Polpak

czwartek, 9 stycznia 2025

Haiku-Audio SOL V, wzmacniacz zintegrowany - zapowiedź testu




Wydawało mi się, że w zeszłym roku opisywałem na blogu Stereo i Kolorowo sprzęt krakowskiej firmy Haiku-Audio, ale nie - to nie było w 2024 roku, a w 2023! Jak ten czas szybko gna do przodu! Otóż w 2023 roku recenzowałem aż trzy sprzęty Haiku-Audio, a były to: 1) zestaw Haiku-Audio Iris Line / Haiku-Audio SEnsei 211 Powerline (czytaj recenzję TUTAJ), czyli lampowy wzmacniacz dzielony, 2) Haiku-Audio Selene KT150 (czytaj TUTAJ) - wzmacniacz na lampach KT150 oraz 3) Haiku-Audio Iris Phono (czytaj TUTAJ) - lampowy przedwzmacniacz gramofonowy MM / MC. Potem nastąpiła roczna przerwa w testach Haiku-Audio, która trwała aż do dzisiaj.

Kilka dni temu zatelefonował do mnie właściciel salonu Audioneo z Rotmanki pod Gdańskiem z pytaniem, czy nie byłbym zainteresowany odsłuchem i ewentualnym testem nowego wzmacniacza Haiku-Audio. Poinformował, iż chodzi o model Haiku-Audio SOL V (zobacz TUTAJ). A że często podróżuję obwodnicą Trójmiasta, przy pierwszej nadarzającej się okazji zboczyłem te kilka kilometrów z drogi i osobiście odebrałem wzmacniacz z salonu. Nowy SOL V już u mnie stoi, gra i cieszy uszy. Znakomita maszyna na tranzystorach!

* * *
Haiku-Audio SOL 5 to najmocniejsza propozycja z serii SOL. 150 W dla 8 Ω (i 210 W dla 4 Ω) sprawia, że wzmacniacz jest idealnym partnerem dla ogromnej większości zestawów głośnikowych, również dla niskoskutecznych monitorów i systemów uznawanych za bardzo trudne, np. dla kolumn magneto- lub elektrostatycznych. SOL 5 to także genialny partner dla kolumn BBC. Wyśrubowane parametry techniczne wzmacniacza są doskonałym odwzorowaniem jego konstrukcji. SOL 5 posiada odrębne zasilacze stabilizowane dla każdego kanału. Wzmacniacz wyposażono w 4 wejścia liniowe, zdalne sterowanie i wskaźniki wychyłowe. Mocne, soczyste brzmienie - wzmacniacz prezentuje niezwykle dynamiczną scenę, wypełnioną pięknymi, mięsistym instrumentarium.

Stosujemy najwyższej jakości komponenty: gniazda wejściowe Neutrik, wysokiej jakości kondensatory polipropylenowe oraz kondensatory elektrolityczne Nichicon w torze audio, precyzyjne metalizowane rezystory i potencjometry Alps. Stalowa obudowa, front ze szczotkowanego aluminium. Aby zdalne sterowanie nie miało wpływu na brzmienie, projekt układu sterowania został stworzony przez specjalistów zajmujących się urządzeniami medycznymi. Przełączanie wejść odbywa się w hermetycznych przekaźnikach umieszczonych na złoconej płytce. Kontrolą układu, włączaniem poszczególnych bloków wzmacniacza oraz zdalnym sterowaniem zajmuje się mikroprocesor.
(Kursywą cytat za Haiku-Audio).
Specyfikacja techniczna:
Moc wyjściowa 8 Ω: 150 W
Moc wyjściowa 4 Ω: 210 W
Klasa pracy: A/AB, Push-Pull
Front: czarny, srebrny na zamówienie
Zdalne sterowanie (RC)
Wychyłowe wskaźniki wysterowania
Pasmo (-3 dB): 14 Hz - 0,5 MHz –>
Czułość wejść: 600 mV
Ilość wejść: 4 pary RCA
Ilość wyjść: 1 para SPK
Pobór mocy idle: 50 W
Pobór mocy max: 700 W
Masa: 15 kg
Wymiary: 45 x 36 x 14 cm
Pasmo (-1 dB): 20 - 450 000 Hz


Karton ze zdejmowanym wiekiem

Wzmacniacz w pudle zabezpieczony jest piankowymi formami

W zestawie znajduje się pilot zdalnego sterowania


Ależ solidna maszyna!


Wychyłowe wskaźniki wysterowania oraz przyciski wyboru źródeł


Uruchamiam wzmacniacz


Ten przycisk z przycisk z czerwonym podświetleniem to skokowe zmniejszenie wzmocnienia o -20 dB

Gałka wzmocnienia siły głosu

Wszystkie przyciski umieszczono na okienku z czarnego akrylu


Tył wzmacniacza (wprawne oko zauważy w tle wzmacniacz lampowy Haiku-Audio Origami 6550 SE)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację