Polpak

niedziela, 31 grudnia 2023

Ranking najciekawszych albumów muzycznych A.D. 2023 według Stereo i Kolorowo

Muzyka do filmu "Chłopi" autorstwa L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra ma w sobie niesamowite, acz oryginalne piękno. Jest dość surowa, oparta na rytmach ludowych, pierwotnych, ale wspaniale melodyjna, pulsująca wigorem, tętniąca życiem. Jest hipnotyzująca i euforyczna. Pełnokrwista. W mojej ocenie to muzyka absolutnie genialna, wybitna. Oscarowa. Polski album muzyczny roku 2023.Bieżący rok 2023 był niezwykle ciekawy i bogaty względem dobrej muzyki. Ukazało się mnóstwo świetnych płyt. Znakomitych. A ja, jak co roku w Sylwestra, publikuję subiektywny ranking albumów, które najbardziej przypadły mi do gustu. Dotarły do serca. Ale nie tych "najlepszych", a takich których najczęściej słuchałem, z przyjemnością wielokrotnie odtwarzałem na wielu różnych nośnikach - winylach, płytach kompaktowych czy plikach ze streamingu. A nawet kasetach magnetofonowych (bo i takie były).


1. Peter Gabriel "I/O". To album najwyżej przeze mnie sklasyfikowany w roku 2023. Peter Gabriel zaproponował concept album z muzyką silnie osadzoną w przeszłości, ale w nowoczesnej oprawie. Na album składa się 12. utworów, wszystkie po kolei ukazywały się na singlach przez cały bieżacy rok w dniach pełni księżyca. Zaś ich alternatywne miksy w nowiu... W nagraniach wzięli udział m.in. Brian Eno, Manu Katché i David Rhodes.


2. Slowdive "Everything Is Alive". Album tej brytyjskiej grupy mam bardzo dokładnie, wielokrotnie przesłuchany na wszelkich możliwych dostępnych nośnikach dźwięku: streamingu, winylu, płycie kompaktowej, kasecie magnetofonowej. Piękna muzyka. Niewątpliwie jedna z najlepszych płyt roku 2023.


3. Cannons "Heartbeat Highway". Mam olbrzymią słabość do tej amerykańskiej grupy z Los Angeles, więc album wciąż i wciąż był słuchany. Na okrągło. Jest referencyjnie nagrany; do odsłuchu w streamingu, plikach HD, MQA, DSD i Dolby Atmos.


4. Everything but the Girl "Fuse". Głośny powrót grupy po 24. latach przerwy. Powrót głośny, ale to muzyka delikatna, subtelna, choć też silnie wsparta elektroniką. Album jest spojrzeniem wstecz i do przodu. Dźwięki wypływają wprost z miłości i życia, są refleksyjne - przepełnione nadzieją i smutkiem.


5. The Rolling Stones "Hackney Diamonds", czyli dziadkowie trzymają się mocno! "Hackney Diamonds" to już 31. studyjny album w dyskografii brytyjskiej grupy. Niezłe kompozycje, dobre aranżacje, świeży rytm i witalność. Kapitalny wokal Jaggera (!), brudna gitara Richardsa, melodyka Wooda. Jest też Watts, choć już grający z zaświatów. Rock, blues, rock'n'roll - po prostu super zabawa. 100% Stonesów w Stonesach.


6. Diamond Cafe "Diamond Cuts". Diamond Cafe, czyli Tristan Thompson - niesamowicie zdolny 25-latek z Kanady, który w przebojowy sposób łączy stylistykę R&B z soulem i tanecznym synth-popem. Michael Jackson i Prince powrócili w nowej postaci. Reinkarnacja istnieje!


7. Kali Uchis "Red Moon in Venus". Kali Uchis (a właściwie Karly-Marina Loaiza) urodziła się USA, ale ma kolumbijskich rodziców. Śpiewa po angielsku i hiszpańsku, inspiruje się soulem lat 60-tych XX wieku, ale także R&B. Każda jej płyta to wydarzenie. Nie inaczej jest z albumem "Red Moon in Venus". Bardzo ciekawa muzyka. Melancholijna, oryginalna.


8. The National "First Two Pages of Frankenstein", czyli amerykańscy nudziarze znowu nadają. W kwietniu 2023 roku wydali bardzo dobry album, a zaledwie po kilku miesiącach niespodziewanie wydali ...kolejny zatytułowany "Laugh Track" będący uzupełnieniem poprzedniego. Materiał został w większości napisany i nagrany wraz z wcześniejszym. W rezultacie w roku 2023 ukazały się dwa dobre albumy "The National"!


9. Caroline Polachek "Desire, I Want to Turn Into You". Album w roku 2023 zebrał całą stertę różnych nagród, pozytywnych recenzji, szerokie uznanie krytyków i słuchaczy. Po prostu znakomita popowa muzyka, ale z głębszym przesłaniem - z inteligentnymi tekstami i ze świetnymi kompozycjami pani "Polaczek". Artystyczna płyta. Kompletna.


10. Dominic Miller "Vagabond". Amerykański gitarzysta wraz z zespołem nagrał kolejną płytę dla wytwórni ECM. Rezultatem jest muzyka nastrojowa, łagodna dla uszu, intymna. To przytulna dźwiękowa przestrzeń dla rozmyślań, czytania poezji, uspokojenia duszy i ciała. Jak to w ECM, jakość realizacji dźwięku jest referencyjna.


Ranking najciekawszych albumów muzycznych A.D. 2019 - TUTAJ.
Ranking najciekawszych albumów muzycznych A.D. 2020 - TUTAJ.
Ranking najciekawszych albumów muzycznych A.D. 2021 - TUTAJ.
Ranking najciekawszych albumów muzycznych A.D. 2022 - TUTAJ.

1 komentarz:

Komentarz będzie oczekiwać na moderację