Polpak

sobota, 2 grudnia 2023

EPOS Expand SP30T, głośnik bezprzewodowy Bluetooth


Kilka zdjęć ze strony EPOS A/S
Niedawno otrzymałem na testy EPOS Expand SP30T (zobacz TUTAJ), czyli głośnik bezprzewodowy Bluetooth (z opcją przewodową via USB-C). Producent zwie ten głośnik jako "konferencyjny", bo zawiera oprogramowanie integrujące go ze środowiskiem Microsoft Teams - stąd też obecna ostatnia litera "T" w nazwie. Można też spotkać się z określeniem: "Zestaw głośnomówiący do Microsoft Teams". Ale przecież nazwa to tylko nazwa - Expand SP30T to po prostu przenośny, bateryjny głośnik bezprzewodowy, choć rzeczywiście opracowany jako głośnik głównie wspomagający tzw. rozmowy konferencyjne w biurze / domu / podróży etc.

Producentem głośnika Expand SP30T jest duńskie przedsiębiorstwo EPOS Group A/S (zobacz TUTAJ) wywodzące się z niemieckiej firmy Sennheiser Communications A/S, która w 2020 roku przekształciła się właśnie w EPOS. Z kolei Sennheiser Communications to firma założona w 2003 roku jako spółka joint venture pomiędzy Sennheiser Electronic GmbH & Co. KG a wiodącą na świecie duńską grupą zajmującą się opieką słuchową Demant A/S. W 2020 roku Sennheiser i Demant polubownie zgodziły się na zawarcie spółki joint venture i przekształcenie segmentów biznesowych w różne struktury: EPOS i Sennheiser. Segment biznesowy "Mobile Music" stał się częścią biznesu Sennheiser Consumer. Jednakże cały majątek firmy, taki jak know-how i wiedza inżynierska, został przeniesiony do EPOS. 

Gwoli wyjaśnienia. Sennheiser AG to osobny słuchawkowy dział hifi - niezależny od Sennheiser Communications. Zaś Sennheiser AG w 2019 roku został przejęty przez szwajcarski Sonova Holding AG. Ale to zupełnie inna, osobna historia. Trzeba wracać do przedmiotu dzisiejszej recenzji, czyli głośnika EPOS.

Głośnik (spikerfon) Expand SP30T zaopatrzony został w łączność bezprzewodową Bluetooth oraz równolegle w przewodowy interfejs USB-C, co zapewnia swobodę i elastyczność użytkowania. Został wyposażony w dwa mikrofony i głośnik o bardzo niskim poziomie zniekształceń, co powoduje wyraźne odtwarzanie głosu, umożliwiają naturalną rozmowę nawet w wymagającym (głośnym) otoczeniu. Zestaw został zoptymalizowany pod kątem Microsoft Teams - stąd specjalny przycisk dla szybkiego dostępu do funkcji Microsoft Teams.

Co istotne, dzięki systemowi EPOS / Sennheiser Voice Clarity, Expand SP30T jest głośnikiem o bardzo niskim poziomie zniekształceń oraz mikrofonach tłumiących echo i hałas, obsługiwanych przez zaawansowane algorytmy DSP. Wbudowane systemy cyfrowe zapewniają wysoką jakość dźwięku w trakcie połączeń konferencyjnych, ale także podczas odtwarzania muzyki i multimediów. Czas rozmów / odtwarzania muzyki na akumulatorze sięga nawet 18. godzin, zaś pełne ładowanie kablem USB trwa 3 godziny i 20 minut. Nie są to parametry porażające, ale w zupełności wystarczające do wygodnej pracy.

Dane techniczne
Czas pracy: 18 godzin
Łączność: bezprzewodowa Bluetooth 2.0, przewodowa USB-C
Dźwięk: mono
Wbudowane mikrofony: dwa 
Typ mikrofonu: cyfrowy mems
Charakterystyka mikrofonu: dookólna - 360 stopni
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 150 - 7 500 Hz
Pasmo przenoszenia głośnika: 100 - 20 000 Hz
Zasięg działania: 25 m.
Gwarancja: 24 miesiące
Masa: 314 g.
Wymiary: 120 x 120 x 37 mm

Wrażenia dźwiękowe
Expand SP30T bardzo przyjemnie i miło dla uszu gra. Zapewnia super czysty oraz wyraźny dźwięk całkiem o niezłym nasyceniu tonalnym i przyzwoitej głębi. Fakt, że operuje głównie średnicą, ale basy i sprawy są łatwo wyczuwalne. Rozróżnialne. Brzmienie jest pełne, rozciągnięte i żywe. Bardzo kształtne. Dobrze narysowane, obfite. Odczyt ludzkich głosów (czyli mowy) rzeczywiście jest idealny, zaś muzyki jedynie zarysowy, lecz i tak zdecydowanie lepszy w porównaniu do wielu innych głośników (w porównywalnym przedziale cenowym).

Muszę przyznać, że przedmiotowy EPOS wyjątkowo przypadł mi do gustu. Miły i użyteczny drobiazg w podróżach, szczególnie podczas pobytów w hotelach, kiedy nie ma się ze sobą swego dużego sprzętu audio hifi. Wówczas taki głośnik jak EPOS jest bardzo pożyteczny - umożliwia uzyskanie optymalnego dźwięku z komputera, czy tabletu. Oraz telefonu typu smartfon. Zapewnia dobre i wyraźne brzmienie podczas konferencji, ale także odtwarzania muzyki. Polecam, rekomenduję!

Cena w Polsce - około 700 PLN.


Polecam głośnik EPOS Expand SP30T

* * *


W pudełku

Akcesoria

Bardzo estetyczne etui transportowe

Wyjmuję głośnik z etui

Świetny design!

Na spodzie znajduje się zwinięty przewód USB z wtykiem USB-C oraz dongle Bluetooth z wtykiem USB-A

Dongle Bluetooth i adapter USB-A na USB-C


Porównanie z rozmiarami CDPorównanie rozmiarów z okładką płyty kompaktowej CD


EPOS jako głośnik bezprzewodowy dla iPad Air 4


Gram na komputerze z Qobuz, słucham na głośniku EPOS

Podczas telekonferencji na "TEAMS" (TEAMS - zdjęcie ilustracyjne)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację