Zdjęcia za oBravo Audio (w tym z firmowego profilu na Facebook)
Wstęp
Całkiem niedawno opisywałem na blogu Stereo i Kolorowo rewelacyjne amerykańskie słuchawki bezprzewodowe Noble FoKus Apollo (czytaj mój test TUTAJ), czyli słuchawki hybrydowe wyposażone w dwa rodzaje przetworników: planarne i dynamiczne. Zaś kilka tygodni temu przyjechały do mnie na testy kolejne słuchawki z dwoma różnymi typami przetworników: dynamicznymi oraz Air Motion Transformer (AMT), zwane też przetwornikami Hale'a (od nazwiska wynalazcy Oscara Hale). Te słuchawki to oczywiście oBravo HAMT-3 MkII (zobacz TUTAJ i TUTAJ) i pochodzą z Tajwanu, z Taipei City. Produkowane są przez firmę Stymax International Co., LTD. działającej na rynku audio hifi jako uznany i renomowany producent oraz wytwórca OEM sprzętu hifi i akcesoriów audio.
Współosiowy przetwornik 40 mm ATM /50 mm dynamiczny z modelu HAMT-3 MkII (rycina za oBravo Audio)
Wrażenia ogólne i budowa
Słuchawki dostarczane są w niewielkim kartoniku, w którym znajduje się płaskie etui. Wewnątrz, oprócz samych słuchawek, są też umieszczone niezbędne akcesoria: zbalansowany przewód słuchawkowy 1,2 m. zakończony wtykiem XLR oraz dwa adaptery (XLR → 4,4 mm Pentaconn i XLR → 3,5 mm). Przewód i adaptery są wysokiej jakości. Zarówno przewód, jak i adaptery są skonstruowane przy zastosowaniu plecionego czterożyłowego kabla z miedzi monokrystalicznej. Wtyki przewodów na końcach łączących się z muszlami to SMC (SubMiniature version C), które mocowane są na gwintowanych tulejach. Mankamentem może być brak długiego przewodu słuchawkowego, w komplecie jest jedynie krótki o długości 1,2 metra.
Należy podkreślić, że wykonanie oBravo stoi na bardzo wysokim poziomie, podobnie jak ogólna estetyka. oBravo są ładnymi słuchawkami. Acz o nietypowych kształtach pałąka, który jest trójkątny w stanie nierozłożonym, by po założeniu słuchawek na głowę stać się ...kwadratowym. Dość fikuśnie i oryginalnie prezentuje się to na głowie słuchacza. Ale przynajmniej użytkownik oBravo HAMT-3 MkII wyróżnia się pośród tłumu.
Muszle są okrągłe, ich obudowy są zbudowane z anodowanego i szczotkowanego aluminium, zaś zewnętrzne kapsle - z przyciemnianego drewna akacji. Pady są welurowe (zamsz Alcantara), wystają jakieś dwa centymetry poza obrys obudów muszli, co zwiastuje wysoką wygodę, bo rozmiar padów jest bardzo duży. Szeroki. Muszle z pałąkiem łączą się za pomocą giętego stalowego drutu (gimbala), którego szersze części obejmują muszle, zaś węższe (uformowane w klips) wchodzą wewnątrz stalowego pierścienia stanowiąc mechanizm regulacji objętości. Pomysłowe, praktyczne, ergonomiczne. Słuchawki bardzo dokładnie przylegają do głowy / uszu i zapewniają wysoki poziom komfortu i wygody użytkowania.
oBravo HAMT-3 MkII wyposażone są w 40 mm głośniki wysokotonowe (tweetery) działające na zasadzie Air Motion Transformer (AMT) połączone współosiowo z 50 mm dynamicznymi przetwornikami neodymowymi, które są odpowiedzialne za reprodukcję niskich tonów. Czyli, innymi słowy, przetwornik wysokotonowy ATM jest koncentrycznie otoczony pierścieniem przetwornika dynamicznego. Słuchawki mają konstrukcję zamkniętą, a impedancja wynosi 32 ohm.
Warto przypomnieć, że w przeciwieństwie do tradycyjnej wstęgi, membrana AMT ma kształt plisowany, podobny do konstrukcji miechowej (niczym poduszka powietrzna w akordeonie). Jednak, w przeciwieństwie do konwencjonalnych membran, membrany AMT są wykonane z taśmy mylarowej połączonej przewodzącymi paskami aluminiowymi. Wstęgowa membrana mylarowa jest następnie zawieszona w polu magnetycznym dipolowym, tym samym tworząc wysokoprężne środowisko ciśnieniowe.
Kiedy sygnał przechodzi przez złożone zakładki taśmy mylarowej, porusza powietrze o wiele szybciej niż konwencjonalne konstrukcje (nawet 5 razy szybciej) z dużą mocą odtwarzając sygnały impulsowe. Przetwornik AMT jest idealny dla wymagającej wydajności sopranów, a gdzie konwencjonalne konstrukcje mogą mieć trudności z nadążaniem za finezyjną i precyzyjną reprodukcją wysokich częstotliwości. Z kolei przetwornik dynamiczny (na neodymowych magnesach) generuje średnie i niskie częstotliwości działając w komplecie z AMT, uzupełniając i wspierając go w wytwarzaniu pełnozakresowego dźwięku słuchawek, ze szczególnym uwzględnieniem reprodukcji basów.
Ergonomia
Słuchawki są dość ciężkie (398 gramów), bo przecież magnesy przetworników AMT muszą ważyć swoje. Ale dzięki szerokim i dużym padom oraz szerokiemu pałąkowi ich masa równomiernie rozkłada się na trzy punkty podparcia (sklepienie czaszki i kości wokół uszu). Piankowe wkładki wewnątrz słuchawek nie wywierają nacisku na małżowinę uszną i zapewniają maksymalnie możliwy komfort.
Muszla lewa i prawa są identyczne, a ich pady niestety nie mają anatomicznych kształtów (są płaskie). Poza tym fabryczny przewód o długości 1,2 m. jest wystarczający w przypadku mobilnych odsłuchów, zaś podczas stacjonarnych może być za krótki. Trzeba będzie kupić dodatkowy przewód.
Ogólnie ergonomię HAMT-3 MkII oceniam na wysoki stopień: 4,5/5, czyli jest naprawdę nieźle.
Specyfikacja techniczna• Przetwornik wysokotonowy: 40 mm AMT
• Przetwornik nisko / średniotonowy: 50 mm, dynamiczny
• Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 45 000 Hz
• Impedancja wejściowa: 32 omy
• SPL: 105 dB
• Masa: 398 g
Słuchawki w pokrowcu
Akcesoria: zbalansowany przewód słuchawkowy zakończony wtykiem XLR oraz dwa adaptery (XLR → 4,4 mm Pentaconn i XLR → 3,5 mm)
Solidne wykonanie: stal, aluminium i drewno
Kwadratowy pałąk
Wkręcane, koncentryczne wtyki typu SMC (SubMiniature version C); pady wykończone miękką alcantarą
Zewnętrzne części muszli wykonane zostały z aluminium i z drewna akacjowego pozyskanego z rosnącego na Tajwanie drzewa Acacia confusa (endemiczna odmiana akacji)
Pierwsze odsłuchy oBravo przeprowadzałem na swoistym "kombajnie" składającym się ze streamera Eversolo DMP-A6 Master Edition Gen 2 i wzmacniacza słuchawkowego iFi Audio iCAN Phantom; słuchawki porównawcze to elektrostatyczne HiFiMan Mini Shangri-La i Sennheiser HD 550
Wzmacniacz ZMF Homage, słuchawki ZMF Atrium i Sennheiser HD 550
Wzmacniacz / DAC Musical Fidelity M8x DAC
Tutaj wykorzystuję odtwarzacz Musical Fidelity A1 CD-Pro jako źródło cyfrowe; słuchawki to MIRPH-01 i SIVGA P2 Pro
Wrażenia dźwiękoweW czasie testów używałem następujących wzmacniaczy słuchawkowych: iFi Audio iCAN Phantom, Ferrum ERCO (z zasilaczem Ferrum HYPSOS), ZMF Homage i Musical Fidelity M8x DAC oraz mobilnego (typu dongle) iFi Audio Go bar. Słuchawki porównawcze to Sennheiser HD 550, Fostex TH610, ZMF Atrium, MIRPH-01, SIVGA SV023, SIVGA P2 Pro, Aune SR7000, HiFiMan Mini Shangri-La, Aune AR5000 oraz FiiO Snowsky Wind. Główne źródła to streamery Rose RS150, Lindemann Woodnote Solo i EverSolo DMP-A10, ponadto wykorzystywałem odtwarzacz CD Musical Fidelity A1 CD-Pro, a także smartfon iPhone 16 Pro, tablet iPad Air 4 i komputer DELL Latitude 5440. Muzyka pochodziła z serwisów streamingowych Qobuz i Apple Music oraz z płyt kompaktowych.
Przedmiotowe słuchawki wyposażone są w dwudrożne koncentryczne przetworniki składające się z wysokotonowych AMT (Air Motion Transformer) i klasycznych przetworników dynamicznych średnio-niskotonowych z magnesami neodymowymi. Rozwiązanie takie ma zapewniać angażujący i bogaty dźwięk wraz z obszerną sceną i wzmożonymi basami. I tak w rzeczywistości jest. Albowiem oBravo grają prężnym, obszernym i plastycznym dźwiękiem o ponad zwyczajnej substancjalności i referencyjnym nasyceniu tonalnym. Z poszerzonym zakresem dynamicznym. Oraz oferują energetyczny i wyrazisty bas.
Przekaz całościowo jest dopełniony, dociążony, spektakularny. Koncertowy. Fantastycznie gładki i szybki. Uwarstwiony. Bardzo atrakcyjny w odsłuchu. Wyjątkowo sprawna analiza i dogłębne portretowanie dźwięku zapewniają świetne obrazowanie detali, trójwymiarową alokację instrumentów i bogate warstwy muzyczne. Te słuchawki grają niczym pełnowymiarowe głośniki - dźwięk jest nadzwyczaj przekonujący i realistyczny!
HAMT-3 MkII generują pełne i kompletne brzmienie o doskonałej tonalności - to duży, otwarty i obszerny dźwięk, ale proporcjonalny: perfekcyjnie ułożony, zrównoważony i harmonijny. W tych słuchawkach słychać więcej, szerzej i głębiej niż w każdych innych. I zawsze jest to brzmienie barwne, miękkie, otulające, a równolegle bardzo dokładne, wyraziste i precyzyjne. Z równomiernie położonymi akcentami na średnicę, niskie i wysokie, aczkolwiek przetworniki AMT doprecyzowują (i doświetlają) soprany, zaś dynamiczne - silnie podkreślają i dopełniają basy. Co przy mocnej i substancjalnej średnicy daje fascynujący efekt współgrania wszystkich podzakresów, równoważnej ich obecności, jednakowego natężenia, organicznej zawartości.
Efektem jest dźwięk natężony, wszechgrający, łatwy do odbioru - mocny, lecz stonowany; gęsty, ale napowietrzony; uogólniający, lecz szczegółowy. Słuchawki brzmią bardzo autentycznie, proponują bezpośredni, acz uważny i ekspresyjny dźwięk o dużym wolumenie i substancjalnym miąższu. Ale to jest dźwięk kształtny, geometryczny, foremny i - co istotne - nie przeważony. Neutralny i naturalny w odbiorze.
Wysoki poziom wyrafinowania i zaawansowania tonalnego pozwala na ukazywanie dokładności i detaliczności średnich tonów, które są pokazywane emocjonalne oraz dostrojone do prężnych basów i otwartych sopranów. Całość brzmi szeroko, monumentalnie i spójnie. Nagrania są przedstawiane obrazowo, perspektywicznie i kompletnie. Trójwymiarowo oraz autentycznie. Ekscytująco.
HAMT-3 MkII są tak zmyślnie skonstruowane i kreatywnie nastrojone, że każdy gatunek muzyki na nich będzie brzmiał atrakcyjnie, namacalnie i żywo. Pełnowymiarowo oraz wielobarwnie. Bo te słuchawki uprzestrzenniają i doważają dźwięk, zagęszczają średnicę, różnicują tony, dodają energii i masy, uprzyjemniają i rasują brzmienie. Nie czynią tego w sposób sztuczny, a zupełnie naturalny. Fizjologiczny. Po prostu korzystają z pozytywnej synergii mechanizmu działania dwóch różnych przetworników (dynamicznego i AMT) dostarczając skuteczny i aktywny dźwięk o wysokim poziomie produktywności tonalnej. Przy czym jest to brzmienie dojrzałe i kulturalne, typowe dla estetyki klasycznego high-fidelity. Pomimo "dużego dźwięku" brak tutaj nawet najmniejszych śladów agresji czy przesady. To jest genialne!
To prawda, jest na świecie wiele słuchawek, które umieją lepiej zgrać niż przedmiotowe HAMT-3 MkII. Moje porównawcze (Sennheiser HD 550, Fostex TH610, ZMF Atrium, MIRPH-01, SIVGA SV023, SIVGA P2 Pro, Aune SR7000, HiFiMan Mini Shangri-La, Aune AR5000) też często wykazywały różne (większe lub mniejsze) przewagi. ZMF Atrium lepiej sobie radziły z ujawnianiem detaliczności i rozdzielczości dźwięku, MIRPH-01 budowały bardziej przekonującą i angażującą scenerię przestrzeni, zaś HiFiMan Mini Shangri-La pokazywały ją szerszą i głębszą, a także bardziej trójwymiarową.
Ale w wartościach bezwzględnych, ważąc plusy i minusy, tytułowe oBravo całościowo zasługują na bezwarunkową pochwałę i uznanie. Te słuchawki kompleksowo i sumarycznie znakomicie grają, są uniwersalne oraz wszechstronne. Zapewniają na wskroś autentyczny dźwięk, którego - napiszę to jeszcze raz - znakomicie się słucha. A taka zaleta jest trudna do przecenienia.
Na koniec klasyczne pytanie: z jakim wzmacniaczem optymalnie łączyć HAMT-3 MkII? Przypomnę ich specyfikację techniczną - to konstrukcja koncentryczna wbudowanych głośników, czyli przetwornik Hale 40 mm i przetwornik dynamiczny 50 mm; impedancja wynosi 32 omów a skuteczność 105 dB. To są parametry umożliwiające łatwe i różnorakie połączenia z wieloma wzmacniaczami słuchawkowymi. Przenośnymi, nabiurkowymi i stacjonarnymi. W tym przedmiocie HAMT-3 MkII także wydają się być uniwersalne i niezbyt kapryśne. Wydaje się, że dobrze je napędzi nawet byle smartfon (choć zawsze lepiej to robić klasycznym wzmacniaczem).
W trakcie moich testów używałem kiku wzmacniaczy słuchawkowych różnych klas i gatunków: iFi Audio iCAN Phantom, Ferrum ERCO (z zasilaczem Ferrum HYPSOS), ZMF Homage i Musical Fidelity M8x DAC, a także mobilny (typu dongle) iFi Audio Go bar. Generalnie oBravo HAMT-3 MkII okazały się być mało wymagające, optymalnie grające z każdym wzmacniaczem, równoprawnie je traktujące. Ale... Ale, w mojej subiektywnej ocenie, najwięcej muzycznego dobra i audiofilskiej kultury wniosły w połączeniu z zaawansowanym wzmacniaczem stacjonarnym Musical Fidelity M8x DAC. Z drugiej strony nawet połączenie z dongle iFi Audio Go bar przyniosło spore pokłady znakomitego dźwięku! I bądź tu mądry i pisz wiersze...
Konkluzja
oBravo HAMT-3 MkII to tajwańskie słuchawki z przetwornikami koncentrycznymi, na które składają się wewnętrzne tweetery Air Motion Transformer (AMT) i okalające je głośniki dynamiczne - jest to więc konstrukcja zaczerpnięta z rozwiązań znanych w klasycznych kolumnach głośnikowych. Rezultatem takiego zabiegu jest pełny i kompletny dźwięk o wysokim zakresie dynamicznym i gęstym, acz napowietrzonym nasyceniu tonalnym. Brzmienie jest dociążone i dogrzane, lecz ogólnie neutralne, bo całkowicie proporcjonalne i harmonijne (słuchawki nic od siebie nie dodają w przekazie). To dźwięk wyrazisty, precyzyjny i przestrzenny. Super-autentyczny. oBravo HAMT-3 MkII to słuchawki, w których można słuchać muzyki bez końca, bo prawdziwie czarują i uwodzą swą zaawansowaną i rasową dźwięcznością, zapewniają pełnowymiarowe wrażenia. Moja bezwarunkowa i stuprocentowa rekomendacja!
Cena w Polsce - 3 990 PLN.
Bezwarunkowa i stuprocentowa rekomendacja dla oBravo HAMT-3 MkII!
Za:
- oBravo to marka należąca do tajwańskiego przedsiębiorstwa Stymax International Co., LTD., które ma szerokie know-how w audio hifi i spory potencjał technologiczny i produkcyjny (jest też renomowanym producentem OEM)
- oBravo oferuje całkiem obszerny katalog różnych słuchawek, bo ma ich w aktualnej ofercie aż 8. modeli
- i wszystkie odznaczają sie oryginalną i inżynierską koncepcją konstrukcji / budowy, wysokim poziomem zaawansowania technologicznego
- oBravo HAMT-3 MkII są wyposażone w współosiowe przetworniki: 40 mm ATM i 50 mm dynamiczny
- konstrukcja współosiowa redukuje interferencje między wysokimi i niskimi częstotliwościami
- wyrafinowana konstrukcja szkieletu nośnego, muszle z aluminium, kapsle z drewna akacji
- budowa i wykonanie klasy premium
- w zestawie zbalansowany przewód słuchawkowy 1,2 m. z miedzi monokrystalicznej, zakończony wtykiem XLR
- oraz dwa adaptery (XLR → 4,4 mm Pentaconn i XLR → 3,5 mm)
- jest też poręczny pokrowiec transportowy
- optymalne parametry techniczne umożliwiające uniwersalne połączenia ze wzmacniaczami
- pasmo przenoszenia 20 Hz - 45 000 Hz
- łatwa impedancja 32 Ω
- korzystny SPL 105 dB
- wysoki (choć nie najwyższy) poziom ergonomii i wygody użytkowania
- rasowy i sugestywny dźwięk klasy high-fidelity
- zaangażowany, dynamiczny, szczegółowy i przestrzenny
- to przekaz na wskroś autentyczny, obrazowy oraz szczery
- brzmienie o dużym wolumenie; bezpośrednie, nasycone, atrakcyjne
- każdy gatunek muzyki jest obrazowany na 100% możliwości i umiejętności słuchawek
- piękno dźwięku nie przysłania rozdzielczości ni detaliczności (a wręcz odwrotnie!)
- racjonalna proporcja jakość / cena
- bezwarunkowa rekomendacja Stereo i Kolorowo!
Przeciw:
- specyficzne brzmienie przetworników koncentrycznych AMT/dynamic odbiega od słuchawkowej klasyki
- w zestawie tylko krótki przewód słuchawkowy 1,2 metra, dłuższy za dopłatą
- brak anatomicznego wyprofilowania padów, a więc potencjalna niewygoda
- każda muszla może być prawą lub lewą, w zależności jak wpiąć przewód
- spora masa własna (398 g.) może być uciążliwa przy długodystansowych odsłuchach
- mimo wszystko wysoka cena.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz będzie oczekiwać na moderację