Wstęp
Dawno nie gościłem u siebie na testach głośników brytyjskiej firmy PMC (Professional Monitor Company) - ostatnio było to aż pięć lat temu i były to podłogówki PMC fact.8 (czytaj recenzję TUTAJ). Co prawda dwa lata później testowałem jeszcze wzmacniacz zintegrowany PMC cor (czytaj TUTAJ), ale głośników już nie. Dopiero niedawno, po pięcioletniej przerwie, ponownie otrzymałem głośniki PMC do recenzji. Nie żebym był do nich uprzedzony (bo wręcz przeciwnie!) - po prostu tak się złożyło.
Tym razem przyjechały do mnie premierowe monitory PMC Prodigy 1 (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Gabarytowo niewielkie, ale zaopatrzone w pełnowymiarową, zaawansowaną linię transmisyjną; konstrukcyjnie oparte na firmowych profesjonalnych monitorach bliskiego pola PMC. Innymi słowy, Prodigy 1 łączą 3 sobie świat studiów nagraniowych z domowym hifi.
Warto też wspomnieć, że równolegle z monitorem Prodigy 1 firma PMC wprowadziła też do oferty model podłogowy Prodigy 5, również z wewnętrzną linię transmisyjną. Modele wchodzące w skład serii Prodigy są projektowane i budowane w Wielkiej Brytanii, w zakładach położonych w Luton - jakieś 50 km od Londynu.
Wrażenia ogólne i budowa
Głośniki dostarczane są w jednym, stosunkowo niedużym pudle. Są w nim unieruchomione dwoma styropianowymi formami i dodatkowo owinięte w materiałowe worki (każdy z osobna). W rogach pudła włożono tekturowe ochraniacze zabezpieczające i usztywniające pudło. W ujścia kanałów linii transmisyjnej włożono papierowe zatyczki chroniące przed zakurzeniem. W zestawie brak maskownic, są dostępne jako opcja za dodatkową opłatą.
Prodigy 1 mają wymiary standardowego monitora: 320 x 162 x 237 mm i masę 4,5 kg. Wykonane są bardzo ładnie i estetycznie - wzorcowo, ale reprezentują raczej minimalistyczny design. Semi-studyjny, można napisać. Skrzynki są zbudowane z prostych ścianek, które pomalowane zostały czarnym matowym lakierem typu "Silk Black" (pol. czarny jedwab) dokładnie kryjącym miejsca / szczeliny połączeń.
Głośniki pozornie prezentują się dość klasycznie, bo są to tradycyjne monitory, choć zaopatrzone zostały w pełnowymiarową wewnętrzną linię transmisyjną (o efektywnej długości kanału aż 1,91 metra!!!). Linia transmisyjna ma architekturę skomplikowanego labiryntu i jest wykonana zgodnie z firmową technologią akustyczną ATL (Advanced Transmission Line) oraz zbudowana w oparciu o port Laminair (forma wylotu linii transmisyjnej). Widać, że PMC potraktowało ten temat bardzo poważnie. W pełni profesjonalnie. I to pomimo, że przecież Prodigy 1 są najtańszym modelem w firmowym katalogu.
Przedmiotowe głośniki są blisko spokrewnione z firmowymi kompaktowymi monitorami bliskiego pola (NFM), które, jak chwali się producent, "są aktualnie referencją w studiach nagraniowych i nadawczych na całym świecie. Prodigy 1 jest zdolna do ekstremalnie wiego odtwarzania szczegółów, które pozwalają na kontakt z oryginalnym wykonaniem - bez względu na rozmiar orkiestracji".
Oba zainstalowane przetworniki, czyli wysokotonowy o średnicy 27 mm i 13-centymetrowy przetwornik średnio-niskotonowy, zostały zaczerpnięte z wyższych firmowych modeli PMC. Głośnik wysokotonowy o miękkiej kopułce został opracowany na podstawie przetwornika, który można znaleźć w monitorach studyjnych PMC Result 6, podczas gdy jednostka średnio-niskotonowa z naturalnego włókna i stożkiem wklęsłym jest identyczna jak w firmowej serii ci (custom install), która - według PMC - stała się punktem odniesienia dla miksowania muzyki Dolby Atmos w studiach na całym świecie. Oba głośniki zostały obwiedzione dookoła metalowych zewnętrznych koszy delikatnymi srebrnymi pierścieniami, taki zabieg estetyczny nadaje szyk i dodatkową elegancję. Głośnik wysokotonowy zasłonięty jest metalową siateczką ochronną.
W tym miejscu należy podkreślić, że zainstalowany przetwornik średnio-niskotonowy o średnicy 13 cm został zaprojektowany specjalnie do współpracy z linią transmisyjną niskich tonów ATL (Advanced Transmission Line) stosowaną we wszystkich głośnikach marki PMC. Zadaniem linii transmisyjnej jest kierować energię wsteczną przetwornika średnio-/niskotonowego wewnątrz skrzynki na materiał tłumiący oraz wypromieniowywać ją na zewnątrz poprzez przedni port wykonany w technologii Laminair (prostokątna, szczebelkowa forma wylotu), co ma gwarantować głęboki, szybki i mocny bas bez zakłóceń wywoływanych przepływem uchodzącego powietrza.
Szczebelkowy port Laminar zawiera pięć pionowych przegródek mających zapewniać bardziej laminarny, uporządkowany strumień powietrza i usunięcie potencjalnych turbulencji, czyli ma celu wygładzenie przepływu powietrza wychodzącego z głośnika (współpracując jednocześnie z linią transmisyjną), aby minimalizować szum uchodzącego powietrza, a w konsekwencji również poprawiać definicję i strukturę basu.
Na tylnej ściance, w okrągłej wnęce / puszce, zamontowano pojedyncze terminale głośnikowe standardowej jakości. W całości wykonane są z satynowego metalu. Przyjmą wtyki typu bananowego, widełki lub nagie przewody.
Słodka, otwarta góra i naturalna średnica zapewniają żywe wokale i barwne odtwarzanie brzmienia instrumentów. Szeroka, precyzyjna scena dźwiękowa i zwinna, spójna prezentacja, to cechy które wciągają w spektakl muzyczny i wywołują uśmiech na twarzy słuchacza.
Gładkie, jedwabiście czarne wykończenie pasuje do każdego pomieszczenia, a z opcjonalnymi, przestrzennymi maskownicami, Prodigy 1 współgra wizualnie z każdą elektroniką, od skromnego wzmacniacza Hi-Fi po wysokiej klasy rozbudowane systemy o dużej mocy.
Głośnik Prodigy 1 oferuje dźwięk dynamiczny o wyjątkowej klarowności, zajmując przy tym minimalną ilość miejsca. Może być używany na podstawkach lub bezpośrednio na meblach. Dobrej jakości stojaki o dużej masie są rozwiązaniem zapewniającym optymalną jakość brzmienia, ponieważ zapewniają ustawienie głośników wysokotonowych na wysokości uszu słuchacza, dodatkowo oferują lepszą stabilność i dobre odizolowanie od podłoża(Tekst pisany kursywą to cytaty za PMC).
Specyfikacja techniczna
Dostępne wykończenie: czarny jedwab
Częstotliwość zwrotnicy: 1,7 kHz
Wymiary: 320 x 162 x. 237 mm (+10 mm opcjonalna maskownica)
Głośniki: LF PMC 5,25"/133 mm włókno naturalne long-throw LT™ F PMC 27 mm /1" miękka kopułka
Pasmo przenoszenia: 35 Hz - 25 000 Hz
Impedancja: 6 Ohm
Gniazda: Jedna para 4 mm
Czułość: 87,5 dB 1 W/1 m
Zalecana moc wzmacniacza: 20 - 250 W
Efektywna długość ATL™: 1,91 m
Masa: 4,5 kg
Przedwzmacniacze gramofonowe: Musical Fidelity MX-VYNL (test TU) i Pro-Ject Tube Box DS3 B.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz będzie oczekiwać na moderację