Polpak

środa, 25 grudnia 2024

UNITRA WT-1, płyta testowa (Standard Edition)

Zdjęcie ze strony UNITRA

Jak używać płyty testowej UNITRA do kalibracji gramofonu?


 
W połowie grudnia br. miałem niecodzienną, acz miłą okazję zwiedzać zakłady UNITRA Sp. z o.o. w Warszawie. Odwiedziłem, na własne oczy zobaczyłem takie działy jak R&D i mechaniczny oraz sekcje designu i prototypów. Ale byłem też na produkcji, punkcie kontroli i magazynie. Widziałem też część socjalną... Ma się rozumieć, byłem także w specjalnej sali odsłuchowej i wystawienniczej. Słowem, miałem wyjątkową sposobność zwiedzić całe zakłady UNITRA. 

Jestem pod wielkim wrażeniem rozmachu produkcyjnego, potencjału technologicznego i szybkiego rozwoju tego innowacyjnego polskiego przedsiębiorstwa audio hifi. Reportaż z całej wycieczki oczywiście zamieściłem na moim blogu Stereo i Kolorowo (czytaj i zobacz TUTAJ).

UNITRA rozwija równolegle kilka obszarów sprzętowych hifi: wzmacniacze audio, odtwarzacze CD i sieciowe, kolumny głośnikowe i gramofony. Czyli idzie po całości, szerokim frontem, najwyraźniej uznając, że należy działać kompleksowo. Zakładając, że nowoczesny producent hifi powinien mieć w ofercie pełen katalog sprzętowy umożliwiający skompletowanie pełnego systemu high-fidelity. Tak, aby potencjalny nabywca mógł "od a do zet" zostać wyposażony we wszelkie urządzenia z logo UNITRA.

Dlatego więc, aby katalog firmowy był pełniejszy, już od samego początku działalności produkcyjnej UNITRA przedstawiła w swojej ofercie aż dwa gramofony: model średni GDS-630 Fryderyk i wyższy GSH-801 Edmund (ten zresztą opisywałem TUTAJ na blogu). Są to gramofony w całości wytwarzane w UNITRA, przy wykorzystaniu własnego potencjału intelektualnego, konstrukcyjnego i produkcyjnego (choć przy współudziale wielu kooperantów z Polski). 

Ale cóż by znaczyły same gramofony, gdyby do nich nie było dostępnych płyt gramofonowych!? UNITRA oczywiście postanowiła dostarczyć płyty analogowe do swych gramofonów, ale uczyniła to w sposób zupełnie nieoczywisty. Awangardowy i oryginalny.

Niedawno UNITRA zaprezentowała dwie płyty analogowe opatrzone swoim logo (obie przygotowane we współpracy ze znanym polskim producentem Takt Sp. z o.o.). Jednakże nie są to winylowe krążki zawierające nagraną muzykę / słowa, a płyty kalibracyjne do gramofonów i wkładek gramofonowych - przygotowano wersję klasyczną, standardową UNITRA WT-1 (zobacz TUTAJ) i zaawansowaną, laboratoryjną WT-2 (zobacz TUTAJ). Do mnie trafiła na testy ta pierwsza.
Płyta testowa UNITRA została specjalnie zaprojektowana, aby umożliwić weryfikację sprzętu audio hifi w warunkach codziennego użytkowania, tam gdzie najczęściej słuchamy muzyki, czyli w domu. Winyl zawiera podstawowe sygnały testowe opracowane przez ekspertów Unitry, umieszczone na stronie A i B. Zapisy umożliwiają dokładny pomiar różnych wskaźników, służących do kalibracji wydajności wkładki gramofonowej. Płyta kalibracyjna może być używana z gramofonami Unitry GSH-630 Fryderyk i GSH-801 Edmund, ale także z każdym innym dostępnym na rynku urządzeniem.

Powstanie płyty testowej UNITRA nie byłoby możliwe bez cennego wkładu inżynierów zajmujących się nagraniami i masteringiem. Zewnętrzni eksperci oraz doświadczony zespół inżynierów Unitry, na co dzień projektujący gramofony, także mieli w tym swój udział. Celem wszystkich zaangażowanych ekspertów było uzyskanie najwyższej jakości i wierności odtwarzania stereo.
Płyta testowa UNITRA WT-1 to kilkuelementowy zestaw typu "adjust, measure, validate", w skład którego wchodzi przede wszystkim tzw. picture disk 180 g. pełniący rolę specjalnego wzornika do kalibracji, ale także nośnika z utworami testowymi oraz testera kompensacji siły poślizgowej. Na winylu wykreślone są różne protraktory, szablony i wzorniki gramofonowe. Szablon do kalibracji wkładki zapewnia układy według trzech geometrii do wyboru: Bearwalda, Löfgrena lub Stevensona.

W komplecie z płytą jest też załączona dokładna instrukcja kalibracji ramienia gramofonowego UNITRA, czyli praktyczny przewodnik pomagający, od a do zet, w precyzyjnym ustawieniu ramienia i wkładki gramofonowej: począwszy od ustawienia kąta śledzenia igły VTA, poprzez regulację azymutu, kalibrację styczności igły do płyty, aż do nastawienia siły nacisku wkładki oraz antyskating.

Przyznam, że płyta WT-1 jest wykonana perfekcyjnie - precyzyjnie, starannie i estetycznie. Wszelkie wzorniki i instrukcje są nakreślone / opisane logicznie oraz łatwo do zrozumienia. Są bardzo pomocne w systematycznym ustawieniu ramienia i dostrojenia wkładki gramofonowej. Ma się rozumieć, że nie trzeba korzystać ze wszystkich schematów i opracowań kalibracyjnych, bo są one dość zaawansowane. Można ich używać na zasadzie aktualnej potrzeby. Płyta testowa UNITRA jest bardzo przydatna w poprawnym ustawieniu gramofonu i na pewno jest ciekawą opcją dla każdego amatora i zwolennika analogowego dźwięku płyty winylowej. Moja szczera rekomendacja!

Cena w Polsce - 249 PLN.

* * *
Strona A
Track 1. 20 Hz – 20 kHz log −20 dB

Track 2. 20 Hz – 15 kHz log −14 dB

Track 3. 20 Hz – 2 kHz log 0dB

Sekcja utworów od 1. do 3. zawiera serię odpowiedzi częstotliwościowych umożliwiających sprawdzenie i wykreślenie charakterystyki wkładki gramofonowej. Stosowanie różnych poziomów nagrywania pozwala nam uzyskać inny zakres częstotliwości. Maksymalna ciągła wysoka częstotliwość jest ograniczona przez każdą maszynę do cięcia winylu (ograniczenie technologiczne). Niski poziom nagrywania pozwala uzyskać wyższą charakterystykę częstotliwościową, ale z gorszym SNR.

Track 4. 30 Hz – 15 kHz log −14 dB VU [step]

Ostatni utwór ma odpowiedzi oddzielone pauzami. Poziom nagrania wynosi 14 dB poniżej standardowego poziomu odniesienia. Przy tym pomiarze warto wspomóc się używając oscyloskopu.

Strona B
Strona B zawiera gładką powierzchnię, pozwalającą sprawdzić działanie siły przeciwpoślizgowej (antyskating) oraz gładki rowek do testowania izolacji ramienia.

Użycie szablonu na płycie lub sprawdzenie reakcji ramienia na gładkiej powierzchni pozwala na ustawienie i sprawdzenie działania systemu przeciwpoślizgowego.

Ścieżka Silent Grove pomoże Ci eksperymentować z produktami i metodami izolacji gramofonu, abyś mógł w pełni wykorzystać swój odtwarzacz. Aby uzyskać najlepsze warunki odsłuchu, możesz używać zamkniętych słuchawek.
 

(Wszystkie fragmenty tekstu pisane kursywą to cytaty za UNITRA, modyfikacje własne).


Koperta w winylowej obwolucie

W zestawie płyta i instrukcje



Instrukcja obsługi / montażu / kalibracji ramion gramofonowych UNITRA

Dodatkowa koperta z logotypem UNITRA


Awers i rewers płyty



Nakładam płytę testową na gramofon MoFi Electronics MasterDeck; jej strona "B" to wzorniki / protraktory

 Trzy geometrie regulacyjne do wyboru: według Bearwalda, Löfgrena lub Stevensona.

Kalibruję wkładkę MoFi UltraGold MC



Strona "A" płyty to zapis odpowiedzi częstotliwościowych umożliwiających sprawdzenie i wykreślenie charakterystyki wkładki gramofonowej


Gramofon MoFi Electronics MasterDeck



Widok na cały system testowo-odsłuchowy


Moja najwyższa rekomendacja dla płyty testowej / kalibracyjnej UNITRA WT-1 Standard Edition

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację