Polpak

środa, 12 lutego 2025

Noble FoKus Apollo, planarno-dynamiczne słuchawki bezprzewodowe Bluetooth ANC


Dwa zdjęcia ze strony Noble Audio




Wstęp
O amerykańskich słuchawkach bezprzewodowych Noble FoKus Apollo (zobacz TUTAJ i TUTAJ) pierwszy raz usłyszałem jeszcze w kwietniu zeszłego roku, na długo przed ich oficjalną premierą kilka miesięcy później, czyli we wrześniu 2024 roku. (Co ciekawe, ich prototyp był dostępny do posłuchania też w Polsce na warszawskiej wystawie Audio Video Show w październiku 2023 roku). 

Należy podkreślić, iż wielu światowych melomanów-audiofilów niecierpliwie czekało na FoKus Apollo, albowiem już w fazie prototypowej były określane jako "przełomowe dla dźwięku słuchawek" i "super-rewelacyjnie grające". Poza tym są pierwszymi słuchawkami na świecie wyposażonymi w podwójny układ dynamiczno-planarny, na który składa się przetwornik dynamiczny 40 mm i planarny 14,5 mm. Bardzo innowacyjna rzecz. Nietypowa.

Jak działa taki podwójny przetwornik? Otóż klasyczny przetwornik dynamiczny 40-milimetrowy obsługuje niskie tony, podczas gdy mniejszy 14,5-milimetrowy przetwornik planarny obsługuje średnie i wysokie tony. Stąd słuchawki FoKus Apollo łączą w sobie zalety dynamicznego, naturalnego brzmienia i pełnej substancji dźwięku wraz z planarną szybkością i przejrzystością w jednym. Jak podaje producent: "Noble FoKus Apollo zapewnia transparentność planarnego przetwornika magnetycznego, zachowując jednocześnie bas dynamicznego przetwornika".

Amerykańska firma Noble Audio do tej pory znana była z produkcji najwyższej klasy IEM-ów, w tym opcji niestandardowych, spersonalizowanych oraz przeznaczonych na rynek profesjonalny. Model FoKus Apollo to pierwsze firmowe słuchawki pełnowymiarowe skonstruowane przez Noble Audio. Ale od razu referencyjne, jedyne w swoim rodzaju. Bo oprócz wspomnianych oryginalnych przetworników dynamiczno-planarnych, mają też zaimplementowaną kość Qualcomm QCC3084, hybrydowy system redukcji szumów ANC, który zapewnia do -35 dB izolacji hałasu zewnętrznego bez pogorszenia jakości dźwięku oraz wygodną i uniwersalną aplikację sterującą FoKus Noble. 

Słuchawki mogą grać / pracować na jednym naładowaniu akumulatora aż do 80 godzin bez aktywnego trybu ANC i do 60 godzin z ANC. To są naprawdę przyzwoite parametry! Możliwość bezustannego słuchania przez trzy i pół lub dwa i pół doby naprawdę robi dobre wrażenie.

Wrażenia ogólne i budowa
Słuchawki dostarczane są w ładnym pudełku z rozkładanym wiekiem na dwie strony i z nasuniętą nań obwolutą z połyskliwego kartonu. Obwoluta utrzymana jest w kolorystyce ciemnozielono-czarnej. Nadrukowane na niej są słuchawki Apollo w proporcji 1:1. Wnętrze pudełka wyścielone zostało warstwą miękkiej gąbki. Tamże spoczywa elegancki (choć dość duży i gruby) pokrowiec ochronny w kształcie trójkąta z obłymi rogami. Etui jest twarde i sztywne, na zewnątrz obszyte szarym materiałem. Wewnątrz pokryte miękką tkaniną, na górnej klapie pokryte piankowymi (pianka EVA) wypustkami w kształcie plastrów miodu. 

Dno pokrowca wymodelowane jest na obrys rozłożonych na płasko słuchawek, a w miejscu zagłębienia dla pałąka znajduje się "wyspa", która jest specjalną przegródką przeznaczoną dla przewodów połączeniowych (klasyczny na wtyku jack 3,5 mm i przewód USB-C). Wszelkie inne akcesoria umieszczono w aksamitnym woreczku ściągniętym sznurkiem. Akcesoria to dwubolcowy adapter lotniczy, adaptery 4,4 mm i 6,35 mm do wzmacniaczy słuchawkowych, odłączany mikrofon na wysięgniku i gąbkowa osłona mikrofonu. Jest też skrócona instrukcja obsługi.

FoKus Apollo na żywo prezentują się znakomicie, wspaniale! (żadne zdjęcia nie oddają pełni ich piękna). Uwagę zwraca przede wszystkim znakomite, wręcz luksusowe, wzornictwo oraz wykonanie z materiałów najwyższej jakości. Klasy premium. Obudowy muszli, mocowania pałąka i sam pałąk wykonano z anodowanego aluminium, które jest nie tylko solidne i wytrzymałe, ale również nadaje słuchawkom szlachetną prezencję. Wygląd high-end. Wisienką na tym torcie są dwie błyszczące srebrne korony (czyli logo Noble Audio) napylone na zewnętrznych stronach aluminiowych muszli.

Ceną solidnego wykonania nieomal całej konstrukcji z pełnego aluminum jest relatywnie duża masa słuchawek, która wynosi aż 327 gramów, ale nie jest to jakaś ekstremalna wartość na planary. Dla porównania przypomnę, iż na przykład takie Avantone Planar II ważą 545 gramów, zaś Audeze aż 595 gramów. To dopiero są cegły.

Opaska górnej części pałąka i zewnętrzne, owalne części muszli pokryte są czarną tkaniną akustyczną, zaś wewnętrzna strona pałąka alcantarą. Wymienne pady / nauszniki wykonane zostały z jakościowej skóry proteinowej. Zapewniają wysoki komfort, ale także bardzo dobrą izolację akustyczną - ponieważ charakteryzują się pierwszorzędną izolacją pasywną.

Przewód słuchawkowy doprowadzany jest do lewej i prawej muszli (odpowiednio gniazdo USB-C i gniazdo 3,5 mm ), przy czym dostępne są tutaj aż trzy opcje połączeń: 1) bezprzewodowo via Bluetooth, 2) przewodowo poprzez tradycyjny przewód słuchawkowy lub 3) przewodowo przez przewód cyfrowy USB korzystając ze wewnętrznego przetwornika Qualcomm DSP . 

Na lewym kubku muszli znajduje się także gniazdo 3,5 mm dla podłączenia zewnętrznego mikrofonu na wysięgniku. Mikrofon jest aktywowany / dezaktywowany za pomocą suwaka zlokalizowanego na górnej części muszli, z tyłu.

Na prawym kubku muszli umieszczono zintegrowany panel sterujący, a który składają się trzy przyciski: centralny służący do włączania/wyłączania słuchawek, nadzoru odtwarzania i aktywacji Bluetooth oraz dwa boczne obsługujące regulację głośności. Przy centralnym przycisku znajduje się mini-dioda sygnalizacyjna świecąca bardzo subtelnym światłem. Przycisk ANC zamontowano nieco wyżej. I jest to już osobny przycisk.

FoKus Apollo mają własną aplikację sterującą, która nazywa się po prostu "FoKus Noble". Po pobraniu ze sklepu internetowego należy ją połączyć poprzez Bluetooth ze słuchawkami. Zawiera dostęp do licznych regulacji i ustawień - w tym tak oczywistych jak głośność czy wybór trybu ANC, ale są też bardziej rozbudowane. To zaawansowana korekcja dźwięku zawierająca pięć fabrycznych ustawień korektora oraz możliwość konfiguracji własnych korekcji EQ według dziesięciu różnych częstotliwości dźwięku. Poza tym aplikacja daje łatwy dostęp do takich informacji jak poziom naładowania akumulatora, aktywny tryb ANC, aktualny aktywny tryb korekcji etc. Można też modulować grafikę ekranu (ciemna, jasna), wybrać język menu, pobrać aktualizację systemową itp.

Jak już pisałem we wstępie, FoKus Apollo wyposażone są w innowacyjny, podwójny układ dynamiczno-planarny, na który składa się przetwornik dynamiczny 40 mm i planarny 14,5 mm. Klasyczny przetwornik dynamiczny 40-milimetrowy odpowiedzialny jest za niskie tony, podczas gdy mniejszy 14,5-milimetrowy przetwornik planarny obsługuje średnie i wysokie tony. Dlatego przedmiotowe słuchawki łączą w sobie zalety dynamicznego, naturalnego brzmienia i pełnej substancji dźwięku wraz z planarną szybkością, czystością i przejrzystością brzmienia.

Dzięki obsłudze standardu QCC3084 BT.3 słuchawki mogą obsługiwać szeroką gamę kodeków bezprzewodowych, w tym LDAC, AAC, aptX, aptX HD i SBC. FoKus Apollo mają zainstalowaną hybrydową technologię redukcji szumów składającą się z mikrofonów umieszczonych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz muszli. Taka konfiguracja łączy procesy tradycyjnego sprzężenia zwrotnego i sprzężenia zwrotnego dla ANC, umożliwiając dokładniejsze i szybsze wychwytywanie szumów / hałasu i lepszą ich redukcję i minimalizację.

Ergonomia i użytkowanie
Słuchawki są stosunkowo ciężkie (327 g.), ale nie ciążą, nie męczą, nie przeszkadzają na głowie - ich masa jest doskonale rozłożona i podbiera się na szerokiej opasce pałąka oraz dwóch dużych nausznikach / padach. System regulacji objętości pałąka i dopasowania padów do krzywizny czaszki działa znakomicie. Pady idealnie przylegają tworząc nie tylko doskonałą izolację akustyczną, ale także zapewniając duży komfort, bo nie cisną i nie uwierają.

Bluetooth działa niezawodnie, stabilnie i szybko się łączy. Pracują zupełnie bez kompresji i jakichkolwiek zaników sygnału. Żywotność pracy baterii jest wysoce zadowalający - 60 lub 80 godzin na jednym ładowaniu (w zależności od aktywacji ANC) to są znakomite rezultaty.

Co istotne i wcale nie takie oczywiste przy słuchawkach bezprzewodowych, FoKus Apollo działają też w trybie pasywnym podłączone przewodem słuchawkowym - baterie nie muszą być naładowane, choć w takiej sytuacji, ma się rozumieć, nie działa tryb ANC.

Generalnie ergonomię i wygodę użytkowania oceniam na najwyższy stopień - 5/5. To są bardzo komfortowe oraz uniwersalne słuchawki. Brawo! 

Najważniejsze cechy (wg. producenta)
- Pierwszy na świecie opatentowany układ dynamiczno-planarny (przetwornik dynamiczny 40 mm + planarny 14,5 mm);
- Obsługiwane kodeki obejmują LDAC, AAC, aptX, aptX HD, SBC;
- kość Qualcomm QCC3084;
- Zintegrowany układ ADI w połączeniu z trzema mikrofonami na stronę zapewniający hybrydowy ANC z głębokością redukcji do -35 dB;
- Bluetooth 5.3;
- Tryb ambient;
- Zdejmowany mikrofon;
- Przełącznik wyciszania wszystkich mikrofonów;
- Doskonała jakość rozmów z dołączonym mikrofonem na wysięgniku lub bez niego;
- Połączenie wielopunktowe;
- 80 godzin bez ANC / 60 godzin z ANC;
- Możliwość słuchania przewodowego kabel 3,5 mm;
- Akcesoria obejmują futerał transportowy z pianki EVA, kabel 3,5 mm, kabel USB-C, dwubolcowy adapter lotniczy, adapter 1/4" do wzmacniaczy słuchawkowych, odłączany mikrofon na wysięgniku;
- Wysokiej jakości komponenty, w tym rama z anodyzowanego aluminium, pianka zapamiętująca kształt, wymienne pady z wysokiej jakości skóry proteinowej oraz pałąk wykonany z alcantary;
- Kompatybilne z aplikacją FoKus firmy Noble.


Karton ze słuchawkami


Pudło z otwieranym na dwie strony wiekiem

Dno pudła wyścielone miękką gąbką

Pokrowiec w kształcie trójkąta z zaokrąglonymi rogami

Słuchawki w pokrowcu


Liczne akcesoria




Spokojny design, pierwszorzędne wykonanie



Metalowe muszle, częściowo pokryte materiałem z czarnej siateczki

Pałąk

Gniazdo USB-C i gniazdo słuchawkowe 3,5 mm

Miękkie pady z "pamięcią kształtu"


Biała dioda dyskretnie wskazuje, że słuchawki są połączone bezprzewodowo


Popołudniowe odsłuchy przy herbacie i lekturze

Pobieram aplikację FoKus Noble, aktualizuję jej wersję do najnowszej

Dostępnych jest wiele ustawień i korekcji

Strumieniuję muzykę z serwisu Apple Music


Słucham na Noble FoKus Apollo jadąc pociągiem


I w samolocie...

Oraz w hotelu, podczas delegacji


Wrażenia dźwiękowe
Przedmiotowe słuchawki łączyłem bezprzewodowo ze smartfonem iPhone XR, tabletem iPad Air 4 i komputerem DELL Latitude 5440, przewodowo USB-C z komputerem DELL Latitude 5440 i przewodowo (przewód z wtykiem 3,5 mm) ze wzmacniaczem słuchawkowym Ferrum ERCO (z zasilaczem Ferrum HYPSOS) oraz wzmacniaczem-streamerem Silent Angel Munich M1. Słuchawki porównawcze to Fostex TH610, SIVGA SV023, Sennheiser HD 620S, SoundMagic P58BT ANC, Aune SR7000, Aune AR5000, Final ZE8000 i Final Audio UX3000. Wykorzystywałem platformy strumieniujące Qobuz i Apple Muscic. A także Roon ARC.

Noble FoKus Apollo są pierwszymi słuchawkami wyposażonymi w innowacyjny, podwójny układ dynamiczno-planarny, na który składa się przetwornik dynamiczny 40 mm oraz planarny 14,5 mm. W jaki sposób działa taki podwójny przetwornik i jakie płyną z tego korzyści? Klasyczny przetwornik dynamiczny 40-milimetrowy obsługuje niskie tony, podczas gdy mniejszy 14,5-milimetrowy przetwornik jest odpowiedzialny za średnie i wysokie tony - taki układ przynosi żywy, spektakularny i koncertowy dźwięk o pogłębionym nasyceniu tonalnym.

Innymi słowy, przedmiotowe słuchawki łączą w sobie zalety dynamicznego, naturalnego brzmienia i soczystej substancji dźwięku wraz z planarną szybkością, precyzją i przejrzystością w jednym hybrydowym przetworniku. W materiałach informacyjnych można przeczytać, że "Noble FoKus Apollo zapewnia transparentność planarnego przetwornika magnetycznego, zachowując jednocześnie bas dynamicznego przetwornika". I tak rzeczywiście się dzieje!

Moje pierwsze wrażenia odsłuchowe były fantastyczne - to niejako klasyczny przypadek recenzenckiego "opadu szczęki". Te słuchawki grają po prostu genialnie! Bardzo energetyczny i dobitny dźwięk, ale pięknie ułożony, wyrafinowany oraz dokładny; nasycony i detaliczny, podparty gęstym i przyśpieszonym basem. A do tego super-obszerna, realistyczna i trójwymiarowa przestrzeń. To jest niesamowite.

Słuchawki FoKus Apollo zapewniają wysoce zrównoważone, akustyczne i naturalne brzmienie o bardzo dynamicznej charakterystyce przy jednoczesnej referencyjnej precyzji i szczegółowości. Przekaz jest szybki i ekspresyjny, ale nasycony i wypełniony. Rozległy oraz głęboki. Pełnoskalowy.

Dynamiczne przetworniki generują mocarny i gęsty bas, który jest nieco wzmocniony i jakby lekko aktywowany. Jest szybki, wydajny i sprężysty. Atakujący. Z wyczuwalnym podkładem i elastyczną energią. Jego narastanie jest momentalne, nic nie zalega, nie ciągnie się. Odbywa się natychmiast. Jednakże niskie są w odbiorze zupełnie naturalne i zbalansowane - nie mają tendencji do przykrywania swą masą średnicy czy sopranów, a znakomicie się z nimi komponują i uzupełniają. Tym bardziej, że za te pasma odpowiada już inna część przetwornika - ta planarna, a to korzystnie wpływa na całość dźwięku. Jego prawidłową czytelność, obrazowość i spójność.

Ale żeby być uczciwym w niniejszym opisie, bas w słuchawkach ma rzeczywiście nieco większy wolumen niż standardowo to występuje (w podobnych konstrukcjach). Jest ciut podniesiony i napierający. To jest korzystna informacja dla zwolenników obszernego basu, a nieco gorsza dla miłośników ortodoksyjnej naturalności (bas jednak można stosownie korygować cyfrowym equalizerem).

Średnica jest przejrzysta i czysta, łatwo dostrzegalna. Wielowarstwowa. Jest gęsta, dopełniona i nasycona, lecz nie ściśnięta. Selektywna, bardzo rozległa i przestronna (i jednocześnie przestrzenna). Poszczególne dźwięki są precyzyjnie ułożone, z widocznymi konturami, odseparowane od siebie (nie posklejane), ale równoczasowo pozostające w korzystnych relacjach tonalnych, które tworzą synergię brzmienia spektakularnego i eufonicznego. Subtelności brzmienia są widzialne, cienie i półcienie brzmienia też. Barwa jest leciuteńko podgrzana, ale w granicach bezpiecznej normy. W średnim paśmie częstotliwości bardzo dużo się dzieje, a zjawiska te są bardzo przestrzenne i dźwięczne. Podsumowując akapit: przetworniki planarne (które głównie odpowiadają za reprodukcję tonów średnich) kreślą transparentny i klarowny dźwięk o szlachetnej, barwnej sygnaturze - i który niesie ze sobą sporą ilość szczegółów optymalnie rozłożonych w trójwymiarze.

Scena odsłuchowa jest budowana szeroko i rozlegle - wyraźnie czuć jej gradację, wymiar i głębię. Zjawiska dźwiękowe są rozmieszone na obszarze półsfery zlokalizowanej pomiędzy okolicy twarzy słuchacza a przestrzenią po bokach uszu. Jednak scena po bokach jest bardziej zróżnicowana i precyzyjna niż ta na linii przód - tył. Ale, co najważniejsze, słuchawki w ogóle "nie grają w głowie", a tworzą wiarygodną ułudę przestrzeni poza nią (choć nie jest, to scena typowa dla głośników, a dla słuchawek). Tak super-autentyczna holografia i zaawansowana immersja nieczęsto występują w słuchawkach - to niewątpliwy atut FoKus Apollo!

Chociaż już na połączeniu bezprzewodowym Bluetooth słuchawki grają wyjątkowo dobrze (a nawet lepiej!), to najwyższą jakość dźwięku można uzyskać dopiero na połączeniu przewodowym (via USB-C lub jack 3,5 mm). Tu czystość, rozdzielczość, analiza oraz przestrzeń są wyraźnie większe, lepsze i głębsze. Nie jest to żadne odkrycie, a fizyczna rzeczywistość. Ale najważniejsze to to, że użytkując Noble FoKus Apollo wszystkie te trzy opcje są równolegle dostępne. Aczkolwiek bezprzewodowa (pomimo nieco niższej jakości brzmienia) jest przecież najwygodniejsza.

Noble FoKus Apollo są wyposażone w 10-pasmowy korektor dźwięku, który można ustawiać według kilku opcji regulacji fabrycznych (m.in. Jazz, Pop, Classic, Rap) lub customizować wedle własnych oczekiwań i preferencji na różne sposoby. Korektor EQ działa znakomicie - doskonale dostraja dźwięk pod konkretny gatunek muzyki oraz inteligentnie opracowuje poprawę i doskonalenie brzmienia słuchawek, jak i kompensuje niedociągnięcia i niedomogi oryginalnych nagrań.

Konkluzja
Podsumowanie będzie krótkie: Noble FoKus Apollo to jedne z najlepszych słuchawek bezprzewodowych Bluetooth z ANC jakie w ogóle słyszałem! A do tego wyposażone w innowacyjne przetworniki (czyli hybrydowe planarno-dynamiczne), które przenoszą dźwięk na wyżyny doskonałości hifi. Polecam, zalecam, namawiam, rekomenduję! Jestem autentycznie zachwycony i urzeczony słuchawkami Noble FoKus Apollo!

Cena w Polsce - 2 990 PLN.

Polecam, zalecam, namawiam i rekomenduję: jestem zachwycony słuchawkami Noble FoKus Apollo!

Za:
- Noble Audio to amerykańska firma od wielu lat specjalizująca się w słuchawkach (choć do tej pory przede wszystkim w produkcji najwyższej klasy IEM-ów, w tym profesjonalnych)
- innowacyjne, jedyne w swoim rodzaju podwójne przetworniki hybrydowe
- składające się z przetwornika dynamicznego o średnicy 40 mm i przetwornika planarnego 14,5 mm
- piękny design, znakomite wykonanie klasy premium
- do budowy zastosowano szlachetne i wysokogatunkowe materiały (aluminium, alcantara, tkanina akustyczna, skóra proteinowa)
- pośród akcesoriów mikrofon na wysięgniku i adapter na wtyk 4,4 mm Pentaconn
- poręczny, solidny i odporny na uszkodzenia futerał transportowy
- wysoki poziom wygody / komfortu / funkcjonalności oraz znakomita ergonomia użytkowania
- słuchawki, które zapewniają transparentność planarnego przetwornika magnetycznego, zachowując jednocześnie bas dynamicznego przetwornika
- zaimplementowaną kość Qualcomm QCC3084 BT.3 (architektura procesora trójrdzeniowego)
- obsługująca szeroką gamę kodeków bezprzewodowych, w tym LDAC, AAC, aptX, aptX HD i SBC
- efektywny, hybrydowy system redukcji szumów ANC, który zapewnia do -35 dB izolacji hałasu zewnętrznego
- FoKus Apollo mogą grać / pracować na jednym naładowaniu akumulatora aż do 80 godzin bez aktywnego trybu ANC i do 60 godzin z ANC
- dostępne są tutaj aż trzy opcje połączeń: 1) bezprzewodowo via Bluetooth, 2) przewodowo poprzez tradycyjny przewód słuchawkowy lub 3) przewodowo przez przewód cyfrowy USB korzystając ze wewnętrznego przetwornika Qualcomm DSP
- słuchawki mogą grać przewodowo nawet bez naładowanego akumulatora
- własna aplikacja sterującą "FoKus Noble"
- 10-pasmowy korektor dźwięku, który można ustawiać według kilku opcji regulacji fabrycznych (m.in. Jazz, Pop, Classic Rap)
- lub customizować wedle własnych oczekiwań i preferencji na różne sposoby
- fenomenalny dźwięk klasy high-fidelity!
- monumentalny i efektywny dźwięk, jedyny w swoim rodzaju
- wysoce zrównoważone i naturalne brzmienie o dynamicznej i energetycznej charakterystyce przy jednoczesnej referencyjnej precyzji i szczegółowości
- przekaz jest szybki i ekspresyjny, ale nasycony i wypełniony
- rozległy oraz głęboki; wybornie przestrzenny
- wspaniały bas!
- optymalna proporcja jakość / funkcjonalność / cena
- absolutna rekomendacja Stereo i Kolorowo!

Przeciw:
- słuchawki silnie oparte na aktywnym / wzmocnionym basie
- lekkie ocieplenie brzmienia zaburza obiektywną neutralność
- przestrzeń ładnie rozciągnięta wszerz i w głąb, ale mniej odczuwalna na linii przód - tył
- relatywnie wysoka masa własna (327 gramów)
- 3 000 PLN to nie jest mała kwota za słuchawki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację