"The Concerts In China" bez wątpliwości jest jednym z najważniejszych albumów koncertowych lat 80-tych XX wieku. W 1981 roku po raz pierwszy zachodni artysta przyjeżdża do dopiero co "otwartych" Chin po kilkudziesięciu latach komunistycznej samoizolacji tego kraju. I to przyjeżdża jaki artysta! Sam Jean-Michel Jarre, opromieniony sławą twórca muzyki elektronicznej, który niedawno wydał dwie płyty całkowicie rewolucjonizujące muzykę ("Oxygene" i "Equinoxe"). Jest na absolutnym topie popularności.
Jarre zagrał wówczas w sumie pięć koncertów dla 218 000 widzów na żywo oraz dla ponad 500 milionów (sic!) słuchaczy chińskiego radia (Chiny dopuściły transmisję na żywo w krajowym radio). Koncerty odbywały się w dniach 21, 22, 26, 27 i 29 października w Pekinie i w Szanghaju, z udziałem Orkiestry Symfonicznej Konserwatorium Pekińskiego. Zapis tych koncertów ukazał się na światowym rynku w postaci podwójnej płyty winylowej w maju 1982 roku pod francuskim tytułem "Les Concerts en Chine". Dodano też jeden utwór studyjny "Souvenir of China" (ostatni na albumie).
Jak pisze Jean-Michel Jarre na swojej stronie:
Do dziś doświadczenie z koncertami w Chinach pozostaje prawdopodobnie najbardziej surrealistycznym i poetyckim ze wszystkich moich doświadczeń. Bycie pierwszym zachodnim muzykiem grającym na żywo w tamtym czasie w tym kraju było dla mnie zaszczytem i było to dla mnie jak wizyta na innej planecie; także dla chińskiej publiczności wydawało się, że budzi to tą samą dziwną ekscytację. Bardzo często odwiedzałem Chiny z zamiłowania do ich kultury i od tamtej pory występowałem w Zakazanym Mieście i na placu Tiananmen. Jestem zachwycony, że album „The Concerts in China” został zremasterowany, ponieważ jest to coś, z czego jestem niesamowicie dumny i pozostaje świadectwem mojego nieustającego przywiązania do Chin.Z okazji 40-lecia pierwszego wydania "Les Concerts en Chine" 25 listopada 2022 roku ukazała się jej nowa, zremasterowana wersja. Tym razem album otrzymał nie francuski, a angielski tytuł "The Concerts In China". Rocznicowa edycja dostępna jest na podwójnym 180-gramowym winylu w podwójnym rozkładanym opakowaniu typu gatefold, z dodatkowym plakatem z niepublikowanymi wcześniej zdjęciami (jest też wersja na płytach kompaktowych oraz w streamingu). Wydana została w wyjątkowo pieczołowity i estetyczny sposób - wręcz bibliofilski. Z dużą dbałością o szczegóły poligraficzne, zdjęcia i opisy. Okładka i koperty to wysmakowane repliki dawnych oryginałów. Kolekcjonerska rzecz. Piękna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz będzie oczekiwać na moderację