Polpak

wtorek, 23 kwietnia 2013

FiiO Rocky E02i – wzmacniacz słuchawkowy do iPhone
Wstęp
Powszechność używania iPhone’ów firmy Apple jako przenośnych źródeł muzyki oraz rosnąca łatwość dostępu za ich pośrednictwem do serwisów streamingowych typu Deezer, czy Spotify powoduje, że takie sprzęty powoli stają się głównym (a nawet podstawowym) urządzeniami grającymi niejednego melomana. Z uwagi na fakt, że wewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy iPhone nie wszystkie słuchawki w sposób właściwy i pełny jest w stanie napędzić, na rynku pojawiają się dedykowane dla niego przystawki pomagające poprawić te funkcje. Tak jest właśnie w przypadku FiiO Rocky E02i – to zewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy przystosowany do iPhone umożliwiający poszerzyć ewentualny wybór słuchawek przyłączanych do odtwarzacza Apple lub polepszyć ich dźwięk.

FiiO to młoda marka, ale bardzo prężnie rozwijająca się. Specjalizuje się głównie w tzw. portable audio, czyli sprzęcie przenośnym (ale nie tylko). Stąd w jej ofercie mnogość niewielkich wzmacniaczy słuchawkowych, DACów, akcesoriów do odtwarzaczy plikowych, w tym i produkcji Apple, czyli do iPhone'ów, czy iPodów. Zresztą niedawno opisywałem TUTAJ niewielki przetwornik cyfrowo-analogowy FiiO Taishan. Warto dodać, że świetny w swojej niewygórowanej cenie około 130 zł.
To, co charakteryzuje produkty FiiO to fakt, że mają niebanalny design, są solidne wykonane, bo ich budowa graniczy z klasą premium oraz rozsądne ceny. Najczęściej niskie.

FiiO Rocky E02i został wypożyczony od polskiego dystrybutora marki FiiO, firmy Audiomagic.pl.

Wrażenia ogólne
FiiO Rocky E02i to niewielki przenośny wzmacniacz słuchawkowy dedykowany do modelu iPhone’a 4, 4S i 5. Jest mały (2 x 6 cm), ale poręczny – ma wydłużone kształty i jest płaski. Przypięty klipsem do np. kieszeni koszuli nie ciąży. Ma masę większego długopisu. Obudowa w całości wykonana jest z aluminium. Ładnie to wygląda. Co istotne, wbudowana bateria litowa (naładowana) wystarcza na około 10 godzin pracy wzmacniacza. Zresztą w każdej chwili można odłączyć działanie wzmacniacza, bez potrzeby odpinania go – w tym celu należy przesunąć  klawisz „Bypass”. Po wyczerpaniu baterii zaś wzmacniacz automatycznie przestawia się na funkcję „Bypass”.

FiiO Rocky wyposażony jest w wiele przydatnych funkcji zarówno przy używaniu telefonu do rozmów, jak i do słuchania z niego muzyki (lub też np. audiobooka, etc). Ma wbudowany mikrofon, czyli można normalnie prowadzić rozmowy telefoniczne, bez potrzeby wyjmowania aparatu z kieszeni, dotykania go. Odbierać rozmowy dużym środkowym przyciskiem (podświetlanym na niebiesko). Naturalnie, głos z aparatu przekazywany jest do słuchawek (nausznych lub dousznych, w zależności od preferencji i wyboru użytkownika). Na wzmacniaczu zainstalowano także dwa przyciski wzmocnienia siły głosu (oznaczone jako minus i plus). FiiO Rocky wyposażony jest również w „Bass Boost”, czyli w funkcję, która umożliwia podbicie basów, uczynienie je (sztucznie) mocniejszymi, obszerniejszymi.

Kable połączeniowe są wysokiej jakości, podobnie jak mini-jack wpinany do iPhone'a - to estetyczny wtyk z pozłacanymi stykami. Piękna robota.Wrażenia odsłuchowe
Po włączeniu wzmacniacza dźwięk z iPhone’a ewidentnie nabiera masy (ciała), spektakularnej dynamiki oraz rewelacyjnego wypełnienia.  Trudno uwierzyć w to, że tak małe urządzenie jakim jest FiiO Rocky może przynieść, aż tak dużo korzyści w przekazie. Muzyka słuchana tylko z iPhone’a (bez wzmacniacza – lub z włączoną funkcją „Bypass” wydaje się być jałowa i mało zróżnicowana.

Używałem (głównie) słuchawki Sennheiser PX100. W zestawieniu z FiiO Rocky nabrały cudownej akceleracji – zagrały, zdaje się, na granicy swoich możliwości. Przekaz był bardzo spektakularny, mocny oraz dobrze przestrzenny. Włączenie funkcji „Bass Boost” napełniło uszy dodatkową porcją niskich tonów, które jednak pomimo pewnego sztucznego przecież podkręcenia, dalej wydawały się proporcjonalne. Nieprzeskalowane.

Świetny wzmacniacz słuchawkowy! W swojej cenie bezkonkurencyjny. Lekki i poręczny, prosty w obsłudze – ergonomiczny.

Sprzęt używany podczas testu
Słuchawki: Sennheiser PX100 oraz Creative Aurvana Live!
Odtwarzacze: iPhone 4S Apple oraz iPad 3 Apple

Dane techniczne
Dostępne na stronie dystrybutora Audiomagic.pl.
Link na stronę producenta FiiO TUTAJ.

1 komentarz:

Komentarz będzie oczekiwać na moderację