RMS

MIP

Polpak

poniedziałek, 2 maja 2022

Pro-Ject Debut PRO / Pro-Ject Pick It Pro, gramofon i wkładka gramofonowa, zapowiedź testu

W roku 1991, czyli 31 lat temu w Mistelbach, w Austrii, pan Heinz Lichtenegger założył przedsiębiorstwo, które zwie się Pro-Ject Audio Systems. Ów Pro-Ject niedługo potem przejął słynną czeską firmę EAT (dawniej Tesla Litovel) z miasta Litovel k/Pragi wraz całym parkiem maszynowym, wykwalifikowaną kadrą inżynieryjną, bogatym zapleczem technologicznym i z długim, bo aż 50-letnim doświadczeniem w produkcji gramofonów (i równolegle z powiązaniami oraz współpracą z szwajcarsko-niemieckim Thorensem). Wkrótce powstał, legendarny już, pierwszy firmowy model gramofonu Pro-Ject 1, który reprezentował zupełnie nowy standard brzmienia w pułapie entry-level; można zaryzykować nawet twierdzenie, że spowodował on rewolucję w dotychczasowych konstrukcjach analogowych, które do tamtej pory, aby świetnie brzmieć, najczęściej musiały też sporo kosztować.

W modelu Pro-Ject 1 miało być zgoła inaczej - firmowe konstrukcje winny reprezentować doskonały dźwięk w maksymalnie niskiej cenie. Miały być powszechnie dostępne, a jednocześnie wyjątkowo solidne i niezawodne. Według tej idei został też najpierw zaprojektowany, a potem wdrożony do seryjnej produkcji gramofon Pro-Ject Debut. Gramofon ten był niespotykanie przystępny cenowo, a oferował dojrzały dźwięk przy równolegle niezłym wykonaniu oraz wybornym designie. Prędko stał się nowym gramofonowym standardem pośród rzeszy światowych melomanów oraz wielu zwolenników dźwięku płyt winylowych. Gramofon trafił pod strzechy...

Na uroczystość 30-lecia Pro-Ject, czyli w 2021 roku, przygotowano nowe wcielenie historycznego, a przebojowego modelu Debut. Wypożyczono najlepsze rozwiązania z gramofonów Debut, Carbon i jego ulepszonej wersji Carbon EVO (to m.in. zupełnie nowy odlewany z aluminiowy talerz wraz z wytłumieniem, sztywne ramię wykonane w jednym konglomeracie metodą kanapkową z plecionki włókna węglowego i aluminium, masywny blok ułożyskowania z poniklowanego aluminium, silnik z elektroniczną stabilizacją). Właśnie tak powstał premierowy, jubileuszowy Debut PRO, czyli zaawansowany gramofon, acz stawiający przede wszystkim na prostotę i wygodę użytkowania. W całości wyprodukowany w Europie, w Czechach.

Dodatkowo w Debut PRO zamontowano nowo opracowaną wkładkę gramofonową Pick It Pro będącą owocem bliskiej współpracy z duńską firmą Ortofon. Pick It Pro jest w zasadzie wkładką bliźniaczo podobną do modelu Ortofon 2M Red, acz ma inny kolor przedniego modułu montażowego igły (biało-czarny względem czerwonego). Pick It Pro ma identyczne parametry techniczne jak Ortofon 2M Red, a igła o szlifie eliptycznym jest jednakowa w obu egzemplarzach wkładek.

Rocznicowy gramofon Pro-Ject Debut PRO (zobacz TUTAJ i TUTAJ) wraz z zainstalowaną wkładką Pro-Ject Pick It Pro (zobacz TUTAJ) kilka dni temu do mnie dotarł wprost od dystrybutora, dziś zaś Czytelnikowi przedstawiam zapowiedź testu. Co ciekawe, Debut PRO jest koprodukcją strice europejską - austriacko-czeski projekt, czeskie wykonanie, zaś wkładka to w znaczącej większości produkt duński (Ortofon). Brawo Unia Europejska!

Główne Cechy:
- Nowość - zainstalowana wkładka Pick It Pro
- Nowość - ramię 8,6”, carbon-aluminium
- Nowość - talerz z aluminium z wytłumieniem
- Nowość - regulacja VTA
- Nowość - masywny blok ułożyskowania z poniklowanego aluminium
- Amortyzacja silnika z lepszym wytłumieniem
- Regulowane metalowe nóżki
- Elektroniczny przełącznik prędkości
- Precyzyjny napęd paskowy z elektroniczną stabilizacją
- Chassis z MDF, ręcznie malowane (8. warstw)
- Przewód sygnałowy klasy premium
- Pozłacane gniazda sygnałowe RCA
- Pokrywa w zestawie


Karton z gramofonem

Worek z akcesoriami znajduje się na wierzchu, zaraz po otwarciu pudła

Pokrywa w kartonowych formach

Praktyczne zabezpieczenie szpindla i plinty

Na samym dnie pudła umieszczono talerz

Akcesoria


Plinta wraz z ramieniem zaraz po wypakowaniu z pudła

Talerz odlewany z aluminium od wewnętrznej strony - na jego brzegach widoczne specjalne wytłumienie


Koło zamachowe silnika oraz napęd talerza i szpindel

Filcowa mata

Protraktor oraz waga gramofonowa

Obrazkowa instrukcja - piękna rzecz!

Założony został płaski pasek dla obrotów 33/45 RPM; ten owalny będzie przydatny przy obrotach 78 RPM

Nowe ramię 8,6” typu carbon-aluminium z regulacją VTA


Wkładka Pro-Ject Pick It Pro została przygotowana w kooperacji z duńskim Ortofon

Założona pokrywa

Regulowane stopy antywibracyjne


Klasyczny desing Debut PRO znakomicie się prezentuje

Mata na talerzu

Złocone łącza RCA


Płyta już założona na szpindel!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację