Polpak

środa, 29 marca 2023

TEAC NR-7CD, zintegrowany odtwarzacz sieciowy / CD / amplituner - zapowiedź testu







 

Marka TEAC jest własnością japońskiego przedsiębiorstwa TEAC Corporation (TEAC = Tokyo Electro-Acoustic Company). Oprócz marki TEAC przynależą też do niej dwie inne: Esoteric oraz TASCAM. Nie ukrywam, że od wielu lat jestem gorącym zwolennikiem i orędownikiem TEAC Corporation. Cenię TEAC / Esoteric za klasyczne podejście do sprawy audio hifi, konsekwentny rozwój, budowę wyjątkowo rzetelnych sprzętów, innowacyjne rozwiązania oraz wysmakowany design konstruowanych urządzeń. Oraz, ma się rozumieć, za fantastyczny dźwięk klasy high-fidelity / high-end. 

Dziś chciałbym zaanonsować test dość nietypowego urządzenia marki TEAC. To uniwersalne combo "all-in-one" TEAC NR-7CD (zobacz TUTAJ i TUTAJ), czyli odtwarzacz sieciowy / odtwarzacz CD / wzmacniacz cyfrowy / wzmacniacz słuchawkowy / odbiornik Bluetooth. TEAC NR-7CD został wykonany w stylu neo-retro (seria New Vintage) z zastosowaniem bezkompromisowych komponentów: to m.in. dwa przetworniki AKM Verita AK4490EQ, napęd CD-5020A by TEAC, dwa moduły ICEpower 50ASX2 oraz - z wykorzystaniem symetrycznej konfiguracji układów „dual mono”. Wbudowany system dwóch kości DAC dekoduje sygnały PCM, DSD i MQA, zaś pokładowy odtwarzacz sieciowy strumieniuje sygnał z platform Tidal i Qobuz. Urządzenie zostało w całości wyprodukowane w Tokio, w Japonii

Warto wiedzieć, że design TEAC NR-7CD bezpośrednio nawiązuje do stylistyki dawnych magnetofonów szpulowych: m.in. TEAC A-2500 i TEAC A-4300 - to dwa podświetlane wskaźniki wychyłowe VU, dwie duże aluminiowe gałki oraz wystające "boczki" symetrycznie umieszczone po obu stronach frontu. Piękne wzornictwo, nostalgiczna stylistyka, eleganckie wykonanie. Tak po prawdzie, to NR-7CD przypomina stylistyką nie tylko urządzenia vintage, ale także odnosi się do współczesnego luksusowego Esoteric oraz studyjnego TASCAM.

Co ciekawe, TEAC NR-7CD aktualnie jest już nieprodukowany. Został wprowadzony na rynek na początku roku 2017 i był wytwarzany w Tokio tylko przez kilka kolejnych lat (do 2021 lub 2022 roku). Choć wciąż można kupić fabrycznie nowe egzemplarze, to produkcja została już definitywnie zakończona. Moim zdaniem, naprawdę szkoda...


* * *

TEAC NR-7CD jest flagową konstrukcją typu "all-in-one", która w jednej obudowie łączy wzmacniacz zintegrowany, odtwarzacz sieciowy oraz odtwarzacz CD. Model ten jest pierwszą konstrukcją z serii Reference 7, stworzonej z myślą o najbardziej wymagających audiofilach. Zachowując klasyczne wzornictwo, z dwoma wskaźnikami poziomu wysterowania, NR-7CD wyposażony jest w wyrafinowane komponenty i udostępnia szereg nowoczesnych rozwiązań, np. łączność Bluetooth kompatybilną z LDAC™ i Qualcomm® aptX™, dwa przetworniki c/a VERITA AK4490, a także RDOT-NEO.

Ten wszechstronny model z wrodzoną naturalnością dostarcza użytkownikowi dźwięk TEAC-a, który już od wielu dekad ceniony jest przez profesjonalistów na co dzień mających do czynienia z wyrafinowanym brzmieniem. Od źródeł high-res master audio, wliczając formaty DSD 5,6 MHz i PCM 384 kHz/32 bity, do klasycznych albumów tworzących bibliotekę muzyczną CD, od bogatych kolekcji muzycznych dostarczanych przez serwisy on-line, takie jak Tidal i Qobuz, do wysokiej jakości bezprzewodowego dźwięku przesyłanego poprzez Bluetooth® – NR-7CD obsługuje praktycznie wszystko.

Mimo swojego wielofunkcyjnego charakteru, urządzenie TEAC-a wyróżnia się bezkompromisowością. Każdy układ, od przetworników c/a do sekcji wzmacniacza mocy, wykorzystuje konstrukcję dual-mono, a każdy sygnał audio przetwarzany jest przez w pełni zbalansowany układ. Na szczególną uwagę zasługuje RDOT-NEO, który wchodzący cyfrowy sygnał audio, także konwencjonalny CD, konwertuje w górę do DSD12,2 MHz lub PCM 384 kHz, czyli jakości high-res. Obsługę urządzenia ułatwia bezpłatna aplikacja TEAC HR Streamer, dzięki której NR-7CD można sterować z poziomu smartfonu / tabletu (cytat za TEAC Polska).

Dane techniczne
Maksymalna moc wyjściowa
- 230 W + 230 W (4 Ω, 1 kHz, THD 10%)
- 130 W + 130 W (8 Ω, 1 kHz, THD 10%)
Znamionowa moc wyjściowa
- 100 W + 100 W (4 Ω, 1 kHz, THD 0,07%)
- 60 W + 60 W (8 Ω, 1 kHz, THD 0,07%)
Kompatybilny zakres impedancji słuchawek 16 - 600 Ω
Pasmo przenoszenia: 5 Hz - 100 kHz (+1 / -3 dB)
Stosunek sygnał/szum 110 dB (IHF-A/LPF 20 kHz, 1 kHz/2 V input)
Zniekształcenia THD 0,008% (1 kHz, 8 Ω, 50 W)
Wejścia analogowe
- RCA
Wejścia cyfrowe
- coxial
- optyczne
- USB (dla pamięci masowej)
Wyjście słuchawkowe 3,5 mm
Dopuszczalna impedancja głośnika 4 - 8 Ω
Pilot: Tak
Pobór mocy (Max.) 130 W
Pobór mocy (Stand-by) < 0,5 W
Wymiary 442 × 152 × 345 mm
Masa 13,4 kg


Otwieram karton

Akcesoria to pilot zdanego sterowania (z dwiema bateryjkami), przewód zasilający, samoprzylepne filcowe podkładki pod stopy oraz zestaw dokumentów


NR-7CD leży w kartonie unieruchomiony / zabezpieczony czteroma piankowymi formami

Odwijam materiał ochronny

Od spodu zamontowano trzy stalowe stopy antywibracyjne o modułowej budowie; ich metalowe powierzchnie są niczym niezabezpieczone, więc przed ustawieniem na delikatnym blacie (np. szklanym) warto je przyoblec w filcowe ochraniacze (które są w zestawie)

Przylepiam filcowe ochraniacze na stopy

Jeszcze przed przyłączeniem zasilania

Po włączeniu zasilania, po upływie kilku sekund, wskaźniki wychyłowe podświetlają się na bursztynowo

Pilot zdalnego sterowania

Okno wskaźnika VU podświetlane na bursztynowo

Duża gałka wzmocnienia, a tuż obok solidne gniazdo słuchawkowe TRRS 3,5 mm z miedzianym kołnierzem

Niewielki wyświetlacz OLED, zaś nad nim szuflada napędu CD TEAC

Hebelkowy włącznik zasilania oraz gałka selektora źródeł

Dwie pary terminali głośnikowych

Para wejść analogowych RCA, trzy wejścia cyfrowe (2 x Toslink, 1 x coaxial) oraz antena Bluetooth

Gniazdo LAN, USB-A (dla zewnętrznej pamięci masowej) oraz znaczek standardu MQA


Uruchamiam streaming - najpierw jednak należy pobrać aplikację TEAC HR Streamer na tablet bądź smartfon, a także przyłączyć przewód sieciowy LAN (brak łączności WiFi)



Platforma Qobuz hula jak marzenie - włączam konwersję do DSD


Aplikacja HR Streamer TEAC na ekranie iPad Air 4

TEAC NR-7CD to także pełnoprawny wzmacniacz słuchawkowy


Odsłuchy na płycie kompaktowej

Doskonały napęd - CD-5020A by TEAC


TEAC NR-7CD postawiony już w miejscu docelowym, czyli na szklanym blacie szafki audio VAP

Na koniec spojrzenie ogólne na cały testowy system odsłuchowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację