Zestaw testowy Stereo i Kolorowo w dniu 1 stycznia 2024 r.
Do Siego Roku 2024!
Nowy Rok 2024 właśnie nadszedł, zaś Stereo i Kolorowo od razu zabiera się za nowe recenzje. Dziś publikuję ramowy plan bieżących testów, ale od razu na dwa miesiące (styczeń i luty), bo w tym zimowym czasie przewidujemy dłuższą przerwę wakacyjną.
1. Właśnie kończę opis redakcyjny premierowego wzmacniacza lampowego Fezz Audio Titania EVO (czytaj zapowiedź TUTAJ) opartego na czterech lampach KT88. To zmodernizowana konstrukcja poprzedniego modelu Titania polskiego producenta spod Białegostoku. Titania EVO bardzo dzielnie współpracuje z głośnikami Pylon Audio DIamond 28 mkII.
2. Zaraz potem planuję test niesamowitych słuchawek z Włoch, czyli Spirit Torino Pulsar Aluminium (zobacz TUTAJ). To konstrukcja dynamiczna typu otwartego (wentylowana), napędzana wydajnymi "motorami" izobarycznymi Twin Pulse, wyposażona w przetworniki "Revolver" o sile magnetycznej 13,8 kg (!), która pozwala uzyskać "absolutną kontrolę nad ruchem membrany". Całości obrazu dopełnia zaawansowany system wentylacji VPS Alcantary Pad z labiryntem akustycznym, co "zapewnia projekcję sceny dźwiękowej daleko poza głową, tym samym sprawiając wrażenie, jakby muzyka dochodziła dookoła słuchacza, a nie z zestawu słuchawkowego".
3. Jako głównego urządzenia dla słuchawek Spirit Torino Pulsar Aluminium używam combo ONIX Miracle by Shanling (zobacz TUTAJ). Zestaw ten składa się z trzech elementów: przenośnego streamera / odtwarzacza plików ONIX XM10, wzmacniacza słuchawkowego z DAC ONIX XP10 oraz zasilacza programowalnego ONIX XPS10. Znakomite sprzęty - pięknie wykonane, super-funkcjonalne i wygodne w użyciu. A do tego o niebanalnym designie i urodzie ONIX. Oraz pierwszorzędnie grające. Jestem zachwycony.
4. Jeszcze w styczniu mam zamiar opisać GoldPlanar GL850 (czytaj
TUTAJ), czyli słuchawki z przetwornikami typu AMT (Air Motion Transformer). Zasada działania przetwornika AMT polega na tym, że pojedyncze fałdy harmonijkowej membrany otwierają się i zamykają naprzemiennie, tym samym „wdychając” i "wydychając" powietrze za pomocą specjalnego systemu mieszków - przy czym powietrze przepuszczane przez ich fałdy jest przyspieszane czterokrotnie szybciej niż ruch samej memb
rany. Dzięki temu przetwornik ma błyskawicznie reagować na stany przejściowe, co z kolei powinno znacząco poprawiać dokładność i wierność reprodukowanego dźwięku.
5. Następny w kolejce stoi sprzęt ze "stajni" dalekowschodniego FiiO - to wzmacniacz słuchawkowy z DAC o nazwie FiiO K9 Pro ESS (zobacz
TUTAJ). Urządzenie oparte zostało na dwóch kościach DAC ESS ES9038PRO. Każdy układ ES9038PRO - i to ze wszystkimi ośmioma równoległymi wyjściami - używany jest dla osobnego kanału. K9 Pro ESS bazuje na symetrycznym wzmacniaczu THX-AAA 788+, który może wytworzyć pozbawione zniekształceń 1 100 mW przy obciążeniu 300 Ω oraz pozbawione zniekształceń 2 100 mW przy obciążeniu 32 Ω; są to wartości o 50% wyższe niż oryginalne układy wzmacniacza THX AAA-788.
6. Brytyjską wkładkę typu MC Goldring Elite (zobacz
TUTAJ) miałem zamiar opisać jeszcze w poprzednim roku, ale nie zdążyłem tego zrobić. Chciałbym uczynić to teraz. Wkładka ta ma zainstalowaną igłę o zaawansowanym szlifie Gyger S, zaś to jeden z najlepszych, bo kształtem odzwierciedlający rylec głowicy nacinającej matrycę płyt winylowych.
7.
W kolejce wciąż czeka Canor Audio PH 2.10 (zobacz TUTAJ), czyli wysokiej jakości lampowy przedwzmacniacz gramofonowy oparty na czterech lampach. Lampy o ponadprzeciętnych parametrach zostały dobrane po dokładnej selekcji, poprzedzone 200 godzinnym wygrzaniem. PH 2.10 obsługuje zarówno wkładki gramofonowe MM jak i MC.
8.
Latem roku '23 japoński Esoteric / TEAC Corporation zaprezentował premierowy model odtwarzacza CD / SACD / MQA, czyli Esoteric K-05XD (zobacz TUTAJ). Co prawda w Polsce odtwarzacz K-05XD kosztuje około 67 000 PLN, ale, w co trudno uwierzyć, jest zaledwie podstawowym modelem odtwarzacza CD / Super Audio CD w bardzo rozbudowanym katalogu Esoteric. Oczywiście, w przypadku Esoteric określenie "podstawowy", w żadnym razie nie oznacza "budżetowy", albowiem bez żadnych wątpliwości K-05XD reprezentuje klasę high-end.
9. W grudniu '23 odebrałem na testy aż trzy urządzenia firmy Matrix Audio. Pierwszy z nich to Matrix Audio Element S (zobacz
TUTAJ), czyli odtwarzacz sieciowy (transport). Pozbawiony jest funkcji przedwzmacniacza, jest li tylko i jedynie odtwarzaczem sieciowym. I to bez wbudowanego DAC-a, więc do pracy takowego potrzebuje. Jest wyposażony w wyjścia USB Audio i IIS LVDS, programowalne układy FPGA, jest Roon Ready, ma własną aplikację MA Remote, obsługuje szereg platform streamingowych, odtwarza formaty PCM, DSD i MQA.
10. i 11. Matrix Audio Element X2 Pure / Matrix Audio Element P2 (zobacz
TUTAJ i
TUTAJ) to dwuelementowy zestaw: 1) zaawansowany streamer, przedwzmacniacz, DAC oraz 2) końcówka mocy. Element X2 Pure pozbawiony jest funkcji przedwzmacniacza słuchawkowego, stąd też dopisek "Pure" w nazwie (w przeciwieństwie do bliźniaczego modelu Element X2, który ma wbudowany wzmacniacz słuchawkowy). Element X2 Pure obsługuje szereg platform streamingowych, jest Roon Ready. Z kolei Element P2 to wzmacniacz mocy klasy D. W trybie stereo zapewnia moc wyjściową 230 W na każdy kanał przy obciążeniu 4 omów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz będzie oczekiwać na moderację