Polpak

sobota, 13 kwietnia 2013

NuForce U192S konwerter USB - S/PDIF

Wstęp
Co prawda większość współczesnych przetworników cyfrowo-analogowych posiada wejście cyfrowe akceptujące standard USB, ale w wielu domach często „poniewierają się” wciąż dobre, stare DACi, które takich wejść nie mają. A dobrze grają, szkoda więc je zastępować nowymi. Niemniej jednak brak wejścia USB utrudnia korzystanie z komputera jako źródła sygnału. Piszę – utrudnia, a nie uniemożliwia, bo istnieją na rynku specjalistyczne konwertery, które zamieniają sygnał cyfrowy „wyciągnięty” z gniazda USB komputera na cyfrowy w standardzie S/PDIF – elektryczny, bądź optyczny, a taki jest już akceptowany przez każdy, nawet najstarszy DAC. Do takich urządzeń należy amerykański NuForce U192S, który dodatkowo wyposażony jest w system asynchronicznej konwersji sygnału. Fakt ten poszerza jego zastosowanie z DACami, które nie są asynchroniczne, a użytkownikowi zależy na wysokiej jakości dźwięku.

Kilka razy opisywałem już na łamach audio-bloga sprzęty firmy NuForce. Była to stereofoniczna końcówka mocy NuForce ST 8.5 v3 (test TU), intrygujący poręcznością „napowietrzny” NuForce Air DAC (test TU i TUTAJ) oraz przetwornik cyfrowo-analogowy (i wzmacniacz słuchawkowy) NuForce DAC-100 (test TU).

NuForce to młode, ale bardzo innowacyjne przedsięwzięcie. Ma w ofercie sporo różnych wzmacniaczy cyfrowych w wielu kategoriach cenowych, całą różnorodność DACów, wzmacniaczy słuchawkowych, konwerterów, słuchawek, głośników, etc. Doprawdy, jest w czym wybierać.

Konwerter USB - S/PDIF NuForce U192S został wypożyczony od polskiego dystrybutora marki NuForce - firmy Audiomagic.pl

Wrażenia ogólne
Konwerter NuForce U192S  to małe pudełeczko przypominające kształtami DAC FiiO Taishan D03K, który niedawno opisywałem. Trochę większy od pudełka zapałek, ale mniejszy od paczki papierosów. Po prostu maluch. Ale obudowa wykonana jest z solidnego metalu, anodyzowanego na czarno. Estetyczna i masywna. Wyposażenie konwertera jest nad wyraz skromne; jest bezobsługowy – po prostu wpina się do niego kable i to wszystko. Na panelu (paneliku?) przednim białymi diodami wyświetlana jest częstotliwość próbkowania sygnału (od 44,1 kHz do 192 kHz), który jest obsługiwany w formacie 16 - lub 24 - bitowym. Z tyłu umieszone jest gniazdo wejściowe USB oraz dwa wyjścia S/PDIF – Toslink i elektryczne. Zasilanie jest pobierane bezpośrednio z komputera. Wewnątrz znajduje się konwerter asynchroniczny – NuForce nie ujawnia jednak producenta kości. U192S wydaje się być logicznym wyborem w przypadku chęci korzystania z tzw. computer audio, a aktualnie posiadany w domu DAC albo nie ma wejścia USB, albo nie jest asynchroniczny, choć ma wejście USB.

NuForce U192S obsługuje następujące systemy operacyjne: Windows XP, Windows 7 (32 - i 64 - bit) oraz Mac OS X.

Po lewej NuForce DAC-100, a na nim NuForce U192S. Po prawej NuForce Air DAC.Wrażenia dźwiękowe
Konwerter NuForce U192S podpinałem do dwóch komputerów: MacBook Apple oraz Lenovo X201. Korzystałem głównie z plików 44,1 kHz/16 bit, a także ze streamingu 320 kB/s serwisu Deezer. Jako przetworniki c/a używałem: NuForce DAC-100 (test TU), FiiO Taishan D03K (test TU) oraz Muse Audio Mini TDA1543 DAC (test TU).

Przekaz NuForce jest ciekawie spektakularny – ma się poczucie jakby ktoś nagle włączył hipotetyczny klawisz „więcej dynamiki”. Dźwięk jest pozornie głośniejszy i obfitszy, nabiera soczystości. U192S bardzo ładnie organizuje przestrzeń – scena nabiera głębi oraz wyraźniejszej pozornej lokalizacji źródeł. A te z kolei otrzymują lepszą ogładę i dźwięczność. Ponadto poprawia się sugestywność namacalności instrumentów i wokali, te stają się bardziej rzeczywiste, istniejące naprawdę. Bardzo przyjemne zjawisko. Naturalnie, owe zmiany są subtelne, ale o dużym (pozytywnym) wpływie na ostateczną jakość dźwięku.

U192S przynosi niewątpliwą wartość dodaną przy użytku z DACami, które pozbawione są wejścia USB. Korzyść, poprawę sygnału odczuwa się przy zastosowaniu konwertera NuForce nawet z tanimi DACami typu FiiO Taishan i Muse Audio Mini TDA1542 DAC. Bez żadnych wątpliwości, apgrejd systemu audio przy użyciu NuForce U192S przynosi spory skok klasowy i choć nie jest to poziom high-fidelity, to można go nazwać racjonalnie optymalnym w skali przedziału budżetowo i średnio-budżetowego, a może i ciut wyższym. NuForce U192S to jest rozsądna propozycja jakościowa, a do tego niedroga, bo konwerter kosztuje (w Polsce) około 400 zł.

Dane techniczne
Dostępne są na stronie polskiego dystrybutora marki NuForce, firmy Audiomagic.pl TUTAJ.
Link na stronę NuForce TUTAJ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację