Polpak

piątek, 22 sierpnia 2014

Kolumny podłogowe Taga Harmony Coral F-120 - zapowiedź testu

Żarty skończyły się, wczoraj opublikowałem test mini-monitorów Taga Harmony Platinium One - teraz przyszła kolej na coś z wyższej półki. A to z tej przyczyny, iż Firma Taga Audio zaproponowała w pełni po audiofilsku zaprojektowane i tak samo wykonane kolumny o nazwie Taga Harmony Coral F-120. To flagowa (jak do tej pory) propozycja Taga Audio serii Coral. Wyższe są jedynie modele Platinium F-100 SE serii Platinium. Wykonanie Coral F-120 jest pierwszorzędne, wyposażenie - podobne, zaś estetyka - wręcz porażająca. A to wszystko za mniej niż 6 000 PLN. W ciekawych czasach przyszło nam żyć, bowiem do niedawna takie cuda audio hi-fi w tak niskiej cenie nie były możliwe, trzeba było płacić grubo ponad 10 000 PLN.

Taga Harmony Coral F-120 dojechały do mnie z Polpaku (polski i europejski dystrybutor marki) już w zeszłym tygodniu, lecz nawał pracy zawodowej oraz liczne wyjazdy nie pozwoliły mi nawet na wypakowanie i ustawienie kolumn w pokoju, tym bardziej, że jest to czynność dość pracochłonna i nie lekka, bowiem jedna sztuka ma masę około 24 kg. Dopiero dziś, mając więcej wolnego, wypakowałem Coral F-120 z wielgachnych pudeł, przykręciłem cokoły i kolce, a następnie ustawiłem je w pokoju odsłuchowym. Odsłuchy (wstępne, bo kolumny muszą się najpierw wygrzać) mam zamiar zacząć wieczorem.

Co ciekawe, Coral F-120 to kolumny o konstrukcji 3,5 - drożnej, jeden z dwóch głośników niskotonowych zlokalizowany jest na tylnej części skrzynki. Obudowy wykonane są z grubej płyty MDF o przekroju 18 mm, a fronty nawet mają 25 mm grubości, co dobrze rokuje pod względem akustyki, bowiem taka sztywność najczęściej przynosi eliminację lub znaczne ograniczenie niepożądanych rezonansów. Głośnik wysokotonowy to tytanowa kopułka o średnicy 25 mm - typowa dla Taga Harmony wyższych modeli. Głośnik średniotonowy (165 mm) ma aluminiową membranę, zaś dwa niskotonowe (jeden z przodu, drugi z tyłu skrzynki) o średnicy 165 mm mają membranę wykonaną ze splecionych włókien naturalnych typu rafia palmowa lub jakichś traw (producent nie podaje dokładnego składu materiałowego).

Jak widać na poniższych zdjęciach, kolumny Coral F-120 w wersji "High Gloss White" prezentują się nad wyraz korzystnie.


To wszystko należy przykręcić i wkręcić do jednej kolumny


Coral F-120 w towarzystwie Vienna Mozart Grand i Usher S-520 (na standach Rogoz-Audio 4QB80)Wysoki połysk "High Gloss White" pełną gębą

Bardzo korzystne rozwiązanie mocowania kolców

Głośniki niskotonowe czarują membraną ze splecionych i sprasowanych włókien

Coral F-120 są wysokie niczym londyńska wieża Big Ben

Firmowe liche metalowe zworki głośnikowe warto od razu zastąpić czymś porządniejszym - tu Xindak LS-Silver (TU)

Przewód głośnikowy Xindak FS-Silver (TU)


Rzut ogólny na system odsłuchowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację