Polpak

piątek, 1 grudnia 2023

Plan recenzji - grudzień 2023 r.

Tak prezentuje się system testowy Stereo i Kolorowo w dniu 1 grudnia '23

 Nadszedł zimny grudzień, czyli ostatni już miesiąc roku. Planowałem w bieżącym roku 2023 znacznie więcej recenzji i opisów, niż ostatecznie opublikowałem. Do realizacji planu zabrakło mi jakiegoś miesiąca recenzenckiej pracy. No cóż, opisywanie sprzętów hifi to nie wyścigi, na szczęście mogę to przenieść na następny rok. Tym bardziej, że z bieżącymi recenzjami może być dość trudno, albowiem po warszawskiej wystawie Audio Video Show zostałem dosłownie zasypany sprzętem. Zasypany i przygnieciony. Nie wiem kiedy wykopię się spod tej zaspy.
 
Plan na grudzień '23 wygląda następująco:

1. Właśnie pracuję nad recenzją polskiego, referencyjnego gramofonu z napędem pasowym BennyAudio Immersion II (czytaj zapowiedź testu TUTAJ). Plinta wykonywana jest ręcznie z kilku warstw starannie dobieranej sklejki bukowej - wycinanej, klejonej a następnie skręcanej dla uzyskania większej sztywności. Ramię to konstrukcja typu unipivot o długości 12,5 cala, wyposażone w tłumienie olejowe oraz precyzyjne ustawienie VTA w trakcie odtwarzania płyty. Talerz jest ręcznie toczony, wykonany z poliacetalu; o grubości 65 mm i masie około 7,5 kg. Zastosowano łożysko hydrodynamiczne, odwrócone oraz bezszczotkowy silnik prądu stałego.


2. i 3. Razem z gramofonem BennyAudio Immersion II na testy otrzymałem też dwie wkładki gramofonowe typu MC. Są to holenderska Kiseki Blue N.S. oraz koreańska Allnic Audio Rose (zobacz TUTAJ). Obie są bardziej wyrobami jubilerskimi niźli produktami hifi. Piękna forma, znakomite wykonanie oraz ultra-precyzja szlifu igieł. Po prostu absolutny tip-top. Gramofonowa galanteria i biżuteria.


4. Kolejna wkładka gramofonowa to Goldring E4 (zobacz TUTAJ), czyli premierowa brytyjsko-japońska wkładka gramofonowa MM z igłą o szlifie eliptycznym typu "Nude Diamond". Goldring E4 tak, jak pozostałe wkładki serii "E", została zaprojektowana w Wielkiej Brytanii, a jest wytwarzana w Japonii. To fuzja zaawansowanej inżynierii, ultra-precyzji z pragmatyczną wydajnością, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny produktu.

5. Razem z wkładą E4 przyjechałą też do mnie inna wkładka marki Goldring. To Golding Elite (zobacz TUTAJ) typu MC. Jednakże Elite, w przeciwieństwie do wspomnianego kartridża E4, nie jest produkowana w Japonii, a tradycyjnie w Anglii. Nie jest też premierowa, bo model ten jest już obecny na rynku kilka dobrych lat. Co istotne, ma zainstalowaną igłę o zaawansowanym szlifie Gyger S, zaś to jeden z najlepszych, bo kształtem odzwierciedlający rylec głowicy nacinającej matrycę płyt winylowych.

6. To jeszcze nie koniec zaplanowanych tematów gramofonowych. W kolejce czeka Canor Audio PH 2.10 (zobacz TUTAJ), czyli wysokiej jakości lampowy przedwzmacniacz gramofonowy oparty na czterech lampach. Lampy o ponadprzeciętnych parametrach zostały dobrane po dokładnej selekcji, poprzedzone 200 godzinnym wygrzaniem. PH 2.10 obsługuje zarówno wkładki gramofonowe MM jak i MC.

7. Latem tego roku japoński Esoteric / TEAC Corporation zaprezentował premierowy model odtwarzacza CD / SACD / MQA, czyli Esoteric K-05XD (zobacz TUTAJ). Co prawda w Polsce odtwarzacz K-05XD kosztuje około 67 000 PLN, ale, w co trudno uwierzyć, jest zaledwie podstawowym modelem odtwarzacza CD / Super Audio CD w bardzo rozbudowanym katalogu Esoteric. Oczywiście, w przypadku Esoteric określenie "podstawowy", w żadnym razie nie oznacza "budżetowy", albowiem bez żadnych wątpliwości K-05XD reprezentuje klasę high-end.

8. Niedawno dotarły do mnie na testy premierowe słuchawki FiiO FT3 350 Ω (zobacz TUTAJ) typu dynamicznego, otwartego. Słuchawki te charakteryzują się bardzo dużymi przetwornikami o średnicy 60 mm z wydajnymi magnesami neodymowymi N52 wraz z pierścieniami uszczelek pokrytymi berylem oraz membranami wykonanymi z materiału DLC (Diamond-Like Carbon), czyli z karbonu diamentopodobnego.

9. Kolejny sprzęt ze "stajni" dalekowschodniego FiiO to wzmacniacz słuchawkowy z DAC o nazwie FiiO K9 Pro ESS (zobacz TUTAJ). Urządzenie oparte zostało na dwóch kościach DAC ESS ES9038PRO. Każdy układ ES9038PRO - i to ze wszystkimi ośmioma równoległymi wyjściami - używany jest dla osobnego kanału. K9 Pro ESS bazuje na symetrycznym wzmacniaczu THX-AAA 788+, który może wytworzyć pozbawione zniekształceń 1 100 mW przy obciążeniu 300 Ω oraz pozbawione zniekształceń 2 100 mW przy obciążeniu 32 Ω; są to wartości o 50% wyższe niż oryginalne układy wzmacniacza THX AAA-788.


10. W grudniu mam zamiar opisać GoldPlanar GL850 (czytaj TUTAJ), czyli słuchawki z przetwornikami typu AMT (Air Motion Transformer). Zasada działania przetwornika AMT polega na tym, że pojedyncze fałdy harmonijkowej membrany otwierają się i zamykają naprzemiennie, tym samym „wdychając” i "wydychając" powietrze za pomocą specjalnego systemu mieszków - przy czym powietrze przepuszczane przez ich fałdy jest przyspieszane czterokrotnie szybciej niż ruch samej membrany. Dzięki temu przetwornik ma błyskawicznie reagować na stany przejściowe, co z kolei powinno znacząco poprawiać dokładność i wierność reprodukowanego dźwięku.

11. Kolejne zaplanowane słuchawki to niesamowite włoskie Spirit Torino Pulsar Aluminium (zobacz TUTAJ). To konstrukcja dynamiczna typu otwartego (wentylowana), napędzana wydajnymi "motorami" izobarycznymi Twin Pulse, wyposażona w przetworniki Revolver o sile magnetycznej 13,8 kg (!), która pozwala uzyskać "absolutną kontrolę nad ruchem membrany". Całości obrazu dopełnia zaawansowany system wentylacji VPS Alcantary Pad z labiryntem akustycznym, co "zapewnia projekcję sceny dźwiękowej daleko poza głową, tym samym sprawiając wrażenie, jakby muzyka dochodziła dookoła słuchacza, a nie z zestawu słuchawkowego".

12. I jeszcze jedne słuchawki, tym razem japońskie Final ZE800 (zobacz TUTAJ). Słuchawki wyposażone zostały w funkcję redukcji hałasu (ANC, aktywna redukcja szumów), która jest inna niż zazwyczaj. Jej oryginalny algorytm nie wpływa degradująco na sygnał muzyczny, lecz stawia na pierwszym miejscu jakość dźwięku i komfort odsłuchowy z wysoką skutecznością. Ale to dopiero pierwsza zaleta. Drugą jest to, że dźwięk generowany przez słuchawki generowany jest typu "8K". Producent zapewnia, że brzmienie jest bardzo rozdzielcze, czyli takie, w którym można poczuć faktyczną fakturę oryginalnego brzmienia. Podobnie jak to dzieje się w obrazie 8K, gdzie liczba pikseli jest o 16. razy większa.

13. Jakiś tydzień temu odebrałem przesyłkę z premierowym zestawem ONIX Miracle XM10 / XP10 / XPS10 by Shanling (zobacz TUTAJ). Zestaw ten składa się z trzech elementów: przenośnego streamera / odtwarzacza plików ONIX XM10, wzmacniacza słuchawkowego z DAC ONIX XP10 oraz zasilacza programowalnego ONIX XPS10. Całość opatrzona jest napisem "Designed by ONIX / Made by Shanling". Znakomite urządzenia - pięknie wykonane, super-funkcjonalne i wygodne w użyciu. A do tego o niebanalnym designie i urodzie ONIX. Oraz pierwszorzędnie grające. Jestem zachwycony.

14. Kilka dni temu otrzymałem na premierowe testy głośniki Diamond 28 mkII (zobacz TUTAJ), czyli wersję zmodernizowaną. W nowych Diamond mkII zostały wprowadzone następujące modyfikacje: 1) przede wszystkim zastosowano customowe głośniki, czyli specjalnie opracowane dla Pylon Audio przez renomowanych producentów SEAS i Scan-Speak, 2) wprowadzono przeprojektowane przetworniki nisko-średniotonowe SEAS, które odznaczają się nietypową dla konstrukcji 2,5-drożnej kombinacją: górny głośnik ze stożkiem fazowym i lekką 1-calową cewką oraz dolny woofer z masywnym obwodem magnetycznym i 1,5-calową cewką o szerokim zakresie liniowej pracy, 3) obydwa przetworniki zostały do siebie przybliżone, 4) odświeżony został głośnik wysokotonowy, tweeter w wersji mkII to konstrukcja firmy Scan-Speak z neodymowym układem magnetycznym, podwójną komorą rezonansową i zmienionym frontem wykonanym z trwałej, czarnej gumy komórkowej oraz 5) zwiększono odchylenie do tyłu skrzynek - 7. stopni względem poprzednich 4. stopni, co poprawia integrację czasową poszczególnych pasm.
Zapraszam do grudniowej lektury bloga Stereo i Kolorowo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację