Zdjęcie ze strony Pier Audio
Wstęp
Dwa i pół roku temu na blogu Stereo i Kolorowo opisywałem francuski wzmacniacz lampowy Pier Audio MS-300 HD na lampach elektronowych 300B. Nawiasem mówiąc, wkrótce potem testowałem też aż pięć różnych par lamp 300B marki Psvane na tym właśnie wzmacniaczu (czytaj całą recenzję TUTAJ). Wzmacniacz Pier Audio okazał się być rasową konstrukcją opartą na 300B, acz jednocześnie nie rujnującą budżetu nabywcy - aktualna cena modelu MS-300 HD oscyluje wokół wartości 14 000 PLN. Należy przyznać, że nie jest to zbyt wygórowana kwota jak za sprzęt lampowy wytwarzany w Europie, we Francji.
Podczas niedawnej wizyty u warszawskiego dystrybutora DNA • Audio (m.in. Pier Audio, Lyngdorf, Davis Acoustics) poprosiłem o wypożyczenie kolejnego urządzenia marki Pier Audio. Ostatecznie wybór padł na lampowy przedwzmacniacz gramofonowy Pier Audio MM/MC 8 SE (zobacz TUTAJ i TUTAJ), albowiem w tamtym czasie akurat testowałem różne sprzęty gramofonowe: gramofon Pro-Ject The Classic Evo, przedwzmacniacz gramofonowy Pro-Ject Phono Box DS3 B oraz dwie wkładki MC Ortofon Verismo i Ortofon Quintet Red - uznałem więc, że dodatkowy przedwzmacniacz gramofonowy na pewno się przyda.
Egzemplarze przedwzmacniacza Pier Audio z numerami fabrycznymi od 1 do 100 oparte zostały na lampach elektronowych typu NOS - jednej Tunsgram by Haltron 12AU7 (z roku 1965) oraz dwóch militarnych radzieckich 6H2 EV (z roku 1970) - noszą więc nazwę Pier Audio MM/MC 8 z dopiskiem "Vintage Tubes Edition", zaś powyżej numeru 100 mają już montowane współczesne lampy (z uwagi na ograniczone zasoby lamp NOS) - i są opisywane jako "SE". Ja opisuję tę drugą wersję, czyli "SE".
Wrażenia ogólne i budowa
Przedwzmacniacz zapakowany został w zwykły karton - pozbawiony kolorowych nadruków, ozdobnych grafik itp. Ma naklejoną białą kartkę z opisem modelu. I to wszystko. Urządzenie leży w pudle opatulone białymi piankowymi formami, dodatkowe owinięte woreczkiem foliowym. W zestawie znajduje się przewód zasilający oraz dokumenty (instrukcja obsługi oraz gwarancja producenta). Pełen minimalizm.
Urządzenie jak na przedwzmacniacz gramofonowy ma dość spore rozmiary i dużą masę - to 10,5 x 32 x 27 cm oraz 6 kg. Obudowa jest prosta, ale w całości aluminiowa. Za design w przeważającej części odpowiada efektowna aluminiowa płyta czołowa. Jest dostępna w kolorze czarnym bądź złotym. Do mnie dotarła wersja złota, która jest bardzo ładna. Nie jest to do końca kolor złoty, a raczej złoto-mosiężny. Retro.
Ciekawym zabiegiem stylistycznym jest montaż okrągłego, podświetlonego na bursztynowo, wskaźnika wychyłowego (VU-meter), w którym przemieszczająca się wskazówka informuje o tzw. „peakach”, czyli pracy urządzenia na skrajach pasma. Wskaźnik ten nadaje ciekawą i intrygującą stylistykę vintage (dodatkowo podkreślaną złoto-mosiężnym kolorem płyty czołowej) i niewątpliwie jest bardzo przyjemnym elementem zdobniczym.
Pier Audio MM/MC 8 SE jest przedwzmacniaczem gramofonowym adresowanym zarówno do gramofonów z wkładkami MM, jak i MC. W przypadku tych drugich dostępne są dwa wzmocnienia sygnału - HI oraz LOW. Przełącznik wzmocnienia znajduje się po prawej stronie frontu. Zaś po jego lewej stronie zamontowano włącznik zasilania w postaci niewielkiego przycisku.
Z tyłu urządzenia zamontowano osobne gniazda RCA dla przyłączenia wkładek MM i MC, a także dwa bolce uziemienia (stąd też nie ma przełącznika trybów MM / MC). Natomiast gniazda wyjściowe RCA są już tylko pojedyncze (jedna para). Po prawej stronie umieszczono gniazdo zasilania IEC zintegrowane z komorą bezpiecznika. Tuż obok (po szybką) znajduje się przełącznik napięcia sieciowego 230 V / 110 V.
Przedwzmacniacz pozbawiony jest możliwości regulacji impedancji dla wkładek MC oraz impedancji obciążenia MM. Nie ma też funkcji "gain" oraz korekcji EQ dla płyt DECCA i Columbia. Dla niektórych użytkowników gramofonów braki te mogą być nie do zaakceptowania.
Pier Audio MM/MC 8 SE jest wysokiej klasy przedwzmacniaczem gramofonowym i przy tym, doskonałym uzupełnieniem oferty muzycznych produktów marki Pier Audio. Jego brzmienie wydobędzie wszystko, co najlepsze z muzyki zapisanej na płycie winylowej. W praktyce wpięcie Pier Audio MM/MC 8 SE pomiędzy gramofonem a wzmacniaczem oznacza wybuch ciepłego, barwnego i emocjonalnego muzycznego powietrza. Urządzenie to oferuje detaliczny, ocieplony, pełen wigoru i ekspresji dźwięk, który potrafi zauroczyć.
Co ciekawe, Pier Audio MM/MC 8 SE potrafi wydobyć muzyczną przyjemność nawet z tych gorzej zrealizowanych nagrań. W przypadku dostarczenia dobrze zrealizowanego materiału frajda płynąca z muzycznych doznań jest w stanie zastąpić nawet najlepszy koncert na żywo! W praktyce wszystko to, co dzieje się na muzycznej scenie staje się bardziej namacalne, ekspresywne, a artyści w swych partiach wokalnych znacznie przybliżają się do słuchacza, co sprawia, że występują w swych nagraniach niejako ekskluzywnie dla posiadacza Pier Audio MM/MC 8 SE.
Za taką prezentację muzycznej sceny w dużej mierze odpowiedzialne są trzy lampy NOS zaaplikowane w urządzeniu: jedna Tunsgram by Haltron 12AU7 (z roku 1965) oraz dwie wojskowe 6H2 EV (z roku 1970). Z uwagi na ograniczone zasoby lamp NOS, wyżej wymienione lampy znajdują się w urządzeniach o numerach od 1 do 100 (Vintage Tubes Edition). Urządzenia o numerach znamionowych powyżej numeru 100 będą wyposażane w lampy aktualnie dostępne na rynku. (Kursywą cytat za Pier Audio Polska).Dane techniczne
Lampy elektronowe:
• MM: ≤ 0,2%
• MC: ≤ 0,5%
SNR:
• MM: ≥ 60 dB
• MC: ≥ 50 dB
Poziom wejściowy:
• MM: ≤ 4 mV
• MC: ≤ 0,3 mV
Poziom wyjściowy: 0,5 V (1 kHz)
Charakterystyka częstotliwościowa dla zapisu z krzywą RIAA
Kolorystyka: czarny lub złoty
Wymiary (W x S x G): 10,5 x 32 x 27 cm
Masa: 6 kg.
- współpraca z wkładkami MM / MC (Hi/Low)
- brzmienie bardzo sugestywne i ekspresyjne; obrazowe
DAC-i/wzmacniacze słuchawkowe: NuPrime DAC-10H (test TU), Taga Harmony DA-400 (test TU), Ferrum ERCO z zasilaczem Ferrum HYPSOS (test TU), Yulong DA1 z zasilaczem Yulong DA1 Power Station (test TU), Rupert Neve Designs RNHP (test TU) i Lampizator Amber 3 DAC (test TU).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz będzie oczekiwać na moderację