Polpak

niedziela, 19 marca 2017

[Audio vintage]: radioodbiornik Pioneer TX-7100Wielokrotnie pisałem na Stereo i Kolorowo o japońskiej firmie Pioneer (czytaj TUTAJ). Jednakże zawsze opisywałem jej współczesne sprzęty audio hi-fi. Nigdy nie sięgałem po jej sprzęty vintage. Czas to zmienić, stąd dziś przedstawiam radioodbiornik Pioneer TX-7100 pochodzący z 1974 roku.

Dla porządku, kilka słów przypomnienia o firmie Pioneer. Jej historia sięga roku 1938 kiedy to została założona jej protoplastka o nazwie Fukuin Shokai Denki Seisakusho. Powstała w Tokio, została stworzona przez pana Nozomu Matsumoto. W 1947 roku skrócono nazwę do Fukuin Denki. W 1953 roku światło ujrzały pierwsze produkty audio – kolumny klasy hi-fi PE-8. W 1961 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na międzynarodową Pioneer Electronic Company, a rok później zadebiutowało na tokijskiej giełdzie. Od tego czasu zaczął się bardzo gwałtowny i ekspansywny rozwój. W 1962 roku wprowadzono serię pojedynczych komponentów stereo, zaś w 1966 roku otwarto przedstawicielstwa w USA i w Europie. W 1975 roku otwarto dział produkujący elektronikę audio dla samochodów, a w 1976 roku wprowadzono akcje na nowojorską giełdę. Wkrótce zaczęto produkować także telewizory i magnetowidy, a w już w 1982 roku skonstruowano pierwszy odtwarzacz płyt kompaktowych. Potem zaczęto inwestować w różne inne działy niżli jedynie audio-video, bo w systemy telewizji kablowej, automatyczne nawigacje samochodowe oparte na GPS, DVD, telewizory plazmowe i wiele innych. W 2015 roku Pioneer połączył się z firmą Onkyo (choć w różnych krajach na innych zasadach). Pioneer w przeciwieństwie do innych japońskich marek jak Sansui, AKAI, czy Nakamichi wciąż ma się dobrze i wytwarza rozmaite sprzęty audio hi-fi wielu przeznaczeń i funkcji.

Pioneer w swojej długiej historii wyprodukował całą masę rozmaitych tunerów radiowych. W internetowych katalogach można znaleźć około 30 różnych modeli (zobacz TUTAJ). Większość z nich to zaawansowane konstrukcje, Pioneer rzadko wytwarzał stricte budżetowe radioodbiorniki. Są tu tak wyrafinowane tunery jak F-26, F-28 i F-93 sięgające cen 1 000 USD, modele średnie takie jak F-91, F-5 i TX-6500 i niższe TX-5500 lub TX-6200.

Tytułowy Pioneer TX-7100 to najniższy przedstawiciel serii TX-7100/8100/9100. Był produkowany w latach 1973 – 1975. Reprezentuje design typowy dla japońskiego stylu lat siedemdziesiątych XX wieku. Podłużna skala częstotliwości (szeroka na cały front) umieszczona pod szybką i zintegrowane zeń dwa wskaźniki wychyłowe (wskaźnik dostrojenia i siły sygnału podświetlane na niebiesko) oraz lampki stereo i częstotliwości fal (AM i FM). Front to gruba aluminiowa płyta pięknie szczotkowana i polerowana. Na froncie, pod skalą częstotliwości fal, zamontowano dużą gałkę strojenia, mniejszą gałkę wyboru fal UKF i AM, dwa przełączniki hebelkowe (wyciszenie i filtr MPX), dwie gałki regulacji wzmocnienia sygnału AM i FM oraz hebelkowy włącznik sieciowy. Z tylu umieszczono kilka różnych odczepów antenowych, dwie pary wyjść analogowych (Variable i Mixed), parę wyjść RCA „FM Multipath”, gniazdo bezpiecznika, wyjście sieciowe (dla podłączenia kolejnego urządzenia) i kabel sieciowy. Całość tunera zamknięta jest w drewnianej obudowie nadającej piękny szyk, styl i wygląd.

TX-7100 został wyposażony w cztero-gangową głowicę, dwa filtry ceramiczne, wzmocnienie sygnału FM i AM, podwójne układy MOS FET i jeszcze kilka udogodnień. Tuner posiada zaawansowaną modulację sygnału FM. Nie jest najwyższym szczytem osiągnięć techniki radiowej, ale wyposażony jest co najmniej dobrze, i to w solidne komponenty.

Radioodbiornik gra dynamicznym, jasnym i klarownym sygnałem, z szerokim i precyzyjnym stereo oraz z bardzo obszerną przestrzenią. Może nie jest to sygnał tak wyszukany i wysublimowany jak w opisywanym niedawno przeze mnie Sansui TU-999 (czytaj TUTAJ), ale jest na pewno barwny, plastyczny i żywy. Ma mniej organicznego ciepła, analogowego posmaku niż Sansui TU-999, ale stroi bardzo dobrze. Dźwięk jest transparentny i bliski. Typowo po japońsku harmonijny i potoczysty. Bardzo przyjemny w odbiorze.

Dane techniczne dostępne na stronie HiFi Engine TUTAJ.

Tytułowy radioodbiornik został wypożyczony z warszawskiego salonu/serwisu Nomos Audio Vintage.

Wysmakowany design

Po środku dwa przełączniki hebelkowe

Duża aluminiowa gałka strojenia częstotliwości

Zielona lampka "FM" i czerwona "Stereo"

Wskaźniki wychyłowe podświetlane niebieskim światłem

Finezyjna drewniana obudowa


Duże okno skali częstotliwości

Wygrawerowana nazwa rodzajowa


Dużo wyjść, w tym aż trzy pary RCA

Tuner stoi w szafce audio

Spojrzenie na cały system odsłuchowy

1 komentarz:

  1. Opis radioodbiornika Pioneer TX-7100 z lat 70. wyraźnie ukazuje elegancję japońskiego stylu tamtej epoki. Jego solidna konstrukcja i wyrafinowany design z pewnością stanowią nie tylko estetyczną ozdobę, ale także zapewniają wysoką jakość dźwięku.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację