Final Audio na swojej stronie w sposób niezwykle rozbudowany i dokładny opisuje słuchawki ZE8000 - można dowiedzieć się o nich chyba wszystkiego: jak zostały zbudowane, z jakich materiałów, jakie podzespoły elektroniczne zostały użyte i dlaczego właśnie te. Szczerze mówiąc, olbrzymia ilość tych informacji przygniata. Wydaje się, że producent winien skupić się na najważniejszych cechach słuchawek, a nie szczegółowo wciąż opisywać i opisywać. I to zarówno to, co rzeczywiście potrzebne, jak i co zupełnie zbędne. Trochę za dużo tego marketingu, a za mało konkretów. Takie mam wrażenie.

Najważniejsze jest to, że słuchawki ZE8000 zostały zbudowane bardzo solidnie z trwałego materiału ABS, czyli terpolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego (podobnie jak zdecydowana większość produktów Final Audio). Mają wbudowane wzmacniacze klasy AB z cienkowarstwowymi kondensatorami polimerowymi, aktywną redukcję szumów ANC (zastosowano własny algorytm Final Audio), precyzyjne przetworniki z bardzo niskim poziomem zniekształceń, zaś membrany przetworników mają duże średnice 13 mm i mocowane są bez użycia kleju poprzez zaciśnięcie. Całości dopełnia cyfrowa technologia przetwarzania sygnału dla uzyskania "dźwięku typu 8K" (ang. 8K Sound). Konia z rzędem, kto dokładnie wytłumaczy, co to jest.

Producent zapewnia, że "dźwięk 8K" jest specjalnie dostrojony, łatwo odczuwalny i jest wysokiej rozdzielczości HD. Dzięki znacznemu zwiększeniu przekazywanych informacji bez problemu można poczuć prawdziwą fakturę oryginalnego brzmienia, co zapewniać ma ekstremalnie prawdziwe wrażenia muzyczne. Ponadto "dźwięk 8K" można dostroić za pomocą stosownej aplikacji "Final Connect". Czytelnika bliżej zainteresowanego opisem "dźwięku 8K" by Final Audio zapraszam na firmową stronę, zaś ja zajmę się praktycznie tym zagadnieniem w rozdziale poświęconemu wrażeniom dźwiękowym. Poniżej zaś cytuję najważniejsze cechy słuchawek ZE8000 zaczerpnięte z polskiej strony Final Audio.

Funkcja stopniowego ustawiania głośności umożliwia optymalną regulację głośności
Możliwość wyboru odpowiedniej głośności do słuchania muzyki jest bardzo istotnym elementem podczas korzystaniu ze słuchawek. Niewielkie różnice potrafią wpłynąć na nasz nastrój. Przy standardowej regulacji głośności na smartfonie każde naciśnięcie to duża zmiana i nie ma możliwości precyzyjnego ustawienia. Im bliżej minimalnej lub maksymalnej głośności te zmiany są coraz większe. Niemożliwe jest dokonanie precyzyjnej regulacji zgodnie z własnymi upodobaniami, np gdy chcemy posłuchać muzyki dość cicho późnym wieczorem w domu lub w pociągu - ustawienie może wydawać się za głośne lub za ciche.

W słuchawkach ZE8000 możemy dopasować pasującą nam głośność bazując na „Stopniowym ustawianiu głośności” z firmowej aplikacji „Final Connect”. Umożliwia to doprecyzowanie głośności w celu podniesienia komfortu odsłuchów i dokładne dopasowanie ich do własnych preferencji.

Wyposażone w ultra-precyzyjny i generujący ultra-niski poziom zniekształceń przetwornik „f-CORE for 8K SOUND”
Aby wdrożyć zaawansowane cyfrowe przetwarzanie sygnału, konieczne jest opracowanie bardzo precyzyjnych przetworników. W celu uzyskania dźwięku 8K, skonstruowaliśmy na nowo przetwornik o ultra-wysokiej precyzji i bardzo niskich zniekształceniach „f-CORE for 8K SOUND”. Membrana przetwornika ma bardzo duża średnicę 13 mm, co jest rzadkością wśród słuchawek bezprzewodowych, mocowana jest bez użycia kleju poprzez zaciśnięcie jej zewnętrzną otoczką ze specjalnego silikonu. Ponadto, przy mocowaniu cewki zastosowano metodę okablowania antenowego i tutaj także nie użyto kleju. Ta bezklejowa metoda produkcji zapewnia lekką membranę wysokiej jakości. Dzięki dokładnemu oscylowaniu ultralekkiej membrany udało nam się opracować bardzo precyzyjny przetwornik z przytłaczająco mniejszymi zniekształceniami w porównaniu do zwykłych przetworników.

Wyposażone we wzmacniacz klasy AB i cienkowarstwowy kondensator polimerowy
Słuchawki są wyposażone we wzmacniacz klasy AB, który jest rzadko stosowany w słuchawkach bezprzewodowych. Nie tylko zmniejszane jest zniekształcenie sygnału muzycznego, ale także poprawia się stosunek sygnału do szumu, dzięki czemu możemy doświadczyć bardzo szybko powstającego dźwięku. Ponadto sekcja wyjściowa wzmacniacza jest wyposażona w kondensator cienkowarstwowy polimerowy (PMLCAP). Nie jest spotykane użycie tak drogiego i dużego kondensatora w bezprzewodowych słuchawkach . Jednakże przywiązujemy najwyższą wagę do jakości dźwięku a kondensator tłumi zniekształcenia w sekcji wzmacniacza.

Kompatybilne z Qualcomm® Snapdragon Sound™
Słuchawki obsługują Snapdragon Sound™, nową platformę audio firmy Qualcomm®. Dzięki aptX Adaptive (24 bit/96 kHz) możemy cieszyć się źródłami dźwięku o wysokiej rozdzielczości z wysoką jakością dźwięku i niskimi opóźnieniami. Zastosowano chipset Qualcomm QCC5141 Bluetooth 5.2.

Wyposażone w funkcję formowania wiązki głosowej
Dzięki umieszczeniu w pewnej odległości dwóch mikrofonów o wysokiej wydajności możliwe jest precyzyjne przechwytywanie wiązki głosowej. Nawet podczas rozmowy na zewnątrz rozmówca wyraźnie usłyszy Twój głos, ponieważ hałas otoczenia jest eliminowany.

Wodoodporność IPX4
Wodoodporność zgodna z normą IPX4 zapewnia stabilne użytkowanie nawet przy nagłych zmianach pogody. Słuchawek można używać bez stresu w deszczowe dni lub podczas uprawiania sportu.
(Cytaty za Final Audio Polska).

Ergonomia
Wygoda użytkowania słuchawek jest całkiem przyzwoita - jak na słuchawki douszne, oczywiście. Silikonowe tipsy nie są wkładane do przewodów słuchowych, a jedynie do ich przedsionków. Mają delikatne uszczelniać wejścia do kanałów słuchowych, a jednocześnie uzyskać optymalny punkt mocowania (na wyrostku ucha zewnętrznego, łac. tragus). Nie muszą (i nie powinny) być wpychane głęboko do ucha. Innymi słowy, na przedsionkach kanałów usznych montuje się tylko wystającą silikonową część, która jest oddzielona i odseparowana od całego zewnętrznego korpusu (z przetwornikiem, układem elektronicznym i baterią). Takie rozwiązanie rzeczywiście sprzyja komfortowi. Słuchawki nie cisną, nie uwierają, nie przeszkadzają. Nawet piszący te słowa sceptyk polubił noszenie ZE8000, bo zapewniają zaskakująco wysoki komfort dla uszu.

Parowanie słuchawek via Bluetooth po wyjęciu z etui przebiega nadzwyczaj sprawnie (testowałem z iPhone'ami i iPadami). Sygnał jest fenomenalnie stabilny - nie rwie się, nie sprzęga, nie kompresuje. Obsługa / regulacja / wybór funkcji są intuicyjne, nieskomplikowane. Można korzystać z paneli sensorycznych zatopionych na bocznych częściach słuchawek, można używać aplikacji Final Connect. Zaś aplikacja jest logiczna i łatwa w obsłudze. A do tego całkiem przydatna. Pomocna.

Czas pracy słuchawek (przy aktywnym trybie ANC, którego jednak nie da się do końca wyłączyć) to około 5 godzin, doraźne doładowywanie z etui pozwala wydłużyć ten czas do 15 godzin, choć oczywiście po rozładowaniu słuchawek trzeba je zdjąć z uszu i naładować ponownie w etui. Dopiero potem je używać. Czasy cykli ładowania są dość długie - pełen cykl ładowania słuchawek wynosi 1,5 godziny, zaś etui - 2 godziny. Szybkie ładowanie przez 5 minut pozwala na 45 minut odtwarzania muzyki. To są dość przeciętne parametry.

Podsumowując. Ogólną wygodę użytkowania ZE8000 uważam za całkiem przyzwoitą. Komfort noszenia w uszach - bardzo dobry, ilość dostępnych funkcji i regulacji - zadowalająca, jakość połączenia bezprzewodowego - znakomita (!), czas pracy - średni, ładowania - wydłużony. Łączna ocena ergonomii - 4/5.

Dane techniczne
Rodzaj transmisji: Bluetooth 5.2
Obsługiwane kodeki: SBC, AAC, Qualcomm aptX, aptX Adaptive
Czas odtwarzania muzyki: Max 5 godz. / z etui max 15 godz.
Szybkie ładowanie: 5 min = 45 min odtwarzania muzyki
Czas ładowania: słuchawka 1,5 godz. / etui 2 godz.
Wodoodporność: IPX4


Estetyczne pudełko

Made in Netherlands

Po otwarciu wieka

Dokumenty / instrukcja obsługi


Ułożone jak w bombonierce

Piankowa forma

Słuchawki oraz akcesoria

Tipsy w kilku rozmiarach


Etui ochronne / ładujące

Słuchawki wyjęte z etui




Należy przyznać, że design, poręczność i jakość tworzywa to bardzo wysoka klasa 


Tipsy, a dopiero do nich doczepiony korpus

Pierwsza strona aplikacji Final Connect

Upgrade systemu

Ustawienia equalizera w aplikacji Final Connect

Na pokładzie samolotu

Oraz w pociągu




Nasza ilustratorka Magda pozuje ze słuchawkami Final ZE8000

Magda testuje tryb ANC "Wind-Cut", czyli wyciszania wiatru




Wrażenia dźwiękowe
Tytułowe słuchawki sparowałem z iPhone 13, iPhone SE 3G oraz iPad Air 4. Serwisy streamingowe to Qobuz, Apple Music i Tidal. Używałem też Roon ARC. Główne słuchawki porównawcze to bezprzewodowe Final UX3000. Inne słuchawkowe systemy odniesienia to: 1) słuchawki FiiO FT3 350 Ω / wzmacniacz i DAC FiiO K9 Pro ESS, 2) słuchawki Spirit Torino Pulsar Aluminium / zestaw ONIX Miracle XM10 / XP10 / XPS10 by Shanling, czyli streamer, DAC i wzmacniacz, zasilacz oraz 3) słuchawki GoldPlanar GL850. Poza tym używałem też sporadycznie słuchawek Fostex TH610 i SIVGA SV023 oraz mobilny DAC/wzmacniacz iFi Audio Go bar.

Bez zbędnych wstępów od razu przechodzę do opisu dźwięku. ZE8000 grają nadzwyczaj czysto i klarownie, super-rozdzielczo. Ale także substancjalnie i gęsto. Gładko, a nawet "miękko". Plastycznie. Zapewniają świeży i organiczny dźwięk z wyraźnie odczuwalnym, bo silnym basowym podkładem, co jak na słuchawki douszne o niewielkich membranach (13 mm) jest ewenementem. Słuchawki bez wątpliwości brzmią bardzo dobrze - charakteryzują się przykładną równowagą, spójnością i dynamiką. Głosy i instrumenty brzmią naturalnie, a ich tembr i barwa są optymalne. Dźwięczne, tonalne, dostrojone. Głębokie.

Dźwięk jest rozdzielczy i dość analityczny, pogłębiony, a równolegle przyjazny, nasączony alikwotami. Szybki, detaliczny oraz obszerny, ale i wyrafinowany. Efektywny oraz finezyjny. To atrakcyjne brzmienie i towarzysząca mu wysmakowana intonacja. Choć w przekazie dominuje precyzja, płynność oraz harmonia, to ZE800 nie żałują przyjemnej i bezpiecznej dawki słodyczy. Delikatnego ciepła. Organicznego wzmocnienia. To jakby elastyczne połączenie dokładności i czystości brzmienia z zaawansowaną muzykalnością, która jest naturalna, choć zmysłowa. Cielesna.

Przekaz w odbiorze jest nasycony i bogaty. Dopełniony. A przez to wiarygodny. Lecz także bardzo różnorodny, wielowarstwowy i obszerny. Przestrzeń jest wyraźnie zaznaczona, choć jak to dzieje się w słuchawkach, raczej węższa niż szersza (ale i tak szersza niż w wielu innych słuchawkach w podobnym pułapie cenowym). Pozycjonowanie instrumentów jest precyzyjne i jednoznaczne, pomiędzy nimi dużo jest akustycznego powietrza, a regularnie rozłożona scena dźwiękowa wydajnie poprawia obrazowanie. Również zjawiska stereofoniczne mają zapewnione wzorcowe warunki dla istnienia symetrii idealnej, czyli regularnego odtwarzania lewego i prawego kanału.

Góra pasma jest czysta i delikatna, ukazuje wiele detali i szczegółów. Jest selektywna - rozkleja zagregowane grupy tonów, rozbija stężałe plamy akustyczne. Utrzymuje stosowną gradację, pokazuje wiele dźwięków i wybrzmień, łatwo wchodzi w przestrzeń. Jest lekka, lecz dociekliwa, Staranna. Jednak soprany mimo że dokładne i szczere, to nie atakują ani nadmiarem agresywnej analizy, ani przykrą ostrością. Zdrowy i rozsądny balans tonalny jest zachowywany. To jest przezroczysta, lecz spokojna i artykulacja góry pasma. Łatwo przyswajalna przez uszy. 

Bas jest silnie zaznaczony - jest mięsisty, dynamiczny i soczysty, ale nie dominuje. Nie rozlewa się. Jest kształtny oraz równomierny. Co ważne, nie jest jakoś sztucznie (nienaturalnie) wzmocniony, dogrzany, a przez to harmonijnie wpisuje się w cały przekaz. Równo komponuje się z pozostałymi częstotliwościami. Basowa podstawa rytmu ma sporą cielesność i dobry puls. Niskie są foremne i napełnione; są szybkie i klarowne, lekko zaokrąglone. Niekiedy nawet miękkie (ale nie zmiękczone!). Lecz nigdy nie są przyciężkie, ani rozwlekłe. Są spójne. Nasączone pozytywną ekspresją i sprawczym działaniem. Jednak w ogólnej ocenie bas jest ograniczony, niezbyt rozbudowany.

Jednak pasmem, w którym najwięcej się dzieje i w którym najwięcej jest "muzykalnego dobra" jest, ma się rozumieć, średnica. Final ZE8000 zapewnia fantastycznie zaangażowane i umuzykalnienie średnich tonów - imponują rozbudowaniem, głęboką barwą oraz pełnym nasyceniem. Jednak pomimo że pasmo to jest bardzo poszerzone i wzmocnione, to w odbiorze jest zupełnie szczere i naturalne. Bezpretensjonalne. Słuchawki wiernie odtwarzają instrumenty i wokale - rozdzielczo i dynamicznie, a także dokładnie. W stylu klasycznego high-fidelity. Tony średnie mają głębokie wypełnienie, obfitują w miąższ, ale brzmią wyjątkowo selektywnie i analitycznie. Dogłębnie. Dlatego odsłuchy wszelekiej muzyki przynosza wiele satysfakcji i zadowolenie. Każdy gatunek stylistyczny (jazz, rock, elektronika, klasyka) brzmi przekonująco, autentycznie, kompletnie. Perliście. 

Funkcja "Active Noise Canceling" (aktywnej redukcji szumów / hałasu) jest wspomagana firmowymi opracowaniami japońskiej Final Audio. Jak podaje producent: "jej oryginalny algorytm nie wpływa degradująco na sygnał muzyczny, lecz stawia na pierwszym miejscu jakość dźwięku i komfort odsłuchowy z wysoką skutecznością". I rzeczywiście. ZE8000 wydaje się, że system ANC nie działa pogarszająco na dźwięk, choć aby o tym przekonać się na 100% należałoby zupełnie wyłączyć tę funkcję, a tego zrobić się nie da. Można zmienić ustawienia na "Ambient Sound" (pol. dźwięk otoczenia) lub "Wind-Cut", lecz wszystkie one są jakimś stopniu cyfrowo modyfikowane.

Tak czy inaczej, słuchawki ZE8000 z Active Noise Canceling grają znakomicie. Pierwszorzędnie. Nie słychać obcięcia wysokich, ani redukcji niskich tonów jak to często bywa w słuchawkach z aktywnymi systemami wyciszającymi hałasy. Jedynym mankamentem przedmiotowych słuchawek jest to, że owa redukcja w wartościach bezwzględnych jest ...dość niewielka. Słyszalna i odczuwalna jedynie w ograniczonym stopniu (ale też nie kosmetyczna!). Odsłuchów ZE8000 dokonywałem zarówno w samolocie, jak i w pociągu. Tłumienie głośnych hałasu silników jest małe, znacznie lepiej wypada redukcja szumów i świstów, izolowanie ludzkiej mowy, płaczów dzieci oraz podobnych odgłosów. Jednakże porównawcze (a tańsze) Final UX3000 zawsze lepiej wypadały w bezpośrednim porównaniu minimalizowania hałasu. Ale za to ZE8000 wygrywały bardziej rozdzielczym i przestronniejszym dźwiękiem. Ogólnie pełniejszym.

Tryb "8K Sound+" można aktywować tylko za pośrednictwem aplikacji "Final Connect" (najpierw należy ją pobrać na smartfon i skomunikować ze słuchawkami). Japoński Final Audio informuje, że "8K Sound+ w maksymalnym stopniu wykorzystuje algorytm przetwarzania sygnału cyfrowego, przenosi dźwięk na jakość high-fidelity. W największym możliwym zakresie wykorzystuje moc obliczeniowa układów elektronicznych ZE8000, a więc pozwala odbierać dźwięk na najwyższym poziomie jakościowym". Trzeba też wiedzieć, że tryb ten pobiera też więcej prądu (bo procesor cyfrowy DSP pracuje na "full-drive"), więc skraca czas pracy słuchawek na baterii. Z 5 godzin ciągłych odsłuchów może zrobić się 4,5 godziny. Albo nawet tylko 4 godziny. Ale coś za coś. Innej drogi nie ma.

Przyznam, że tryb "8K Sound+" bardzo przypadł mi do gustu. Dźwięk stał się jeszcze bardziej przestronniejszy, głębszy i szczegółowy. Pojawiło się miłe wrażenie większej rozdzielczości, lepszego napowietrzenia, uszczegółowienia. Ale też zrelaksowania. Wszystko w przekazie nabrało masy, napędu i ciała, większego zaangażowania tonalnego. Tak, wiem, że jest to cyfrowy system DSP "oszukujący" uszy i mózg słuchacza, ale jeżeli rozwój technologii wykorzystywanej w celach akustycznych ma iść w tym kierunku, to jestem bardzo za! W końcu Roon Labs też wykorzystuje rozmaite zaawansowane cyfrowe algorytmy, które niczym grzybnia wrastają w cyfrowe układy DAC-ów znacząco akcelerując i korygując dźwięk celem jego uszlachetnienia. Dlatego tryb 8K Sound+ mogę przyrównać właśnie do upgrade dźwięku jaki powoduje Roon Lab (choć jest to pewnego rodzaju uproszczenie stylistyczne).

Konkluzja
Final ZE8000 to innowacyjne słuchawki bezprzewodowe z wbudowanym systemem aktywnej redukcji hałasu (ANC). Zaopatrzone w najnowocześniejsze technologie, zaawansowane systemy cyfrowe i kilkupoziomową korekcję dźwięku. Słuchawki zapewniają bogaty, soczysty i przestrzenny dźwięk o wysokim stopniu rozdzielczości. Bardzo plastyczny i głęboki. Ale też ciepławy i gładki. Organiczny. Każdy gatunek muzyki jest przedstawiany wiernie i autentycznie. W stylu audiofilskiego high-fidelity. System aktywnej redukcji hałasu zewnętrznego działa sprawie, ale stopień tłumienia jest umiarkowany, ograniczony przede wszystkim do izolacji względem ludzkich głosów, szumów i stukotów. Czas pracy na jednym ładowaniu wynosi jedynie 5 godzin, co jest wartością nieco rozczarowującą. Jednakże ważąc wszelkie zalety i wady przedmiotowe Final ZE8000 zasługują na duże uznanie i pochwałę. To są fantastyczne słuchawki. Rekomendacja! 

Cena w Polsce - 1 599 PLN.

Najwyższa rekomendacja dla słuchawek bezprzewodowych Final ZE8000!


Za:
- produkt renomowanej japońskiej firmy Final Audio
- wysoki poziom zaawansowania technologicznego i materiałowego
- innowacyjna konstrukcja
- zaaplikowane różne systemy poprawiające / wspomagające dźwięk
- 8K Sound, 8K Sound+, DSP 
- wzmacniacze klasy AB i cienkowarstwowe kondensatory polimerowe
- przetworniki „f-CORE for 8K SOUND" o niskim poziomie zniekształceń
- duże membrany przetworników o średnicy 13 mm, mocowane bez użycia kleju poprzez zaciśnięcie
- tryb aktywnej redukcji hałasu (ANC) z zastosowaniem algorytmów Final Audio
- własna aplikacja "Final Connect" dostępna na smartfon / tablet
- precyzyjna regulacja głośności
- znakomity design
- wysokiej jakości wykonanie z tworzywa sztucznego ABS
- trwałe i eleganckie, estetyczne
- efektowne wykończenie, teksturowanie "Shibo"
- dobra, zadowalająca ergonomia
- woodoodporność IPX4
- dostępne dwie wersje kolorystyczne (czarna i biała)
- funkcjonalne i poręczne etui (z funkcją ładowania akumulatorów słuchawek)
- stabilne i silne połączenie via Bluetooth
- bez przerw, kompresji i degradacji jakości
- kompatybilne z Qualcomm Snapdragon Sound
- aptX Adaptive 24 bit / 96 kHz
- chipset Qualcomm QCC5141 Bluetooth 5.2
- bardzo zrównoważony i zaawansowany dźwięk, audiofilski
- nasycony i harmonijny, wybitnie rozdzielczy
- z dobrą podstawą basową i analitycznymi sopranami
- brzmienie bogate, barwne i angażujące
- bardzo przyjemne w odbiorze, przyjazne
- piękne, wzorcowe stereo
- atrakcyjna cena (trwa promocja na aktualny model)
- wyprodukowano w Holandii
- rekomendacja Stereo i Kolorowo

Przeciw:
- jako słuchawki douszne są mniej wygodne / komfortowe niż nauszne
- krótki czas pracy na jednym naładowaniu, bo maksymalnie do 5 godzin
- trudne do zrozumienia co to jest "8K Sound"
- umiarkowanie skuteczny system aktywnej redukcji hałasu (ANC)
- ograniczona substancja basu
- niemożność pracy słuchawek bez aktywnych trybów cyfrowych
- właśnie wchodzi na rynek nowa wersja Final ZE8000 mkII, więc aktualny model jest już przestarzały.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację