Polpak

sobota, 4 listopada 2017

Polski Klaster Audio na Kalisz Ambient Festiwal 2017
Polski Klaster Audio to nieformalne zrzeszenie polskich producentów sprzętu audio, które w ostatnim czasie coraz częściej przejawia swoją aktywność wśród miłośników dobrego brzmienia. Jedną z ostatnich imprez na, której po raz pierwszy pojawił się wspomniany kolektyw to Kalisz Ambient Festiwal – impreza skierowana do fanów muzyki ambientowej, elektronicznej i eksperymentalnej. Za nami VI edycja festiwalu (zobacz TUTAJ), która po raz drugi odbyła się w Kaliskim Centrum Kultury i Sztuki. W dniach 27 - 28 października br. Kalisz gościł znanych twórców sceny ambient i elektro z kraju i zagranicy. Szanse zaprezentowania się miały również lokalne projekty.

Podczas dwudniowej imprezy firmy takie jak Audiomica Laboratory (przewody audio), Encore Seven (wzmacniacze lampowe Egg-Shell) , Avcon (panele akustyczne i kolumny głośnikowe) oraz Shape of Sound (gramofony) prezentowały wspólny system High End przygotowany specjalnie na czas wydarzenia. W przerwach pomiędzy koncertami, firmy stowarzyszone w PKA wspólnie promowały swoje produkty prezentując flagowe modele oraz nadchodzące nowości.

Zanim jednak rozwinę wątek Klastrowych prezentacji, parę słów o artystach i koncertach tego muzycznego wydarzenia. W pierwszym dniu na scenie Kaliskiego Centrum kultury i Sztuki wystąpili: Skinwalk (zespół reprezentujący lokalną scenę), Kafel (band Katarzyny Nosowskiej, który powrócił na scenę po 25 latach przerwy), Hati (eksperymentalny duet muzyczny Rafała Iwańskiego i Rafała Kołackiego), oraz Kaelan Mikla (post punkowe damskie trio z Islandii).
Drugi dzień festiwalu rozpoczęła  wystawa prac oraz spotkanie z ich twórcą Panem Tadeuszem Łuczejko. Następnie pojawił się Skinwalk (drugi występ podczas VI edycji KAF) po, którym scenę kolejno przejął Aquavoice (legendarny projekt ambientowy wspomnianego Tadeusza Łuczejki) oraz Wacław Zimpel (wybitny polski klarnecista).  Ucztą dla fanów muzyki elektronicznej kończącą dwudniowe koncerty był występ brytyjskiego artysty Robina Rimbauda występującego pod szyldem Scanner, który uważany jest obecnie za jedną z największych gwiazd współczesnej muzyki elektronicznej na świecie.

Wspomniany pokaz członków Polskiego Klastra Audio był małą zapowiedzią w kontekście zbliżającego się Audio Video Show 2017. Podczas eventu Audiomica Laboratory prezentowała przedpremierowo swoje najnowsze modyfikacje kabli z serii Cosequence i Ultra Reference  w systemie pokazowym oraz serię Excellence - ekspozycyjnie. Przewody w nowych wariantach będą sukcesywnie wprowadzane do oferty w 2018 roku. Za wzmocnienie sygnału w zestawie Polskiego Klastra Audio odpowiadała dzielona amplifikacja firmy Encore Seven (Egg-Shell Audio) w postaci wzmacniaczy lampowych z serii Prestige: phono stage Prestige PS5 (na wkładki MM) oraz integra Prestige 18WSH. Model 18WSH jest najnowszym w ofercie bielskiego producenta opartym o lampy mocy EL34 (po jednej na kanał - moc 12 W) i został wprowadzony do oferty w 2017 roku.
W pokazowym systemie firma Avcon zaprezentowała nowe kolumny. Nortes to duża, trójdrożna kolumna podłogowa z obudową typu bass-refelex, która wykonana jest z wielu formatek z wysokogatunkowej sklejki. Wewnątrz znajdują się liczne wzmocnienia usztywniające konstrukcję i minimalizujące ich drgania wraz z wydzieloną komora głośnika średniotonowego oraz wysokotonowego. Zakres niskotonowy obsługiwany jest przez głośnik o średnicy 26cm. Zastosowanie takiego głośnika powoduje niezapomniane wrażenia podczas słuchania utworów, których ten zakres stanowi istotną część. Typowo w naszych konstrukcjach za zakres wysokotonowy odpowiada głośnik wstęgowy.
W czasie wydarzenia odbył się debiut nowego gramofonu i nowych ramion od Shape of Sound. Gramofon jak zwykle o niebanalnym kształcie, tym razem z ciężkim aluminiowym talerzem i napędem zewnętrznym. Ramiona o nowej konstrukcji  i klasycznym wzornictwie. W podstawowej wersji montowane jest ramię 10 calowe. Jako opcja będą dostępne ramiona o długościach 12 lub 14 cali i będą to dodatkowe ramiona w które można będzie wyposażyć gramofon. Do budowy użyto sporo drewna, również w ramionach.

Organizatorzy tegorocznej edycji Kalisz Ambient Festiwal przygotowali dodatkowe atrakcje. Oprócz pokazu instrumentów muzycznych oraz giełdy płyt /CD i Vinyle uczestnicy festiwalowych wrażeń  spotkali się z artystami na wspólnym after party w pubie Urwany Film.

Jak wiadomo, to nie pierwsza obecność konstruktorów głośników, wzmacniaczy, gramofonów oraz przewodów audio na tego typu imprezie. Audiofilski akcent już od kilku lat towarzyszy najstarszej tego typu imprezie organizowanej w Gorlicach. Zarówno Ambient Festival Gorlice i wydarzenie odbywające się w Kaliszu mocno wpisują się w doroczne święto fanów muzyki eksperymentalnej. Siłą obydwu festiwali jest fakt, że są to wydarzenia niekomercyjne, towarzyszy im niepowtarzalny klimat i atmosfera - skupiają prawdziwych fanów, pasjonatów i ludzi, których łączy miłość do muzyki.

Za pośrednictwem portalu Stereo i Kolorowo Polski Klaster Audio serdeczne dziękuje wszystkim uczestnikom, organizatorom oraz kierownictwu Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, a w szczególności panu Przemysławowi Rychlikowi.

Zapraszam na fotorelację.
Zdjęcia: Polski Klaster Audio

3 komentarze:

  1. Szkoda że zabrakło na pokazie 1ARC Audio

    OdpowiedzUsuń
  2. Ano szkoda, ale zdaje się, 1ARC nie jest w strukturach Polskiego Klastra Audio.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pamiętam ten festiwal :) miło naleźć wpis z którym można się zidentyfikować

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację