Zdjęcia ze strony HiFiMan
Zestaw Mini Shangri-La jest wzorcowym przykładem szybkości i wydajności elektrostatycznej. Słuchawki są wyposażone w membranę o grubości nano, która poprawia pasmo przenoszenia i ogólną jakość dźwięku dzięki charakterystyce lekkich wibracji.
Główne cechy:
- trzecia seria systemów elektrostatycznych Shangri-La firmy HiFiMan, oferowana w przystępnej cenie
- dostępne jako kompletny system słuchawkowy lub tylko słuchawki / wzmacniacz
- posiada membranę o grubości nano, która poprawia charakterystykę częstotliwościową i ogólną jakość dźwięku
- wzmacniacz tranzystorowy bez zniekształceń, zasilacz liniowy i dyskretny system filtrujący
Wstęp
Przy okazji mojej niedawnej służbowej podróży do miasta Łodzi podjechałem też do pobliskich Pabianic, gdzie odwiedziłem siedzibę zaprzyjaźnionego dystrybutora Q21. Porozmawialiśmy z załogą salonu hifi, posłuchaliśmy sprzętu i muzyki, wypiliśmy kawę. Z siedziby Q21 wyszedłem z dwoma kartonami nowych zdobyczy z przeznaczeniem na testy Stereo i Kolorowo. Do recenzji otrzymałem premierowy, jeszcze fabrycznie "ciepły" zestaw HiFiMan Mini Shangri-La, czyli elektrostatyczny system słuchawkowy (zobacz TUTAJ i TUTAJ).
Przy okazji mojej niedawnej służbowej podróży do miasta Łodzi podjechałem też do pobliskich Pabianic, gdzie odwiedziłem siedzibę zaprzyjaźnionego dystrybutora Q21. Porozmawialiśmy z załogą salonu hifi, posłuchaliśmy sprzętu i muzyki, wypiliśmy kawę. Z siedziby Q21 wyszedłem z dwoma kartonami nowych zdobyczy z przeznaczeniem na testy Stereo i Kolorowo. Do recenzji otrzymałem premierowy, jeszcze fabrycznie "ciepły" zestaw HiFiMan Mini Shangri-La, czyli elektrostatyczny system słuchawkowy (zobacz TUTAJ i TUTAJ).
Na zestaw składają się dwa elementy: wokółuszne, elektrostatyczne przewodowe słuchawki HiFiMan Mini Shangri-La oraz adresowany im wzmacniacz słuchawkowy HiFiMan Mini Shangri-La. Zestaw ten miałem u siebie na testach przez cały miesiąc, oto moja subiektywna recenzja. Zapraszam do lektury.
Wrażenia ogólne i budowa
Wrażenia ogólne i budowa
Na samym początku tego rozdziału należy wyjaśnić, że nowy zestaw Mini Shangri-La firmy HiFiMan jest pochodną konstrukcją oryginalnego, super-referencyjnego zestawu Shangri-La Sr. (50 000 USD) wprowadzonego na rynek w 2016 roku oraz Shangri-La Jr. (8 000 USD) z 2018 roku. Mini Shangri-La to kompletny system elektrostatyczny wyposażony w słuchawki klasy audiofilskiej (dostępne też w sprzedaży indywidualnej). Warto dodać, że HiFiMan Mini Shangri-La to już piąte słuchawki elektrostatyczne w ofercie firmy, jeśli wziąć pod uwagę także słuchawki Jade wprowadzone na rynek w 2008 roku. Sparowany wzmacniacz Mini Shangri-La jest dostępny również do osobnego zakupu.
Słuchawki i wzmacniacz dostarczane są w dwóch osobnych kartonowych pudłach (bo - przypomnę - poszczególne elementy można nabyć jako zestaw lub jako osobne komponenty). Wewnątrz pudeł ułożne są w grubych piankowych formach. Do słuchawek przewód jest dołączony na stałe (nie można go zdemontować), zaś do wzmacniacza załaczony jest klasyczny przewód zasilający (odłączany IEC). I w zasadzie to wszystko.
W pudłach nie znalazłem żadnej instrukcji obsługi czy gwarancji (ale na testy otrzymałem egzemplarze demo). Myślę, że z pewnością przydało by się jakieś zbiorcze etui / torba lub chociaż stojak dla słuchawek, bo takie "gołe" wyposażenie nie jest godne sprzętu, bądź co bądź, audiofilskiego. Galanteryjnego. Taki amerykański Koss dla swojego zestawu elektrostatycznego Koss ESP950 zapewnia wygodny pokrowiec.
Słuchawki pod względem wzorniczym i wykonawczym nie odbiegają od standardowych tego gatunku konstrukcji HiFiMan. I to raczej - warto szczerze to powiedzieć - tych tańszych modeli, a nie droższych. Model Mini Shangri-La zapożycza elementy konstrukcyjne wprost od innych firmowych słuchawek - to podobne muszle (duże, jajowate, z przewiewnymi osłonami), identyczne ich widelcowe mocowanie i pałąk analogiczny do budżetowych Edition XS (zobacz TUTAJ), które kosztują około 1 000 PLN. Wykonanie, jakość i trwałość budowy stoją na przyzwoitym, czyli wysokim poziomie; nie ma się tutaj do czego przyczepić, ale warto wiedzieć, że jest jest to klasa użytkowa, funkcjonalna, a nie premium.
Jednakże słuchawki Mini Shangri-La mają lekką konstrukcję (340 gramów), a są bardzo solidnie zbudowane. Nauszniki są duże i bez problemu mieszczą całe małżowiny uszne. Ponadto wyjątkowo stabilnie leżą / układają się na głowie i uszach. To są bardzo wygodne i komfortowe słuchawki w użytkowaniu - łatwe od dopasowania, nie ciążą i nie cisną. Brawo!
To, co najważniejsze w budowie przedmiotowych słuchawek elektrostyczych zostało ukryte w ich muszlach - to oczywiście membrana high-tech o grubości nano (czyli submikrometrowej <0,001 mm), która prześwituje przez grille muszli i opalizuje na kolor zielono-czerwony. Powłoka nanocząsteczkowa na membranie zapewnia dokładne przewodnictwo i wysoką stabilność, a przez to wzorcową jakość dźwięku. Ponadto - jak zapewnia producent - nanometrowa warstwa ochronna, która chroni przed wilgocią, kurzem i innymi zanieczyszczeniami, pomaga w zapewnieniu zwiększonego poczucia przejrzystości fal dźwiękowych, ujawnia subtelne niuanse i wpływa na odbiór szerokiego zakresu dynamiki.
Przewód słuchawkowy jest doprowadzany do obu muszli, zamontowany w nich na stałe. Przewód jest czterożyłowy, prowadzony w taśmowym, siateczkowym ochraniaczu. Kabel zakończony jest 5-pinowym złączem typu pro-bias.
Wzmacniacz wpisuje się w klasyczną linię wzorniczą wzmacniaczy HiFiMan. To styl prosty, użytkowy. Stalowa obudowa i aluminiowa płyta czołowa z akrylową wstawką. Na środku frontu umieszczono dwa gniazda 5-pin dla podłączenia naraz dwóch par słuchawek elektrostatycznych, zaś po bokach - dwa spore aluminiowe pokrętła. Lewe odpowiada za wybór źródła analogowego (z gniazd RCA bądź XLR), a prawe - za regulację głośności. Z tyłu zamontowano dwie pary gniazd wejściowych (RCA i XLR) i gniazdo zasilania IEC zintegrowane z głównym włącznikiem zasilania oraz komorą bezpiecznika. Jest też suwakowy przełącznik napięcia elektrycznego 110 / 230 V.
Jak podaje HiFiMan, wzmacniacz ma konstrukcję półprzewodnikową, unika stosowania powszechnie używanych, a zniekształcających szczegóły transformatorów. Zamiast tego napięcie Mini Shangri-La jest wysyłane bezpośrednio z tranzystorów wyjściowych w czystszej ścieżce.
Dopełnieniem wzmacniacza jest liniowy zasilacz oraz system dyskretnych filtrów do dalszego filtrowania zniekształceń i innych niepożądanych zakłóceń. Dodatkowo urządzenie charakteryzuje się w pełni zbalansowaną konstrukcją zarówno w stopniu wejściowym, jak i wyjściowym, zapewniając najwyższą wierność reprodukcji dźwięku
Specyfikacja techniczna
Specyfikacja techniczna
Słuchawki: elektrostatyczny transduktor Push-Pull, projekt planarny
Pasmo przenoszenia: 7 Hz - 90 000 Hz
Masa słuchawek: 320,2 g
Masa wzmacniacza: 5,82 kg
Bias Voltage: 550 V - 650 V
Wymiary wzmacniacza: 255 x 251 x 93 mm
Pasmo przenoszenia: 7 Hz - 90 000 Hz
Masa słuchawek: 320,2 g
Masa wzmacniacza: 5,82 kg
Bias Voltage: 550 V - 650 V
Wymiary wzmacniacza: 255 x 251 x 93 mm
Dwa pudła z zestawem HiFiMan Mini Shangri-La
Słuchawki są bardzo solidnie zapakowane i chronione przed ewentualnymi uszkodzeniami
Wzmacniacz w pudle
Przewód słuchawkowy przymocowany na stałe
Membrana elektrostatyczna o grubości nano
Dwa wejścia dla słuchawek elektrostatycznych
Tył wzmacniacza: dwa wejścia analogowe - XLR i RCA
Cały zestaw HiFiMan Mini Shangri-La
Transport strumieniujący Auralic Aries S1 (z zasilaczem PSU S1) oraz DAC Soulnote D-2
Okablowanie
Zestaw HiFiMan Mini Shangri-La używałem jako jednorodny / samodzielny elektrostatyczny system słuchawkowy. Do wzmacniacza doprowadzałem sygnał analogowy bezpośrednio z odtwarzacza CD Taga Harmony TCD-70H i ze streamera Rose RS150 lub pośrednio z transportów Lumin U2 Mini Auralic Aries S1 (z zasilaczem PSU S1) używając przy tym trzy DAC-i: Soulnote D-2, Lampizator Amber 3 DAC i Merason frérot z zasilaczem Merason pow1. Słuchawki porównawcze to Fostex TH610, SIVGA SV023, Shanling HW6000, Aune SR7000, Aune AR5000 i Noble FoKus Apollo. Wzmacniacze porównawcze to Ferrum ERCO z zasilaczem Ferrum HYPSOS i Burson Conductor GT4.
W słuchawkach elektrostatycznych (czyli w "elektrostatach") dźwięk wytwarzany jest poprzez oddziaływanie elektryczne pomiędzy rozpiętą ultracienką membraną a statorami (czyli elektrodami / stelażami utrzymującymi nano-membranę). Innymi słowy, słuchawki takie pracują na zasadzie oddziaływania na membranę o małej masie sił elektrostatycznych, które powstają między membraną i stałymi ażurowymi elektrodami na skutek doprowadzenia do nich napięcia zmiennego o częstotliwościach akustycznych oraz stałego napięcia polaryzacji (względem membrany).
Dla optymalnego napędzenia słuchawek elektrostatycznych niezbędny jest jednak specjalny układ elektryczny wytwarzający bardzo duże napięcia. Źródłem napięcia polaryzacji jest układ zasilany prądem pobieranym z sieci, wchodzący w skład osobnego wzmacniacza koniecznego dla działania słuchawek elektrostatycznych. Zjawisko elektrostatyczne powoduje ruch spolaryzowanej membrany w wyniku pulsacyjnych zmian napięcia na elektrodach. Dzięki temu elektrostatyczny system słuchawkowy może zapewniać znacznie wyższy (i lepszy) poziom wrażeń dźwiękowych niż czynią to klasyczne słuchawki / wzmacniacze (dotyczy to także słuchawek planarnych). "Elektrostaty" to zupełnie inny wymiar przygody ze słuchawkami.
Dla optymalnego napędzenia słuchawek elektrostatycznych niezbędny jest jednak specjalny układ elektryczny wytwarzający bardzo duże napięcia. Źródłem napięcia polaryzacji jest układ zasilany prądem pobieranym z sieci, wchodzący w skład osobnego wzmacniacza koniecznego dla działania słuchawek elektrostatycznych. Zjawisko elektrostatyczne powoduje ruch spolaryzowanej membrany w wyniku pulsacyjnych zmian napięcia na elektrodach. Dzięki temu elektrostatyczny system słuchawkowy może zapewniać znacznie wyższy (i lepszy) poziom wrażeń dźwiękowych niż czynią to klasyczne słuchawki / wzmacniacze (dotyczy to także słuchawek planarnych). "Elektrostaty" to zupełnie inny wymiar przygody ze słuchawkami.
Duet HiFiMan Mini Shangri-La zapewnia wybitnie przestronny (super-trójwymiarowy!), angażujący i bezpośredni dźwięk o nadzwyczajnej namacalności, sprężystości i plastyczności. Brzmienie jest soczyste, kształtne i sugestywne. Bardzo energetyczne, dynamiczne i szybkie, ale także płynne oraz spójne. Starannie dopracowane. Oraz lekkie oraz przewiewne, bo napowietrzone i natlenione.
Dźwięk jest rozbudowany, szeroki i obszerny, z widocznymi niuansami szczegółów, które bardzo łatwo wychwycić uchem. Albowiem nic w przekazie nie jest zatłoczone, nie zbrylone - i to pomimo faktu, że brzmienie jest relatywnie gęste, strukturalne, niosące ogrom informacji. To - można napisać - genialna selektywność i przezroczystość. Ale także dźwięczność bez problemu wchodząca na wysoki poziom głośności. Albowiem przedmiotowe słuchawki lubią i potrafią grać z dużą energią. Mają spory zapas mocy.
Strojenie zestawu HiFiMan jest oparte przede wszystkim o głęboką, substancjalną i wzmocnioną średnicę. Wokale są stawiane na pierwszym planie, tworzą sugestywne doświadczenie pełne harmonicznych, obfitują w kolory i barwy. Obrazowanie zjawisk przestrzennych średnicy przekonuje swą bliskością, intymnością i napełnieniem. To wzorcowa neutralność średnicy zaprawiona pięknym jej rozbudowaniem i dopełnieniem. Z uwypukloną gęstą barwą.
Strojenie zestawu HiFiMan jest oparte przede wszystkim o głęboką, substancjalną i wzmocnioną średnicę. Wokale są stawiane na pierwszym planie, tworzą sugestywne doświadczenie pełne harmonicznych, obfitują w kolory i barwy. Obrazowanie zjawisk przestrzennych średnicy przekonuje swą bliskością, intymnością i napełnieniem. To wzorcowa neutralność średnicy zaprawiona pięknym jej rozbudowaniem i dopełnieniem. Z uwypukloną gęstą barwą.
Z kolei soprany są żywe, gładkie i jasne, znakomicie rozdzielcze. Zapewniają piękną detaliczność i dużą dokładność przekazu - wytrawną precyzję i analitykę opisu dźwięku. To wysublimowana selektywność, różnicowanie i ożywienie. Należy też podkreślić, że wysokie tony nie są ani krzykliwe, ani zbyt jaskrawe. Są jasne, ale nie rozjaśnione. Stonowane.
Co istotne, w odróżnieniu do wielu słuchawkowych konstrukcji planarnych elektrostatyczne Mini Shangri-La generują mocny, żywy i substancjalny bas, który jednak nie jest bardzo niski, a raczej średni. Nie nadmiarowy. Proporcjonalny. Naturalny oraz uniwersalny.
Niskie tony imponują szybkością, uderzeniem i namacalnością - zapewniają potężny średni bas, który jes efektowny i optymalnie kontrolowany. Punktualny oraz wyrafinowany. Oddychający. To bas odmienny od charakteru przetworników dynamicznych - jest go jakby więcej, ale nie schodzi w subbasowe rejony. Nie atakuje, nie ciąży, a po prostu jest.
W trakcie odsłuchów daje o sobie znać spory potencjał basu, czuć jego atletyczne drzemanie wciąż gotowe do działania, podskórną potęgę i istnienie. Niskie są aktywne i sprężyste, ale w ogóle nie przytłaczają oraz nie zasłaniają swym ciałem pozostałych zakresów, a są ich równoprawnym uczestnikiem. Definiują rozmach i uderzenie dźwięku, lecz nie są dominujące.
Zestaw Mini Shangri-La finezyjnie operuje barwą i kolorami, wyraźnie je wzmacnia, uplastycznia i eksponuje, nadaje pełnię chromatyczną, zaprawia muzyczną esencją. Lecz ani nie ociepla, ani nie słodzi, ani nie zaokrągla - jest zupełnie obojętny względem tych cech. Może nawet nieco "chłodny"? Bo jest mało wyrozumiały dla gorszych nagrań (słabszych realizacji dźwiękowych).
W każdej beczce miodu jest też łyżka dziegciu. Elektrostatyczny zestaw słuchawkowy HiFiMan Mini Shangri-La bezapelacyjnie jest znakomity - rewelacyjnie gra, zapewnia pełnię wrażeń muzycznych, oferuje referencyjny dźwięk klasy high-fidelity. Jednakże należy pamiętać, że jest to zestaw skrojony pod optymalny materiał muzyczny, stąd należy mu taki zapewnić (czyli po prostu dobrze nagraną muzykę). Dodatkowo jest wyjątkowo czuły na jakość i charakter źródłą - im wyższej klasy, tym lepiej dla brzmienia.
U mnie świetnie sprawdził się w roli źródła dla wzmacniacza / słuchawek Mini Shangri-La odtwarzacz płyt kompaktowych (tak, odtwarzacz płyt CD, a nie streamer) Taga Harmony CDT-70H oparty na dwóch lampach elektronowych 6N2. Pełna zgodność, kompletna synergia, ładne ułożenie tonalne, wybitna plastyczność brzmienia. Polecam.
Konkluzja
HiFiMan Mini Shangri-La to zaawansowany elektrostatyczny system słuchawkowy składający się ze słuchawek elektrostatycznych i przeznaczonego im wzmacniacza. Doskonale zbudowany, oparty o wysokiej jakości materiały, wygodny w użytkowaniu. Mini Shangri-La to zestaw o wyraźnym, rozbudowanym i energetycznym brzmieniu, ale także płynnym i naturalnym. To przekaz z piękną barwą, ujmujący autentyzmem i dźwięczną tonalnością. Imponujący przestrzenną i zwiewną sygnaturą oraz wysoką precyzją grania. Innymi słowy to wierne brzmienie klasy referencyjnej high-end zaproponowane w cenie klasycznego high-fidelity. Moja najwyższa rekomendacja dla HiFiMan Mini Shangri-La!
Cena w Polsce - 10 900 PLN (zestaw słuchawki + wzmacniacz).
Moja najwyższa rekomendacja dla zestawu elektrostatycznego HiFiMan Mini Shangri-La!
Za:
- HiFiMan to firma o wielu lat specjalizująca się w słuchawkach i wzmacniaczach słuchawkowych
- która w ofercie ma kilkadziesiąt modeli różnych słuchawek i wzmacniaczy słuchawkowych
- Mini Shangri-La bazuje na wyższych modelach elektrostatycznych, czerpie z nich technologię
- czyli z super-referencyjnego zestawu Shangri-La Sr. oraz referencyjnego Shangri-La Jr.
- Mini Shangri-La to kompletny system elektrostatyczny składajacy się ze słuchawek klasy audiofilskiej i wzmacniacza elektrostatycznego
- HiFiMan Mini Shangri-La to już piąte słuchawki elektrostatyczne w ofercie firmy
- membrana o grubości nano, która poprawia charakterystykę częstotliwościową i ogólną jakość dźwięku
- solidna budowa słuchawek, oparta na znanych i uniwersalnych rozwiązaniach HiFiMan
- wysoki poziom wygody i ergonomii użytkowania
- wzmacniacz tranzystorowy bez zniekształceń, zasilacz liniowy i dyskretny system filtrujący
- audiofilski dźwięk klasy high-end
- rozsądna proporcja cena / jakość budowy / dźwięk
- rozsądna proporcja cena / jakość budowy / dźwięk
- absolutna rekomendacja Stereo i Kolorowo!
Przeciw:
- Mini Shangri-La to dopiero wstęp i preludium do bardziej zaawansowanych systemów elektrostatycznych (Mini Shangri-La to najtańsza pozycja w elektrostatycznym katalogu firmy HiFiMan)
- a więc ograniczenia selektywności, mniej zniuansowane brzmienie, odchudzona detaliczność, mniej wyrafinowania tonalnego etc. w porównaniu do modeli referencyjnych
- słuchawki mają konstrukcję zewnętrzną typową dla budżetowych modeli HiFiMan
- tani, zwykły pałąk
- mało wyszukane wzornictwo.
- Mini Shangri-La to dopiero wstęp i preludium do bardziej zaawansowanych systemów elektrostatycznych (Mini Shangri-La to najtańsza pozycja w elektrostatycznym katalogu firmy HiFiMan)
- a więc ograniczenia selektywności, mniej zniuansowane brzmienie, odchudzona detaliczność, mniej wyrafinowania tonalnego etc. w porównaniu do modeli referencyjnych
- słuchawki mają konstrukcję zewnętrzną typową dla budżetowych modeli HiFiMan
- tani, zwykły pałąk
- mało wyszukane wzornictwo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz będzie oczekiwać na moderację