S

S

MA

MIP

Polpak

czwartek, 18 grudnia 2014

Georges Bizet: Carmen, LP vinyl box remastered (Maria Callas, Nicolai Gedda, Robert Massard, Paris Opera Orchestra, Georges Pretre) – Warner Classics 2014 r.Parę miesięcy temu opisywałem TUTAJ winyl Maria Callas „Remastered”, który jest wyborem najciekawszych arii zaśpiewanych przez artystkę na przestrzeni kilkudziesięciu lat. To swoiste „The Best of”. Poniżej przytaczam więc ponownie najważniejsze informacje o projekcie "Callas Remastered".

Po Marii Callas pozostały liczne nagrania zarówno studyjne, jak i operowe. Katalog jest bardzo obszerny i rozbudowany; artystka nagrywała w studio także całe opery. W latach 1954 – 1969 zarejestrowano w wytwórni EMI kilkanaście albumów stricte recitalowych. Dziś, po kilkudziesięciu latach od ich zapisu, Warner Classics podjął się niełatwego zadania odświeżenia przeważającej części oficjalnych realizacji. W londyńskim Abbey Road Studio dokonano procesu remasteringu wszystkich studyjnych nagrań  wielkiej Callas zarejestrowanych w latach 1949 - 1969. Tak narodził się projekt Maria Callas Remastered, który przewidziany był docelowo na 69 płyt CD. 19 września owe gigantyczne wydawnictwo ukazało się w sklepach muzycznych w formie tzw. boxu. Warto jednakowoż wspomnieć, iż remasteringu dokonywano z oryginalnych analogowych taśm matek, a nie z wersji cyfrowych (jak to obecnie często dzieje się). W związku z tym, cykl Maria Callas Remastered przedstawia sobą zupełnie nową jakość dźwięku, dotąd nieznaną na rynku (jeśli chodzi o nagrania Callas). Przewidziane zostały również pojedyncze albumy projektu. Ukazują się sukcesywnie partiami (zobacz TUTAJ) – pierwsza premiera miała miejsce 22 września br.; potem 22 października, 10 listopada, etc.)

Dużą niespodzianką dla melomanów jest tzw. box z trzema płytami winylowymi zawierającymi reedycję opery Georgesa Bizeta „Carmen” z Marią Callas w roli tytułowej. Oprócz niej w nagraniu uczestniczyli również tacy artyści jak: Nicolai Gedda, Robert Massard oraz Paris Opera Orchestra pod batutą Georgesa Pretre’a. Oryginalnie nagranie opera zostało zarejestrowane w 1964 roku w Salle Wagram w Paryżu. W 2014 roku inżynierowie dźwięku Warner Classics w londyńskim Abbey Road Studio przekopiowali i remasterowali ten dawny zapis z analogowych taśm matek na nowy format w tym i na płyty winylowe. Rezultat tej benedyktyńskiej pracy jest zachwycający. Głos Callas (i innych śpiewaków) brzmi charyzmatycznie, mocno i bardzo kolorowo. Instrumenty są plastyczne i namacalne, zaś przestrzeń szeroka i głęboka. Zdumiewający jest także świeży i barwny dźwięk, tak jakby rejestracji materiału dokonano kilka, a nie pięćdziesiąt lat temu! Brzmienie jest czyste i klarowne, potoczyste, ale również po analogowemu subtelne, naturalne i lekko ciepłe. Substancjalne i żywe. Bardzo przyjemne w odbiorze.180g vinyl - newly remastered from the original stereo tapes

Paryska Salle Wagram, w której dokonano rejestracji opery

Warner Classisc - 1964 - 2014Bardzo estetyczne pudełko, a w nim książeczka o operze "Carmen" (teksty arii, zdjęcia, etc.) oraz trzy winyle w kopertach antystatycznych - mucha nie siada!

180 g winyl

Zremasterowany album "Carmen" Bizeta dostępny jest także w serwisie WiMP HiFi w bezstratnym formacie FLAC 

Zestaw odsłuchowy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...