Polpak

sobota, 28 maja 2022

Norma Audio REVO IPA-70B, wzmacniacz zintegrowany - zapowiedź testu 

Może trudno w to uwierzyć, ale dość dawno na Stereo i Kolorowo nie opisywałem konwencjonalnego głośnikowego wzmacniacza tranzystorowego - w ostatnim półroczu w zasadzie na okrągło królowały tutaj "lampy". Ale te pięć-sześć miesięcy abstynencji względem konstrukcji tranzystorowych naprawdę dobrze mi zrobiło. Tak, to prawda - bardzo lubię wzmacniacze lampowe, ale tranzystorowe także! Tym łatwiej jest mi ponowie wracać na ich łono, by jeszcze głębiej doceniać ich specyficzne brzmienie. A że właśnie trafiła się nie lada perełka, więc ów comeback jest szczególnie przyjemny! To wzmacniacz pochodzący z włoskiej Cremony, miasta słynnych lutników i muzyków - m.in. mistrza Antonio Stradivariego i maestro Claudio Monteverdiego...

Norma Audio REVO IPA-70B (zobacz TUTAJ), bo o nim mowa, to zintegrowany wzmacniacz tranzystorowy o mocy 70 W na kanał dla obciążenia głośników 8 Ω i 140 W dla 4 Ω, czyli z pełnym podwojeniem mocy dla mniejszego obciążenia. Nieczęsto takie parametry można spotkać w pułapie cenowym, jaki reprezentuje REVO IPA-70B, a w znacznie wyższym (!). Dodatkowo firma podaje, że wzmacniacz jest w stanie zapewnić przepustowość przekraczającą 1 MHz dla prądu 100 A i moc szczytową 1 000 W. Sugeruje to nie tylko poważną nadwyżkę inżynieryjną, ale także bardzo dużą wydajność dynamiczną. To już nie są przelewki.

Koncepcja "dźwięku firmowego" Norma Audio jest syntezą takich elementów jak: neutralność, wierność, szacunek dla dynamiki i barwy oryginalnego wykonania dźwięku. Innymi słowy, podejście minimalistyczne - zgodne z rzeczywistością. Intencją jest zatem uzyskanie sygnału audio modelowanego przez wzmacniacz w jak najmniejszym stopniu, przekonanie, że oryginalna muzyka zawiera już całe Piękno, które wniesie emocje do odsłuchu. Przekaz muzyczny nie zostanie zinterpretowany na nowo, dodając coś przyjemniejszego (czyli barwiącego autentyzm), ale otrzyma maksymalnie wierną reprodukcję oryginału nagrania / źródła.

Dane techniczne
- Impedancja wejściowa: 10 kΩ
- Pasmo przenoszenia: 0 - 800 kHz (przy maksymalnej głośności)
- Moc wyjściowa: 70 W/8 Ω (140 W/4 Ω)
- Wejścia: 4 x RCA (z czego jedno może być zajęte przez opcjonalny phono-stage), 1 x rec-out, 1 x RCA direct-in
- Wyjście: 1 x RCA (do nagrywania)
- Sterowanie pilotem zdalnego sterowania
- Opcjonalny przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek MM/MC
- Opcjonalny DAC USB PCM/DSD
- Wymiary: (H x W x D): 75 x 430 x 350 mm
- Masa: 15 kgWzmacniacz jeszcze w pudle

A tu już wyjęty, ale nie podłączony do prądu

Już podłączony...


Zgrabny pilot zdalnego sterowania


Minimalistyczny design, acz wielce estetyczny

Dioda zasilania ("0") oraz sześć wskazujących dane źródło, w sumie siedem 

Chromowana gałka regulacji głośności


Tył urządzenia - wejście nr 4 RCA to wejście opcjonalnego phono-stage MM/MC

Zbliżenie na terminale głośnikowe

Wzmacniacz ustawiony na platformie Rogoz-Audio, odtwarzam winyl z gramofonu TEAC NT-5BB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację