Polpak

sobota, 6 października 2012

Akcesoria firmy Sevenrods dla audio hi-fi


Sevenrods to nowa marka na polskim rynku hi-fi, bo istnieje mniej więcej od roku. Za jej powstanie odpowiedzialny jest pan Tomasz Ferszt, który od ponad 20 lat, najpierw hobbystycznie, a potem już całkowicie profesjonalnie zajmuje się konstruowaniem przewodów do zastosowań audio. Sevenrods Audio Solutions (bo tak brzmi pełna nazwa) mieści się w Łodzi. W firmowym portfolio, jak na firmę o zaledwie rocznym stażu, można znaleźć zaskakująco wiele pozycji. Są tu przede wszystkim przewody audio pogrupowane w czterech kategoriach od ROD1 do ROD4, a te z kolei dzielą się na kable głośnikowe oraz interkonekty, co sygnalizują odpowiednie litery w nazwie. Tak, więc interkonekt z serii ROD3 to ROD3 IC RCA lub XLR (w zależności od typu wtyku), a przewód głośnikowy – ROD3 SP. Bardzo logiczna systematyka. I prosta. Są jednak wyjątki – na przykład kabel przeznaczony do połączenia transportu Stello CDT100 z dedykowanym DACiem DA100 nosi nazwę ROD2 Stello Link. Oprócz powyższych przewodów, Sevenrods oferuje specjalną łączówkę do wzmacniaczy Baltlab modeli Epoca i Endo, a także zatyczki do gniazd RCA (Dust Caps RCA) oraz zworki do terminali głośnikowych kolumn (Speaker Jumpers). Te dwie ostatnie pozycje będą głównymi bohaterami dalszej części tekstu.

Opisywane akcesoria pochodzą z salonu audio Hi-Fi Ja i Ty  w Gdańsku-Oliwie.

Zanim przejdę do szczegółowego opisu zatyczek RCA oraz zworek głośnikowych Sevenrods, myślę, że warto napisać kilka słów o używanych technologiach i materiałach oraz estetyce firmowych produktów. Wszystkie modele przewodów oraz akcesoriów składane są ręcznie. Powstają po żmudnych i czasochłonnych testach badawczych przedprodukcyjnych, starannym doborze zastosowanych materiałów i na końcu – po wnikliwych odsłuchach. Manufaktura szczyci się tym, że skrupulatny montaż oraz selekcja użytych komponentów zapewnia wysokiej jakości produkt oraz, co najważniejsze – jego właściwe brzmienie lub optymalny wpływ na dźwięk systemów audio. Warto podkreślić, że we wszystkich przewodach Sevenrods stosowane są izolacje z teflonu PTFE, czyli jednego z najlepszych dostępnych obecnie dielektryków. Zakończenia kabli głośnikowych (rurki lub widełki) są srebrzone. Natomiast szczelne ekrany wszystkich przewodów wykonywane są z cynowanej miedzi dla ochrony subtelnych sygnałów audio przed zakłóceniami typu RFI o częstotliwościach aż do 1 GHz. Poza tym firma niezwykle dużą uwagę poświęca estetyce swych produktów, a także ich opakowań. Trzeba przyznać, że zarówno przewody, jak i akcesoria są po prostu ładne. Proponowane w ciekawej i intrygującej stylistyce oraz z wielką dbałością o szczegóły. Są dobrze przemyślane.

Sevenrods Speaker Jumpers
Znaczna część kolumn głośnikowych zaopatrzonych jest w podwójne terminale głośnikowe - myślę, że około połowa dostępnych na rynku. Producenci kolumn czynią tak, aby użytkownik mógł samodzielnie podjąć decyzję o zastosowanym typie ich połączenia z kablami głośnikowymi – może to być montaż pojedynczym przewodnikiem lub podwójnym (tzw. bi-wiring). Zresztą, istnieją też potrójne terminale głośnikowe… 

Najprościej mówiąc, w przypadku podwójnych terminali głośnikowych, dolny obsługuje głośniki basowe, a górny – sopranowe. Natomiast zdecydowana część tych podwójnych terminali głośnikowych łączonych jest przez producentów kolumn prętami metalowymi lub, o zgrozo – cienkimi blaszkami. Innymi słowy, nawet przy wysokiej jakości konstrukcyjno - montażowej kolumn ten powyższy punkt może być słabym ogniwem głośników i bezpośrednio powodować degradację dźwięku lub istotne jego ograniczenie. Dlatego warto (i trzeba) wymieniać (o ile producent nie dostarcza wysokiej jakości jumperów w komplecie z kolumnami) blaszki przy terminalach głośnikowych na dedykowane specjalistyczne łączówki. Takimi są właśnie Sevenrods Speaker Jumpers.

Ich wykonanie jest niezwykle staranne – precyzyjne i czyste. Eleganckie. Z wielką dbałością o detale. Warto zwrócić uwagę na skrupulatny, a nawet pedantyczny montaż posrebrzanych widełek oraz rurek z przewodami, a także dopasowanie na nich elastycznych otulin. Warto podkreślić, że połączenia lutownicze wykonywane są z cyny z dodatkiem miedzi i srebra. Przewody składają się z 3. żył z posrebrzanej miedzi OFC (przekrój 3,5 mm2) izolowanej teflonem PTFE i stabilizowane poliolefinami, a całość pokryta jest oplotem siatkowym z PET chroniącym kable przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym. W połowie długości (20 cm) jumpery pokryte są krótkim płaszczem z tworzywa sztucznego, na którym nadrukowano nazwę kabla. Przewody dostarczane są w eleganckich pudełeczkach, z sygnaturą i opisem.
Podsumowując, trzeba napisać, że wszystko to razem sprawia bardzo pozytywne wrażenie – zarówno pod względem atrakcyjności wizualnej jak i koronkowego wykonawstwa, by nie napisać – aptekarskiego.

Sevenrods Speaker Jumpers zaaplikowałem do monitorów PMC Twenty.21 w miejsce drucików (vide foto) łączących podwójne terminale głośnikowe. Po pewnym czasie odsłuchów stało się całkowicie oczywiste, że mają one spory wpływ na poprawę brzmienia. Mogę to opisać jako „uwolnienie” zjawisk przestrzennych, bo scena pozorna otworzyła się, poszerzyła w każdym kierunku – monitory PMC otrzymały większą swobodę oraz potencjał w budowaniu realnej przestrzeni i lepszej na niej określania, lokowania instrumentów i wokali. Nie była to naturalnie gigantyczna zmiana, ale odczuwalna, na istotnym poziomie zmian. Bezsprzecznie warta inwestycji w zworki Sevenrods. Polecam.


Oryginalne zworki (a w zasadzie - druty) w kolumnach PMC Twenty.21 zastąpione zostały przez Sevenrods Speaker Jumpers.
Sevenrods Dust Caps RCA
Każdy audiofil-meloman najpewniej posiada wiele sprzętu audio-stereo lub wideo, w którym najczęściej wykorzystuje jedynie część gniazd RCA do połączeń z innymi komponentami hi-fi. Reszta gniazd pozostaje nieużywana lub jedynie sporadycznie. Na przykład w moim wzmacniaczu Hegel H100 w ogóle nie używam gniazd wejściowych RCA dla kina domowego oraz dwóch par RCA wyjść przedwzmacniacza. W związku z tym zaślepiłem je gumowymi kapturkami, które kupiłem z Chinach za dolara za 8 sztuk. Niestety, poza ochroną przed kurzem nie przynoszą one żadnej innej korzyści. Dlatego bardzo ucieszyłem się kiedy odkryłem, że jest polski producent, który w rozsądnej cenie proponuje zatyczki do RCA o dojrzałej konstrukcji i zastosowaniu dedykowanym dla hi-fi.

Sevenrods Dust Caps RCA wykonane są ze stopu aluminium, a wewnątrz (w miejscu gdzie wyjście gniazda RCA styka się z zatyczką) umieszczony jest cienki krążek z teflonu PTFE. Taka zatyczka, oprócz oczywistych walorów estetycznych, ochroną przed kurzem gniazd RCA i ich ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym, czy przypadkowym zwarciem, zabezpiecza także przed szkodliwym wpływem zakłóceń RF i EMI. Nie muszę dodawać, że podobnie jak Sevenrods Jumpers, tak i Dust Caps RCA wykonane są wyjątkowo precyzyjnie i estetycznie. A nie trzeba za nie płacić kroci, jak na przykład za podobne amerykańskiej firmy Cardas.

Bardzo cieszy fakt, że polscy producenci audio wytwarzają tak specjalistyczne i dedykowane do sprzętu hi-fi akcesoria, które wykonawstwem, estetyką i jakością reprezentują światową ligę, a ich cena jest wyjątkowo przystępna, bo polska. 
Brawo Sevenrods!

Link na stronę Sevenrods Audio Solutions: TUTAJ.

1 komentarz:

Komentarz będzie oczekiwać na moderację