Nazwa słuchawek "Bathys" została została zapożyczona od "Bathyscaphe", czyli pierwszego eksploracyjnego pojazdu podwodnego z własnym napędem przeznaczonego do badań głębinowych. Albowiem Focal zapewnia, że w słuchawkach Bathys ich użytkownik zanurzy się w "głębokiej ciszy"...
Wstęp
Niedawno odebrałem przesyłkę z francuskimi słuchawkami Focal Bathys (zobacz TUTAJ). Są to wyrafinowane słuchawki klasy premium - działające na zasadzie łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.1 z wbudowanym systemem aktywnej redukcji szumów / hałasu (ang. ANC, Active Noise Canceling). Co istotne, Bathys z powodzeniem mogą pracować także w trybie przewodowym z pojedynczym wejściem 3,5 mm SE lub w też w trybie przewodowym poprzez DAC-USB (wbudowany DAC oferuje rozdzielczość do 24 bit / 192 kHz) - kiedy podłączyć słuchawki za pośrednictwem łącza przewodowego USB-C (np. do laptopa, iPada).
Pokładowy system redukcji szumów ANC Focal zapewnia dwa tryby redukcji szumów: „Silent” - zoptymalizowany z myślą o podróżach w hałaśliwym / głośnym otoczeniu oraz „Soft” - zapewniający wysoki poziom izolacji akustycznej. Dostępny jest również tryb „Transparence”, który pozwala (w razie potrzeby) swobodnie słyszeć dźwięki z otoczenia.
Warto wspomnieć, że francuski Focal co prawda miał już w ofercie słuchawki bezprzewodowe Bluetooth (archiwalny model Focal Listen Wireless), ale dopiero Bathys należy uznać za poważne podejście do tematu budowy i konstrukcji pełnowymiarowych słuchawek bezprzewodowych z systemem ANC, z zastosowaniem najlepszych materiałów i zaawansowanej technologii. Bathys zostały wprowadzone na rynek w październiku 2022 roku - konstrukcyjnie oparte są gdzieś pomiędzy modelem przewodowym Focal Celeste (zobacz TUTAJ) oraz (także przewodowym) Focal Clear MG (zobacz TUTAJ).
Producent podkreśla, że zamontowane 40 mm przetworniki z aluminiowo-magnezową kopułką w kształcie litery "M" (M-Dome), zostały tak zaprojektowane i skonstruowane, aby odtwarzały realistyczny, czysty, wyrazisty i dynamiczny dźwięk. Co istotne, przetworniki są wytwarzane we Francji - w warsztatach Focal w St. Etienne (choć całe słuchawki już w Chinach Ludowych).
Słuchawki są kompatybilne z kodekami SBC, AAC, aptX i aptX Adaptive oraz oferują szeroki wybór opcji łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.1. Pracują przez 30 godzin w trybie Bluetooth z aktywną redukcją szumów ANC. Jednakże dzięki funkcji szybkiego ładowania w ciągu 15 minut można zapewnić aż dodatkowych 5 godzin odsłuchu.
Dla porządku rzeczy przypomnę, że w latach ubiegłych opisywałem już parę modeli słuchawek marki Focal (należącej wspólnie z Naim Audio do firmy VerVent Audio Group) - były to Focal Elegia (czytaj recenzję TUTAJ) i Focal Listen Professional (TUTAJ). Oczywiście, testowałem też głośniki Focal.
Wrażenia ogólne i budowa
Bathys są dostarczane w białym kartonowym pudełku z wiekiem zamykanym (po boku) klapką z magnesami. Po otwarciu górnego wieka zobaczyć można pokrowiec ze słuchawkami. Na wewnętrznej części wieka nadrukowano kody QR z instrukcją obsługi oraz firmowym katalogiem, zaś na dnie kartonu (pod pokrowcem) znajdują się klasyczne dokumenty / instrukcja w postaci mini-broszur.
Pokrowiec jest nieduży, ma kształt trójkąta z zaokrąglonymi rogami. Jest poręczny i estetyczny. Ładny. Pokryty został szarą tkaniną, na wieku ma umieszczone logo Focal. Zamykany jest na zamek błyskawiczny wszyty dookoła. Na górnej części ma wszytą rączkę z materiałowej taśmy. Bardzo porządna robota!
W etui znajdują się dwa wyprofilowane ochraniacze na muszle oraz przegródka na przewody (USB-C - USB-C do ładowania akumulatora / cyfrowego połączenia ze źródłami oraz klasyczny przewód słuchawkowy na jack 3,5 mm). Słuchawki leżą w etui z muszlami rozłożonymi na płasko, stąd pokrowiec też jest relatywnie płaski. Nie zabierający za dużo miejsca w torbie czy w plecaku, co jest niewątpliwym plusem.
Nieco dziwi brak adaptera samolotowego w zestawie, bo przecież Bathys z zamyśle są słuchawkami dla osób często podróżujących, w tym samolotami, a więc taki adapter winien być standardem. Poza tym załączony przewód słuchawkowy to zwykły kabelek za kilka złotych. Producent mógł chociaż się postarać o jakiś ładniejszy oplot przewodu, solidniejsze wtyki, dodać nieco luksusu do kabli. Przecież Bathys kosztują nieomal 4 000 PLN, a nie 400 PLN...
Bathys są kompaktowymi słuchawkami wokółusznymi o dość sporej masie 350 gramów (wpływ na zwiększoną masę mają głównie wbudowane urządzenia elektroniczne - DAC, procesor DSP itp.). Obudowy muszli są bardzo estetyczne, prezentują się luksusowo. Oraz oryginalnie. Choć z pozoru wyglądają na metalowe, to jednak wykonane są z całości tworzywa sztucznego ABS (terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy) w dwóch kolorach - srebrno-szarego i czarnego (jest dostępna też wersja piaskowo-kremowa).
Zewnętrzna ażurowa część muszli jest szara (o lekko metalicznej, srebrnej kolorystyce) i ma liczne perforacje (cztery rzędy układające się w pierścienie, każdy kolejny rząd w stronę promieniową ma mniejsze otwory), z kolei spodnia część muszli ma kolor czarny. Podobnie jak boczne fragmenty obudów. Daje to znakomity efekt wizualny kontrastu kolorów szarego i czarnego oraz przestrzenny, strukturalny.
Po środku muszli umieszczono ozdobne kapsle z lekko wypukłym logo Focal. Logo jest przezroczysto-białe i ...podświetlane diodami LED. Stopień natężenia światła można regulować z poziomu aplikacji, można też je całkowicie wyłączyć. Muszę przyznać, że to podświetlenie to niezły "bajer" - szpan na całego! Wyszukany design, luksusowe wykonanie i wspomniane podświetlane logo Focal powodują, że Bathys bezsprzecznie wyglądają na drogie / kosztowne słuchawki (i zresztą takie przecież są).
Na lewej muszli, na jej spodzie, umieszczono przycisk przypisany do przełączania różnych trybów ANC, natomiast na prawej muszli zamontowano dwa gniazda (USB-C i jack 3,5 mm) oraz wielofunkcyjny przycisk (odtwarzanie, zarządzanie połączeniami i asystentami głosowymi) umieszczony po bokach pomiędzy klawiszami regulacji głośności. Jest też włącznik/wyłącznik zasilania zespolony z funkcją DAC dla wyboru połączenia cyfrowego (przewodowego). Wszystkie przyciski działają znakomicie i są ergonomicznie umieszczone. Focal, w odróżnieniu od wielu firm oferujących słuchawki bezprzewodowe, nie zdecydował się na montaż panelu dotykowego na muszli. Nie ma też funkcji automatycznego wyłączania. Może i lepiej.
Muszle zostały zawieszone na masywnych widelcach (z aluminium), natomiast połączenie z pałąkiem jest zrealizowane przez przegub (z magnezu), dzięki któremu muszle można obracać o około 90 stopni, co umożliwia ich wygodne składanie (celem położenia na powierzchni blatu stołu lub umieszczenia w etui transportowym). Pałąk jest od spodu obszyty welurem, górna naturalną skórą. Regulacja objętości pałąka jest skokowa, wygodna. Zewnętrzną część pałąka obszyto skórą, wewnętrzną jeszcze przyjemniejszym (w dotyku) welurem. Poduszki nausznic są obszerne, miękkie pady zostały wykonane z naturalnej skóry. Ich jakość jest bardzo wysoka. Znakomita.
Design Bathys to dziedzictwo otwartych i zamkniętych słuchawek Focal. Łączy wyrafinowane materiały - magnez, prawdziwa skóra, aluminium - i gwarantuje optymalny komfort dla wszystkich kształtów głowy. Kratki nauszników o bardzo estetycznych, zaokrąglonych kształtach nawiązują do eleganckiej stylistyki słuchawek Focal.
Wzornictwo wyróżnia się dzięki szlachetnym materiałom, eleganckiemu wykończeniu Black Silver / Dune i wyrafinowanym detalom, takim jak płomień z włączanym podświetleniem na środku nausznika. Bathys to idealny towarzysz każdej podróży, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu.
Inżynierowie Focal wykorzystali całe swoje know-how w produkcji głośników w służbie słuchawek bezprzewodowych i redukujących hałas. Wyprodukowane w warsztatach Focal i dziedziczące opatentowane technologie, 40-milimetrowe szerokopasmowe przetworniki aluminiowo-magnezowe są opatentowaną innowacją Focal. Aluminium zwiększa sztywność kopułki i znacznie zmniejsza zniekształcenia, podczas gdy dodatek magnezu zapewnia doskonałe tłumienie. Stop ten umożliwia głośnikom dostarczanie głębokiego basu, gładkich wysokich tonów i czystych wokali, zapewniając niezwykle dokładny dźwięk. (Kursywą cytaty za Focal Polska).
Użytkowanie
Parowanie bezprzewodowe via Bluetooth przebiega bardzo szybko oraz sprawnie, zaś jakość i stabilność łączności są znakomite. Rewelacyjne. Żadnych sprzężeń, opóźnień, kompresji. Sygnał jest czysty, czyściuteńki. Krystaliczny. W czasie parowania ze źródłem loga Focal (umieszczone po bokach muszli) przez chwilę pulsują białym światłem, potem wygasają lub - jeżeli użytkownik wybrał taką opcję - świecą stałym światłem. W przypadku wyłączania słuchawek loga także chwilę pulsują (jednocześnie przy włączaniu, parowaniu i wyłączaniu Bathys generowany jest sygnał akustyczny).
Mam uwagę dotyczącą regulacji głośności - jest z tym pewien problem. Na niższych poziomach natężenia siły głosu trudno jest precyzyjnie ustawić / dopasować głośność słuchawek. Jest albo za cicho, albo już za głośno. Szczególnie jest to dotkliwe w trybie redukcji hałasu. Trzeba to koniecznie poprawić panowie inżynierowie z Focal!
Firmowy system redukcji szumów ANC Focal zapewnia dwa różne tryby redukcji szumów: „Silent” - zoptymalizowany z myślą o podróżach w hałaśliwym / głośnym otoczeniu oraz „Soft” - zapewniający wysoki poziom izolacji akustycznej. Dostępny jest również tryb „Transparence”, który pozwala (w razie potrzeby) swobodnie słyszeć dźwięki pochodzące z otoczenia. System ANC działa bardzo dobrze. To bardzo zaawansowany poziom technologiczny i użytkowy. Dzieje się tak również dzięki zamontowanym ośmiu mikrofonom obsługującym technologię ANC zapewniając dodatkowe tłumienie hałasu aż o 30 dB.
Sporą wygodę oraz poszerzenie funkcjonalności zapewnia firmowa aplikacja sterująca "Focal & Naim", która jest kompatybilna z systemami iOS i Android. Za jej pośrednictwem można dokonywać korekty dźwięku (EQ w kilku trybach, w tym własnym użytkownika), ustawiać poziom tłumienia hałasu, personalizować dźwięk, sterować natężeniem światła LED (podświetlane logo Focal na bocznych powierzchniach muszli) i innych działań. Można też przeprowadzić test słuchu Mimi (Mimi Hearing), który pozwala dostosować, skonfigurować dźwięk słuchawek w zależności od słuchu
Co prawda aplikacja "Focal & Naim" nie jest tak daleko rozbudowana i umożliwiająca nieskończone ustawienia jak na przykład aplikacja "Sennheiser Smart Control", ale należy przyznać, że jest zadowalająco ergonomiczna i zapewniająca optymalny wgląd w podstawowe regulacje słuchawek - w tym najpotrzebniejszą personalizacji dźwięku (korekcja brzmienia). Naprawdę nie ma się do czego przyczepić.
Przedmiotowe Focal są tak skonstruowane i zbudowane, aby zapewniać maksimum komfortu użytkowania i wygody codziennej eksploatacji. Pady mają bardzo miękkie i delikatne poduszki (z pamięcią kształtu), które łagodnie, acz dokładnie obejmują uszy dookoła małżowin. Przylegają do powierzchni skóry głowy łagodnie, lecz tworzą skuteczną barierę akustyczną - szczelną i kompletną. Tym samym pozwalając na optymalną izolację akustyczną środowiska (dwustronną - do wewnątrz i na zewnątrz).
Dużą zaletą Bathys jest też ich spora autonomia: słuchawki zapewniają aż 30 h nieprzerwanej pracy w trybie Bluetooth ANC oraz 42 h w trybie USB DAC. Bateria typu "lithium-ion" o pojemności 1 060 mAh do pełnego naładowania wymaga czasu 1,5 h, ale już nawet krótkie podładowanie (tzw. "fast charging") pozwala na kolejne 5 h pracy. Duży plus.
Ogólnie ergonomię Focal Bathys oceniam na stopień znakomity - 5/5.
Specyfikacja techniczna
• typ: słuchawki bezprzewodowe z zamkniętymi plecami i aktywną redukcją szumów
• technologia Bluetooth®: 5.1 Multipoint
• zasięg Bluetooth®: > 15 m
• zakres częstotliwości Bluetooth®: 2 402 MHz - 2 480 MHz
• kodeki audio: SBC, AAC, aptX™ Adaptive, aptX™
• żywotność baterii: 30 godzin pracy z redukcją szumów Bluetooth®, 35 godzin tryb jack, 42 godziny USB DAC
• asystenci głosowi: Asystent Google, Amazon Alexa
• inne funkcje: Google Fast Pair
• przetworniki: 1 5/8" (40 mm) aluminiowo-magnezowa kopułka w kształcie litery "M", wyprodukowane we Francji
• pasmo przenoszenia: 15 Hz do 22 000 Hz
• zniekształcenia harmoniczne: < 0,2% @ 1 kHz
• mikrofony: 8
• dołączona torba transportowa: 240 x 210 x 70 mm
• aplikacja sterująca: Focal & Naim, kompatybilna z systemami iOS i Android
• połączenia: Bluetooth® / jack 3,5 mm / USB-C®
• masa netto: 350 g.
Wrażenia dźwiękowe
Jednakże najbardziej fascynującym pasmem przedmiotowych słuchawek jest niewątpliwie średnica; jest przede wszystkim komunikatywna i obrazowa - wybitnie nasycona, otwarta, zróżnicowana. Dogęszczona, lecz oddychająca. Witalna. Z kapitalnie ustawioną barwą, wspaniałą płynnością i okrągłością. Średnie tony są angażujące i ekspresyjne, ale także gładkie i naturalne. Kontrastowe. Wrażliwe na tonalność, akustykę oraz intonację dźwięku. Oraz dobrze współpracujące z sopranami. Zaś te są wyraźne i dźwięczne, lecz nie ostre. Eksponowane, ale nie jaskrawe. Stonowane.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz będzie oczekiwać na moderację